Przed wami kolejna dawka ciekawszych projektów z crowdfundingu. Często bardziej niszowych, oryginalnych rozwiązań, które potrzebują wsparcia finansowego. Zbierających fundusze w kampaniach, gdzie pierwsze partie produkcyjne są znacznie tańsze od finalnej wyceny. Niektóre z tychże koncepcji z większą, niektóre z mniejszą szansą na realizację. Kiedyś o tych wynalazkach pisałem oddzielnie. Dziś zbieram je w przeglądzie Kickstartera i Indiegogo – dwóch najpopularniejszych platform dla crowdfundingu. Oto przegląd subiektywnie wybranych, IMO najciekawszych (najdziwniejszych?) propozycji.
Czym w ogóle jest crowdfunding?
Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).
Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz interesujący projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.
1. Dasung Link – e-tuszowy „monitor” dla telefona
Markę Dasung kojarzę z produkcji e-tuszowych paneli w niszowym formacie. Teraz firma demonstruje pierwszy na świecie „monitor” do telefonów. Dasung Link to oryginalne podejście do tematu wyświetlania zawartości telefonu. Już lata temu powstawały Androidy z dodatkowym e-papierem na „pleckach”, ale temat nie zażarł. Chińska firma proponuje więc zewnętrzny panel z bezprzewodową komunikacją. Innymi słowy. telefon możemy pozostawić w kieszeni, a w razie chęci poczytania książek (lub aplikacji) sięgamy po 6.7-calowego Linka i mirrorujemy treści. W sprzedaży mają być modele dla iOS i Androida oraz wariant przewodowy. Z podświetleniem, dotykową warstwą, czy dopasowaniem szybkości odświeżania.
- Cena w crowdfundingu: od 299$
- Premiera: czerwiec 2023
- Wyróżnienie za: nietypowe rozwiązanie dla telefonów
- Znalezione na: Indiegogo
2. Mobile Pixels Trio i Trio Max
Mobile kojarzymy z wygodą przenośnego wydania, ale i ograniczeniami powodowanymi kompaktowym formatem. Czasem nie możemy pozwolić sobie na kompromisy choćby w terenie, więc z pomocą przychodzą niekonwencjonalne rozwiązania od producentów niszowych konstrukcji. Takie propozycje najczęściej znajdziemy w crowdfundingu. Mobile Pixels oferowały swoje rozkładane ekrany już cztery lata temu, a teraz na Kickstarterze wprowadziły upgrade. Modele Trio i Trio Max to panele IPS LCD z Full HD do laptopów (odpowiednio 13.3 i 14.1 calowe). Pozwolą rozszerzyć przestrzeń roboczą o dwa dodatkowe wyświetlacze bez wyraźnego zwiększania przestrzeni przy transporcie elektroniki. Nowe generacje są przede wszystkim smuklejsze i dysponują wygodniejszym mechanizmem rozkładania.
- Cena w crowdfundingu: -40%
- Premiera: maj 2023
- Wyróżnienie za: poprawki w mechanizmie konstrukcji
- Znalezione na: Kicksarter
3. Eigen Fitness Nodes
Czujniki ruchu w zegarkach były angażowane do monitorowania aktywności od samego początku istnienia kategorii naręcznych wearables. Od już dekady powstają też specjalistyczne trackery, które skupiają się na analizach ruchu, a choćby poszczególnych ćwiczeń. Takich gadżetów jest jednak bardzo mało. Propozycje te pojawiają się najczęściej jako niszowe wynalazki w crowdfundingu. Eigen Fitness Nodes z Kickstartera proponują precyzyjniejsze pomiary i wsparcie w analizach ćwiczeń na siłowni. Cztery sensory mocujemy na przedramionach i ramionach skąd zbierane są odczyty. Mają pomagać w budowie mięśni, ale też w unikaniu kontuzji. Wszystko w czasie rzeczywistym i ze wsparciem algorytmów Sztucznej Inteligencji.
- Cena w crowdfundingu: od 199$ (CA) -43% finalnej ceny
- Premiera: styczeń 2024
- Wyróżnienie za: wyspecjalizowane wykorzystanie czujników
- Znalezione na: Kickstarter
4. Nooku – smart monitoring powietrza
Inteligentnych systemów do monitorowania jakości powietrza jest na rynku całkiem sporo, ale widocznie jest miejsce na kolejne. Na Kickstarterze znalazłem interesujący system składający się z kilku modułów. Wszystko dla podniesienia jakości analiz i wsparciu sugestii w dbaniu o warunki panujące we wnętrzu. Nooku analizuje wilgotność, temperaturę, VOC, NOx (tlenki azotu) i CO2. Dokładność dotyczy cząsteczek PM1-10. Modułowość podnosi precyzję odczytów, AI skuteczność analiz trendów, a aplikacja jest alternatywą dla wyświetlacza w stacji. Podoba mi się integracja z platformami Amazon Alexa i Google Home, bo pozwala na wykorzystanie pomiarów w scenach, które mogą zautomatyzować proces dbania o jakość wnętrza.
