Mobilne granie #98

1 rok temu
Zobacz też: Mobilne granie #97 – ROG Ally w stacji dokującej (foto: asus.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w interesujące informacje:

  • powstał ekran FHD+ dla Steam Decka
  • przyjrzałem się ASUSowi ROG Ally
  • Logitech G Cloud trafia do Europy
  • nowa Zelda pobiła rekord (10 mln kopii w 3 dni)
  • UE daje zielone światło przejęciu Acivision przez Microsoft (co może mieć wielkie znaczenie dla wielu tytułów także w wersji mobilnej)
  • na mobile nadchodzi Farming Simulator 23
  • w Nintendo Switch Expansion Pack zadebiutuje seria Super Mario Advance (trzy tytuły)
  • kolejne rozszerzenie serwisów chmurowych

1. ASUS ROG Ally (wstępna analiza)

ASUS ROG Ally (foto: asus.com)

W zeszłym tygodniu ruszyły preordery na nową PC-konsolkę ASUSa, a ja obiecywałem wtedy, iż przyjrzę się gadżetowi bliżej. Jeszcze nie miałem go w rękach, ale przedstawiono wszystkie najważniejsze specyfikacje handhelda, więc można już o nim co nieco napisać. Sprzęt można choćby zestawić ze Steam Deckiem, choć dzieli je różnica roku. To zatem niezbyt równe porównanie. Warto jednak zerknąć, w czym model jest lepszy lub gorszy od rywala od Valve. Najważniejsze, iż Steam Deck będzie miał konkurencję, a to zawsze szansa na rywalizację oraz walkę cenową. Zapraszam do lektury w przekierowaniu poniżej.

Czytaj więcej o: ASUS ROG Ally


2. Logitech G Cloud w Europie

Chmurowa konsolka od Logitech (jedna z w tej chwili niewielu skrojonych głównie pod streaming) trafiła w końcu na europejski rynek. Przenośne gadżety do grania w ostatnich latach przyspieszyły (zarówno wydajnościowo jak i sprzedażowo), więc każdy kolejny model od większej marki przyciąga uwagę. Logitech G Cloud odróżnia się od większości handheldów swoim głównym przeznaczeniem. Stawia na odpalanie tytułów w sposób zdalny, czyli na serwerach. Koszt hardware’u jest sporo niższy, a gramy przez serwisy chmurowe, których nie ma jeszcze zbyt wielu, ale te najpopularniejsze oferują bardzo bogaty katalog pozycji.

The ultimate handheld gaming experience is here! Introducing the Logitech G Cloud

1080p
60hz
Touchscreen
Handheld cloud gaming

Ready for you to play away from your desk #GCLOUD #LogitechGCloud pic.twitter.com/l95SGqaARy

— Logitech G UK (@LogitechGUK) May 16, 2023


3. Anbernic RG Nano – konsolka w breloczku

Są wśród was gracze, którzy bez choćby chwili rozgrywki nie wytrzymają? Chyba między innymi dla nich powstają breloczkowe konsolki, czyli gadżety w naprawdę kieszonkowym wydaniu. Anbernic znany jest z gadżetów do retro zabawy na fajnych konstrukcyjnie maszynkach. Model RG Nano będzie jednym z mniejszych w ofercie producenta. Raczej dla osób z mniejszymi kciukami (i dobrym wzrokiem). Patrząc na obudowę, urządzonko przypomina FunKey S. adekwatnie jest chyba choćby jego klonem. Jeszcze kilka wiadomo o wnętrzu, ale widać port USB-C. Tytuły oczywiście proste, ale każda okazja jest dobra na grę

The ANBERNIC RG Nano has been revealed, ready to take on the the Mini handhelds such as @FunKeyProject and @pocket_sprite

Read more here pic.twitter.com/bPJEs9S4L2

— Retro Dodo (@retro_dodo) May 15, 2023


4. DeckHD to ekran FHD+ dla Steam Decka

Wyświetlacz do Steam Decka ma 800p, czyli znacznie poniżej pewnego standardu, którego oczekujemy choćby od urządzeń do przenośnej rozrywki. Nowi rywale oferują swoje urządzenia w 1080p, więc można być pewnym, iż druga generacja modelu podniesie rozdzielczość. Valve nie ogłosiło jeszcze żadnych informacji na temat następcy, więc jeżeli męczy waz jakość aktualnego panelu, musicie skierować wzrok na propozycje third-party. Pojawiła się szansa, by poprawić obraz Decka. FX Technology proponuje ekran DeckHD, który podniesie jakość efektów wizualnych w przenośnym wydaniu.

Your #SteamDeck on steroidsTime to level up your experience with a 1200p screen! Join the waitlist now pic.twitter.com/LyycbOp1Ya

— DeckHD (@DeckHD_official) May 18, 2023

DeckKD to również panel IPS LCD, ale z 1920 x 1200 pikseli i lepszą głębią kolorystyczną. Zaoferuje 95% sRGB (vs 67% w oryginalnym Decku). Wciąż jest to 7 cali (więcej przecież nie wejdzie). Odświeżanie niestety to samo, bo 60Hz. 400 nitów jasności to chyba podobnie. pozostało warstwa przeciwdziałająca odbiciom, czego brakuje w odmianach entry-level w Steamach. Producent obiecuje premierę już latem. Fajnie mieć lepszy obraz, ale na pewno ucierpi na tym bateria. Aaa właśnie, jaki koszt? 100 dolarów.


