Mobilne granie #91

1 rok temu
Zobacz też: Mobilne granie #90

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powoli zbliżam się do setnego podsumowania! Miniony tydzień ponownie obfitował w interesujące informacje:

  • Nintendo prezentuje dziesięć minut nowej Zeldy
  • będzie też specjalna edycja konsoli Nintendo Switch w motywach Tears of the Kingdom
  • co nowego na temat androidowej konsolki AYANEO Pocket Air?
  • czy Netflix wprowadzi gry na TV kontrolowane smarfonami?
  • gry z GameCube’a i Wii na Steam Decku?
  • są wieści na temat AOKZOE A1 Pro z Ryzen 7000
  • kolejne chmurowe premiery na GeForce Now i Xbox Cloud Gaming

1. Dziesięć minut z Legend of Zelda: Tears of the Kingdom

W maju premiera The Legend of Zelda: Tears of Kingdom na Nintendo Switch, więc powoli czas na mocniejszą promocję tytułu. Japoński gigant zaproponował w tym tygodniu aż 10-minutowy zapis z gameplayu nadchodzącego hitu na ich hybrydowe konsole.


2. Nintendo Switch Tears of the Kingdom model OLED

Przy okazji zakomunikowano obecność kolejnej specjalnej edycji konsoli Nintendo Switch model OLED. Oczywiście w wyjątkowym motywie Zeldy. Wariant Tears of the Kingdom ma kosztować 360$ i będzie dostępny od 28 kwietnia (kilkanaście dni przed debiutem gry, którą zaplanowano na 12 kwietnia).

Embark on an epic adventure across the land and skies of Hyrule with this The Legend of #Zelda: #TearsOfTheKingdom Edition of the Nintendo Switch OLED Model system, launching April 28th. pic.twitter.com/qPapiWt9vN

— Nintendo of America (@NintendoAmerica) March 28, 2023


3. Lenovo kończy ze telefonowymi Legionami

Lenovo Legion Y90

Dział gamingowych telefonów istnieje ledwie od kilku lat, ale już musi mierzyć się z atakiem PC-konsolek oraz jeszcze większego zagrożenia – maszynek pod granie w chmurze. Stawiają one telefony do grania w niekomfortowej sytuacji. Odciągają uwagę od niepotrzebnie mocarnych parametrów gamingowych Androidów. Jedyne, co uważam za sensowne w telefonach pod gry, to dodatkowe przyciski, chłodzenie i technologie podnoszące komfort zabawy (np. dodatkowe kontrolery). Lenovo chyba widzi problem, więc zamyka sekcję Legionów z Androidem. Legion Y70 był chyba zatem ostatnim z gamingowych telefonów Lenovo. Rzecznik marki przekazał serwisowi Android Authority, iż skupi zasoby na Motorolach. Bardzo możliwe, iż gamingowe osiągi zaoferuje po prostu w serii Moto i tyle.

W tej chwili typowo gamingowe telefony będą reprezentowane na rynku głównie przez linie: ASUS ROG Phone, Nubia Red Magic od ZTE oraz Black Shark od Xiaomi. Czy przetrwają? Legiony wyróżniały się wyskakującymi kamerkami selfie, podwójnym portem ładowania oraz aktywnym chłodzeniem.


4. Emulatory GameCube i Wii od Dolphin na Steam

Emulatory starszych platform są wykorzystywane chętniej na przenośnych konsolach. Mają często wystarczającą moc, by pociągnąć tytuły z danych urządzeń. Dolphin posiada kilka takich narzędzi. Teraz zapowiedziało, iż emu GameCube’a i Wii udostępni na Steam i to jeszcze przed końcem czerwca (w wersji Early Access). Oznacza to, iż powinno udać się załadować pliki na przenośnego Steam Decka. Będzie to fajne rozszerzenie możliwości maszynek do grania i okazja do zabawy w dawniejszy hity. Nintendo nie ułatwia wstecznej kompatybilności, choć trzeba przyznać, iż ostatnio rozwija katalog w eShopie. Pamiętajcie, iż dostęp do emulatora to jedno, a oferta gier to drugie. Legalnie należy je zrzucać sobie z oryginalnych nośników, a nie pobierać z sieci. W opisie aplikacji Dolphin komunikuje, iż udostępnia emulator „sprzętu w kształcie kostki i konsoli kontrolowanej ruchem”.

