Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o rozpoczęciu wdrażania nowej wersji aplikacji mobilnej mObywatel. Aktualizacja wprowadza usługę „Podpisz dokument”, która okaże się przydatna właścicielom dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Po wykonaniu niezbędnych kroków zwiększających bezpieczeństwo takie osoby otrzymają opcję podpisywania dokumentów w formacie PDF dzięki e-dowodu. To powiew świeżości oszczędzający przede wszystkim cenny czas.
mObywatel zyskał nową usługę
Dzisiaj jest niezwykle istotny dzień dla osób korzystających z tytułowej usługi. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję o odnowieniu certyfikatu domenowego. Tym samym użytkownicy zostali niejako zmuszeni do dokonania aktualizacji aplikacji. jeżeli nie zdecydują się na wykonanie tego kroku, to stracą dostęp do wszystkich oferowanych funkcjonalności. Mowa również o tej dopiero co implementowanej.
- Sprawdź także: Zaktualizuj aplikację mObywatel. Inaczej stracisz do niej dostęp
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, określa usługę „Podpisz dokument” jako jedno z większych osiągnięć ostatnich miesięcy. Otrzymaliśmy bowiem możliwość podpisywania cyfrowych dokumentów w znacznie przystępniejszy sposób. jeżeli jesteście zainteresowani tym rozwiązaniem, to musicie zdawać sobie sprawę o kilku wymogach – należy je spełnić, by wykorzystać nową funkcję na sto procent.
mObywatel (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Do tej pory konsumenci mogli podpisywać dokumenty e-dowodem poprzez specjalne oprogramowanie komputerowe bądź aplikację eDo App. Obydwa rozwiązania co prawda zdają egzamin, ale mimo wszystko obywatele byli zmuszeni do pobierania osobnych usług – to zawsze jest irytujące i wydłuża cały proces. Teraz sytuacja uległa drastycznej zmianie, bowiem wszystko załatwimy z poziomu popularnej apki mObywatel za pośrednictwem funkcji „Podpisz dokument”.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje o możliwości dodania dokumentu do podpisu z dowolnego miejsca (pamięć telefonu, chmura czy dysk) – warunkiem jest, by rozmiar pliku nie przekraczał 10 MB. Do tego dochodzi obowiązek posiadania ważnego e-dowodu z aktywnym certyfikatem podpisu osobistego oraz 6-cyfrowego kodu PIN. Niezbędny okaże się również telefon obsługujący technologię NFC. Władze zalecają obnażenie sprzętu z etui oraz innych akcesoriów ochronnych przed przystąpieniem do realizacji procedury.
Jak to zrobić i do czego się przyda?
Jeśli otrzymacie stosowną aktualizację, to na ekranie głównym powinniście znaleźć nowy kafelek „Podpisz dokument”. Po kliknięciu zobaczycie komunikaty powitalne oraz listę wstępnych wskazówek – potem aplikacja poprosi o dodanie dokumentu, który chcecie podpisać. Następnie należy wpisać 6-cyfrowy numer CAN e-Dowodu (widnieje on w prawym dolnym rogu dokumentu na stronie ze zdjęciem).
Kolejnym krokiem jest wpisanie 6-cyfrowego PIN-u, który ustaliliście w urzędzie w trakcie odbioru e-dowodu. Potem pozostaje przyłożenie e-dowodu do tylnej ściany telefonu, gdzie znajduje się moduł NFC. Ostatni etap to zapisywanie lub otworzenie dokumentu – w przypadku urządzeń z systemem iOS dochodzi do automatycznego zapisu. Posiadacze sprzętów z Androidem muszą to zrobić manualnie.
Okej, ale gdzie można użyć podpisany w ten sposób dokument? Mowa chociażby o każdym piśmie kierowanym do urzędu lub instytucji państwowej – nic nie stoi na przeszkodzie, by taki plik przesłać w odpowiednie miejsce za pośrednictwem poczty elektronicznej. jeżeli chodzi o inne podmioty, to wcześniej należy ustalić czy podpis jest tam honorowany.
- Przeczytaj również: Jak poprawnie zweryfikować mDowód? Minister Cyfryzacji się myli
Trzeba przyznać, iż mówimy o naprawdę przydatnym rozwiązaniu, które niweluje konieczność używania innych usług. Koniecznie więc sprawdźcie czy posiadacie już opcję zaktualizowania aplikacji mObywatel
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Maksym Słomski)