Publikowane cyklicznie badania Huawei pozwalają nam lepiej zrozumieć nie tylko świat urządzeń ubieralnych (ang. wearables), ale też zwyczaje treningowe Polaków, czy też kwestie związane ze zdrowiem. Z kolejnego już Europejskiego Badania Zachowań Zdrowotnych, przeprowadzonego wspólnie przez Huawei i Ipsos, dowiadujemy się tego, co na temat smartwatchy sądzą lekarze. Czy faktycznie urządzenia mogą poprawić stan zdrowia?
Co o smartwatchach myślą lekarze?
Coraz większa liczba Polaków dba o swoje zdrowie, wykorzystując do tego nowe technologie. Wśród Was nie brakuje prawdopodobnie użytkowników opasek sportowych, smartwatchy oraz przeróżnych aplikacji treningowych. Urządzenia ubieralne i oprogramowanie jednych motywują do ruchu, innym pomagają w biciu życiowych rekordów. Jakie zdanie na ten temat mają lekarze? Nie jednogłośne, a jakże.
83% lekarzy jest przekonanych, iż wearables motywują użytkowników do podejmowania działań prozdrowotnych. 78% zauważa, iż wspierają ogólną zmianę stylu życia, a 70% podkreśla ich pozytywny wpływ na regularność aktywności fizycznej. Co interesujące tylko nieco ponad połowa (58%) uważa, iż urządzenia te pomagają ludziom aktywnie dbać o zdrowie i zapobiegać chorobom.

Wyniki badania Huawei z 2023 roku pokazują jednocześnie, iż 90% użytkowników wprowadziło przynajmniej jeden nowy, zdrowy nawyk za sprawą technologii noszonych. 88% odczuło poprawę zdrowia fizycznego dzięki korzystaniu ze smartwatcha. Tych statystyk nie powinno się bagatelizować.
Jakie wskaźniki zdrowotne warto śledzić na smartwatchu?
Lekarze wskazali 5 najważniejszych ich zdaniem wskaźników zdrowotnych prezentowanych przez smartwatche. Są nimi ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, tętno/puls, nasycenie krwi tlenem (SpO2) i elektrokardiogram (EKG).

„Ciśnienie krwi uznane zostało za jeden z kluczowych wskaźników, który według lekarskich zaleceń powinien być mierzony kilka razy w tygodniu. W tym kontekście niezwykle pomocne okazują się smartwatche z funkcją pomiaru ciśnienia – nie tylko wykonują pomiar, ale także automatycznie zapisują wyniki, umożliwiając śledzenie trendów. Równie istotna jest saturacja krwi, którą pracownicy służby zdrowia zalecają sprawdzać co najmniej raz w miesiącu, choć dzięki nowoczesnym zegarkom możliwe jest monitorowanie jej choćby codziennie. Również jedno odprowadzeniowe badanie EKG można teraz przeprowadzić bezpośrednio na nadgarstku w dowolnym momencie” – czytamy.
Huawei w tegorocznej aktualizacji swoich zegarków wprowadzi interesujący Distributed Super-Sensing Module. Połączony on dane z pomiarów wykonywanych zarówno na nadgarstku, jak i z opuszka palca. Dzięki temu możliwy będzie jeszcze dokładniejszy, szybszy i bardziej kompleksowy wgląd w stan zdrowia użytkownika, co znacząco podnosi skuteczność codziennego monitorowania.
A jak Wam smartwatche i opaski sportowe pomagają dbać o zdrowie? Faktycznie Was motywują? A może dzięki nim Wasze życie w jakiś sposób uległo zmianie?
Źródło: Huawei