International School of Krakow to jedna z najlepszych szkół, w których mogą kształcić się młodzi ludzie, nie tylko w Krakowie i na południu Polski, ale także w tej części Europy.
Placówka może pochwalić się członkostwem w niezwykle prestiżowym stowarzyszeniu Szkół Centralnej i Wschodniej Europy, które stawia ją w jednym szeregu z innymi szkołami w tym regionie, jest akredytowana przez Council of International Schools i New England Association of Schools and Colleges, a od ponad dwunastu lat oferuje swoim uczniom możliwość udziału w dwuletnim programie przygotowującym do podjęcia studiów akademickich.
Wszystkie zajęcia są tutaj prowadzone w języku angielskim, do dyspozycji uczniów jest kampus o imponującej powierzchni, obiekty sportowe, hala wielofunkcyjna, biblioteka czy znakomicie wyposażona pracownia komputerowa.
Aby szkoła mogła realizować swoją działalność na tak wysokim poziomie, kilka lat temu jej włodarze postanowili sięgnąć po najnowsze urządzenia multimedialne wspierające edukację. Po wnikliwych testach, zdecydowano się postawić na monitory Clevertouch. Jakie to urządzenia? Jakie są ich funkcje i jakie przynoszą możliwości w trakcie edukacji, w tej konkretnej szkole? Zapraszamy do lektury!
International School of Krakow została założona w 1993 roku w samym sercu stolicy Małopolski. W 2006 roku, dzięki wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce, przeniosła się do nowego kampusu w oddalonej o zaledwie dwadzieścia minut drogi z Krakowa, Lusinie, gdzie mieści się do dzisiaj.
ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE DLA SZKÓŁ
Zainteresowały cię opisane rozwiązania i wykorzystane urządzenia?
Pomożemy, doradzimy, odpowiemy na twoje pytania.
Skontaktuj się z nami.
W kompleksie o powierzchni ponad 1,2 hektara znajduje się imponujący budynek szkoły, park z alejkami i ławkami, boiska do koszykówki, boisko piłkarskie, hala wielofunkcyjna, obiekty sportowe, kantyna, biblioteka i pracownie komputerowe.
Oprócz wysoko wykwalifikowanej kadry drugim bardzo ważnym filarem szkoły tworzącym jej wyjątkowy charakter są uczniowie. Uczęszczająca do szkoły młodzież pochodzi z ponad 37 różnych krajów, co tworzy wartość całej społeczności i międzynarodowy, wielokulturowy charakter. W dwóch ostatnich klasach uczniowie mają możliwość kontynuowania programu International Baccalaureate Diploma Program lub ISK High School Diploma, które przygotowują do przyjęcia na najlepsze uniwersytety na świecie, chociaż jak wskazują statystyki, większość absolwentów ISK wybiera topowe uczelnie w Europie.
Szkoła korzysta z monitorów Clevertouch IMPACT Plus2 oraz IMPACT Lux.
Od testów do zakupu
Współpraca ISK z firmą Clevertouch rozpoczęła się od testów, w ramach których producent dostarczył do placówki dwa monitory. Po wnikliwej eksploracji wszystkich funkcji urządzeń, ich możliwości i kilkunastu miesięcznych rozmowach szkoła zdecydowała się na wymianę całego ekosystemu rozwiązań do wyświetlania obrazu i wyposażenie każdej z sal w monitor interaktywny. Wcześniej, w trakcie codziennych zajęć były już wykorzystywane tego rodzaju wyświetlacze, jednak były to rozwiązania wielu różnych producentów i nie było możliwości spójnego zarządzania całą instalacją, a dodatkowo, gdy nauczyciele przemieszczali się między klasami, mieli ogromny problem z poruszaniem się po menu różnych modeli i z pełnym wykorzystywaniem wszystkich ich funkcji.
Sama dostawa odbyła się w dwóch turach. W pierwszej z nich szkoła zakupiła model Clevertouch IMPACT Plus2, a w drugiej jeden z najnowszych modeli, IMPACT Lux.
Monitory interaktywne ułatwiają prowadzenie zajęć w ISK zgodnie z filozofią tzw. Metody Sokratejskiej, w myśl, której uczniowie nie są tylko słuchaczami, ale zaprasza się ich do dialogu. Prezentowane w dużym formacie i znakomitej jakości, interesujące treści interaktywne, zdjęcia czy filmy są znakomitą formą aktywizacji dzieci i młodzieży.
Najlepsze modele do zastosowań edukacyjnych
Wybrane przez szkołę modele mają cały szereg funkcji, które sprawiają, iż to znakomite rozwiązania właśnie dla potrzeb edukacyjnych. o ile chodzi o same parametry techniczne i konstrukcję, zapewniają one jasny, czytelny obraz o wysokim kontraście, w rozdzielczości 4K. Mają dwadzieścia (model IMPACT Plus2) oraz czterdzieści (IMPACT Lux) punktów dotyku, wbudowane głośniki z subwooferem, wykluczające konieczność stosowania, dodatkowych, zewnętrznych rozwiązań, złącza USB-C odpowiadające najnowszym standardom kablowego przesyłania sygnału pomiędzy urządzeniami mobilnymi takimi jak laptopy, tablety i telefony, a wyświetlacze.
Jak widać, monitory Clevertouch znakomicie wkomponowały się w krajobraz szkoły, choćby ten wyjątkowy halloweenowy!
Ponadto wykorzystywane jest również dostarczane wraz z monitorami bezprzewodowe rozwiązanie do przesyłania treści, a więc CleverCast Dongle. Działa to natywnie, nie wymaga instalacji, żadnych dodatkowych sterowników czy systemu i, co istotne, daje również możliwość wirtualizacji kamery znajdującej się w pomieszczeniu oraz wyświetlenie obrazu z niej na monitorze. Co więcej, po naciśnięciu przycisku na podłączonym do urządzenia przenośnego transmiterze, osoba stojąca przy monitorze obsługuje de facto swoje własne urządzenie.
Do bezprzewodowego przesyłania treści wykorzystywane jest dostarczane wraz z monitorami rozwiązanie o nazwie: CleverCast Dongle.
Ogromne znaczenie ma także filtr światła niebieskiego, nie tylko zapewniający znacznie wyższy komfort pracy z monitorem, ale także dający bezpieczeństwo jego używania przez wiele godzin przez najmłodszych, a także specjalną powłokę antybakteryjną, którą pokryty jest cały wyświetlacz, co ma oczywiście najważniejsze znaczenie, gdy mówimy o rozwiązaniach dotykowych.
Ponadto, monitory są wyposażone w czytnik NFC, dzięki czemu każdy z nauczycieli może przy pomocy swojej karty (lub kodu PIN), w mgnieniu oka zalogować się do monitora i tym samym natychmiast przywołać całą konfigurację, układ menu czy konkretne aplikacje, z których będzie korzystał w trakcie prowadzonych zajęć.
Na zdjęciu Bret Campbell, niezwykle sympatyczny szef technologii w ISK, który nie tylko oprowadził nas po szkole, ale także opowiadał nam o wdrożeniu urządzeń i ich możliwościach. Bret nie tylko odpowiada za cały sprzęt pracujący w szkole, ale także codziennie sam korzysta z monitorów Clevertouch w trakcie prowadzonych przez niego zajęć z technologii informacyjnej.
Prawdziwa siła urządzeń Clevertouch tkwi nie tylko w ich konstrukcji, ale przede wszystkim w oprogramowaniu, pod kontrolą którego pracują. To oprogramowanie daje szeroką funkcjonalność, napędza całe urządzenie i pozwala na rozszerzenie jego możliwości w przyszłości.
Mowa tutaj przede wszystkim o systemie operacyjnym Android 13, który zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, a równocześnie oferuje bogate możliwości oraz wiele opcji konfiguracji monitora według własnych potrzeb. Ponadto zastosowane w ISK modele, mogą pochwalić się również certyfikacją Google EDLA, która oznacza, iż są to urządzenia w pełni zoptymalizowane do pracy w ramach ekosystemu Google. Nie tylko zapewnia to bezproblemową pracę z takimi rozwiązaniami jak Dysk Google, Dokumenty, Arkusze czy Google Classroom, ale także pozwala na lepsze zarządzanie licencjami na zakupione oprogramowanie, łatwe ich instalowanie na wyświetlaczu i tym samym korzystanie z ulubionych i najbardziej potrzebnych narzędzi wprost z monitora.
Google EDLA daje również możliwość pracy w czasie rzeczywistym nad tym samym dokumentem i to zarówno w przypadku lekcji prowadzonych na miejscu jak i tych zdalnych, co ma najważniejsze znaczenie w przypadku zajęć zdalnych czy nieobecności ucznia w szkole.
Wszystkie monitory pracują w sieci, co nie tylko daje możliwość wspólnego i scentralizowanego zarządzania urządzeniami, przez osoby odpowiedzialne za całą infrastrukturę techniczną pracującą w szkole, ale także pozwala na korzystanie z tzw. gazetki szkolnej i cichych dzwonków, a więc treści digital signage wyświetlanych w trakcie przerw między zajęciami informujących np. o wydarzeniach specjalnych organizowanych w szkole czy przekazujących komunikaty od dyrekcji.
Zakupione przez International School of Krakow monitory interaktywne Clevertouch ułatwiają codzienną edukację dzieci i młodzieży umożliwiając przekazywanie treści w atrakcyjny sposób.
Bardzo istotnym elementem całej inwestycji z punktu widzenia instytucji sięgającej po rozwiązania Clevertouch jest również cały program wsparcia, nie tylko przedsprzedażowego, ale również tego po zakupie. W związku z tym, iż International School of Krakow to szkoła międzynarodowa i nauczyciele wykładają w języku angielskim, zaplanowano dodatkowe sesje treningowe w języku angielskim, prowadzone przez doświadczonych trenerów Clevertouch, aby jeszcze lepiej poznać urządzenia i narzędzia, które będą wspierały codzienną edukację.
W zestawie z urządzeniami dostarczane są również inteligentne, elektroniczne peny, które ułatwiają precyzyjne operowanie monitorem i odręczne pisanie na nim.
Podsumowanie
Dwanaście wielkoformatowych monitorów interaktywnych zakupionych przez International School of Krakow było znakomitym pomysłem i doskonałą inwestycją. Urządzenia są wykorzystywane każdego dnia i praktycznie w trakcie wszystkich odbywających się tutaj lekcji. Nauczyciele korzystają z nich do prezentowania w dużym formacie dokumentów, do wyświetlania przygotowanych prezentacji multimedialnych, filmów, zdjęć czy arkuszy kalkulacyjnych. Do tego celu zarówno wykorzystywana jest możliwość łatwego podłączenia komputera przy pomocy kabla USB-C jak i możliwość bezprzewodowej prezentacji treści dzięki transmiterowi CleverCast Dongle. Każdego dnia prowadzący lekcje używają również funkcji białej tablicy, która jest najlepszym sposobem na szybkie zapisywanie notatek i pracę ad hoc, bez wszystkich niedogodności, które przynosi standardowa tablica kredowa. Coraz częściej w trakcie zajęć wykorzystywane są również aplikacje multimedialne i materiały interaktywne, które w jeszcze bardziej atrakcyjny i przystępny dla młodych uczniów sposób, pozwalają na przekazywanie choćby nieco bardziej skomplikowanych zagadnień.
ISK to naprawdę międzynarodowa szkoła, która teraz korzysta ze światowych rozwiązań technologicznych. Jak przyznają odpowiedzialni w niej za technologię specjaliści, to nie koniec rozwoju zaplecza sprzętowego; w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne rozwiązania od Clevertouch, wokół których będzie budowany cały ekosystem nowoczesnych narzędzi wspomagających uczenie, a to najlepsza rekomendacja dla tych produktów!
Tekst: Łukasz Kornafel, „AVIntegracje”
zdjęcia: Łukasz Kornafel „AVIntegracje”