Nokia zawarła umowę na przejęcie aktywów technologicznych firmy ICT Rapid, w tym jej centrum API i jednostki badawczo-rozwojowej, co według sprzedawcy ma na celu rozwinięcie strategii rozbudowy ekosystemu API i monetyzację aktywów sieciowych.
Umowę zawarto szybko, Nokia oświadczyła, iż już sfinalizowała zakup. Warunki finansowe nie zostały ujawnione. Fiński sprzedawca twierdził, iż centrum API Rapid jest popularnym wyborem wśród programistów na całym świecie, a integracja z jej własną platformą Network as a Code wzmacnia rozwój produktów API i ofertę wejścia na rynek.
W miarę jak branża próbuje odzyskać środki zainwestowane w 5G, Nokia wyjaśniła, iż operatorzy coraz częściej używają interfejsów API sieciowych do monetyzacji aktywów i podstawowych możliwości, udostępniając swoje funkcje „w sposób ujednolicony, aby mogli budować i sprzedawać nowe aplikacje konsumenckie, korporacyjne i przemysłowe”.
Nokia uruchomiła Network as a Code we wrześniu 2023 r. i podała, iż od tego czasu zyskała znaczący rozpęd dzięki 27 partnerom na całym świecie, w tym dużym grupom operatorów BT, Orange, Telefonica i Telecom Argentina.
Nokia dodała, iż wykorzysta technologię API Rapid do bezproblemowej integracji sieci operatorów, aktywnego kontrolowania wykorzystania i udostępniania API, ulepszenia zarządzania cyklem życia API i współpracy z globalnymi programistami w oparciu o publiczny rynek API. Raghav Sahgal, prezes Cloud and Network Services w Nokia, powiedział, iż operatorzy „potrzebują mostu”, aby połączyć się z tysiącami programistów, a umowa z Rapid „pozwoli nam wprowadzić solidną platformę infrastruktury API, aby przyspieszyć rozwój produktów związanych z interfejsem API sieciowym i zwiększyć adopcję”.
Na swojej stronie internetowej Rapid twierdzi, iż z jego centrum API korzystją 4 miliony programistów w ponad 40 000 interfejsów API. Firma została założona w 2015 roku przez inżyniera systemu Idoo Gino.