Sony powiększa swoją ofertę telewizorów Bravia o model QD-OLED oraz Mini LED. Ponadto w sprzedaży w 2025 roku będą dostępne egzemplarze z lat ubiegłych. Czy to posunięcie zapewni Japończykom sukces sprzedażowy? Ciężko stwierdzić… Wiem jednak na pewno, gdyż kilka tygodni temu na własne oczy widziałem premierowe TV Sony Bravia, iż najnowsze produkty prezentują się godnie.
W tym roku w sklepach pojawi się więcej telewizorów Sony oznaczonych nazwą Bravia. Wszystko za sprawą trzech nowych modeli: Bravia 8 II generacji, Bravia 5, Bravia 3. Pełna ofertę znajdziecie na poniższej grafice.

W sprzedaży przez cały czas pozostanie kilka telewizorów z zeszłego roku m.in.: Bravia 7 (Mini LED), Bravia 8 (OLED), czy Bravia 9 – wybrany przez naszą redakcję najlepszym TV Mini LED 2024 r. Co ciekawe, w ofercie znajdziemy również 42” i 48” OLED-y A90K, które debiutowały w 2022 r oraz 55”, 65”, 75” X85L z 2023 r. (FALD – pełne tylne podświetlenie z systemem lokalnego wygaszania).

Sony Bravia – rocznik 2025
Dla mnie kluczową premierą tego roku w ofercie Sony jest Bravia 8 II generacji (55”, 65”). W porównaniu do egzemplarza z 2024 .r (Bravia 8) producent zastosował panel QD-OLED. Jak wspomniałem, miałem okazję na zamkniętym prasowym pokazie zobaczyć, jak najnowsza ósemka radzi sobie w akcji. Telewizor był ustawiony obok innych konkurencyjnych OLED-ów oraz QD-OLED-ów. Gołym okiem można było zaobserwować w Bravia 8 II bardzo dobre przejścia tonalne oraz reprodukcję detali w cieniach, poprawne mapowanie tonów – we wszystkich wymienionych trzech kategoriach był lepszy od innych modeli.

Sony chwali się, iż Bravia 8 II jest jaśniejsza np. o 25% od Bravia A95L. Ciężko jest odnieść się do tej informacji bez zrobienia konkretnych pomiarów. Sam producent deklaruje, iż „dzięki panelowi o wysokiej luminancji z czujnikiem temperatury i technologii XR Contrast Booster telewizor precyzyjnie steruje ilością światła, wyświetlając znakomity obraz o dużej głębi i szczegółowości.” Zapewne powiecie marketing pełną gębą, ale…
Biorąc pod uwagę wrażenia, jakie towarzyszyły mi w trakcie testowego pokazu jestem wręcz pewien, iż Bravia 8 II w kategorii jasności panelu będzie jednym z najlepszych telewizorów OLED/QD-OLED na rynku w 2025 r.
Z japońskiego portfolio znika zasłużona seria X90L, która na przestrzeni ostatnich lat cieszyła się wśród klientów duża popularnością. Nowym TV w segmencie LCD LED jest Sony Bravia 5 (od 55” do 98”) i to jest zmiana na duży plus. Warto wspomnieć, iż X90L był telewizorem z systemem FALD, natomiast Bravia 5 to Mini LED, mający znacznie precyzyjniejsze podświetlenie i większą liczbę stref wygaszania. Według Sony, w Bravia 5 jest ich 6 razy więcej niż w Sony X90L – w przekątnej 65” daje to wzrost z 64 do 384 stref. W materiałach prasowych czytamy, iż „do inteligentnego sterowania diodami LED wykorzystano system podświetlenia XR Backlight Master Drive, którego kluczowa technologia pochodzi z monitorów profesjonalnych Sony. Precyzyjne lokalne wygaszanie pozwala uzyskać bardzo wysoki kontrast i piękne przejścia tonalne w światłach i cieniach, od subtelnych odcieni na twarzy po jaskrawe światła.”

