Jednym ze sposobów, w jaki druk 3D jest często wykorzystywany jest „szybkie prototypowanie”. Lekką ironią jest tutaj fakt, iż wykonanie pojedynczych wydruków może zająć godziny, a choćby dni! Na szczęście prędkość drukowania może być regulowana w celu skrócenia czasu produkcji, ale słabe dostosowanie może również prowadzić do niedoskonałości i niepowodzeń wydruku.
Tutaj przeprowadzimy Cię przez typowe ustawienia prędkości drukarki 3D. Pod koniec tego poradnika, będziesz wiedział jak znaleźć idealną równowagę pomiędzy prędkością drukowania a jakością. Tak więc, odpal swoje oprogramowanie do cięcia i zaczynajmy!
Idealna prędkość
Podczas poszukiwania najlepszej prędkości drukowania dla PLA, prawdopodobnie okaże się, iż 40-60 mm/s jest typową wartością orientacyjną. Jak w przypadku większości ustawień druku, nie ma jednak jednego idealnego ustawienia dla wszystkich.
Prędkość druku jest w dużej mierze uzależniona od rzeczywistej konstrukcji Twojej drukarki 3D, jej ekstrudera i rozmiaru dyszy, której używasz. Oczywiście ustawienia slicera również odgrywają pewną rolę. Co może być zaskoczeniem, to fakt, iż choćby różne marki i kolory PLA mogą wymagać zmian w prędkości druku, ponieważ dodatki wpływają na adekwatności materiału bazowego.
Ze wszystkich powyższych powodów, najlepiej jest wykonać serię testów, aby określić idealną prędkość dla konkretnej maszyny i konkretnej marki PLA, której będziesz używać. Zalecane przez producentów filamentów ustawienia są dobrym punktem wyjścia, ale wiele osób przekonuje się, iż musi je podrasować, aby uzyskać lepszą jakość wydruków.
W kolejnych sekcjach przeprowadzimy Cię przez kilka różnych wydruków testowych i ustawień slicera, które pomogą Ci osiągnąć idealną prędkość dla Twoich wydruków 3D z PLA.
Prędkość drukowania
Prędkość druku to główne ustawienie prędkości, które będzie miało wpływ na Twoje wydruki 3D. Jak sama nazwa wskazuje, prędkość druku określa jak gwałtownie poruszają się silniki Twojej drukarki. Dotyczy to silników kontrolujących oś X i Y, jak również silnika ekstrudera.
Aby przetestować prędkość drukowania, pobierz model testowy prędkości drukowania. Modele te są zwykle dostarczane z instrukcjami, jak ustawić prawidłowe parametry. Podlinkowany tutaj model będzie zasadniczo drukował ten sam kształt przy stopniowo wzrastających prędkościach, co pozwoli Ci wizualnie określić optymalne ustawienia.
Zbyt mała prędkość drukowania może spowodować deformację druku z powodu zbyt długiego przebywania dyszy na plastiku. Zbyt duża prędkość może powodować inne artefakty związane z przegrzaniem, spowodowane niewystarczającym chłodzeniem, a także niedostateczną ekstruzję i słabe przyleganie warstw. Najkorzystniejsza jest taka prędkość, jaką drukarka może uzyskać bez utraty jakości wydruku (a niektóre przypadki użycia mogą wymagać wyższego poziomu jakości niż inne).
Aby lepiej dopracować szybkość drukowania, to ustawienie jest zwykle podzielone na wiele innych ustawień pomocniczych:
- Prędkość zewnętrznej ściany/powłoki określa, jak gwałtownie drukowany jest najbardziej zewnętrzny obwód modelu. zwykle jest ona nieco zmniejszona, aby poprawić jakość powierzchni.
- Prędkość wewnętrznej ściany/powłoki określa jak gwałtownie jest drukowany wewnętrzny obwód modelu. Jest ona zwykle taka sama jak ogólna prędkość drukowania.
- Prędkość wypełnienia określa, jak gwałtownie drukowane jest wypełnienie modelu. Jest ona zwykle taka sama jak ogólna prędkość druku.
- Górna/dolna prędkość reguluje jak gwałtownie drukowane są górne i dolne powierzchnie modelu. zwykle jest ona nieco zmniejszona, aby poprawić jakość powierzchni.
