Nowości dla Avid Sibelius w maju 2024

audiofactory.pl 6 miesięcy temu

Źródło: Blog Avid

23 maja 2024

Od sal koncertowych i scen do sklepów nutowych i sal lekcyjnych, więcej kompozytorów, aranżerów, wydawców i nauczycieli używa Sibeliusa – najlepiej sprzedającego się systemu do notacji na świecie – niż jakiegokolwiek innego. Dzięki zaawansowanym, ale łatwym w użyciu narzędziom i funkcjom udostępniania w chmurze Sibelius ułatwia tworzenie, aranżowanie, drukowanie i udostępnianie kompozycji. A teraz jest dostępny na komputery stacjonarne i iPady/iPhone’y, telefony/tablety
z systemem Android i Chromebooki w trzech poziomach, aby zaspokoić wszystkie potrzeby – Sibelius Ultimate dla profesjonalnej kompozycji muzycznej i edukacji, Sibelius Artist dla początkujących kompozytorów i hobbystów oraz darmowy Sibelius First dla tych, którzy dopiero zaczynają notować muzykę.

Każda nowa licencja Sibelius zapewnia dostęp do najnowszych aktualizacji systemu przez określony czas. Niektóre z korzyści płynących z bycia na bieżąco obejmują:

  • Dostęp do najnowszych funkcji, poprawek błędów i kompatybilności
  • Możliwość odblokowania funkcji w naszych BEZPŁATNYCH aplikacjach mobilnych, dzięki czemu można komponować i przeglądać partytury w podróży.
  • Możliwość udostępniania nut online dzięki usługi Sibelius Cloud Sharing
  • Dostęp do pomocy technicznej online (tylko Sibelius Ultimate)

Jak sprawdzić stan support planu i przeprowadzić uaktualnienie do najnowszej wersji Sibeliusa:

Przy zakupie programu lub uaktualnienia, polski podręcznik obsługi Sibelius gratis!

Sibelius jest teraz dostępny na urządzenia z systemem Android i Chromebooki, dzięki czemu będzie dostępny dla milionów twórców na całym świecie. Po wydaniu iPhone’a i iPada, ten wieloletni projekt mający na celu udostępnienie Sibeliusa każdemu i wszędzie stał się rzeczywistością.

Aplikacja Sibelius jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play, a pobrać i zainstalować ją można tutaj:

Sibelius na urządzenia mobilne jest pełen funkcji umożliwiających tworzenie nowych partytur, edytowanie istniejących i przeglądanie partytur w podróży. Użytkownicy Androida będą teraz mogli korzystać z dotyku i rysików bezpośrednio w Sibeliusie. Obejmuje to takie czynności, jak stukanie lub przeciąganie nut, pisanie dzięki klawiatury i myszy Bluetooth i nie tylko.

Obecne licencje Sibelius na komputery stacjonarne odblokują funkcje nowej aplikacji na Androida.
Jeśli przegapiłeś wersję na iPhone’a lub iPada, pobierz ją tutaj.

Kilka słów wstępu

Chociaż poniższe przykłady pokazują tablet z Androidem, wszystkie te same funkcje są dostępne również na telefonie z Androidem i Chromebooku.

Nawigacja po utworach

Przesuń utwór, przeciągając papier, i powiększaj
i pomniejszaj dzięki gestu szczypania. Tryb Review Mode umożliwia szybszą nawigację poprzez kliknięcie ikony kłódki w prawym górnym rogu. Po włączeniu trybu przeglądania nie musisz dokonywać przypadkowych zmian podczas nawigacji.

Tworzenie zaznaczeń

Aby wybrać obiekt, stuknij go palcem. Aby usunąć zaznaczenie, wystarczy dotknąć pustego miejsca w partyturze. Aby zaznaczyć lasso, dotknij, przytrzymaj i przeciągnij. Aby zaznaczyć cały takt, stuknij raz w jego środek i stuknij dwukrotnie, aby zaznaczyć cały system. Stuknij trzykrotnie, aby wybrać cały instrument w partyturze.

Wprowadzanie nut dzięki gestów dotykowych

Najpierw wybierz miejsce, w którym chcesz wprowadzić nutę w partyturze, stukając. Następnie przeciągnij w górę i w dół na klawiaturze, aby wybrać wysokość dźwięku. Linia znacznika wejściowego przejdzie do następnego taktu, umożliwiając wprowadzenie kolejnej nuty.

Podczas wprowadzania nuty przesuń w lewo, aby dodać nutę z bemolem lub w prawo, aby dodać nutę z krzyżykiem.

Dotknij dowolnego miejsca na ekranie, aby zakończyć wprowadzanie nut

Obsługa klawiatury i myszy

Zaznaczanie obiektów dzięki myszy jest takie samo jak w Sibeliusie na komputerze, gdzie wystarczy kliknąć wybrany obiekt.

Wpisz N, aby przejść do trybu wprowadzania nut, a następnie 3, aby wybrać na przykład ósmą nutę/takt, a następnie litery A, B, C, D, E i tak dalej, aby wprowadzić te wysokości do partytury.

Użyj klawiszy strzałek, aby przesuwać nuty
w górę i w dół, a Ctrl + klawisze strzałek,
aby przeskakiwać o oktawę w górę i w dół.