— Dolphin Emulator (@[email protected]) (@Dolphin_Emu) March 28, 2023


5. Sid Meier’s Railroads! na iOS i Androida (premiera tygodnia)

W zeszłym tygodniu informowałem, iż jeszcze wiosną tego roku na iOS i Androida zobaczymy Sid Meier’s Railroads! Gra znana już z konsol i PC otrzymała właśnie datę premiery na mobilne platformy. Gra trafi na telefony i tablety już piątego kwietnia.

Za port odpowiedzialne będzie studio Feral Interactive, które specjalizuje się w takich działaniach. Sid Meier to twórca popularnej Cywilizacji, ale jeszcze wcześniej zbudował Railroad Tycoon. Railroads to zatem tytuł bazujący na tym klasyku, ale w aktualniejszym wydaniu (m.in. 3D). Sieć kolejową zbudujemy w ten sam sposób. Nie zabraknie chyba żadnych elementów, więc nie będzie to okrojona pozycja. Zmieni się głównie interfejs obsługi, czyli kontrola przez dotykowy ekran. Jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztować ta produkcja. Raczej będzie tytułem płatnym.


6. telefony kontrolerami w Netflix Games

Netflix Games to w tej chwili zabawa wyłącznie na telefonach (iOS/Android)

W poprzednim przeglądzie tygodnia przekazywałem zapowiedź rozszerzenia katalogu Netflix Games w 2023 roku o czterdzieści kolejnych pozycji. Teraz Steve Moser (jeden z aktywniejszych społecznościowo developerów) ujawnił istnienie opcji rozwinięcia serwisu o zabawę na większych ekranach. Netflix to w końcu platforma kojarzona z telewizorami (oczywiście z dostępem do filmów i seriali także na tabletach i telefonach), więc byłoby całkowicie naturalne udostępnienie gier także w wydaniu na TV.

W kodzie aplikacji Netflixa widnieją referencje do gier wyświetlanych na telewizorach, ale sterowanych przy użyciu telefonów. Nie wiadomo czy w stylu Apple TV, czy może w postaci unikatowej kontroli (takie gry kontrolowane czujnikami ruchu już powstawały). Są to też przesłanki sugerujące wejście Netlifxa w cloud gaming. Ja wciąż liczę na więcej unikatowych gier, które wykorzystają potencjał połączenia ekranów oraz sensorów w telefonach. Dział gier powinien starać się wykorzystywać te cechy. Czy Netflix zechce się pod tym względem wyróżnić na tle coraz liczniejszych serwisów do grania?


7. Koniec Nintendo 3DS eShop

W czerwcu 2011 ruszył eShop dla konsolek Nintendo 3DS. 27 marca 2023 został zamknięty, co japońska marka zapowiadała od wielu miesięcy (od lutego zeszłego roku), by gracze byli gotowi na koniec pewnej ery i pobrali lub nabyli tytuły, do których z poziom tego katalogu nie będzie już dostępu. Oczywiście wciąż będzie można pobierać zakupione pozycje, ale już bez kupowania nowych. To koniec życia cyklu kolejnej ze starszych konsol. W Nintendo 3DS eShop było ponad 600 gier oraz 530 tytułów „virtual console”. 335 z nich nie ma w aktualnym Nintendo Switch Online. Przeczuwam, iż Nintendo będzie starało się udostępniać je w ramach abonamentu dla Switcha, który stale rozszerza. Czy to koniec Nintend 3DS? Nie, bo jest alternatywa w postaci fizycznych cartów. Możliwe, iż zamknięcie eShopu podniesie ceny cartridge’y. Niestety wszystkie gry ze sklepiku miały fizyczny odpowiednik.

