Natychmiast usuń te niebezpieczne aplikacje z telefonu. Mogą ukraść nasze dane i pieniądze

1 tydzień temu
Na naszych telefonach możemy mieć zainstalowane aplikacje, o których nie mamy pojęcia, iż zawierają złośliwy kod. Służy do wykradania informacji, zarabiania na nas dzięki reklam, a czasem i proszą nas o podanie danych do naszych kart bankowych. Jakie apki powinniśmy usunąć? Czasem odinstalowanie to za mało.


Niedawno okazało się, iż setki aplikacji na Androida dostępnych w sklepie Google Play było niebezpiecznych. Niektóre miały po milion pobrań. Początkowo skala wykrytego problemu była mniejsza, bo IAS Threat Lab poinformował o 180 apkach, ale potem firma Bitdefender znalazła kolejne i lista urosła do 331.

"Aplikacje były publikowane na kontach różnych deweloperów. Działo się to głównie od października 2024 roku do stycznia 2025 roku. W lutym i marcu kampania przez cały czas była kontynuowana, chociaż z dużo mniejszą intensywnością" – poinforomował portal Telepolis.pl.

Lista niebezpiecznych aplikacji w 2025 r. Jak najszybciej usuńcie je z telefonów


Niebezpieczne apki ukrywały swoją obecność na telefonie (przez to nie dało się ich łatwo wyłączyć), a także podszywały się pod inne. Głównie wyświetlały reklamy, których nie dało się wyłączyć.

Jednak część z nich podrabiała też ekrany logowania np. do Facebooka czy YouTube, dzięki czemu wykradały nasze dane. Na koniec zachęcały do podawania danych do kart kredytowych czy debetowych.

Poniżej znajdziecie najpopularniejsze szkodliwe aplikacji wykryte ostatnio przez ekspertów. jeżeli macie je dalej w telefonie (powinny już być usunięte ze sklepu Google'a), to od razu je odinstalujcie.

AquaTracker – 1 mln pobrań


ClickSave Downloader – 1 mln pobrań


Scan Hawk – 1 mln pobrań


Water Time Tracker – 1 mln pobrań


Be More – 1 mln pobrań


BeatWatch – 500 tys. pobrań


TranslateScan – 100 tys. pobrań


Handset Locator – 50 tys. pobrań




Przeskanujcie też telefona z Google Play Protect, a także na wszelki wypadek przywróćcie ustawienia fabryczne. Pełną listę niebezpiecznych apek znajdziecie na stronie GitHuba.

Z kolei w zeszłym roku eksperci z Human Satori Threat Intelligence odkryli w sklepie Play mnóstwo innych szkodliwych aplikacji m.in. VPN. dzięki złośliwego kodu mogły przekształcać telefony z Androidem w węzły proxy (pośrednik między klientami a serwerami).

"Forbes" podawał, iż również ukrywały swoją obecność na telefonie, a także pozwalały wyświetlać reklamy i wykradać dane. Google usunął je ze sklepu, więc jeżeli mamy je zainstalowane, to trzeba je usunąć manualnie. Poniżej lista:

Lite VPN


Anims Keyboard


Blaze Stride


Byte Blade VPN


Android 12 Launcher


Android 13 Launcher


Android 14 Launcher


CaptainDroid Feeds


Free Old Classic Movies


Phone Comparison


Fast Fly VPN


Fast Fox VPN


Fast Line VPN


Funny Char Ging Animation


Limo Edges


Oko VPN


Phone App Launcher


Quick Flow VPN


Sample VPN


Secure Thunder


Shine Secure


Speed Surf


Swift Shield


Turbo Track VPN


Turbo Tunnel VPN


Yellow Flash VPN


VPN Ultra


Run VPN



Również i w tym wypadku oprócz usunięcia ich z telefonu, przyda się skan lub ustawienia fabryczne, byśmy mieli pewność, iż żadne pozostałości szkodliwego systemu nie pozostały w telefonie.


Jak bezpiecznie pobierać nowe aplikacje? Jak widać, choćby instalacja ze sklepu Play, nie daje nam gwarancji (tak samo jak ściąganie ja z innych stron lub linków wysyłanych w mailach...). Dlatego warto też sprawdzić dewelopera, który wypuszcza daną apkę, a także poczytajmy opinie internautów. Starajmy się też udzielać aplikacjom jak najmniej uprawnień.

Idź do oryginalnego materiału