Nieoczekiwany zwrot akcji. SEC pozywa Consensys!

5 miesięcy temu

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew przeciwko dostawcy systemu Ethereum, firmie Consensys, twierdząc, iż produkty MetaMask Swaps i Staking naruszają federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Agencja przyjrzała się również usługom stakingu Ethereum Lido i Rocket Pool, odnosząc się do ich popularnych tokenów stETH i rETH. Określiła je mianem niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Consensys ma poważny problem

Wcześniej Consensys pozwał SEC, aby spróbować zablokować regulatorowi złożenie pozwu. Jak widać – to nie wystarczyło.

Działania egzekucyjne to kolejna próba SEC dotycząca sklasyfikowania szerokiej części rynku kryptowalut jako papierów wartościowych. Złożony pozew potwierdził również utrzymujące się podejrzenia, iż SEC może przez cały czas próbować umieścić płynne pochodne ETH, takie jak token Lido stETH, w ramach swoich kompetencji regulacyjnych.

„Od co najmniej stycznia 2023 r. Consensys oferował i sprzedawał dziesiątki tysięcy niezarejestrowanych papierów wartościowych w imieniu dostawców płynnych programów stakingowych Lido i Rocket Pool, którzy tworzą i emitują płynne tokeny stakingowe (zwane stETH i rETH) w zamian za postawione aktywa” – podała SEC. „Podczas gdy stakowane tokeny są generalnie zablokowane i nie można nimi handlować ani ich używać, gdy są stakowane, płynne tokeny stakingu, jak sama nazwa wskazuje, można swobodnie kupować i sprzedawać” – napisano.

Agencja wymusiła już ugody związane z usługami stakingu, w tym m.in. z firmą Kraken. Z kolei Coinbase zakończyło swoje usługi stakingu w niektórych stanach USA po zawarciu umowy ze lokalnymi organami nadzoru papierów wartościowych.

MetaMask jest najczęściej używanym portfelem dla Ethereum i wielu innych blockchainów. Oprócz oferowania użytkownikom możliwości przechowywania kryptowalut zakupionych na innych platformach, pozwala on użytkownikom kupować i sprzedawać aktywa cyfrowe bezpośrednio w aplikacji za pośrednictwem usługi „Swaps” – jednej z kluczowych funkcji będących przedmiotem pozwu SEC. Consensys pobiera opłatę za świadczenie tej usługi i, zgodnie z pozwem, w ciągu ostatnich czterech lat ułatwił dokonanie ponad 36 milionów transakcji kryptograficznych. Agencja stwierdziła, iż co najmniej 5 milionów tych transakcji dotyczyło papierów wartościowych z aktywami kryptograficznymi.

Na reakcję strony pozwanej nie trzeba było długo czekać. „Consensys w pełni spodziewał się, iż SEC zrealizuje swoją groźbę, twierdząc, iż nasz interfejs systemu MetaMask musi zarejestrować się jako makler papierów wartościowych. SEC realizuje agendę antykryptowalutową prowadzoną przez doraźne działania egzekucyjne. To tylko najnowszy przykład jej nadmiernego zasięgu regulacyjnego – przejrzysta próba przedefiniowania ugruntowanych standardów prawnych i rozszerzenia jurysdykcji SEC poprzez pozew sądowy. Jesteśmy pewni naszego stanowiska, iż SEC nie otrzymała uprawnień do regulowania interfejsów oprogramowania, takich jak MetaMask. Będziemy przez cały czas energicznie prowadzić naszą sprawę w Teksasie, aby uzyskać orzeczenie w tych kwestiach, ponieważ ma to znaczenie nie tylko dla naszej firmy, ale także dla przyszłego sukcesu web3” – napisano w poście na X.

źródło: Consensys / X

Gorący okres

SEC stwierdziła, iż te papiery wartościowe obejmują Polygon (MATIC), Mana (MANA), Chiliz (CHZ), Sandbox (SAND) i Luna (LUNA), choć zasugerowała, iż inne aktywa cyfrowe mogą być również papierami wartościowymi. Wiele kryptowalut wymienionych w złożonym wczoraj pozwie zostało już wymienionych w poprzednich pozwach Komisji jako niezarejestrowane papiery wartościowe, chociaż niektóre podmioty emitujące zakwestionowały tę charakterystykę.

Komisja przeanalizowała również funkcję „stakingu” MetaMask, która pozwala użytkownikom deponować aktywa w celu zabezpieczenia łańcucha blokowego Ethereum w zamian za odsetki. Funkcja ta jest obsługiwana przez Lido i Rocket Pool – dwie największe nazwy w zdecentralizowanych finansach. Użytkownicy MetaMask mogą dokonywać wpłat w tych zewnętrznych usługach obstawiania i w zamian za to otrzymywać pokwitowanie depozytu, zwane płynnym tokenem obstawiania. SEC stwierdziła, iż integracje Lido i Rocket Poolstanowiły „kontrakty inwestycyjne”, co sugeruje, iż agencja postrzega ich popularne płynne tokeny stETH i rETH jako niezarejestrowane papiery wartościowe.

Idź do oryginalnego materiału