After warning us just over a year ago, Nintendo has locked the doors to the Nintendo 3DS and Wii U eShops and thrown away the key.

Pour one out for a real one. pic.twitter.com/PraaGhUKTN

— IGN (@IGN) March 28, 2023


8. Zapowiedź AOKZOE A1 Pro i A2

Szykują się kolejne wariacje PC-konsolek AOKZOE. Producent planuje dwa nowe modele. Przynajmniej jeden z nich będzie pracował na Ryzenie 7000. Firma zapowiedziała AOKZOE A1 Pro (8″) oraz AOKZOE A2 z mniejszym ekranem o przekątnej 7 cali). Model A1 bazował na Ryzen 7 68000U i 16 GB RAM, więc sukcesor powinien mieć minimum podobne, a prawdopodobnie lepsze parametry. Na ten moment producent nie zdradził żadnych konkretnych szczegółów na temat specyfikacji obu maszynek. Ciekawe, który chip zaoferuje swój potencjał: Ryzen 7035 czy 7040? Modele można zobaczyć w akcji na załączonych video. Na A1 Pro widać odpalone Elder Ring. AOKZOE blisko do modeli od One Netbook, ale tańszymi od ich ONEXPLAYER.

Myślę, iż flagowy sprzęt zachowa najlepsze cechy poprzednika:

  • ekran 8 cali IPS LCD (1920 x 1200)
  • porty USB 3.0 i USB 4
  • joysticki z efektem Halla
  • efekty oświetleniowe RGB
  • baterię 65Wh z ładowaniem 100W (USB-C)

9. AYA Neo Pocket Air z Androidem

O AYA Neo Pocket Air już pisałem, bo producent zapowiada je już od kilkunastu tygodni. Ta konsolka na Androidzie ma być rodzajem konkurenta dla Logitech G Cloud i Razer Edge, czyli maszynek skupionych na uruchamianiu gier w sposób chmurowy. Podczas niedawnego streamingu dot. nowości (31 marca) AYA zdradziło nieco więcej szczegółów na temat sprzętu.

AYANEO Pocket AIR is coming soon

Color: Classic Red and White
Appearance design: Compact, Portable &Lightweight
Pocket AIR customized a new „AYANEO Home” and handheld management front-end AYASpace

Stay tuned for more updates.#AYANEO Pocket AIR #comingsoon pic.twitter.com/SAc0fLfEV4

— AYANEO (@AYANEO__) March 31, 2023

AYA Neo Pocket Air ma dysponować ekranem OLED 5.5 cala, dwoma analogowymi joyami i kompletem niezbędnych przycisków (plus górne triggery spustowe). Widać też retro stylistykę nawiązującą kolorystycznie do ery NESów. Wentylacja sugeruje na aktywne chłodzenie, więc sprzęt powinien uruchomić też nieco cięższe pozycje. Być może w środku zobaczymy procesor mid-range. Na pokładzie będzie głośniczek stereo, ale i port słuchawkowy 3.5 mm. Oprócz systemu Android zobaczymy też launcher AYA Space do personalizowania ustawień. Szkoda, iż podczas prezentacji prototypu nie zademonstrowano urządzenia w akcji.


