Mobilne granie #88

1 rok temu
Zobacz też: Mobilne granie #87

Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Zbliżam się to dziewięćdziesiątego podsumowania! Każdy kolejny tydzień pokazuje, iż w przenośnym gamingu dzieje się sporo. Co z ciekawszych informacji? Niantic oficjalnie zapowiada datę premiery swojej nowej gry AR, konsolka Playdate z korbką w końcu ma swój sklepik z grami, MAR10 Day z promkami, nowe mobilne Call of Duty zastąpi CoD: Mobile i oczywiście świeże aktualizacje serwisów gamingowych (także tych chmurowych).


1. Peridot od Niantic coraz bliżej

O Peridot wiadomo już od dawna. To potencjalny hit od Niantic, które najbardziej rozpoznawalne jest z Pokemon Go. Najnowsza propozycja również ma bazować na AR i geofencingu, ale bardziej w stylu Tamagotchi. adekwatnie przez cały czas nie do końca wiadomo, na czym konkretnie będzie polegała zabawa, ale właśnie zapowiedziano jej start na 9 maja bieżącego roku. Ruszyła już choćby oficjalna prerejestracja.

Zwierzaczki mam hodować, a więc będziemy się prawdopodobnie nimi zajmować, ale przy wykorzystaniu rozwiązań Rzeczywistości Rozszerzonej. Spacery, rzecz jasna, będą tutaj koniecznością. Prawdopodobnie w ich trakcie będzie można krzyżować stworki. Czyżby również nawiązanie do Spore?


2. Konsolka Playdate z updatem

Oryginalnej formy konsolka Playdate od Panic debiutowała stosunkowo niedawno (i ze sporym poślizgiem), ale i tak fani retro gamingu w nowoczesnym wydaniu musieli długo czekać na dostęp do zapowiadanego katalogu gier. Sklepik z pozycjami „uwolni” od nietypowego podejścia do udostępniania tytułów. Do tej pory gadżet otrzymywał gry sezonowo, tj. grupami co kilka tygodni. W pierwszej odsłonie (nie wiem czy można to nazwać abonamentem?) pojawiły się w ten sposób 24 gry. Możliwe było też wgrywanie gier przez Itch.io. Teraz Playdate ma własny sklepik zwany Catalogiem. Pierwszy rzut zoaferuje 16 gier. Gry nie powinny kosztować więcej niż 15$. Apropos pieniędzy. Panic podniósł cenę Playdate o 20 dolarów. Od 7 kwietnia zabawka ma kosztować 199$.

Czytaj więcej o: Panic Playdate


3. OneXConsole dla konsol OneXPlayer

O PC-konsolkach OneXPlayer od One-Netbook piszę na blogu regularnie. Producent oferuje kilka modeli tego sprzętu (i różne ich konfiguracje). Właśnie przekazał informacje o nowej aplikacji na Windowsy, która ułatwi zarządzanie maszynkami. Mowa o dopasowaniu ustawień oraz optymalizacji pracy urządzeń, by te możliwie najlepiej działały pod potrzeby konkretnych gier i naszych preferencji. Na razie soft jest testowany przez beta testerów (można się chyba choćby zgłosić do uczestnictwa w programie).


4. MAR10, czyli Mario Day

Mario Day zapowiadałem już w poprzednim przeglądzie, ale jeszcze o nim przypomnę. Już od lat (konkretnie od 2016 roku) przyjęło się, iż 10 marca poświęcony jest dniu najpopularniejszego na świecie hydraulika. MAR10 przypomina zapisem imię maskotki Nintendo. To coroczna okazja na promocję gier z Marianem w roli głównej. W tym roku japoński gigant również zaoferuje promki (choć nie wiem czy we wszystkich regionach). Nintendo Switch Mario Choose One Bundle pozwoli nabyć konsolę z czerwonymi Joy-Conami oraz grą z Mario (wartą ok. 60$) w cenie 300 dolarów. Do wyboru jeden z tych tytułów: Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe, New Super Mario Bros. U Deluxe. Promocje wystartowały 5 marca. Są też zniżki dla wybranych sklepów na wybrane gry. W związku z Mario Day pojawiło się też kilka aktualizacji, m.in. nowe tory do Mario Karta.