Po zaznaczeniu nut w partyturze, wpisz S, aby wprowadzić łuk, a H dla oznaczeń < i >.

Interfejs

Menu Create na górnym pasku narzędzi to miejsce, w którym znajdziesz klucze, tonacje i tak dalej,
a także miejsce, w którym możesz dodać instrumenty do swojej partytury. Dotknij + w górnej części ekranu, aby przeglądać różne kategorie.

Tworzenie nowego utworu

Stuknij ikonę < w lewym górnym rogu wyniku i wybierz jedną z opcji, aby zapisać i zamknąć utwór lub zamknąć bez zapisywania. Spowoduje to przejście do natywnej przeglądarki plików systemu Android.

Aby rozpocząć nowy utwór, kliknij ikonę „hamburgera” w lewym górnym rogu, wybierz opcję Create New Score i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Zobaczysz tam listę plików i folderów do wyboru (taką samą jak na iOS i komputerze) – od partytur
z instrumentami solowymi, przez małe i duże zespoły, aż po ogromne partytury filmowe. W tym miejscu można również znaleźć kolekcję przykładowych partytur. Wybierz jedną z nich, stukając w nią. Spowoduje to utworzenie nowej partytury, gotowej do rozpoczęcia pisania kolejnego utworu.

Aby zapisać plik, dotknij ikony < w lewym górnym rogu i wybierz opcję Save. Spowoduje to ponowne otwarcie przeglądarki plików, w której można nadać plikowi nazwę i wybrać miejsce jego zapisania na urządzeniu.

Stworzyliśmy ten przydatny film instruktażowy, który poprowadzi Cię przez ten proces:

UŻYWANIE RYSIKA DO WPROWADZANIA NUT

Sibelius zawiera kilka innowacyjnych funkcji ułatwiających wprowadzania nut. Korzystanie z rysika może pomóc w szybkim wprowadzaniu notatek i edycji. Jednak nie wszystkie rysiki mają takie same możliwości, więc warto wiedzieć, co jest możliwe, w zależności od funkcji obsługiwanych przez rysik.

  • Tylko dotykowe – naśladują te same interakcje, które można wykonać palcem lub wskaźnikiem myszy. Będziesz mógł przesuwać palcem w lewo, w prawo, w górę i w dół podczas wprowadzania
    i edytowania nut na klawiaturze, ale czułość na nacisk i pochylenie nie będą działać.
  • Tylko czułość na nacisk – te urządzenia obsługują stukanie i przeciąganie obiektów, a także funkcje uruchamiane po delikatnym pochyleniu ekranu rysikiem w celu wprowadzenia notatek. Nie zawsze obsługują one gest pochylenia.
  • Możliwości pochylania – prawdopodobnie te rysiki będą również obsługiwać czułość na nacisk, więc podczas wprowadzania nut można przechylać je w górę, aby zmienić akcydencję dla nuty, a także przechylać w lewo i w prawo, aby zmienić jej wartość.

DOSTĘPNOŚĆ

Aplikacja Sibelius jest dostępna w sklepach iOS App Store i Google Play Store, a jej pobranie
i rozpoczęcie pracy na urządzeniu mobilnym jest bezpłatne.


Sibelius jest dostępny w trzech poziomach, do których można uzyskać dostęp za pośrednictwem subskrypcji zakupu w aplikacji lub logując się na swoje konto Avid

  • Sibelius First – Idealny dla początkujących kompozytorów i mniejszych zespołów z maksymalnie 4 pięcioliniami.
  • Sibelius Artist – Idealny dla bardziej doświadczonych hobbystów i zawiera dodatkowe funkcje dla małych zespołów i do 16 pięciolinii.
  • Sibelius Ultimate – Idealny dla profesjonalistów i hobbystów, którzy potrzebują najbardziej zaawansowanych funkcji kompozycji do pracy bez ograniczeń.

JAK UZYSKAĆ POMOC

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć na naszej dedykowanej stronie bazy wiedzy znajdującej się tutaj. Pomoże ci to rozpocząć pracę i zapewnić jak najlepsze wykorzystanie aplikacji mobilnej. Mamy również zestaw filmów instruktażowych, a kolejne są stale dodawane tutaj.

Staraliśmy się wspierać jak największą liczbę urządzeń, a ponieważ jest to nasza pierwsza wersja na Androida, spodziewamy się, iż niektórzy użytkownicy będą mieli urządzenia, które nie będą w stanie zainstalować aplikacji. jeżeli tak jest w Twoim przypadku, Sklep Google Play powiadomi Cię o niezgodności. Ważne jest, aby znać wymagania systemowe, które obsługujemy w tej wersji:

  • Telefony, tablety i Chromebooki z systemem Android
  • Android 10 i nowszy
  • Arm 64-bit
  • Intel x86-64 bit

Co nie będzie obsługiwane w tej początkowej wersji:

  • Android 9 i wcześniejsze
  • Arm 32-bit
  • Intel x86 (32-bit)

Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z producentem urządzenia, aby uzyskać szczegółowe informacje. Pamiętaj, aby sprawdzić dokładny model, ponieważ niektóre urządzenia mogą nazywać się tak samo, ale mają różne (a czasem niekompatybilne) komponenty.

Proszę kliknąć poniżej aby zapoznać się z wersją demo podręcznika:

Podręcznik użytkownika Sibelius Ultimate

Idź do oryginalnego materiału