Nowe biuro CANPACK w Krakowie. Rozwiązania Biamp w wielofunkcyjnej przestrzeni biznesowej

1 rok temu

Jeszcze kilka lat temu biura kojarzyły się przede wszystkim z szachownicą biurek, wątpliwej jakości światłem i, gdy pracownicy mieli nieco więcej szczęścia, ekspresem do kawy. To jednak przeszłość. Dzisiaj pracownicy wolą wykonywać swoje zadania na wygodnych sofach, fotelach, przy stolikach kawowych, a wiele spotkań, zarówno tych formalnych, jak i nieformalnych, wideokonferencji czy prezentacji jest realizowanych w kantynach, jadalniach czy w przytulnych korytarzach.
Zmienił się jednak nie tylko charakter przestrzeni biurowej, ale także jej funkcjonalność. Biura stały się znacznie bardziej otwarte na gości z zewnątrz i często pełnią już nie tylko funkcje biznesowe, ale także szkoleniowe, są przestrzeniami eventowymi, miejscami spotkań czy showroomami i centrami wiedzy.
Takie właśnie jest nowe biuro CANPACK otwarte w czerwcu tego roku. Projektem i wdrożeniem systemu wizualnego zajęła się firma Lobos z Krakowa, wykorzystując, między innymi, nowoczesne rozwiązania marek Biamp i monitory Samsung.
Odwiedziliśmy nową siedzibę CANPACK, aby osobiście przekonać się, jak z pomocą tych wszystkich urządzeń udało się uzyskać tak zróżnicowaną funkcjonalność całej przestrzeni.

W sali kinowej można wyświetlić sygnał ze znajdującego się tutaj na stałe tabletu (który pozwala m.in. na zrealizowanie wideokonferencji w dużym formacie), a także zaprezentować sygnał z playerów digital signage ONELAN, również wdrożonych do tej instalacji. Dodatkowo w tej przestrzeni mamy bezprzewodowy system prezentacyjny Barco ClickShare oraz kamerę Aver.

CANPACK, z siedzibą w Krakowie, jest globalnym producentem aluminiowych puszek napojowych, opakowań dla przemysłu spożywczego, a także szklanych butelek i metalowych zamknięć koronowych. Firma zatrudnia prawie 9 tys. osób na całym świecie i prowadzi działalność w 16 krajach. W czerwcu tego roku CANPACK zmienił adres swojej krakowskiej siedziby, decydując się na przeprowadzkę do położonego przy jednej z głównych arterii miasta, ul. Marii Konopnickiej, biurowca MK29. To nowo wybudowany, sześciopiętrowy budynek o powierzchni całkowitej przekraczającej 11 tysięcy metrów kwadratowych, zlokalizowany w sąsiedztwie Centrum Kongresowego ICE Kraków, hoteli, innych biurowców i mogący się pochwalić wyjątkowym widokiem na Bulwary wiślane, Wawel i Kazimierz, zarówno z samych biur, jak i wyjątkowego tarasu na dachu.

Cała komunikacja bazuje na protokole AVB i będących standardem korporacyjnym przełącznikach sieciowych marki Cisco. To wszystko sprawia, iż w razie potrzeby z łatwością można dodać zarówno urządzenie źródłowe audio, jak i wideo oraz odebrać tak dźwięk, jak i obraz w dowolnym miejscu i przesłać dalej do dowolnego urządzenia.

Zaprojektowaniem nowoczesnej przestrzeni zajęło się biuro Trzop Architekci, które stworzyło wystrój odwołujący się do elementów identyfikacji oraz oferty producenta. Pracownicy firmy mają do dyspozycji przestrzenie otwarte, sale spotkań, budki telefoniczne czy obszar pracy projektowej. Specjalną strefą jest interaktywny showroom, gdzie goście mogą zapoznać się z ofertą firmy, a także w trybie warsztatowym przetestować możliwości z zakresu projektowania oraz druku opakowań. Aby funkcjonalność przestrzeni wpisywała się w koncepcję nowej siedziby, niezbędny był również elastyczny i wielofunkcyjny system AV, którego zaprojektowaniem oraz wykonaniem zajęła się firma Lobos. Razem z inwestorem z jego działami IT i marketingu tworzone były założenia do tego projektu, zgodnie z potrzebami zamawiającego już na etapie budowy budynku.