Happy #MAR10Day! pic.twitter.com/Rx0xujKFaQ

— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) March 10, 2023


5. Munchkin Digital na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Karcianka Munchkin ma już swoje lata, ale wciąż ma chyba rzeszę fanów, bo Dire Wolf Digital przeniesło system zabawy do cyfrowej wersji. Developer ten specjalizuje się w cyfryzacji planszówek i gier karcianych. Munchkin wyróżniał się głównie parodiowaniem gier RPG i uproszczonym systemem rozgrywki. Wirtualna odmiana na iOS i Androida zaoferuje tryb multi (również w opcji crossowej) oraz możliwość gry solo z nieco odmiennymi regułami gry. Tytuł miał zadebiutować na jesieni, ale debiutuje teraz. Został wyceniony na niecałe 60 zł.

Time to kick open the door!

The classic #boardgame from @SJGames #MunchkinDigital is now available on #Steam, #GooglePlay and the #AppStore! pic.twitter.com/z0KbN3NXVv

— Dire Wolf (@direwolf) March 10, 2023


6. Warzone Mobile kosztem CoD: Mobile?

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft (propozycja prawie 70 mld $) cały czas budzi różne odczucia – zarówno samych graczy, ale i wydawców oraz firm związanych z grami. Niezależnie od plusów i minusów jakie może przynieść ta operacja, branża gier dowiaduje się różnych ciekawostek przy okazji dokumentacji składanej do sądu. Przez ostatnie miesiące pojawiło się sporo wartych uwagi informacji. Teraz jedna z nich dotyczy mobilnego Call of Duty. Według papierów składanych w CMA (brytyjski urząd konkurencji na rynku) koncentracja uwagi na rozwoju CoD: Mobile przeszłaby na Warzone Mobile. Gra ma zadebiutować w tym roku i z czasem zastąpić Call of Duty Mobile.

Przypomnę, iż mobilny CoD pojawił się na iOS oraz Androida w 2019 roku i cały czas cieszy się sporym zainteresowaniem. Battle Royale największym zainteresowaniem cieszy się w Chinach (stworzyło je Timi od Tencent) i tam pewnie tak zostanie. Poza Państwem Środka gra ma być zastępowana Warzone Mobile. interesujące wieści, ale wolałbym zobaczyć jakiś gameplay z nadchodzącej gry.


7. PARANORMASIGHT na iOS, Androida i Switcha (premiera tygodnia)

Square Enix ma dla nas nowy horror. Na mobilne platformy, tj. systemy iOS, Androida oraz konsole Nintendo Switch trafił PARANORMASIGHT. Tytuł odbiega od hitowych produkcji studia. Głównie nietypowym podejściem do zabawy (nieco choćby eksperymentalnym). Przygodówka wyróżni się wielowątkowością, między którą gracz będzie musiał przeskakiwać, by zrozumieć temat z różnych perspektyw. Główna mechanika gry to dialogi, więc w większości to tzw. „visual novel”, ale z możliwością przemieszczania się po lokalizacjach, w których do rozwiązania będą różne zagadki. PARANORMASIGHT wyceniono na niecałe 85 zł.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, Google Stadia, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu osiem pozycji. Część z nich to nowości:

  • Hotel Renovator (nowość na Steam)
  • Clash: Artifacts of Chaos (nowość na Steam, od 9 marca)
  • Figment 2: Creed Valley (nowość na Steam, od 9 marca)
  • Monster Energy Supercross – The Official Videogame 6 (nowość na Steam, od 9 marca)
  • Big Ambitions (nowość na Steam, od 10 marca)
  • Call of the Sea (bezpłatnie na Epic Games, od 9 marca)
  • GRID Legends (Steam i EA)
  • Scars Above (Steam)

This #GFNThursday is 2 good 2 be true!

