Nawet bez telewizora trzeba płacić abonament RTV. Wyrok sądu nie pozostawia złudzeń

6 godzin temu
Zdjęcie: gpetric/Istock.com


W Polsce wciąż obowiązuje abonament RTV, który wiąże się z konkretnymi opłatami za posiadane odbiorniki. Choć wydawać by się mogło, iż obarczeni nimi są jedynie właściciele telewizorów oraz radia, nic bardziej mylnego. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego płacić powinni również ci, którzy korzystają z innych sprzętów zdolnych do odbioru mediów publicznych.
Abonament RTV jest w Polsce obowiązkowy, co oznacza, iż niemalże każdy właściciel odbiornika telewizyjnego i radioodbiornika jest zmuszony do uiszczania konkretnych opłat. Ignorowanie tych zasad może zaś oznaczać choćby interwencję skarbówki i wiązać się z wysoką karą finansową. Rekordowe długi Polaków wynosiły w ubiegłym roku choćby kilkaset tysięcy złotych. Tym bardziej niepokojący może się wydawać fakt, iż do uiszczania opłat zobligowani są nie tylko posiadacze klasycznych odbiorników radiowych i telewizyjnych.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy bank może podnieść opłaty w sposób, którego nie zauważymy?


Abonament RTV za 2025 rok. Wyrok sądu wiele zmienia
Miesięczne stawki za abonament RTV w 2025 roku zostały niezmienione. To oznacza, iż aktualnie za odbiornik radiowy trzeba zapłacić 8,70 złotych, a za radiowy i telewizyjny - 27,30 złotych. Ponadto osoby, które zapłacą za cały rok z góry, mogą skorzystać z 10-procentowej zniżki. W tym przypadku kwoty zostają odpowiednio obniżone. Po zakupie odbiornika mamy 14 dni na jego rejestrację, a każdą kolejną opłatę należy przekazać do 25. dnia miesiąca. Opłacanie abonamentu nadzoruje zaś Poczta Polska. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości właściciel odbiornika lub odbiorników może otrzymać wezwanie do zapłaty. jeżeli takie rozwiązanie okaże się nieskuteczne, późniejszą egzekucją długu zajmuje się skarbówka. Z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 marca 2023 roku wynika natomiast, iż taki abonament powinien płacić każdy, kto posiada sprzęt zdolny do odbierania sygnału publicznych nadawców. Oznacza to, iż wystarczy oglądać treści publicznych nadawców na telefonie lub komputerze, aby zostać objętym obowiązkiem abonamentowym.


Poczta Polska abonament RTV 2025. Kary mogą dotyczyć większości osób
Wyrok NSA został wydany w sprawie firmy, którą w lutym 2018 roku odwiedzili kontrolerzy Poczty Polskiej. Urzędnicy zauważyli wówczas, iż jej pracownicy oglądają telewizję na monitorze podłączonym do komputera. Wówczas stwierdzili, iż w tym przypadku również powinno dojść do rejestracji sprzętu i nałożyli na właściciela przedsiębiorstwa karę w wysokości 681 złotych. Firma postanowiła odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, iż grzywna jest bezzasadna. WSA stwierdził, iż abonament powinien obejmować jedynie takie sprzęty, które są zdolne do natychmiastowego odbioru sygnału. Wśród nich wymienił:


telewizor,
radio,
radio samochodowe,
radiomagnetofon,
wieżę stereo z radiem.


Zobacz też: Dostał upomnienie o zapłatę kary, o której nie wiedział. Kwota urosła do 18 tysięcy złotych
NSA jednak nie dał za wygraną, twierdząc, iż opłaty nie są pobierane za samo posiadanie sprzętu, ale w celu realizacji misji publicznej. Jak informuje serwis Interia Biznes, wyrok sądu oznacza zatem bezpośrednie połączenie abonamentu RTV z ogólną możliwością korzystania z publicznych radia i telewizji. W efekcie ryzyko otrzymania kary jest znacznie większe.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału