Motorola wprowadziła na rynek nowe składane telefony Motorola Razr 40 Ultra oraz Razr 40. Oto nasze pierwsze wrażenia

1 rok temu

Za nami wydarzenie, o którym od dłuższego czasu mówiło się głośno – Motorola oficjalnie wprowadziła do swojego portfolio nie jeden, ale dwa składane telefony w formie składanej klapki. Podstawowy model, Motorola Razr 40, wyposażony został w niewielki ekran, który przypomina nieco konkurencyjnego Samsung Galaxy Z Flip 4. Natomiast bardziej zaawansowana wersja, Motorola Razr 40 Ultra, posiada praktycznie całą zewnętrzną powierzchnię pokrytą wyświetlaczem. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Jeśli mowa o składanych telefonach typu “flip”, to na rynku wyróżniają się przede wszystkim dwa modele: Samsung Galaxy Z Flip 4 oraz Oppo Find N2 Flip. W dalszej kolejności możemy jeszcze wziąć pod uwagę poprzednią wersję Motoroli Razr z 2022 roku. Jednakże to dwa pierwsze modele są częściej wybierane przez użytkowników.

Motorola nie miała trudności z wyróżnieniem modelu moto Razr 40 Ultra spośród konkurencji – największym atutem jest niewątpliwie zewnętrzny ekran. Wykorzystując technologię pOLED, ma on przekątną 3,6 cala, rozdzielczość 1066 x 1056 pikseli, częstotliwość odświeżania 144 Hz oraz jasność 1100 nitów.

W motoroli Razr 40 Ultra ekran zajmuje prawie całą powierzchnię zewnętrznego panelu ( około 85,4%), co umożliwia uruchamianie praktycznie wszystkich aplikacji, jakie tylko zechcemy – włączając w to Mapy Google, serwisy streamingowe czy choćby gry. Osobiście jestem ciekawy, jak to będzie działać w dłuższej perspektywie, ponieważ miałem okazję pobawić się modelem Ultra przez chwilę i funkcje te działały dosyć losowo, raz wszystko przełączało się bez problemu, by za chwilę nie umieć prawidłowo ze skalować aplikacji z małego ekranu na duży, ale tego typu zachowanie może być winą tego, iż mieliśmy do czynienia z bardzo wczesnymi wersjami systemu i nie musi się to przełożyć na produkty ostateczne.

Jako fajny dodatek producent wprowadził namiastkę funkcji Always on Display w postaci zwierzątka, które zmienia swoje aktywności w zależności od godziny – je, pracuje, śpi itd.

Producent chwali się także, iż Motorola Razr 40 Ultra jest najcieńszym składanym telefonem, gdy jest złożony – ma zaledwie 15,1 mm grubości.

Ekran główny Motoroli Razr 40 Ultra wykorzystuje technologię pOLED a jego przekątna to 6,9 cala, rozdzielczość 2640 × 1080 pikseli, częstotliwość odświeżania 165 Hz i jasności 1400 nitów.

Urządzenie jest napędzane przez procesor Snapdragon 8+ Gen 1, wspierany przez 8 lub 12 GB pamięci RAM, a system operacyjny to Android 13 z nakładką Motoroli. Producent deklaruje trzyletnie wsparcie dla dużych aktualizacji systemu oraz czteroletnie wsparcie dla poprawek związanych z bezpieczeństwem. Pamięć wewnętrzna wynosi 128 lub 256 GB (wersja UFS 3.1), jednak w Polsce dostępna będzie tylko opcja z 256 GB, bez możliwości rozszerzenia dzięki kart microSD. Głośniki są stereofoniczne i obsługują technologię Dolby Atmos. Aparat główny ma rozdzielczość 12 Mpix, a ultraszeroki kąt 13 Mpix, natomiast przednia kamera selfie to 32 Mpix.

Najbardziej interesującą kwestią jest tutaj bateria – a dokładniej jej rzeczywisty czas działania. Ogniwo o pojemności 3800 mAh można naładować przewodowo z mocą 30 W (ładowarka 33 W znajduje się w zestawie), ale istnieje również możliwość ładowania bezprzewodowego o mocy 5 W.

Motorola Razr 40 Ultra będzie dostępna w trzech wersjach kolorystycznych: Viva Magenta (tył z wegańskiej skóry), Black i Glacier Blue (szklany tył chroniony Gorilla Glass Victus, podobnie jak ekran). Warto zaznaczyć, iż konstrukcja jest odporna na delikatne zachlapania (klasyfikacja IP52), choć nie posiada pełnej wodoszczelności.

Motorola Razr 40 – bez wersji Ultra – również prezentuje się bardzo dobrze.

Można by powiedzieć, iż motorola Razr 40 to wersja moto Razr 40 Ultra, ale bez dużego ekranu na zewnątrz obudowy. Jednak zmian jest więcej – o tym za chwilę.

Zewnętrzny wyświetlacz został zmniejszony do 1,5 cala, ale oba nowe telefony dzielą ze sobą ten sam mechanizm zawiasu. Wewnętrzny ekran ma taką samą przekątną jak w wersji Ultra, czyli 6,9 cala pOLED o rozdzielczości 2640 x 1080 pikseli, ale częstotliwość odświeżania wynosi już 144 Hz, a jasność sięga 1400 nitów.

Główne różnice między tymi modelami? Moto Razr 40 Ultra, jak już wspomniano, posiada procesor Snapdragon 8+ Gen 1, baterię o pojemności 3800 mAh i główny aparat o rozdzielczości 12 Mpix, podczas gdy moto Razr 40 działa na Snapdragonie 7 Gen 1, ma baterię o pojemności 4200 mAh i aparat o rozdzielczości 64 Mpix.

Moto Razr 40 będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: Sage Green, Vanilla Cream i Summer Lilac. Wszystkie warianty mają obudowę z wegańskiej skóry i matowe krawędzie, podczas gdy wersja Ultra ma szklaną obudowę i błyszczące krawędzie. Warto dodać, iż wersja “Magenta” (podobnie jak Razr 40) również ma obudowę z wegańskiej skóry.

Ceny i dostępność w Polsce

Cena motoroli Razr 40 Ultra (dostępnej w Polsce tylko w jednej wersji 8/256 GB) wynosi 5499 złotych, ale każdy zainteresowany może skorzystać z oferty przedsprzedażowej, w ramach której, w dniach 1-14 czerwca, oddając swój stary telefon, otrzyma gwarantowany zwrot w wysokości 1000 złotych. Regularna sprzedaż rozpocznie się 15 czerwca.

Natomiast motorola Razr 40 (również w wersji 8/256 GB) kosztuje 3999 złotych, bez żadnych promocji. Data oficjalnej premiery tego modelu nie została jeszcze podana.

Idź do oryginalnego materiału