Intel w końcu zajął się tym, jak gorące i energochłonne stały się jego procesory do komputerów stacjonarnych. Nowa flagowa seria procesorów Intel Core Ultra 200S, która pojawi się na rynku 24 października, koncentruje się na wydajności w przeliczeniu na wat, aby działać chłodniej i wydajniej niż poprzednie chipy 14. generacji. Są to także pierwsze procesory Intela do komputerów stacjonarnych, o nazwie kodowej Arrow Lake S, z wbudowaną jednostką NPU, czyli procesorem neuronowym, przyspieszającą zadania AI.
„Arrow Lake zapewni najlepszą wydajność firmy Intel dla entuzjastów komputerów stacjonarnych i mobilnych” – mówi Josh Newman, dyrektor generalny i wiceprezes ds. marketingu produktów komputerów klienckich. „Zapewni tę wydajność przy znacznie niższym poziomie poboru mocy niż poprzednie generacje produktów dla entuzjastów Intela, a Arrow Lake dostarcza także pierwszy komputer z technologią Intel AI dla entuzjastów, zarówno w obszarze wydajności komputerów stacjonarnych, jak i mobilnych”.
Pełna oferta Core Ultra 200S.Obraz: Intel
Sercem architektury Arrow Lake jest duży wysiłek firmy Intel mający na celu zmniejszenie zużycia energii przez chipy. Obie generacje procesorów Intel Core 13. i 14. generacji były żądne energii, często pobierając znacznie więcej energii niż ich odpowiedniki AMD. Te nowe chipy z serii Core Ultra 200S zmniejszą o połowę zużycie energii podczas wykonywania podstawowych zadań na komputerze stacjonarnym, a Intel twierdzi, iż zaoszczędzą dużo watów także podczas grania.
„Zaobserwujesz około połowę mniejszego zużycia energii na komputerze stacjonarnym” – mówi Robert Hallock, wiceprezes grupy rozwiązań klienckich w firmie Intel. „Przy korzystaniu z jednego rdzenia zobaczysz także około połowę mniejszego zużycia energii. W grach będzie to wzrastać lub spadać, od 50 do 150 watów zależy po prostu od tytułu i jego zachowania.
Podczas niedawnej konferencji prasowej Intel zademonstrował Assassin’s Creed Miraż działa na swoim flagowym Core Ultra 9 285K w porównaniu z obecnym Core i9-14900K. Ultra 9 285K zapewniał podobną lub lepszą wydajność przy poborze mocy mniejszej o 80 W Miraża Intel twierdzi, iż zmniejszy moc choćby o 58 watów w grach takich jak Call of Duty: Modern Warfare III, F1 24I Total War: Faraon. Są przypadki ekstremalne, np Warhammer: Kosmiczni Marines 2 gdzie Ultra 9 285K zużywa choćby 165 W mniej niż 14900K.
Deklaracje mocy Intela dla Core Ultra 9 285K.Obraz: Intel
Intel twierdzi również, iż temperatura obudowy Core Ultra 9 285K spadnie o około 13°C w porównaniu z 14900K podczas grania w rozdzielczości 1080p z 360-milimetrową chłodnicą typu „wszystko w jednym”. Podczas gdy Intel przechodzi na nowe gniazdo LGA-1851 z nowymi chipami, istniejące chłodziarki typu „wszystko w jednym” powinny działać dobrze. Być może będziesz musiał porozmawiać z producentem chłodnicy, aby potwierdzić, czy potrzebujesz dodatkowych elementów dystansowych, ale firma Corsair to potwierdziła Krawędź iż wszystkie jej lodówki obsługujące LGA-1700 obsługują również LGA-1851.
Intel wykorzystuje swoją najnowszą technologię pakowania 3D do budowy chipów z serii Core Ultra 200S, a rozmiar obudowy został zmniejszony o 33 procent w porównaniu z chipami 14. generacji. W wyniku nowego pakietu wprowadzono kilka interesujących zmian. Flagowy Ultra 9 285K będzie dostępny z 24 rdzeniami, 24 wątkami i zegarem w trybie boost wynoszącym 5,7 GHz. To wolniejsze taktowanie w trybie boost i osiem wątków mniej niż w poprzednim 14900K, ponieważ Intel usunął tutaj hiperwątkowość na rzecz wydajności energetycznej. „Wiedzieliśmy, iż możemy zaoszczędzić energię na potrzeby hiperwątkowości, nie włączając jej” – mówi Hallock.
Ultra 9 285K będzie miał osiem rdzeni wydajnościowych (rdzenie P) i 16 rdzeni wydajnościowych (rdzenie E). Rdzenie elektroniczne zostały ulepszone, zapewniając większą wydajność przetwarzania instrukcji, a choćby zmniejszono opóźnienia. Dostępnych będzie 36 MB współdzielonej inteligentnej pamięci podręcznej L3, 3 MB L2 na rdzeń P (w porównaniu z 2 MB w 14. generacji) i 4 MB L2 na rdzeń E. Intel twierdzi, iż Ultra 9 285K będzie o około 8 procent szybszy w zadaniach jednowątkowych w porównaniu do 14900K i około 15 procent szybszy przy obciążeniach wielowątkowych.