Dla potrzeb instalacji potężnego ekranu o przekątnej 85” znajdującego się w recepcji, konieczne było zaprojektowanie specjalnego uchwytu umożliwiającego wysunięcie monitora i przeprowadzenie prac serwisowych.

Jak przyznaje Paweł Węglowski, kierownik działu AV w firmie Lobos: „Realizacja całego projektu trwała kilka miesięcy i jego największymi wyzwaniami było zapewnienie wymaganej elastyczności systemu oraz sposób montażu monitorów, które wymagały koordynacji wielu branż. Zabudowy monitorów wykorzystują mocowania łączące sufit i podłogę. Dlatego w całym procesie projektowania i instalacji tych uchwytów musiały uczestniczyć ekipy odpowiedzialne za sufity podwieszane, meble czy podłogi.”

W strefie gdzie nie ma sufitu podwieszanego, integrator zastosował zwieszane głośniki Biamp Desono P60DT

Ze względu na potrzeby biznesowe firmy CANPACK, w jej nowej siedzibie stworzona została wielofunkcyjna przestrzeń umożliwiająca m.in. prowadzenie szkoleń dla nowych pracowników, spotkań z klientami, warsztatów. Przy tak szerokiej gamie funkcji kluczowa jest elastyczność i łatwość w zarządzaniu treściami w obrębie przestrzeni. Jak przyznaje Michał Schilbach, global marketing manager z CANPACK: „Podstawą tworzenia tej przestrzeni była maksymalna elastyczność i w pełni udało się ją zrealizować. Dzięki temu na każdym z monitorów możemy wyświetlić obraz z sali wyposażonej w system wideokonferencyjny, przeprowadzić transmisję wewnątrz biura, między jego poszczególnymi częściami, a także w łatwy sposób skomunikować się z fabrykami na całym świecie.”

Mikrofon konferencyjny Biamp Parlé TCM-X również obsługuje transmisję realizowaną w oparciu o AVB.

Dzięki pełnej dowolności konfiguracji, system w biurze jest tak elastyczny jak to tylko możliwe. W każdym miejscu jest możliwość wyświetlenia treści z dowolnego źródła znajdującego się w systemie, którymi są: playery digital signage Onelan, komputery PC, przyłącza HDMI znajdujące się we floor box czy system prezentacji bezprzewodowej Barco ClickShare. Takie rozwiązanie zostało wdrożone, aby maksymalnie ułatwić obsługę systemu i wprowadzić pełną standaryzację. Przestrzeń konferencyjna została wyposażona w system głośników i mikrofonów oraz kamerę PTZ Aver, podłączaną do komputera dzięki złącza USB-C. Takie rozwiązanie umożliwia dostęp do całego sprzętu natychmiast po podłączeniu do złącza lub poprze Bluetooth do urządzenia Biamp Tesira EX-UBT.

Z mniejszymi głośnikami sufitowymi i kolumnami ściennymi współpracują zainstalowane lokalnie wzmacniacze Biamp Tesira AMP-450P.

W prezentowanej przestrzeni biurowej zostały zastosowane monitory Samsung: cztery o przekątnej 55”, trzy w rozmiarze 50” oraz dwa potężne monitory QM85R o przekątnej wynoszącej 85”, jeden z nich został zainstalowany w recepcji, na zaprojektowanym specjalnie dla tej instalacji uchwycie, umożliwiającym jego wysunięcie z obudowy architektonicznej i przeprowadzenie prac serwisowych. Część monitorów to rozwiązania dotykowe umożliwiające wchodzenie w interakcje z prezentowanymi na nich treściami wideo. Jak mówi Michał Schilbach z firmy CANPACK: „Rozwiązania, które tutaj mamy, pozwalają nam na pełne i bardzo szybkie dostosowanie wnętrza i systemu do bieżących potrzeb. Odpowiedni content, prezentacja czy oświetlenie stają się dzięki temu efektywnymi narzędziami budowania wizerunku firmy.”

W recepcji zainstalowano zabudowane w suficie cztery głośniki Biamp Desono C-IC6.