RTX 4080 SuperPOD upgrades arrive at 𝓽𝔀𝓸 new locations + @EA’s GRID Legends and several more games join the cloud.

More news pic.twitter.com/OZJ9xnL497

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) March 9, 2023


9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Drugi tydzień marca to też nowości w Xbox Game Pass. W streamingu, czyli Xbox Cloud Gaming, lista jest nieco węższa, ale przez cały czas znajdą się na niej interesujące pozycje, szczególnie dostęp do Cywilizacji:

  • Guilty Gear -Strive
  • Dead Space 2
  • Dead Space 3
  • Sid Meier’s Civilization VI (od 16 marca)
  • Ni no Kuni II: Revenant Kingdom – The Prince’s Edition (od 21 marca)

until these get here your assignment is to work through your backlog pic.twitter.com/d5w6nKd6nw

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) March 7, 2023


10. Osmos w Apple Arcade

17 marca do katalogu serwisu Apple Arcade dołączy kolejna gra, która już święciła triumfy w App Store. Platforma przyjmie Osmos z plusem w nazwie (te gry zaczynają dominować w Arcade, a przypomnę, iż usługa miała agregować nowe tytuły i wyróżniać serwis na tle konkurencji). Gra ma już swój wiek, bo debiutowała w 2009 roku, ale zdobyła na tyle dużo wyróżnień, iż jest warta uwagi również teraz, zwłaszcza, gdy jest w cenie abonamentu. Produkcja była niezależna, co dodawało jej uroku.


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualShock, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W najbliższym czasie w ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis zyska:

  • Battlefield 2042 | PS4, PS5
  • Minecraft Dungeons | PS4
  • CodeVein | PS4

Enter the fray in Minecraft Dungeons, Battlefield 2042, and CodeVein — available starting today with PlayStation Plus: pic.twitter.com/u6sxL3d4qw

— PlayStation (@PlayStation) March 8, 2023


12. Laya’s Horizon w Netflix Games (zapowiedź)

Podobało wam się Alto’s Odyssey i Alto’s Adventure? Twórcy tej gry szykują nową pozycję w ramach katalogu gier mobilnych w Netflix. To małe i niezależne studio opracowuje grę Laya’s Horizon. Na razie nie wiadomo o niej zbyt wiele poza krótkim zwiastunem. Zapowiedź prezentuje świat w stylistyce tego z przygód w Zeldzie Nintendo. Nie wiadomo jednak, jaki będzie gameplay, ani na czym będzie polegała rozgrywka. Snowman dopisało tylko: “a whole new world is just beyond the horizon…”. Tytuł był opracowywany od dawna, ale przez cały czas developer nie jest skłonny zdradzić szerszych szczegółów na temat pozycji. Najważniejsze, iż gra może być wartościowym wzmocnieniem listy Netflixa. Baza gier tej plaformy oferuje już na iOS oraz Androida ponad 40 tytułów.


13. Koniec Google Stadia

Od 18 stycznia 2023 serwis chmurowy Google Stadia is no more, ale pewnie będę jeszcze publikować pewne informacje związane z platformą. Ostatnio informowałem o planowanej aktywacji Bluetooth w gamepadzie Stadia Controller. Gigant z Mountain View zapowiadał, iż umożliwi dalsze korzystanie z kontrolera i właśnie to robi. Posiadacze padów Stadia mogą odwiedzić webowe narzędzie do odblokowania Bluetooth w Stadia Controllerze. Konieczne będzie przewodowe podpięcie urządzenia do PC przez USB-C (bateria pada musi mieć minimum 10%). Aktywacja Bluetooth dezaktywuje Wi-Fi, które służyło serwisowi Stadia.


Idź do oryginalnego materiału