Najnowszy Asahi Linux wprowadza gry AAA Windows na MacBooki Apple M1 ze skomplikowanym sterownikiem graficznym i stosem tłumaczeń

cyberfeed.pl 22 godzin temu



Chociaż laptopy Apple nigdy nie były pierwszym przystankiem w grach na PC, Linux powoli staje się doskonałą platformą do gier, głównie dzięki wysiłkom na rzecz rozwoju systemu typu open source, a także pracy takich firm jak AMD i NVIDIA, które włożyły w ostatnich latach włożyli wiele pracy w swoje sterowniki dla Linuksa. To sprawia, iż ​​wysiłki takie jak Asahi Linux Project są jeszcze bardziej intrygujące. Asahi Linux to projekt, którego celem jest wprowadzenie Linuksa na komputery Apple Silicon Mac — zadanie to okazało się dość trudne ze względu na zawiłości związane z opracowaniem dostosowanego do indywidualnych potrzeb sterownika GPU dla niestandardowych procesorów graficznych ARM firmy Apple. w najnowszy wpis na blogutwórca grafiki stojący za projektem Asahi Linux, zaprezentował kilka gier AAA, choć starszych, działających na procesorze Apple M1 w najnowszej wersji Asahi Linux.

Aby uruchamiać gry na Apple Silicon, Asahi Linux używa „zestawu narzędzi do grania w gry”, który opiera się na szeregu niestandardowych sterowników graficznych i emulatorach, w tym narzędziach z warstwy translacyjnej Proton firmy Valve, która, jak na ironię, była także podstawą zestawu narzędzi do przenoszenia gier firmy Apple. Asahi używa FEX do emulacji x86 na ARM, Wine jako warstwy translacyjnej dla aplikacji Windows oraz DXVK i vkd3d-proton do translacji DirectX-Vulkan. W poście na blogu twórca Asahi twierdzi, iż wersja alfa jest w stanie uruchomić gry takie jak Control, Wiedźmin 3 i Cyberpunk 2077 przy grywalnej liczbie klatek na sekundę. Niestety, 60 klatek na sekundę nie pozostało osiągalne w większości nowych gier o wysokiej rozdzielczości. Istnieje wiele niezależnych tytułów, które działają całkiem dobrze na Asahi Linux, w tym Hollow Knight, Ghostrunner i Portal 2.

Co zabawne, niestandardowy sterownik używany przez Asahi Linux jest jedynym sterownikiem w tej chwili dostępnym dla Apple Silicon, który jest zgodny z interfejsami API OpenGL, OpenCL i Vulkan. Gry nie są oczywiście jedynym przedmiotem zainteresowania Asahi Linux, a zespół rozpoczął już wdrażanie emulacji x86 ogólnego przeznaczenia w Asahi Linux w celu obsługi bardziej ogólnych obciążeń i stacji roboczych. Asahi Linux jest oparty na Fedorze 40 i domyślnie jest dostarczany z KDE Plasma jako środowiskiem graficznym i obsługuje wszystkie rodzaje komputerów Mac z układami SoC od M1 do M2 Pro i M2 Max, z różnym stopniem obsługi sprzętowej. Dystrybucja jest dostępna bezpłatnie do pobrania na stronie głównej Asahi Linux dla wszystkich, kto chce ją wypróbować — koniecznie sprawdź tabelę pomocy, aby dowiedzieć się, jaki sprzęt jest, a jaki nie jest obsługiwany, ponieważ jest to wciąż wersja alfa i mogą pojawić się problemy z dźwiękiem, niektórymi portami i funkcjami, takimi jak Touch ID.



Source link

Idź do oryginalnego materiału