MObywatel rozwinie skrzydła. Oto plany na 2025 rok

2 tygodni temu

mObywatel to sztandarowa usługa polskiego rządu. Możemy za jej pośrednictwem uzyskać dostęp do cyfrowego dowodu osobistego, cyfrowego prawa jazdy oraz szeregu innych istotnych dokumentów. Załatwimy też dzięki niej kilka spraw urzędowych oraz wykorzystamy ją do potwierdzenia naszej tożsamości. Na przełomie kilkunastu najbliższych miesięcy będziemy świadkami wdrożenia kolejnych udogodnień, które powinny przypaść do gustu wielu konsumentom.

mObywatel – jakie zmiany czekają aplikację?

Gdy zajrzymy na oficjalną stronę internetową aplikacji mObywatel, to odnajdziemy tam listę rzeczy zaplanowanych oraz takich znajdujących się już w realizacji. Jest ich naprawdę mnóstwo i oczywiście trudno stwierdzić czy wszystkie z przedstawionych elementów faktycznie zagoszczą na naszych telefonach w 2025 roku. Pozostaje mieć jednak nadzieję, iż ich wdrażanie nie będzie odwlekane w nieskończoność.

  • Sprawdź także: mObywatel z nowymi funkcjami. Koniec mandatów i coś jeszcze

Zacznijmy najpierw od pomysłów, nad którymi prace faktycznie już trwają. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to mObywatel pozwoli skorzystać z cyfrowej wersji legitymacji osoby niepełnosprawnej, nauczyciela oraz komornika. To oczywiście nowości przydatne wyłącznie określonym grupom mieszkańców naszego kraju. Udogodnień skierowanych do pokaźniejszej grupy obywateli jest oczywiście znacznie więcej.

Mowa przede wszystkim o implementacji opcji podpisywania dokumentów profilem zaufanym oraz e-dowodem. Usprawnienie bez wątpienia zwiększyłoby komfort użytkowników oraz oszczędziłoby ich cenny czas. Bez problemu powinniśmy też złożyć wniosek o dowód osobisty – zarówno swój, jak i naszego dziecka. Istnieje też szansa, iż przejrzymy (lub zmienimy) dane zameldowania.

Przykłady zrealizowanych już funkcjonalności / Źródło zdjęcia: gov.pl, własny zrzut ekranu

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje też nad rozwojem usługi Firma, która docelowo ma umożliwić zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych. Dojdzie też do ulepszenia usługi ePłatności, chociaż szczegółów jeszcze nie poznaliśmy. Wspomnieć również wypada o poprawkach interfejsu mobilnej aplikacji – być może szykuje się ułatwienie dostępu do poszczególnych sekcji czy funkcjonalności.

Jednostki Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z rządem mogą też liczyć na implementację dokumentów lokalnych. Trzymamy za to mocno kciuki – wtedy dostęp do kart mieszkańca powinien być znacznie łatwiejszy. Tego typu rozwiązania staną się więc popularniejsze. Nie zabraknie też wsparcia dla usługi e-Doręczenia, która już na początku przyszłego roku zacznie funkcjonować na terenie naszego kraju.

Niezwykle istotnym planem jest również wdrożenie funkcji mStłuczka. Zbędne okaże się wtedy wypełnianie papierowego formularza – cały proces odbędzie się za pośrednictwem mobilnej aplikacji. jeżeli więc w tej chwili wozicie w schowku stosowny dokument, to niedługo może on stracić na znaczeniu. Władze dają także znać o szybszym dostępie do Rejestru Danych Kontaktowych oraz możliwości sprawdzenia statusu wniosków o dowód osobisty czy paszport. przez cały czas planowane jest też wprowadzenie wirtualnego asystenta informującego o usługach państwowych.

Jakie jeszcze funkcje zagoszczą w usłudze?

Jeśli zaś chodzi o rozwiązania dopiero planowane, to tak naprawdę jest ich troszkę mniej. w tej chwili wiadomo wyłącznie o chęci implementacji szeregu dodatkowych dokumentów. Na stronie internetowej widnieje informacja na temat legitymacji honorowego dawcy krwi, doktoranta czy emeryta-rencisty MSWiA. Cyfrowe stanie się przy okazji prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz prawo wykonywania zawodu farmaceuty.

Docelowo zawiesimy i odwiesimy przez mObywatel dowód osobisty, co powinno zwiększyć zarówno prywatność oraz bezpieczeństwo konsumentów. Nie milkną również słuchy o chęci publikacji kodu aplikacji, co pomoże w dalszym rozwoju usługi oraz wdrażaniu jej przez inne państwa. Nie podano jednak jakichkolwiek widełek czasowych.

  • Przeczytaj również: Ministerstwo zdecydowało. mObywatel zniknie z tych telefonów

Jak więc sami widzicie, planów na rozwój rządowej aplikacji jest mnóstwo. Czy dojdzie do realizacji ich wszystkich? Tego na razie nie wiadomo. Warto też przypomnieć, iż od niedawna prowadzone są specjalne ankiety, konsumenci sami mogą proponować pomysły. prawdopodobnie za kilka lat mObywatel będzie iście kompleksowym narzędziem.

Źródło: gov.pl / Zdjęcie otwierające: instalki.pl (Maksym Słomski)

mobywatelpolska
Idź do oryginalnego materiału