Nokia poinformowała, iż jej sieć komórkowa jest gotowa do misji na Księżyc. Jej początek może mieć miejsce już choćby pod koniec lutego.
Projekt zapewnienia łączności z Księżycem jest realizowany od lat i pierwotnie miał zostać ukończony w 2024 roku. Thierry Klein, prezes Bell Labs Solutions Research w Nokii, powiedział, iż projekt ma na celu udowodnienie, iż technologie mobilne mogą zapewnić niezawodną łączność „potrzebną do przyszłych załogowych i bezzałogowych misji na Księżyc, a docelowo na Marsa”.
„Technologia komórkowa nieodwracalnie zmieniła sposób, w jaki komunikujemy się na Ziemi. Nie ma powodu, dla którego nie mogłaby zrobić tego samego w przypadku komunikacji na innych światach” – dodał Klein.
Dostawca i partner Intuitive Machines stwierdzili, iż pomyślnie zintegrowali Lunar Surface Communications System (LSCS) Nokii z lądownikiem misji IM-2 o nazwie Athena. Athena i LSCS Nokii polecą w rejon bieguna południowego Księżyca podczas misji IM-2 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego NASA, a start zaplanowano na „nie wcześniej niż pod koniec lutego”.
Fiński oddział badawczo-rozwojowy dostawcy Nokia Bell Labs ma za sobą miesiące testów i walidacji, zanim inżynierowie Intuitive Machines zainstalowali system LSCS na jednym z górnych paneli kompozytowych Atheny.
Nokia przyznała, iż podczas instalacji podjęto wiele środków ostrożności, aby umożliwić sieci bezpieczne pokonanie 239 000 mil podróży na Księżyc, „przetrwać stres związany ze startem i lądowaniem oraz działać optymalnie na powierzchni Księżyca”. W komunikacie Nokia podała również szczegóły dotyczące tego, jak planuje utrzymać sieć w izolacji w niskich temperaturach oraz procesu nawiązywania łączności 4G po lądowaniu na Księżycu.
Łazik Mobile Autonomous Prospecting Platform opracowany przez firmę zajmującą się robotyką kosmiczną Lunar Outpost opuści ochronną obudowę na Athenie po lądowaniu, rozłoży anteny i nawiąże połączenie z siecią Nokii.