Największy kamień piktyjski w Szkocji zeskanowany w 3D

3 miesięcy temu

Naukowcy z Historic Environment Scotland (HES) wykorzystali skanowanie 3D, aby dowiedzieć się więcej o największym kamieniu piktyjskim w Szkocji (Wielka Brytania). Praca ta jest częścią trwającego Projektu Rae, w ramach którego dokumentowane są cyfrowo wszystkie obiekty znajdujące się pod opieką HES.

Niewiele wiadomo o Kamieniu Sueno w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Ma on 6,5 metra wysokości (21 stóp) i jest największym z kamieni piktyjskich znajdujących się na terenie kraju. Jednak naukowcy z Historic Environment Scotland (HES) wykorzystali niedawno skanowanie 3D, aby dowiedzieć się więcej o tym legendarnym kamieniu.

Kamień pochodzi z IX lub X wieku i niegdyś górował nad rozlewiskami rzek Mosse i Findhorn. Legenda głosi, iż w tym miejscu Makbet Szekspira spotkał trzy czarownice. Naukowcy uważają również, iż kamień przedstawia królewską inaugurację i bitwę.

Teraz, gdy skanowanie Kamienia Sueno zostało zakończone, jest on gotowy do zbadania przez ekspertów i naukowców. Mamy nadzieję, iż dzięki dokładnej analizie skanów będzie można dowiedzieć się więcej na temat szczegółowych rzeźbień.

“Możemy cyfrowo wzbogacać dane i zmieniać źródła światła, co pomaga wydobyć szczegóły rzeźbionych kamieni, które są szczególnie zużyte” – powiedziała dr Lyn Wilson, kierownik ds. dokumentacji cyfrowej w HES. “Pomaga nam to lepiej interpretować te kamienie”.

Oprócz Kamienia Sueno, HES jest w trakcie skanowania wszystkich nieruchomości znajdujących się pod jego opieką. Inicjatywa ta nosi nazwę Rae Project, od nazwiska wiktoriańskiego odkrywcy Johna Rae.

Piktyjski kamień to najbardziej skomplikowana średniowieczna rzeźba w Szkocji

Niewiele wiadomo o kontekście kamienia, jednak eksperci uważają, iż jest to najwyższa i najbardziej złożona rzeźba wczesnośredniowieczna w kraju.

“Już sam jego rozmiar i stan zachowania sprawiają, iż jest on bardzo ważny. Podjęto już kroki w celu jego zachowania, takie jak umieszczenie go w szklanej skrzyni o kontrolowanej temperaturze” – wyjaśnia Wilson.

Ze względu na wysokość pomnika i fakt, iż jest on zamknięty w szklanej skrzyni, skanowanie zajęło trzy dni. W rzeczywistości konieczne było opracowanie systemu kamer teleskopowych, aby uzyskać szczegółowe skany przez skrzynię.

Jednak ciężka praca nie poszła na marne, a wyniki projektu HES “Rae” zostaną wykorzystane do ochrony zabytków i lepszego zarządzania obiektami. Co więcej, dane te będą dostępne w postaci cyfrowych modeli 3D do użytku publicznego i akademickiego.

“Możemy wykorzystać te dane do tworzenia wirtualnej rzeczywistości i innych technologii immersyjnych. Możemy wykorzystać druk 3D do stworzenia modelu kamieni w skali 1:1 do użytku szkolnego. Dzięki temu uczniowie będą mogli dotknąć repliki bez konieczności podróżowania. Jedną z rzeczy, które planujemy zrobić ze skanami, jest wykorzystanie ich do opracowania interaktywnych wykładów, dzięki którym będziemy mogli współpracować z ekspertami” – dodaje Wilson.

Do tej pory jedna trzecia kamieni piktyjskich została udokumentowana cyfrowo. Więcej informacji na temat projektu HES Rae można znaleźć na stronie internetowej.

Żródło: https://all3dp.com

Idź do oryginalnego materiału