Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 120

1 rok temu
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 119 – GoChess (foto: particula-tech.com)

Przed wami kolejna dawka ciekawszych projektów z crowdfudningu. Często bardziej niszowych, oryginalnych rozwiązań, które potrzebują wsparcia finansowego. Zbierających fundusze w kampaniach, gdzie pierwsze partie produkcyjne są znacznie tańsze od finalnej wyceny. Niektóre z tychże koncepcji z większą, niektóre z mniejszą szansą na realizację. Kiedyś o tych wynalazkach pisałem oddzielnie. Dziś zbieram je w przeglądzie Kickstartera i Indiegogo – dwóch najpopularniejszych platform dla crowdfundingu. Oto przegląd subiektywnie wybranych, IMO najciekawszych (najdziwniejszych?) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz interesujący projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. Jelly Star – najmniejszy Android 13 na rynku

Unihertz robi się już znany ze swoich nietypowych telefonów. W swojej ofercie posiada zarówno jednostki wzmocnione, ale też z czujnikami termowizji, laserowymi projektorami, czy okrągłymi wyświetlaczami na tyle obudowy (w stylu zegarka). Producent od kilku lat proponuje też unikatową linię Jelly – najmniejszych Androidów na świecie. Firma wróciła z kolejną odmianą gadżetu i uruchomiła crowdfundingową kampanię na Kickstarterze. Jelly Star jest tam reklamowany jako najmniejszy Android 13 na rynku. Nowy wariant zachowuje ultra kompaktowy charakter (3-calowy ekran), ale tym razem z aktualniejszym wnętrzem i nowszym systemem operacyjnym. Do tego z transparentnym designem i LEDowymi wstawkami w stylu Nothing Phone (1).

Jak z wygodą użytkowania telefonu w tak małych rozmiarach? Gadżet jest grubawy. Normalnie podzespoły mają więcej miejsca i rozkładają się na większej powierzchni, ale to w tym wypadku większy profil nie powinien być niedogodnością.

  • Cena w crowdfundingu: od 169$ (-26% finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżniam za: bardzo kompaktowy format telefona z Androidem
  • Znalezione na Kickstarterze

2. Acender – robot sprzątający wspinający się po schodach

Są progi, których roboty sprzątające nie są w stanie pokonać. Urządzenia te są już w stanie mapować różne poziomy budynku, ale do ich sprzątnięcia wymagana jest pomoc domownika. Trzeba gadżet po prostu wnieść/znieść po schodach, by wykonał swoją pracę w całym domu. Na rynek zmierza model, który nie będzie miał tego problemu. Ascender został skonstruowany z myślą o pokonywaniu stopni. Jego budowa jest niestandardowa. Pierwsza tego typu na rynku smart sprzętu AGD.

Propozycja została zademonstrowana w wersji prototypowej. Została już wyceniona i zaplanowana w crowdfundingu (ruszy pewnie niebawem). Urządzenie we wczesnej fazie ma kosztować 999$ (znacznie mniej od finalnych 1399$) i jeżeli zbierze odpowiednie fundusze to trafi do sprzedaży jeszcze w sierpniu. Co będzie potrafić? Sporo. Ascender to inteligentny robot sprzątający ze współczesnymi standardami, no i oczywiście wyróżnikiem konstrukcyjnym. W zakresie możliwości robota znajdziemy:

  • odkurzanie i sprzątanie na mokro
  • wspinanie się po schodach (zakładam, iż także z drogą w dół)
  • prostokątna budowa (dopasowana do pracy na schodach)
  • moc ssanie na poziomie 6000 Pa
  • mapowanie pomieszczeń i omijanie przeszkód z LiDAR i widzeniem (z AI)
  • zapamiętywanie wielu poziomów (map) budynku
  • obsługa z poziomu aplikacji mobilnej oraz komendami głosowymi (jest Alexa)

Producent proponuje swój wariant crowdfundingu, na którym we wczesnej fazie kampanii można zamówić sprzęt aż o 400$ taniej.

  • Cena w „crowdfundingu”: od 999$ (-29% z finalnych 1399$)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: unikatowe rozwiązanie pokonywania schodów

3. Bird Buddy – kamerka do obserwacji ptaków

O tym gadżecie też już pisałem. Też przy okazji styczniowych targów CES w Las Vegas. Twórcy projektu wkraczają z rozwiązaniem w fazę crowdfundingu, więc jest okazja do jego przypomnienia.

Na rynku jest sporo bezprzewodowych kamerek na zewnątrz, ale większość skupia się na monitoringu posiadłości. Bird Buddy oferuje oporny na warunki atmosferyczne rejestrator video w formie karmnika dla ptaków. Ma je obserwować i nagrywać (lub uwieczniać na zdjęciach). Bird Buddy Smart Hummingbird Feeder jest wyposażone w algorytmy AI potrafiące rozpoznać do 350 różnych gatunków.