10. Honkai: Star Rail na iOS i Androida

Honkai: Star Rail to kolejna gra twórców Genshin Impact. Właśnie otrzymała datę premiery. Tytuł ma zadebiutować, m.in. na telefonach, już 26 kwietnia. Przygotowana przez HoYoverse produkcja to już czwarta odsłona serii Honkai. W nowej edycji zobaczymy nowe postacie i alternatywnymi wersjami tych już istniejących (z Honkai Impact 3rd.). Jeszcze nie wszystko o tytule wiadomo, ale wiadomo już, iż w Honkai: Star Rail doświadczymy podobnych walk jak jak w Genshin Impact: Breath of the Wild. Na pewno fani będą mogli liczyć na efekty wizualne w stylistyce anime. Gra będzie darmowa, ale z monetyzacją typu gacha.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA pod koniec marca dodała do chmurowego katalogu jedenaście pozycji. Część z nich to nowości. Są też tytuły na kwiecień, ale o nich napiszę już w przyszłym przeglądzie.

  • 9 Years of Shadows (nowość na Steam)
  • Terra Nil (nowość na Steam)
  • Gripper (nowość na Steam)
  • Smalland: Survive the Wilds (nowość na Steam)
  • DREDGE (nowość na Steam)
  • Ravenbound (nowość na Steam)
  • The Great War: Western Front (nowość na Steam)
  • Troublemaker (nowość na Steam)
  • Have a Nice Death (Steam)
  • Tower of Fantasy (Steam)
  • Tunche (Free on Epic Games Store)

Spring into April with new games!

This #GFNThursday reveals the April games list, launches our @midnightsuns exclusive reward for GFN members, adds an update on the on the GeForce NOW partnership with Microsoft, and more.

Read the full blog pic.twitter.com/yOQj5WqLro

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) March 30, 2023


12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Koniec marca to ostatnie nowości w Xbox Game Pass oraz zapowiedź części gier na kwiecień. W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming, lista jest jak zwykle nieco węższa. Pod koniec zeszłego miesiąca dołączyło Infinite Guitars, a czwarty miesiąc roku zapowiada się następująco (wymieniam wyłącznie pozycje chmurowe – tylko dwie, ale kwiecień dopiero się zaczyna):

  • Ghostwire: Tokyo
  • Minecraft Legends

pic.twitter.com/qmOJFQLEEq

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) March 30, 2023


13. Human Fall Flat w Apple Arcade

Apple Arcade nie rozwija się tak, jak miał. Widzę to po kolejnych aktualizacjach bazy. Już nie chce się znęcać i powtarzać, ale według mnie Apple marnuje potencjał i zbyt ugrzecznia bibliotekę. Robi z serwisu zbyt familijną ofertę. Do platformy dołącza kolejna gra, która jest dostępna w App Store od dość dawna. Human Fall Flat to nietypowo sterowana gra. Kierujemy postaciami o „nieporadnym” sposobie poruszania się. Poziomy do przejścia nie wydają się skomplikowane, choć są na drodze zagadki, ale ich pokonanie z tak nietypową fizyką i grawitacją może być wyzwaniem.

Twórcy podeszli do tematu nawigacji w inna stronę. Ni to arcade, ni to symulacja. Coś jeszcze innego. W dodatku z trybem kooperacji, który IMO ma sporą przewagę nad trybem solo. Główną korzyścią z pojawienia się Human Fall Flat w Apple Arcade jest zabawa w cenie abonamentu i szansa na sięgnięcie po pozycje, której normalnie pewnie byśmy nie odkryli. Właśnie to w usługach abonamentowych lubię – niejako zmuszają do gry, pozwalając skonfrontować się z normalnie raczej omijanymi tytułami.


14. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W kwietniu w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska pierwsze tytuły:

  • Meet Your Maker | PS4, PS5
  • Sackboy: A Big Adventure | PS4, PS5
  • Tails of Iron | PS4, PS5

A kwietniowy repertuar gier w ramach PlayStation Plus prezentuje się następująco:
Meet Your Maker
Sackboy: A Big Adventure
Tails of Iron
Co pierwsze weźmiecie na warsztat? pic.twitter.com/5DOJnjSiTN

— PlayStation Polska (@PlayStationPL) March 30, 2023


15. Koniec Google Stadia

Od 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, iż umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.


Idź do oryginalnego materiału