Intel Core Ultra 9 285K będzie w grach walczył z procesorem AMD Ryzen 9 9950X.Obraz: Intel
Intel udostępnił także pewne ograniczone testy porównawcze dla gier z procesorem Ultra 9 285K w porównaniu z procesorami AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 7950X3D. Wygląda na to, iż najnowszy flagowiec Intela będzie walczył z flagowym procesorem AMD do komputerów stacjonarnych Zen 5, ale jeżeli chodzi o X3D, z własnych danych Intela jasno wynika, iż będzie w tyle. Intel zaskakująco otwarcie mówi, iż jest w tej chwili producentem najlepszych procesorów do gier, AMD Ryzen 7 7800X3D.
„Myślę, iż będziemy około pięciu procent straty w stosunku do części X3D, z czego jesteśmy naprawdę zadowoleni, biorąc pod uwagę, iż mamy tylko pamięć podręczną wbudowaną w procesor i świetny IPC produktu” – mówi Hallock. „Zaobserwujecie około pięcioprocentowy deficyt i chcę to jasno powiedzieć”.
Intel daje jasno do zrozumienia, iż Core Ultra 9 285K przegrywa z chipami AMD X3D pod względem wydajności w grach.Obraz: Intel
To rozczarowujące z punktu widzenia gier, ale Intel twierdzi, iż przez cały czas utrzyma koronę wydajności w przypadku większości zadań związanych z twórcami i sztuczną inteligencją. Do Ultra 9 285K dodano choćby NPU, która będzie w stanie przyspieszyć niektóre zadania AI. Obsługuje tylko 13 TOPS, co oznacza, iż te procesory nie kwalifikują się do funkcji Microsoft Copilot Plus, które wymagają NPU 40 TOPS lub lepszego. Intel ma nadzieję, iż wraz ze wzrostem wykorzystania NPU programiści będą mogli wykorzystać to do odciążenia zadań, a choćby niektórych funkcji związanych z grami.
„Umieszczenie w tym produkcie jednostki NPU o wydajności 40 TOPS było w pełni możliwe, ale wymagałoby to zmniejszenia liczby rdzeni lub zmiany liczby rdzeni procesora graficznego” – przyznaje Hallock. „Zaczynasz poświęcać się w podstawowych wymiarach wydajności, na których naprawdę zależy entuzjastom. Nie wydawało mi się to adekwatną mieszanką. Długo rozmawialiśmy także o podejściu rynku entuzjastów do sztucznej inteligencji jako całości i myślę, iż śmiało można powiedzieć, iż jest ono dość niechętne”.
Nowe gniazdo LGA-1851 to także nowe płyty główne. Aby korzystać z procesorów Core Ultra 200S do komputerów stacjonarnych, będziesz potrzebować nowej płyty Z890. Chipset Intel z serii 800 obsługuje do 24 linii PCIe 4.0, do 8x SATA 3.0 i do 32 portów USB 3.2. Platforma obsługuje łącznie 48 linii PCIe, z czego aż 20 to linie Gen 5 z procesora. W procesorze znajdują się również zintegrowane Wi-Fi 6E i 1GbE, Bluetooth 5.3 i 2x Thunderbolt 4, a producenci płyt głównych mogą dodać oddzielne opcje dla Wi-Fi 7, do 4 portów Thunderbolt 5, 2,5GbE i Bluetooth 5.4.
Nowy chipset serii 800 zapewnia mnóstwo złączy PCIe i USB.Obraz: Intel
Intel ulepsza także obsługę pamięci w płytach głównych z serii Core Ultra 200S i Z890, obsługując do DDR5-6400, do 48 GB na moduł DIMM i maksymalną pojemność do 192 GB. W przypadku chipsetów serii 800 porzucono obsługę pamięci DDR4. Chipy te są również zgodne z Secure Core i zawierają trzy wbudowane silniki sprzętowe zapewniające bezpieczeństwo.
Nie jest jednak jasne, jak długo wytrzyma gniazdo LGA-1851. AMD zobowiązało się do wspierania AM5 do 2027 roku lub później, ale Intel odmawia komentarza na temat przyszłych planów produktowych. W związku z pogłoskami o odwołaniu odświeżenia Arrow Lake S na rzecz przejścia na Nova Lake, możliwe, iż gniazdo LGA-1851 nie będzie dostępne długo. Intel wypuścił swoje gniazdo LGA-1200 w 2020 roku, a rok później zastąpił je LGA-1700, więc miejmy nadzieję, iż historia się już nie powtórzy.
Ujawnienie Arrow Lake następuje zaledwie kilka dni po tym, jak Intel to ogłosił Koszmar z katastrofą w Raptor Lake wreszcie się skończył. Rozwiązano problemy z niestabilnością układów 13. i 14. generacji, a główną przyczyną jest zbyt wysokie napięcie. Problemy z napięciem Raptor Lake nie będą miały wpływu na nowe chipy Arrow Lake firmy Intel.
Dostawy nowych procesorów Intel Core Ultra 200S rozpoczną się 24 października, a będą to flagowe modele Core Ultra 9 285 tys. dolarów za 589 dolarów, Core Ultra 7 265 tys. dolarów za 394 dolarów i Core Ultra 5 245 tys. dolarów za 309 dolarów. Intel wprowadza również na rynek warianty KF Ultra 7 265KF (379 USD) i Ultra 5 245KF (294 USD) bez wbudowanego procesora graficznego.