Nowe czytniki Kobo będą „naprawialne”. Czy to początek szerszego trendu?

swiatczytnikow.pl 3 tygodni temu

Przy okazji ostatniej premiery nowych trzech modeli Kobo, blogerzy zauważyli ciekawostkę dotyczącą napraw czytników.

Dotąd praktyka była taka, iż jeżeli czytnik zepsuje się podczas gwarancji, zwykle jest wymieniany na nowy. jeżeli problemy wystąpią po okresie gwarancji – wtedy naprawa jest płatna i często nieopłacalna, a producent daje co najwyżej zniżkę na nowy czytnik. Teraz Kobo ma pomysł, aby pomóc w naprawie samym użytkownikom.

Na amerykańskiej stronie pomocy czytamy:

Rakuten Kobo współpracuje z iFixit, liderem w dziedzinie napraw technologicznych, ułatwiając klientom przedłużenie żywotności ich eReadera poprzez wymianę typowych komponentów.

Nie wiadomo, jakie komponenty będą dostępne do wymiany, ale będzie możliwość zamówienia „zestawów naprawczych”. Przypuszczam, iż możliwa będzie wymiana baterii czy ekranu, choć oczywiście nie wiadomo, jakie będą tego koszty. Nie wiadomo też, czy takie zestawy będą dostępne w Polsce.

Jest więc sporo niewiadomych, ale sam pomysł jest według mnie bardzo dobry. Wszak czytniki są urządzeniami na lata, nie mamy potrzeby ich wymiany co chwilę, tak więc część usterek powinniśmy mieć możliwość sami naprawić.

W grudniu 2023 pisałem, iż za ten temat zabrała się Unia Europejska, w planach są przepisy, ułatwiające konsumentom naprawę urządzeń elektronicznych. Wygląda na to, iż Kobo jako pierwszy producent dostosowuje się do tych jeszcze nie wprowadzonych regulacji.

Warto też zauważyć, iż iFixit jest też firmą odpowiadającą za naprawy czytników PocketBook (gościli np. na stoisku w PB podczas Targów Książki w Krakowie), tak wiec teoretycznie jest możliwe, iż w przyszłości inne marki będą również miały takie „zestawy naprawcze”.

Każdy producent będzie musiał oczywiście dostosować konstrukcję urządzenia. Choćby to, w jaki sposób komponenty są mocowane wewnątrz, czy da się czytnik otworzyć i wszystko wymienić bez ryzyka uszkodzenia czegoś innego. Wiadomo, iż dziś w wielu urządzeniach wszystko jest w środku do siebie przyklejone. Zmiana konstrukcji może się wiązać z tym, iż nie wszystkie czytniki będą już tak smukłe i lekkie, ale coś za coś.

Co chcielibyście mieć taką możliwość w Waszych czytnikach? Czy kiedykolwiek byłaby Wam przydatna? No i co byście najchętniej wymieniali?

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Autor zdjęcia Mjnspt, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons.

Czytaj dalej:

Idź do oryginalnego materiału