5. Lost Words: Beyond the Page na iOS i Androida

Lost Words: Beyond the Page to świeża pozycja (z pierwszej połowy 2021 roku). Była dostępna na konsole i PC. Z tego co widzę po zwiastunie, nieźle oceniana! Teraz debiutuje także na iOS i Androidach. Gra miksuje trzy gatunki: przygodówkę, platformera oraz logiczną (słowną). Zagadki i przeszkody powiązano z widocznymi na ekranie słowami. Wszystko w prostej, ale ładnej szacie graficznej. Cena 30 zł.


6. Farming Simulator 23 na iOS, Androida i Nintendo Switch

Coraz więcej tytułów kojarzonych z większych urządzeń trafia na mobilne platformy. Seria Farming Simulator w najnowszej odsłonie również dotarła na iOS i Androida, ale też Nintendo Switch. 23 maja na telefony i tablety można pobrać symulator farmera z numerkiem 23 (czyli tegorocznym). Symulacja warunków rolnika debiutowała w 2008 roku. Jak zwykle dbanie o farmę/gospodarstwo obejmować będzie zakres handlowy (ekonomiczny), ale i możliwość sprawdzenia umiejętności rolniczych w przeróżnych maszynach. W sumie ponad 100 różnych modeli znanych marek. Zastanawiam się, jak bardzo tytuł będzie okrojony w mobilnej wersji. Cena gry to niecałe 40 zł.


7. Seria Super Mario Advance na Switch Online + Expansion Pack

Od jakiegoś czasu Nintendo rozszerza katalog subskrypcji Switch Online w pakiecie Expansion Pack o tytuły z Game Boya Advance. Już wkrótce, bo 26 maja biblioteka serwisu obejmie trzy pozycje z serii Super Mario Advance. Mowa o Super Mario Advance, Super Mario World (Super Mario Advance 2) i Yoshi’s Island (Super Mario Advance 3). Wszystkie przeszedłem kiedyś na konsolce i mogę śmiało polecić (jak w sumie każdego platformera z hydraulikiem w roli głównej).

Join Mario and friends for some classic platforming action!

Three classic Game Boy Advance titles from the Super Mario Advance series come to #NintendoSwitchOnline + Expansion Pack 26/05. pic.twitter.com/JeeeCZwgrc

— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) May 19, 2023


8. Hand 386 z MS-DOS i klawiaturką QWERTY

Na zakończenie tej części przeglądu jeszcze jeden hardware. Bardziej unikatowy, bo z MS-DOS na pokładzie i własną klawiaturką QWERTY. Hand 386 to naprawdę gadżet retro. Aktualnie pośród nowych urządzeń dominują tzw. PC-konsolki, w których wydajność naprawdę robi wrażenie. Projekt Hand 386 jest inny. Stawia na klasykę. Ma procesor 40 MHz Intel 386sx, 8 MB RAM i 1 GB na karcie CompactFlash (takie większe) i ekranik VGA oraz kompatybilność z Windows 3.x, Windows 95 oraz wspomnianym MS-DOS. Na Aliexpress był poniżej 200$, ale już go nie widać. Załączam jednak 5-minutowe video, gdzie widać sprzęt w akcji. Tu akurat Doom. Software sprzed trzech dekad, ale pozwalający odpalić tytuły bezpośrednio, a nie na emulatorach. interesujące jak z kwestiami prawnymi. Zabawka raczej dla nostalgików i pasjonatów oldschoolu.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

9. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu tylko trzy pozycje, ale wśród nich jest pierwszy w historii exclusive na Xboxa (zapewne pokazowo, by przekonać do zakupu Activision). Dwie gry na liście to nowości:

  • Tin Hearts (nowość na Steam)
  • The Outlast Trials (nowość na Steam)
  • Gears 5 (Steam)

A new window in the cloud. @Xbox Game Studios titles are coming to #GeForceNOW and this GFN Thursday, we kick things off with @GearsofWar 5! @deathloop @GroundedTheGame and Pentiment soon to follow – stay tuned for more announcements.

pic.twitter.com/ClUKhA90WZ

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) May 18, 2023


10. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Druga połowa maja zapowiada się w Xbox Game Pass naprawdę ciekawie. Wymienię jednak wyłącznie gry w ramach streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming. Z ośmiu pozycji lista skróci się przez to ledwie dwóch:

  • Massive Chalice
  • Railway Empire 2

*clears throat* soOOOoOOoOoOOoOn pic.twitter.com/q0s0CSht59

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) May 16, 2023


10. WHAT THE CAR? w Apple Arcade

W Apple Arcade zaczęła się większa ekspansja tytułów. Amerykański gigant zapowiedział ok. 20 nowych pozycji, ale część uwzględnia aktualizacje, m.in. WHAT THE CAR? Ta dziwaczna ścigałka (ze stale zmieniającymi się elementami wyposażenia) zyskała edytor tras. Teraz każdy będzie mógł opracować własny „tor”.

It’s wacky, it’s wild, it’s WHAT THE CAR?

Create your own levels in this absurd racing adventure. Pro tip straight from @tribandtweets: Kick things off by making your roads, then fill in everything else around them!

: pic.twitter.com/emKoXhj2aE

— Apple Arcade (@AppleArcade) May 19, 2023


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Pamiętacie długą listę dla PS Plus, którą załączyłem przed tygodniem? Od 16 maja wszystkie pozycje już dostępny do gry:

New PlayStation Plus Game Catalog and Classics Catalog titles go live today, including Humanity, Ratchet & Clank: Rift Apart, and more: pic.twitter.com/Cvcbd0bEfo

— PlayStation (@PlayStation) May 16, 2023


12. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowego smartony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023


Idź do oryginalnego materiału