Prędkość podróżowania
Prędkość przemieszczania reguluje, jak gwałtownie porusza się głowica drukująca drukarki, gdy nie wytłacza filamentu. Zwiększenie prędkości przesuwu może zaoszczędzić znaczną ilość czasu drukowania, ale zbyt duże zwiększenie może prowadzić do artefaktów a choćby przesunięcia warstwy.
Aby określić optymalną prędkość przesuwu dla swojej drukarki, wydrukuj model testowy przy różnych prędkościach przesuwu, zaczynając od 100 mm/s i regulując w krokach co 5 mm/s. Zwiększaj prędkość, jeżeli jakość powierzchni jest akceptowalna, a zmniejszaj, jeżeli jakość druku się pogorszy. Zwróć uwagę na defekty, takie jak źle ułożone warstwy, jak na zdjęciu powyżej.
Prędkość retrakcji
Prędkość retrakcji reguluje, jak gwałtownie drukarka ściąga filament z powrotem przed przesunięciem. To ustawienie jest krytyczne dla redukcji nitkowania i poprawy jakości druku. Zbyt wolna prędkość może spowodować, iż na wydrukach pojawią się nieestetyczne nitki i kleksy. Zbyt duża prędkość może spowodować wystąpienie objawów szlifowania filamentu, do których zalicza się również powstawanie nitek i kleksów.
Aby określić optymalną prędkość retrakcji dla swojej drukarki, wydrukuj test retrakcji przy różnych prędkościach retrakcji, zaczynając od 25 mm/s i regulując w krokach co 5 mm/s. Idealna prędkość retrakcji powinna być najwyższą wartością, która minimalizuje te artefakty bez narażania przepływu.
Aby lepiej dopracować prędkość retrakcji, to ustawienie jest zwykle podzielone na dwa dodatkowe ustawienia:
- Prędkość retrakcji określa jak gwałtownie następuje retrakcja (faktyczne ściąganie włókna). Jest to zwykle taka sama prędkość jak ogólna prędkość retrakcji, a strojenie odbywa się w ten sam sposób.
- Prędkość wstępna określa, jak gwałtownie filament jest ponownie wprowadzany po wstępnym wycofaniu, w celu przygotowania do dalszego drukowania. Zwiększenie tej prędkości spowoduje skrócenie czasu drukowania i mniejszą ilość kleksów spowodowanych zbyt długim wystawieniem tworzywa na działanie ciepła. Jednakże zbyt duże zwiększenie prędkości może również spowodować niewystarczające nagrzanie świeżo włożonego filamentu przed wznowieniem drukowania.
Powłoki, wypełnienie i wysokość warstwy
Prędkość Twojej drukarki 3D nie jest determinowana wyłącznie przez „szybkość”. Znaczący wpływ na nią ma również to, ile plastiku i w jakiej grubości jest wytłaczane z każdej warstwy druku 3D. Ustawienia te są niezwykle szczegółowe, więc prześledzimy tylko ogólne informacje o tym jak każde z nich wpływa na prędkość druku. Aby dowiedzieć się więcej, mamy specjalne przewodniki dotyczące drukowania 3D powłok, wypełnienia i wysokości warstwy.
- Powłoki ustawia ile obwodów jest wytłaczanych, aby utworzyć kontur twojej części. Zwiększenie liczby powłok zwiększa wytrzymałość części, ale także czas wydruku.
- Wypełnienie to wewnętrzna struktura generowana podczas drukowania wnętrza wydruków 3D. Wzór wypełnienia będzie miał marginalny wpływ na prędkość druku, podczas gdy gęstość wypełnienia zmieni drastycznie czas druku. Większa gęstość wypełnienia zwiększy wytrzymałość części, ale także czas druku.
- Wysokość warstwy ma znaczący wpływ na szybkość wydruku. Im większa wysokość warstwy, tym grubsza jest każda warstwa wydruku 3D, a tym samym szybszy jest wydruk. Dostosuj to w zależności od tego, jak dużo drobnych szczegółów wymaga Twój wydruk.
Dla przykładu prędkości, które można osiągnąć przy ustawieniach takich jak opisane powyżej, sprawdź ten film od YouTubera Chepa, który był w stanie drukować 2,5 razy szybciej ze zmodyfikowanym profilem Cura.
Żródło: https://all3dp.com