- Cena w crowdfundingu: od 80$ (-27% finalnej kwoty)
- Premiera: październik 2023
- Wyróżnienie za: inteligentne funkcje i modułowy system
- Znalezione na Kickstarter
5. Feel Good Mat – relaksacyjny smart kocyk
Smart dom widział już mnóstwo nietypowych „inteligentnych” rozwiązań. Nie wszystkie brzmiały poważnie. Zerknijcie na projekt Feel Good Mat, czyli kocyka (maty) do relaksacji. Twórcy wbudowali w niego moduły wibracyjne i dźwiękowe, które mają służyć do „imersyjnej terapii wibracyjnej”. Oczywiście w połączeniu z aplikacją i przewodnikiem, który wspomoże w luzowaniu. Haptyka ma docierać do mózg przez imitację dotyku. OK
- Cena w crowdfundingu:
- Premiera: lipiec 2021
- Wyróżnienie za:
- Znalezione na Kickstarterze
6. Enabot EBO X – smart robot strażnikiem domu
Roboty w naszych domach to wciąż głównie te kuchenne. Z roku na rok przybywa jednak propozycji mobilnych jednostek, którym znacznie bliżej do futurystycznych odpowiedników, które przewiduje się już od dekad. Przykłady mobilnych modeli kompanów tego typu można wymienić na palcach jednej ręki. Do tego grona przybył właśnie projekt Enabot EBO X. Do domowy strażnik z kamerką, który ma wbudowany głośnik oraz Alexę. Sprzęt 3 w 1, którego zadaniem jest nie tylko monitorowanie wnętrza, ale też pilnowanie dzieci (wykrywanie płaczu) lub seniorów (detektor upadków). W zakresie funkcji i technologii twórcy obiecują stabilizację obrazu w 4K i kolorowym night vision, audio Harman, czujniki V-SLAM, a choćby algorytmy ChatGPT.
- Cena w crowdfundingu: od 569$ (-43% z planowanych 999$)
- Premiera: maj 2023
- Wyróżnienie za: futurystyczną koncepcję
- Znalezione na: Kickstarter
7. Catmos – smart obroża dla kota
Inteligentne obroże dla czworonogów to gadżety oferowane już od lat. Jedne pilnują zwierzaki (przez namierzanie GPS lub sieć Bluetooth), inne skupiają się na monitoringu zdrowia i aktywności. Jeden z kotów moich rodziców chodził ostatnio osowiały i faktycznie, badania wykazały, iż coś się niestety dzieje. Czy czujniki na w obroży pozwoliłyby na szybszą reakcję z leczeniem? Catmos to model analizujący ruch, sen oraz energię kota. Odczyty napływające do aplikacji mają być interpretowane przez algorytmy na podstawie bazy danych zebranej przez twórców. Podejrzewam, iż mogą być cenne dla weterynarza, który oceni zmiany w wykresach.
- Cena w crowdfundingu: od 89$ (-25% finalnych 119$)
- Premiera: lipiec 2023
- Wyróżnienie za: algorytmy oceniające aktywność kota
- Znalezione na: Kickstarter
8. Punks – komunikator na rower
Komunikacja radiowa dla cyklistów to zwykle moduły zintegrowane z kaskami. Nie zawsze wygodnymi. Punks proponuje rozwiązanie umożliwiające podpięcie do niemal dowolnego kasku. Firma Aleck przygotowała gadżecik przypinany do paska kasku. Jednostka łączy się z telefonem przez Bluetooth i wykorzystuje łączność komórkową, więc generalnie brzmi jak zestaw słuchawkowy. Różnicą jest chyba oprogramowaniem pozwalające na szybkie połączenie z wieloma użytkownikami (tryb Party) lub Push-to-Talk. Urządzenie może też posłużyć do słuchania muzyki lub odbierania tradycyjnych połączeń. System jest otwarty, więc nie zamyka nas uwagą na otoczenie, co przy poruszaniu się jednośladem jest ważne. Nie zabrakło też algorytmów redukujących szumy i konstrukcji niwelującej wiatr.