System Biamp z obsługą nie tylko audio, ale również wideo
Aby system miał odpowiednią elastyczność, która wiele razy była już tutaj wskazywana jako jeden z kluczowych elementów całej instalacji, rozwiązania Biamp obsługują nie tylko audio, ale także sygnały wideo. Jak przyznaje Paweł Węglowski, kierownik działu AV firmy Lobos, która zajęła się wdrożeniem systemu AV: „Zdecydowaliśmy się na zastosowanie transmisji wszystkich sygnałów w oparciu o protokół Over IP. Zastosowanie tych samych rozwiązań do obsługi zarówno sygnałów audio, jak i wideo nie tylko ułatwiło wdrożenie i późniejszą obsługę, ale także wyeliminowało konieczność eliminacji kłopotliwych opóźnień między obrazem i dźwiękiem przy wielokrotnej konwersji sygnałów. Tutaj zarządzamy wszystkim w obrębie tylko jednej matrycy, z poziomu której możemy w pełni decydować, jaki sygnał audio będzie przesyłany w które miejsce i na którym monitorze będzie wyświetlana jaka treść wideo.”
Cała komunikacja bazuje na protokole AVB obsługiwanym przez przełączniki sieciowe marki Cisco.

Nowe biuro CANPACK to przestrzeń, w której naprawdę można się zainspirować.

To wszystko sprawia, iż w razie potrzeby z łatwością można dodać zarówno urządzenie źródłowe audio, jak i wideo, oraz odebrać tak dźwięk, jak i obraz w dowolnym miejscu i przesłać dalej do dowolnego urządzenia. Sygnały wideo są przesyłane dzięki enkoderów i dekoderów Tesira LUX. System wraz z oświetleniem jest zarządzany przy pomocy systemu sterowania Crestron. Sterownie bazuje na jednostce VC-4 z elementami wykonawczymi w postaci tabletów iPad. Dzięki stworzonemu dla potrzeb użytkownika, bardzo czytelnemu interfejsowi z elementami graficznymi, sterowanie całością jest bardzo łatwe i szybkie. Osoby obsługujące system mogą z poziomu tabletu zarządzać poziomem głośności, wybierać źródła sygnału audio, źródła sygnału wideo, a także zmieniać natężenie oraz kolor oświetlenia.

W strefie kinowej mamy duże głośniki ścienne Biamp Desono EX-S6, wsparte subwooferem Biamp Desono EX-S10SUB.

Systemy nagłośnieniowe w biurze
Całe nagłośnienie również bazuje na rozwiązaniach z szerokiego portfolio firmy Biamp. Sercem jest procesor TesiraFORTE AVB CI. W ramach systemu wykorzystane zostały trzy rodzaje głośników. W recepcji zainstalowano zabudowane w suficie cztery głośniki Biamp Desono C-IC6, w strefie, gdzie nie ma sufitu podwieszanego, integrator zastosował zwieszane głośniki Biamp Desono P60DT, a w strefie showroom mamy duże głośniki ścienne Biamp Desono EX-S6, wsparte subwooferem Biamp Desono EX-S10SUB. Większe głośniki wraz z subwooferem zasila również pracujący w sieci wzmacniacz Biamp TesiraXEL 1200.1, natomiast z mniejszymi głośnikami sufitowymi i zwieszonymi współpracują zainstalowane lokalnie wzmacniacze Biamp Tesira AMP-450P. Dzięki temu już na etapie projektu można było położyć większość niezbędnego okablowania.

Szafa z rozwiązaniami Biamp

Podsumowanie
Nowe biuro firmy CANPACK, mieszczące się w biurowcu MK29 w Krakowie, to nowoczesna, funkcjonalna przestrzeń o ogromnych możliwościach, w której każdego dnia pracownicy mogą efektywnie realizować swoje zadania, ale także która jest niezwykle otwarta na gości.
Dzięki odpowiedniemu doborowi i konfiguracji rozwiązań technologicznych z zakresu systemów AV, a w szczególności technologii transmisji sygnałów Over IP, można tutaj zorganizować naprawdę każde wydarzenie. To miejsce ze świetnym wyposażeniem i znakomitą perspektywą zarówno na Kraków, jak i… na przyszłość.

tekst i zdjęcia: Łukasz Kornafel, „AVintegracje”

Idź do oryginalnego materiału