Taki gadżet sprawia przyjemność, bo pokazuje, kto korzysta z naszych usług (jakie ptaki dokarmiamy). Przy okazji jest w stanie wskazać, jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę. Moja jest bardzo lesista i zielona, co słyszę zresztą wczesnym rankiem. Kiedyś mój balkon odwiedził Fruczak Gołąbek – niestety to nie ptak, a owad przypominający nieco kolibra). Kamerka Bird Buddy ma oczywiście czujniki ruchu, więc każdy gość pojawia się w podglądzie na żywo przy okazji powiadomienia push na telefonie. Opcjonalnie można dokupić moduł Smart Bird Bath, czyli „basenik” lub poidełko zachęcające do skorzystania z „sesji”.

  • Cena w crowdfundingu: od 174$ (-25% z finalnej ceny 235$)
  • Premiera: marzec 2024
  • Wyróżnienie za: specjalizację w monitoringu (dla miłośników fauny)
  • Znalezione na Kickstarterze

4. FlowerCam do obserwacji ogrodowej zieleni

Pozostanę jeszcze chwilę przy ogrodach, ale tym razem w ramach flory. Wciąż w segmencie wyspecjalizowanych kamerek. Miłośników natury zainteresuje inna odmiana monitoringu. FlowerCam – jak sama nazwa zdradza – skupi się na rejestracji wzrostu kwiatów. Chcecie zobaczyć jak rośnie wam zieleń? Ten gadżet ma nagrywać w trybie time-lapse, a więc najlepszym z możliwych przy dłuższym zapisie. W skróconej (ale przyspieszonej) formie ukaże proces wzrostu, a także kwitnienia. Kwestia dobrego ustawienia obiektywu i światła (a to na zewnątrz jest gwarantowane). Przeszkodą może być jedynie wiatr, który zniweczy „sklejenie” klatek.

  • Cena w crowdfundingu: od ok. 35$
  • Premiera: październik 2023
  • Wyróżnienie za: specjalizację w monitoringu (dla miłośników flory)
  • Znalezione na Kickstarterze

5. AOKZOE A2 z Ryzen 7 7840U (crowdfunding)

Teraz kolejno dwa projekty gamingowe. Mobile gaming ma swoje wady i zalety, ale odkąd prowadzę gamingową serię wpisów (co jest akurat zbiegiem okoliczności), wyraźnie przyspieszył. Na rynek trafiają nowe maszynki, a regularnie zapowiadane są kolejne handheldy. niedługo na Indiegogo, a więc w crowdfundingu, pojawi się kolejny sprzęt.

AOKZOE A2 (foto: AOKZOE z Indiegogo)

AOKZOE A2 rozszerzy ofertę marki o sprzęt z AMD Ryzen 7 7840U, a więc ten sam, który zaproponowano w niedawnym A1 Pro. W odróżnieniu od tego wariantu ekran zmniejszy się o jeden cal do 7″ (panel IPS LCD z 1920 x 1200). Więcej szczegółów na temat tej maszynki pojawi się dopiero w chwili startu crowdfundingowej kampanii, ale można być pewnym przycisków z efektem halla i joyami z podświetleniem RGP. Oczekuje się też baterii z ok. 48 Wh i ładowaniem 65W z technologią GaN.

AOKZOE nie podało jeszcze cennika dla A2. Można jednak spróbować odnieść wyceny do A1 Pro, które startowało od 799$ (we wczesnej fazie zbiórki). Sądzę, iż będzie podobnie.

  • Cena w crowdfundingu: kampania dopiero czeka na start
  • Premiera: kampania dopiero czeka na start
  • Wyróżnienie za: AMD Ryzen 7 7840U, ekran o wyższej rozdzielczości i efekty RGB
  • Znalezione na: Indiegogo (zapowiedź)

6. ONEXFLY od One Netbook

One Netbook szykuje się startu sprzedaży swojego kolejnego handhelda. ONEXFLY był już zapowiadany pod koniec zeszłego roku, a więc wiele miesięcy temu. Wystartowała właśnie strona zwiastująca zbiórkę funduszy na Indiegogo, gdzie już niedługo będzie można rezerwować swoje zamówienia. Wrzucam informacje teraz, bo to dobry moment do przyszykowania się na spore zniżki.

ONEXFLY (foto: One Netbook z Indiegogo)

ONEXFLY może przypominać wyżej wymienione AOKZOE A2, a to dlatego, iż ta twórcy tego drugiego urządzenia są związani partnersko z marką One Netbook. Możliwe, iż właśnie dlatego część zeszłorocznych specyfikacji zbliży się do parametrów A2. Planowano ekran 6 cali, a pojawi się panel IPS LCD 7″ (FHD) z odświeżaniem 120Hz. Większość rozwiązań zapowiadanych dziewięć miesięcy temu też będzie ciekawsza, co akurat cieszy. Do dyspozycji będzie procesor AMD Ryzen 7 7840U z Radeonem 780M, do 16 GB RAM i do 512 GB na dane. Tu również joysticki będą podświetlane. Audio płynące z głośniczków stereo otrzyma tuning Harman Kardon.

ONEXFLY miał być gadżetem bardziej budżetowym, ale chyba zmieniono plany. Wątpię, by był przystępniejszy cenowo od ROG Ally lub choćby Steam Decka. Część obrazków

  • Cena w crowdfundingu: kampania dopiero czeka na start
  • Premiera: kampania dopiero czeka na start
  • Wyróżnienie za: odświeżenie parametrów z zeszłorocznej zapowiedzi
  • Znalezione na: Indiegogo (zapowiedź)

7. PNKY – stabilizator uchwytu telefona

Odkąd na rynku są telefony, wielu producentów akcesoriów próbował zaprojektować idealny uchwyt poprawiający utrzymanie telefonu w jednym ręku. iPhone’y i Androidy dysponują niemal wszystkim, co potrzebne w terenie, ale mają też kilka mankamentów związanych z ich obsługą. Niektóre sposoby użytkowania zwiększają ryzyko upuszczenia urządzenia, a tu mimo wzmacnianych od lat konstrukcji duża szansa na spore zniszczenia. PNKY to kolejny gadżet stabilizujący uchwyt telefona.

Według autorów propozycja jest oczywiście najlepsza na rynku. Moduł wtykany w port telefona ma ułatwić wyważenie przez blokowanie całości palcem. Odciążenie nadgarstka i mięśni ręki też pewnie będą miały znaczenie, a przynajmniej tak zauważa producent (wspomniano choćby o cieśni nadgarstka).

  • Cena w crowdfundingu: od 14$
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: niedrogi pomysł na poprawę użytkowania telefonu
  • Znalezione na Kickstarterze

8. Inteligentny DREO ChefMaker Combi Fryer

Już od lat multicookery, różnego rodzaju roboty i Thermomixy przyciągają do siebie bardziej niż standardowej wielości piekarniki. Duże zasługi mają tu inteligentne rozwiązania w postaci wsparcia aplikacyjnymi narzędziami. Instruktaże, poradniki i pomoc przez ekran telefona to dodatkowa korzyść, ułatwiająca korzystanie ze sprzętu (i chęć do próbowania bardziej skomplikowanych przepisów). Co pewien czas smart AGD w takiej postaci trafiają do crowdfundingu, gdzie nieco łatwiej im o finansowanie i przyciągnięcie uwagi. Z takiej opcji skorzystali twórcy DREO ChefMaker Combi Fryer, czyli sprzętu do przyrządzania potraw ze smart algorytmami.

Urządzenie jest stosunkowo niewielkie, ale ma kilka zaawansowanych funkcji, dzięki którym potrawy wyjdą perfekcyjnie. Są m.in. specjalne czujniki monitorujące sytuacje, czy właśnie aplikacja do precyzyjnego ustawiania parametrów. Innymi słowy, elektronika zapewni nam potrawy przygotowane w profesjonalny sposób (oczywiście w zakresie automatyki). Największą zaletą ma być prostota i intuicyjność korzystania z rozwiązania. Coś na wzór Thermomixów i innymi Lidlomixów.

  • Cena w crowdfundingu: od 259$ (-100$ z finalnych 359$)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: smart funkcje i algorytmy pilnujące przepisów
  • Znalezione na Kickstarterze

8. OmniStar L80 – projektor jasnym LED

Ostatnio w crowdfundingu sporo rzutników, zwłaszcza tych laserowych (z potrójną wiązką). W moich kilkunastu ostatnich przeglądach pojawiło się sporo wartych uwagi przykładów. Jest kolejny. W zeszłym roku Casiris Tech uruchomiło kampanię dla laserowego A6 z 4K. Teraz powraca na Kickstarter z OmniStar L80, który wyróżni się jasnością przy użyciu technologii LED. Aż 1500 ANSI lumenów musi robić wrażenie. Pozwoli na użytkowanie choćby w dzień. Rozdzielczość mniejsza, ale choćby 200 cali w 1080p, 100% sRGB i natywny kontrast 1000:1 są ciekawe. Nie ma HDR, ale jest tylko 30 ms lagu, więc przy gamingu może to mieć znaczenie.

Oczywiście z kompletem portów i łączności: HDMI/USB oraz Wi-Fi/Bluetooth. LEDy pozwolą na pracę projektowa choćby do 30 tysięcy godzin. Nie zabrakło wbudowanych głośniczków i automatycznej korekcji keystone. Jedyny brak jaki odnotowałem to wyłącznie przewodowa praca. Nie jest to mobilne urządzenie.

  • Cena w crowdfundingu: od 219$ (ponad 50% zniżki z finalnych 499$)
  • Premiera: sierpień 2023
  • Wyróżnienie za: aż 1500 ANSI lumenów w technologii LED
  • Znaleziono na Kickstarterze

Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek:

Idź do oryginalnego materiału