- Cena w crowdfundingu: od 89$ (-60$ finalnej ceny 149$)
- Premiera: lipiec 2023
- Wyróżnienie za: rozszerzony zestaw słuchawkowy dla rowerzystów
- Znalezione na: Kickstarter
9. Heisenberg LawnMeister – kolejna smart kosiarka
Smart kosiarki nie są jeszcze tak powszechne jak domowe odkurzacze, ale wybór jest coraz bogatszy. Niektóre modele muszą powalczyć o klienta przez crowdfunding, bo potrzebują środków na realizację nieco bardziej odważnych rozwiązań. Tak właśnie robią twórcy Heisenberg LawnMeister. Ma to być robot all-in-one z możliwościami widzenia komputerowego AI. Z poruszaniem się po ogrodzie przy wirtualnie poprowadzonych granicach, z omijaniem przeszkód, pracy w wielu strefach (też no-go) oraz pokonywaniem wzniesień a aż 58%. Podobnie jak roboty w mieszkaniach, tutaj również jest optymalizowanie przejazdu i sporo czujników ruchu oraz detekcji przestrzeni. Oczywiście z aplikacją. Od strony typowej kosiarki są: regulacja poziomów koszenia, oddmuchiwanie liści i odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne.
- Cena w crowdfundingu: od 999$ (-60% z finalnych 2499$)
- Premiera: sierpień 2023
- Wyróżnienie za: system poruszania się z wykorzystaniem widzenia AI
- Znaleziono na Kickstarterze
10. Mini TV studio – RayBit SC1
W swoich fotograficznych przeglądach skupiam się na telefonach i kamerkach akcji, ale zdarza się projekt wychodzący poza ten segment. Przeglądając Kicstartera natrafiłem na interesujący projekt potrójnego zestawu do własnego mini studia TV sterowanego aplikacją z telefonu. RayBit SC1 to kilku rejestratorów pozwalających na nagrywanie z kilku ujęć, co ma podnieść jakość przekazu.
Komplet w maksymalnym zestawie zaoferuje pięć kamerek 2.5K/30fps połączonych bezprzewodowo z aplikacją na iOS lub Androida. Takie mini studio ma jednak działać także z komputerami, by zapis wędrował od razu Windowsa, Maca lub Chromebooka. Telefon ma służyć do wygodnego przeskakiwania między kamerami w trakcie livestreamingu (na trzech platformach jednocześnie, m.in. YouTube, Vimeo, Facebook Live, TikToku czy Twitchu). Każda kamerka oczywiście z własnym nasłuchem (do 8 metrów zasięgu), ale można korzystać też z własnych mikrofonów. Podpiąć można też własne doświetlenie.- Cena w crowdfundingu: (od 130$ za jeden aparat i 420$ za zestaw czterech (finalnie 210-699$)
- Premiera: czerwiec 2023
- Wyróżnienie za: kompleksowy zestaw do streamingu
- Znalezione na: Kickstarter
11. Async A1 Pro – elektryczny ebike
No i jak zwykle w zestawieniu nie może zabraknąć elektromobilności. Na Indiegogo znalazłem ciekawej konstrukcji ebike. Startup Async budował już fajne jednoślady na prąd. Nowy A1 Pro został doposażony i zmodyfikowany. Pokona też dłuższy dystans na jednym ładowaniu. Stylistycznie wszystko gra, bo jest adekwatnie do podejścia, czyli nowocześnie. UTO (Urządzenie Transportu Osobistego) ma silnik 1200W (ze szczytowym 2500W dającym 95Nm) i sprawdzi się w każdym terenie. Udźwignie kierowcę do 150 kg. Bateria 1920Wh od Samsunga ma pociągnąć choćby do 150 mil (zakres 128-241km). Do tego jest zestaw rozszerzający z gwałtownie ładującym się ogniwem.
- Cena w crowdfundingu: od 2399$ za A1 Pro (ok. 2k$ za model standardowy)
- Premiera: lipiec 2023
- Wyróżnienie za: efektowy design i wyższe niż zwykle parametry
- Znalezione na: Indiegogo
12. Eunorau Flash – hybrydowy motorower
No to jeszcze jeden elektryk w stylu motoroweru. adekwatnie to chyba bezpośredni konkurent Async A1 Pro i to z jeszcze lepszym zasięgiem. Flash od Eunorau to kolejny projekt tej marki. Kolejny szukający wsparcie w kampanii na Indiegoog. Potrójna bateria zaoferuje choćby 220 mil na jednym ładowaniu, czyli ok. 354 km! Do wyboru: silnik 750W z 92 Nm lub system podwójny, czyli 1500W ze 184 Nm. Pomiędzy opcja 1000W z 220 Nm. Wymieniony zasięg uzyskamy „obciążając” konstrukcję dodatkowymi ogniwami, ale i z koniecznością pedałowania (asysta). Na samym „gazie” wyjdzie maks 180 km, czyli też sporo. Udźwig to choćby 199.5kg, a lżejsi mogą skorzystać z koszyka cargo i przewozić trochę drobiazgów. Jest też apka, zintegrowane oświetlenie itd.
- Cena w crowdfundingu: od 1499$ za Flash Lite, 1600$ za AWD i 1899$ za top (każdy z pojedynczym ogniwem, pozostał do opcjonalnego dokupienia)
- Premiera: sierpień 2023
- Wyróżnienie za: spory zasięg i opcja asysty
- Znalezione na: Indiegogo
Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: