Mój pierwszy raz z kamerą od Netatmo, jestem zaskoczony jej jakością

3 dni temu

Jak można nazwać inteligentną kamerę zewnętrzną z alarmem? Netatmo postanowiło nie brać jeńców i nazwało ją zaskakująco: Monitorującą Kamerę Zewnętrzną z Alarmem. Zabawnie? Oczywiście, ale tutaj kończą się podśmiechujki, bo sama kamera zrobiła i w zasadzie robi dalej na mnie ogromne wrażenie. Oto garść moich doświadczeń z tym interesującym urządzeniem.

Z Netatmo w zasadzie nigdy nie przecięły nam się drogi. Bardzo ucieszyłem się więc na test kamery od nich, bo ich produktu są dla mnie wielką zagadką, owiane legendą bardzo dobrej jakości, by nie powiedzieć, iż z wyższej półki, przynajmniej dla technologii HomeKit. W moim przypadku, cały mój dom ma około 20 urządzeń, które inteligentnie sterują poszczególnymi funkcjami w domu, ale najważniejsze przynajmniej dla mnie są oczywiście kamery. Dotychczas mój setup składał się z kamer od Logitech i świetnej kamery Eve Outdoor. Teraz czas na nowego towarzysza, kamera od Netatmo. Zacznijmy jednak od początku.

Netatmo - specyfikacja

Dane techniczne

  • Kamera
  • Czujnik wideospan 4 MP
  • Pole widzeniaspan 100°
  • Rozdzielczośćspan 2 K (1440 p)
  • Reflektor i noktowizja/li>
  • Reflektor diodowy 12 W z możliwością ściemniania
  • Noktowizja na podczerwień wykrywanie do 15 m
  • Zasilaniespan 100 - 240 V

Wymiary

  • 50 x 200 x 110 mm

Reflektor i noktowizja

  • Reflektor diodowy 12 W z możliwością ściemniania.
  • Noktowizja na podczerwień wykrywanie do 15 m
  • Zasilaniespan 100 - 240 V

Przechowywanie danych

  • Karta micro SD do 32 Gb (klasa 10)

Łączność

  • Bezprzewodowa Wi-Fi 802.11 b/g/n (2,4 GHz)/li>

Bezpłatna aplikacja na cały okres eksploatacji

  • Bez opłat abonamentowych
  • Aplikacja dostępna w App Store oraz Google Play Store.

Kompatybilność aplikacji

  • Kompatybilność z iPhonem i iPadem
  • Przy używaniu tego akcesorium zgodnego z HomeKit najlepiej korzystać z najnowszej wersji systemu iOS lub iPadOS.
  • Kompatybilność z systemem Android
  • Zalecana jest najnowsza wersja Androida z dostępem do Play Store.

Wymagana konfiguracja

  • Sieć WiFi z szybkim łączem internetowym (wymagana minimalna prędkość transmisji/ odbioru: 25 Kb/s).

Co w pudełku?

W pudełku znajdziemy wszystko co potrzebne i pewnie choćby wiele więcej. W zestawie znajduje się oczywiście kamera, ale mamy także uchwyt do mocowania na ścianie budynku, do tego producent zadbał także o niezbędne kołki montażowe, a także wszystkie niezbędne papierzyska, włącznie z dość interesującymi naklejkami, które ogłaszają, iż nasza nieruchomość strzeżona jest przez Netatmo.

Instalacja

Instalacja kamery może wymagać nieco więcej kompetencji, niż przysłowiowe podłączenie urządzenia do gniazda z prądem. Otóż tutaj nie mamy gniazdka, a kostkę, do której należy podpiąć zasilanie. W praktyce oznacza to, iż musimy mieć doprowadzony przewód z prądem, w którym chcemy zainstalować kamerę. Uwaga! To oczywiście dość niebezpieczna operacja i zawsze takie podłączenie należy wykonać z wyłączonym prądem w obwodzie, bo może dojść do wypadku. Zawsze takie podłączenie możecie zlecić osobie, która się na tym zna. Ja ekspertem nie jestem, ale udało mi się podłączyć całość samemu. [gallery link="file" size="full" ids="273790,273791,273792"] Trudność w moim wypadku polegała choćby nie na tyle by rozbroić wtyczkę, do którego była wpięta kamera od Logitech, o tyle iż wszystkich przewodów nie schowałbym w maskownicy od Netatmo, bo mam akurat tam łączenie z innymi obwodami, a więc przewodów jest za dużo. W moim przypadku nie obyło się bez nienajurodziwszej, szczelnej puszce plastikowej, w której zamknąłem wszystkie połączenia. Po zamontowaniu uchwytu na kołkach, pozostało mi spięcie kostki z prądem (na wyłączonych bezpiecznikach rzecz jasna!) i skręcenie całości. Jedyne co w moim wypadku musiałem zrobić, to naciąć obudowę maskownicy od kamery, bym mógł w wygodny sposób wsunąć do niej przewód. Tutaj świetną opcją byłby gotowy element np. do wyłamania, ale to naprawdę jeżeli miałbym marudzić. Zakładam jednak, iż producent w domyśle stawia na podłączenie do wystającego kabelka z prądem z elewacji. Wówczas faktycznie wystarczy tylko spiąć kostkę i voila.

Pierwsze uruchomienie

Po podłączeniu kamery i włączeniu prądu w obwodzie, do którego jest podpięta, nadszedł czas na jej uruchomienie. W moim wypadku trochę było to karkołomne, bo aplikacja Dom od Apple uparcie nie chciała jej znaleźć. Dopiero kiedy zainstalowałem dedykowaną aplikację od Netatmo, w końcu kamera została poprawnie dodana do samej aplikacji jak i całego ekosystemu Apple. Tuż po jej dodaniu kamera poinformowała mnie, iż właśnie odbywa się automatyczna aktualizacja.

Aplikacja

No i prawdziwa potęga kamery od Netatmo. Przede wszystkim po uruchomieniu kamery, pierwszym czym byłem żywo zainteresowany to sprawdzenie syreny alarmowej. Można ją wywołać oczywiście automatyzacją, albo manualnie z głównego widoku kamery. O dziwo działa bardzo responsywnie, bez żadnych opóźnień i jest choćby całkiem głośna, ale oczywiście nie liczcie na to, iż będzie to ten sam poziom co klasycznej syreny alarmowej, montowanej w domach. Na pewno jednak nieproszone zwierzę lub co gorsza, człowieka przepłoszy. [gallery link="file" columns="2" size="full" ids="273796,273797"] To, co uważam za naprawdę doskonałe to działanie osi czasu w aplikacji. Mamy tam informacje o każdym obiekcie, który zarejestruje kamera, umieszczonym w postaci zdjęcia i zarejestrowanego video. To nie koniec, bo to video można wyświetlić przez AirPlay np. na ekranie telewizora/monitora lub zwyczajnie zapisać do biblioteki zdjęć. Prosto, funkcjonalnie i bardzo skutecznie! Takiej opcji mi brakowało przy poprzednich kamerach, świetne rozwiązanie, bo w bardzo wygodny sposób możecie prześledzić co działo się w wybranym przedziale czasu. Oczywiście da się to zrobić z poziomu aplikacji Dom, ale jest to bardziej karkołomne i przede wszystkim mniej czytelne. [gallery link="file" size="full" ids="273794,273798,273795"] Oprócz syreny mamy także reflektor, który uruchamiany domyślnie jest automatycznie i możecie również go bez przeszkód automatyzować. Aplikacja pozwala również mnogie ustawienia, ze smaczków to np. obszar reagowania na ruch, czyli w moim przypadku mogę wyciąć sobie obszar drogi, by wyłapywał wszystko, co przekroczy próg mojej posesji. Możecie także zdecydować, gdzie chcecie przechowywać dane, może to być Dropbox albo zdalna lokalizacja FTP. Jakość obrazu to FHD oczywiście narzucone przez HomeKit. Tryb nocny również działa wybornie, bez żadnych zastrzeżeń i mam choćby wrażenie, iż dużo lepiej kamera od Netatmo radzi sobie od mniejszych braci od Logitech. Ogólnie jestem bardzo zadowolony i zaskoczony tym samym, iż to, co słyszałem w opiniach o Netatmo potwierdziło się w praktyce. Doskonały kanciasty, nowoczesny design i ogrom funkcjonalności, opakowanych w sprawną i nieskomplikowaną aplikację.
Idź do oryginalnego materiału