Sony Bravia 3 (od 43” do 83”) jest następcą modelu X75WL, czyli telewizora dla tzw. niewymagającego klienta. Według Sony – Bravia 3 „ma wiele rozwiązań i funkcji, które stworzą odpowiedni klimat na wieczorze filmowym. Procesor obrazu 4K X1 interpoluje starsze produkcje w jakości HD do rozdzielczości bliskiej 4K, wyświetlacz Triluminos PRO nadaje obrazowi wspaniałą kolorystykę, a zgodność z formatami Dolby Atmos i DTS:X zapewnia wciągający dźwięk. Telewizor BRAVIA 3 jest oparty na platformie Google TV, zapewniającej łatwość obsługi i dostęp do bogatej oferty treści.”

Właściwie o Sony Bravia 3 ciężko coś więcej napisać, gdyż brak podstawowych informacji o tym TV. Na pewno mamy do czynienia z odbiornikiem LCD LED bez systemu lokalnego wygaszania prawdopodobnie z matrycą 60 Hz. Jednakże założenie producenta w tym konkretnym egzemplarzu jest proste: niezła jakość produktu w niewysokiej cenie. Należy mieć na uwadze, iż model ten będzie w kwestii parametrów w porównaniu do innych TV Bravia nieco wykastrowany.
Specjalne tryby kalibracji
Pozwólcie, iż w tym miejscu przytoczę słowa Sony odnośnie specjalnych trybów kalibracyjnych, jakie znajdziemy modelach Bravia 5 i Bravia 8 II. Producent w jasny i czytelny sposób wyjaśnia ten temat:
„Telewizory są wyposażone w tryby Studio Calibrated, które pozwalają wyświetlać w domowych warunkach obraz wiernie oddający zamierzenie twórców. Tryby Netflix Adaptive Calibrated Mode, SONY PICTURES CORE Calibrated Mode i Prime Video Calibrated Mode dostosowują wygląd filmów i seriali do wizji ich twórców, aby jakość obrazu była zgodna z zamysłem poszczególnych studiów. Telewizory BRAVIA i domowe produkty audio BRAVIA Theatre są zgodne z systemem IMAX Enhanced, opracowanym wspólnie przez firmy IMAX i DTS.”
Dwa nowe systemy audio Bravia
W ofercie Sony pojawiają się dwa istotne produkty audio. Warto w tym miejscu krótko o nich wspomnieć, gdyż po małych testach stwierdzam, iż brzmią one ponadprzeciętnie.
Jednym z nich jest dwuelementowy soundbar Bravia Theatre Bar 6 w konfiguracji 3.1.2-kanałów o łącznej mocy 350W.

Drugim, bardziej zaawansowanym urządzeniem z większymi możliwościami reprodukcji tonów, szerszą sceną, jest Bravia Theatre System 6. Jest to zintegrowany system audio o mocy 1000W w konfiguracji 5.1-kanałów. Przewagą tego kina domowego nad Bravia Theatre Bar 6 jest lepsza reprodukcja niskich tonów (mocniejszy subwoofer) oraz lepszy efekt dźwięku przestrzennego, gdyż system ten dodatkowo jest wyposażony w dwa tylne głośniki wysokotonowe.

Producent w obu urządzeniach zaimplementował technologię Sony Vertical Surround Engine i S-Force PRO Front Surround, by umożliwić uzyskanie bardziej realistycznego i przestrzennego dźwięku, a także technologię generującą dodatkowe kanały (tzw. funkcja interpolacji).
Dużo niewiadomych…
Niestety w kwestii nowej oferty Sony Bravia pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. Brak szczegółowych specyfikacji produktu np. odnośnie systemu audio, typów matryc. Ponadto brak informacji o cenach, które – powiedzmy sobie szczerze – stanowią główny czynnik podczas zakupu nowego telewizora.

W mojej ocenie Sony podjęło w 2025 r. kilka słusznych decyzji. Po pierwsze, bardzo dobrze, iż w końcu pojawi się nowy QD-OLED – Bravia 8 II, zapowiadający się świetnie. Po drugie, pozostawienie w ofercie genialnego modelu Mini LED Bravia 9. Po trzecie, w segmencie LCD LED egzemplarz z systemem FALD zostaje zastąpiony Mini LED-em – mowa tu o Bravia 5.
Marketingowo rozumiem decyzję Japończyków o powołaniu do życia telewizora o nazwie Bravia 3. Prywatnie uważam jednak, iż jest to dewaluacja nazwy Bravia, która zawsze była synonimem najbardziej zaawansowanych TV Sony. Bravia 3 niestety nie wpisuje się w powyższe stwierdzenie.
Źródło: wł.