Neolityczna głowa psa sprzed 4000 lat zrekonstruowana dzięki druku 3D

2 miesięcy temu

W 1901 roku archeolodzy w Cuween Hill Chambered Cairn na Orkadach w Szkocji znaleźli oni szczątki ośmiu ludzi i 23 kłów, które, jak sądzili, zostały rytualnie pochowane.

Obecnie, Historic Environment Scotland (HES) wykorzystuje nowoczesne technologie, aby dać społeczeństwu lepsze wyobrażenie o tym, jak żyli ludzie neolitu.

W swoim najnowszym projekcie wykorzystała druk 3D, aby rzucić nieco światła na to, jak wyglądały neolityczne psy domowe sprzed 4000 lat. To pierwszy raz, kiedy zwierzę z okresu neolitu zostało zrekonstruowane przy użyciu nowoczesnych technologii.

“Psy, tak jak dziś są cenionymi zwierzętami domowymi, miały ważne miejsce w neolitycznych Orkadach, ponieważ były trzymane i szkolone jako zwierzęta domowe i strażnicy, a być może wykorzystywane przez rolników do pomocy przy prowadzeniu owiec” – mówi kierownik ds. interpretacji HES Steve Farrar.

“Ale szczątki odkryte w Cuween Hill sugerują, iż psy miały szczególnie szczególne znaczenie dla rolników, którzy mieszkali wokół grobowca i korzystali z niego około 4 500 lat temu. Być może psy były ich symbolem lub totemem, być może myśleli o sobie jako o ‘psich ludziach’.”

Wraz ze skanowaniem 3D czaszki psa, której model 3D badacze udostępnili opinii publicznej, naukowcy wykonali również szczegółowe skany 3D miejsca pochówku.

W ramach swojego projektu wykorzystania nowoczesnych technologii do edukacji, HES zlecił artystce kryminalistycznej, Amy Thornton, odtworzenie głowy jednego z neolitycznych psów z jego starożytnej czaszki.

Thornton rozpoczęła proces rekonstrukcji od wykonania skanu 3D neolitycznego psa. Czaszkę wydrukowała w 3D, ale do budowy anatomii użyła tradycyjnych metod – gliny.

“Rekonstrukcja ta była szczególnie interesującym projektem, ponieważ po raz pierwszy zastosowałam metody kryminalistyczne, które zwykle wykorzystuje się do rekonstrukcji ludzkiej twarzy i zastosowałam je do czaszki zwierzęcej”, wyjaśnia Thornton.

“Przyniosło to własny zestaw wyzwań, ponieważ istnieje znacznie mniej istniejących danych dotyczących średniej głębokości tkanki w czaszkach psowatych w porównaniu z ludzkimi”.

Po zakończeniu tego procesu, Thornton odlała model w silikonie, a następnie dokończyła projekt dodając futro. Jej praca ujawniła, iż stworzenie przypomina europejskiego wilka szarego, który jest wielkości Collie.

Neolityczny pies trafi na wystawę jeszcze w tym roku, jak podaje HES. jeżeli jednak jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o życiu neolitycznych ludzi, upewnij się, iż odwiedzisz stronę internetową Historic Environment Scotland.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału