
Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.
Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.
To już ponad dwusetne podsumowanie rynku mobilnego grania! Tyle kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:
- RedMagic Astra Gaming Tablet już globalnie
- ONEXPLAYER X1 Air – przystępniejszy cenowo
- stacja dokująca do Switch 2 wspiera VVR, ale…
- Honor Magic7 Pro telefonem Esports World Cup 25
- Sentinel XR Gaming Glasses – monitor w okularach
- GamerCard – emulator w smukłej „karcie”
- 8BitDo aktualizuje gamepady pod SteamOS
- Mario & Luigi Superstar Saga w Switch Online
- Set a Watch w prerejestracji (iOS i Android)
- Resident Evil Survival Unit na iOS i Androida
- Figment w mobilnym Epic Games Store
- zapowiedź nowości w Netflix Games
- przegląd nowości w serwisach gamingowych
1. RedMagic Astra Gaming Tablet już globalnie
Kilka przeglądów temu wspominałem o nowym gamingowym tablecie od nubii. Dosłownie chwilę po chińskiej premierze otrzymujemy wariant międzynarodowy tego urządzenia. Tablety do grania to jeszcze bardziej niszowe od telefonowych odpowiedników „handheldy”. Astra Gaming Tablet to globalny wariant Tablet 3 Pro, który współpracuje z tym samym kontrolerem RedMagic Shadow Blade Gamepad 3 i opcjonalna klawiaturką IceBlade Magnetic Keyboard. Za gamingowy tablet w najniższej wersji pamięci mamy zapłacić 499€.
Co interesującego oferuje RedMagic Astra Gaming Tablet? Parametrami przypomina niedawno wydanego RedMagic 10S Pro, czyli Androida o high-endowych możliwościach. W obu tych urządzeniach nie brakuje mocy, bo na ich pokładzie pracuje Snapdragon 8 Elite, dodatkowy układ RedCore R3 Pro do upscalingu, a wszystko ze sporymi konfiguracjami pamięci (12GB/16GB/24GB LPDDR5T RAM i 256GB/512GB/1TB w UFS 4.1 Pro). W tabletowym wydaniu udało się dostarczyć jednak lepszy ekran, ponieważ nie LCD, a OLED (9.06″ z odświeżaniem 165Hz). Ma on 1100 nitów jasności (a 1600 w szczycie) oraz ściemnianie w aż 5280Hz. Minecrafta pociągnie w 165 fps, League of Legends: Wild Rift w 144Hz, a Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile czy Genshin Impact w 120fps. W chińskiej wersji tabletu pojawił się emulator PC, jak zresztą było też w telefonie 10S Pro. Czy tak samo będzie w globalnym modelu?
Jak zwykle w przypadku gamingowych RedMagiców w środku specjalnie chłodzenie (ICE-X Cooling), spora bateria 8200 mAh (z ładowaniem 80W) i szybkie ładowanie, a USB 3.2 GEn 2 pozwoli na podpięcie zewnętrznego ekranu (z 8K w 60Hz lub 4K w 144Hz).
2. ONEXPLAYER X1 Air – przystępniejszy cenowo
One Netbook oferuje PC-konsolki w kilku odmianach. Ostatnia linia ONEXPLAYER X1 otrzymała bardziej uniwersalny format, tj. tabletu 3 w 1. Główną funkcją jest granie, ale poza zabawą urządzenie można traktować jak tablet, a z klawiaturą choćby rodzaj laptopa. Taka konstrukcja nie ogranicza przeznaczenia i pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał elektroniki. Wydatek staje się sensowniejszy. Firma zaczęła od 11-calowego modelu, potem dorzuciła mniejszy wariant X1 Mini z 8.8″ oraz mocniejszy X1 Pro (z AMD Ryzen AI 9 HX 370 ), a teraz zapowieda X1 Air.
Co nowego w ONEXPLAYER X1 Air? Ta odmiana ma mieć ten większy wyświetlacz, ale „lżejsze” podzespoły. Na pokładzie Intel Lunar Lake, odpinane kontrolery boczne i opcjonalna klawiatura, a wszystko za niższą kwotę. Parametry mają prezentować się następująco:
- chip: Intel Lunar Lake (zamiast Meteor Lake)
- akcesoria: odpinana klawiatura i boczne gamepady
- pamieć: 32 GB RAM (LPDDR5x-8533)
- bateria: 72 Wh (lepiej od poprzedniego 65 Wh)
- wsparcie dla PCIe 4.0 NVMe SSDs i 2x USB-4 Type-C
- system: Windows 11
Daty premiery jeszcze nie podano. Cennika też nie.
3. Stacja dokująca do Switcha 2 wspiera VVR, ale…
Nintendo z mocą i parametrami zawsze było w tyle za konkurencją. Nadrabiało jednak grywalnością swoich tytułów. W świeżo wprowadzonym na rynek Switchu drugiej generacji przez cały czas nie ma fajerwerków, ale możliwości są adekwatniejsze do rynkowych standardów. W ostatnim czasie okazało się, iż stacja dokująca wspiera VRR, ale japońska marka zdecydowała się z niej w trybie telewizyjnym zrezygnować.
Nintendo Switch 2 oferuje variable refresh rate (VRR) na swoim ekranie, a jeszcze w maju Nintendo obiecywało, iż będzie on oferowany również w trybie stacjonarnym. Niestety, działa, ale tylko z innymi konsolkami, np. ze Steam Deck i Legion Go S z systemami SteamOS na pokładzie (co zdążyło potwierdzić już kilku graczy i testerów). Dock z własnym Switchem drugiej generacji hulać nie chce. Wszystko wygląda, jakby Nintendo walczyło z tematem do samego końca, jednak testy stresowe ostatecznie nie dały odpowiednich rezultatów. Nintendo na razie sprawy nie komentuje. Przeprasza tylko za wprowadzenie w błąd przed startem sprzedaży nowej maszynki.
4. Honor Magic7 Pro telefonem Esports World Cup 25
Jest mnóstwo gamingowych telefonów z high-endowymi parametrami oraz specjalistycznymi funkcjami, które podnoszą ich wydajność. Nie wiedzieć czemu (oczywiście ironizuję ) organizatorzy e-sportowych imprez wolą, aby oficjalnymi jednostkami ich wydarzeń były Androidy bez typowo gamingowego przeznaczenia. Tak się dzieje w Riyadh (Arabia Saudyjska), gdzie zorganizowano Esports World Cup 2025 (EWC). Oficjalnym telefonem imprezy wybrano flagowego Honora Magic7 Pro. To zacna jednostka, ale… no jest kilka znacznie lepszych do przenośnego grania propozycji. Niedawno telefonem innej imprezy była Xperia 1 VI, a więc podobny przypadek.
Big news! @HonorGlobal is our official smartphone partner The HONOR Magic 7Pro is the go-to device for all EWC mobile battles in Riyadh. Game on, squad! pic.twitter.com/LqshyfS0AD
— Esports World Cup (@EWC_EN) July 4, 2025
Dlaczego organizatorzy e-sportowych eventów promują „zwykłe” telefony, zamiast tych stricte gamingowych? Nie wiem, ale się domyślam. W trakcie WEC 2025 Magic7 Pro będzie urządzeniem, na którym toczyć się będą pojedynki w Honor of Kings, PUBG: Mobile, Mobile Legends: Bang Bang, czy Free Fire. Warto dopisać, iż flagowy Magic od Honor ma bardzo dobre parametry (m.in. Snapdragona 8 Elite i ekran OLED LTPO), ale nie ma dedykowanych przycisków, dodatkowych akcesoriów chłodzących itd. Te rozwiązania są proponowane w dedykowanych graniu telefonach, np. ROG i RedMagic.
5. Sentinel XR Gaming Glasses, czyli monitor w okularach (crowdfunding)
Przyzwyczajajcie się do takich urządzeń. Popularyzacja headsetów, i to niezależnie od ich przeznaczenia, wymusi upowszechnianie formatu we wszystkich innych segmentach. Sentinel XR Gaming Glass – jak sama nazwa wskazuje – ma się specjalizować w obrazie dla graczy. Wiadomo, iż ograniczone przeznaczenie nie sprzyja sprzedaży, więc oprócz gier gogle będzie można też wykorzystać do multimediów. Wyświetlacz w znalezionej w crowdfundingu jednostce jest w miarę optymalny: 1080p, ekwiwalent 180 cali w wirtualnym wydaniu, pole widzenia z 52 stopniami, odświeżanie 120Hz (1 ms opóxnienia), no i kooperacja z większością handheldów (Switch 2, Steam Deck), ale też zdalną zabawą z PlayStation i Xboxem.
Gabaryty? Dość rozsądne. Poza tym jest oczywiście kooperacja z bezprzewodowymi kontrolerami, a 55 PPD (Pixel Per Degree) powinien dać jakieś minimum odpowiedniej imersji. Na pewno nie jest to zastępstwo gamingowego monitora, ale jakaś szansa na prywatną rozgrywkę. We współpracy ze Switchem wydłużymy czas działania konsolki, bo obraz będzie puszczany na drugim urządzenie. Tu producent mówi o sporej różnicy, bo z 5 do 18h. Na razie całość traktuję jak kolejną opcję dla takich propozycji jak ta od Lenovo. Cena? W crowdfundingu 595$ (-40% finalnych 998$). Plan realizacji określono na listopad.
Znalezione na Kickstarterze
- Plusy: prywatne sesje gamingowe w mobilnym wydaniu
- Minusy: jakość tylko w 1080p (co jednak w terenowej grze raczej nie przeszkadza)
6. GamerCard – emulator w smukłej „karcie”
Kojarzycie retro konsolki w formie breloczków? Miniaturowe gadżeciki do gry w retro tytuły mają efektowny format, ale ich nazbyt maleńkie gabaryty nijak się maja do wygodnej zabawy. Jak mały może być handheld, by oferować komfortową zabawę, a jednocześnie nie wypychać nam kieszeni? Grant Sinclair (bratanek samego Sir Clive’a Sinclaira od ZX Spectrum) proponuje przenośną konsolkę w kształcie karty do emulacji 8-bitowego ZX Spectrum. GamerCard ma tylko 6.5 mm grubości i ma ciekawie zaprojektowane micro przyciski. Urządzonko pracuje na Raspberry Pi Zero 2W. Ma 4-calowy panel 60Hz i cenę na poziomie 125£. Raczej coś dla koneserów starszych platform.
7. 8BitDo aktualizuje gamepady pod SteamOS
8BitDo podało, iż udostępniło update firmware’u dla trzech swoich kontrolerów, które po aktualizacji otrzymają pełną optymalizację pod współpracę ze Steam. Mowa zarówno o desktopach, ale i handheldach z platformą SteamOS (aktualnie już nie tylko Steam Deck, ale i Legion Go S). O których modelach gamepadów mowa? 8BitDo zaoferowało update dla Ultimate 2 Wireless, Pro 2 oraz SN30 Pro. Na razie nie określono, na czym polega ulepszenie. Marka rekomenduje jednak wykonanie aktualizacji.
8. Mario & Luigi Superstar Saga w Nintendo Switch Online
Kolejny tytuł ze starszej platformy dotarł do droższego pakietu subskrypcji dla posiadaczy konsole Nintendo Switch. W katalogu Nintendo Switch Online + Expansion Pack pojawia się Mario & Luigi Superstar Saga, które na konsolkach Game Boy Advance debiutowało w 2003 roku. Ta wersja Mario różni się od platformerów domieszką elementów RPG. Podobnie jak pozostałe gry z GBA, gra będzie oferowana z charakterystycznymi, czarnymi paskami, które nieco denerwują graczy w trakcie rozgrywki.
Come on, let’s get going!
Play #MarioLuigiSuperstarSaga on #NintendoSwitchOnline + Expansion Pack now! pic.twitter.com/dNlldNvfCo
— Nintendo of America (@NintendoAmerica) June 28, 2025
9. Set a Watch w prerejestracji (iOS i Android)
W marcu zapowiedziano cyfrową odmianę karcianki Set a Watch. Teraz ruszyły prerejestracje na mobilne platformy (chyba na początek tylko Android chociaż opcję pre-order widzę też w App Store). Realizacja gry jest przewidywana na ten rok. Digital Edition to prostu przeniesienie zabawy fizycznego odpowiednika do świata wirtualnego, no i w pełni mobilnie. jeżeli zatem polubiliście taktyczną karciankę w „planszowym” wydaniu i preferujecie system roguelike, to ten dungeon crawler powinien trafić w wasz gust. Z tego co widzę na załączonym video, rozgrywka w Set a Watch wygląda adekwatnie do wersji „bez prądu”, ale z animacjami.
10. Resident Evil Survival Unit na iOS i Androida (zapowiedź)
Akurat jestem w fazie przypominania sobie całej serii RE (powoli kończę czwartą odsłonę w wersji remake). Szykuję się na lutowy Requiem. Dziewiąta część jest w tej chwili promowana pierwszymi zwiastunami i kolejnymi filmikami z gameplayu, tymczasem doszła do mnie od Capcom interesująca informacja na temat mobilnego tytułu tego kultowego survivalu. W zeszły piątek w trakcie internetowej prezentacji zapowiedziano Resident Evil Survival Unit, ale gra na mobilne platformy zostanie w pełni przedstawiono dopiero 10 lipca.
Na razie nie wiadomo jeszcze do końca, w jakiej charakterystyce będzie ten tytuł. Franczyza tego survival horroru oferowała sporo pośrednich gier, w których rozgrywka odbiegała nieco od głównej serii. Survival Unit ma mieć tryb multiplayer i strategiczne elementy, a developer odpowiedzialny za realizację ściśle współpracował z Capcom, by propozycja była odpowiednio powiązana z uniwersum serii RE. Sprawdzałem w sieci domysły fanów Residenta, ale chyba nie ma co dywagować. Prezentacja już za moment. Wszystkiego się dowiemy, a szkoda robić sobie złudne nadzieje i się rozczarować. Na mobilne platformy wyszło sporo gier z serii RE, więc i tak nie ma co narzekać.
11. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)
Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.
Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.
Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)
Kącik nowości na platformach chmurowych
Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).
12. Coczwartkowy update w GeForce Now
Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu siedem pozycji. Jest początek lipca, więc serwis odsłonił też propozycje na cały lipiec. O nich będę jednak sukcesywnie informował w kolejnych przeglądach.
New month, new games list.
July’s #GeForceNOW lineup is here—see what’s streaming this #GFNThursday and what’s still to come.
— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) July 3, 2025
- Little Nightmares II (nowość dla Xbox w PC Game Pass)
- Figment (Epic Games Store – jako tytuł darmowy)
- Path of Exile 2 (Kakao Games)
- Clicker Heroes (Steam)
- Fabledom (Steam)
- Rogue: Genesia (Steam)
- Schedule I (Steam)
13. Nowości w Xbox Cloud Gaming
Microsoft odświeża zasoby serwisu Xbox Game Pass (i tym samym również Xbox Cloud Gaming, czyli chmurowej opcji z dostępem na mobilnych urządzeniach) przez różne momenty miesiąca. Na początku lipca amerykański gigant zwiastuje pierwsze propozycje. Wymieniam wyłącznie te w streamingu. Na liście jest
july plans:
1. play games
2. play these games specifically
pic.twitter.com/xG61bcIi7x
— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) July 1, 2025
- Little Nightmares II
- Rise of the Tomb Raider
- Ultimate Chicken Horse
- The Ascent
- Minami Lane
- Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4 – od 11 lipca
- High On Life – od 15 lipca
14. Figment w mobilnym Epic Games Store
Epic Games Store na mobilne platformy promuje gry na iOS i Androida w swoim katalogu w podobny sposób do odpowiednika na desktopy. W każdym tygodniu w serwisie pojawia się jeden darmowy tytuł, który można pobrać przez następne siedem dni. W tym tygodniu (do 10 lipca) w bibliotece znajdziecie Figment. Ten platformer z elementami puzzlera dotarł na rynek siedem lat temu i doczekał się choćby kontynuacji. Teraz możemy sprawdzić go bezpłatnie w ramach platformy Epic. Propozycja wygląda dość surrealistycznie, ale sprzyja temu podjęty motyw. Akcja rozgrywa się w ludzkim umyśle, gdzie głos odwagi (nasza postać musi zmierzyć się z nagłymi napływami koszmarów. Przez eksplorację i rozwiązywanie zagadek jesteśmy w stanie pokonać potwory reprezentujące złe sny.
15. Zapowiedź nowości w Netflix Games
W trakcie lipcowego Netflix Showcase amerykański gigant przedstawił sporo nadchodzących nowości na swoją multimedialną platformę. Mowa zarówno o animacjach do katalogu VOD, ale też gier w ramach biblioteki Netflix Games. Niektóre z seriali będą na bazie gier (m.in. Devil May Cry), natomiast mnie znacznie bardziej interesuje zapowiedź gier na iOS i Androida. Na załączonym video pojawiają się zapowiedzi: Blood Line: A Rebel Moon Game (sieciowa gra akcji z uniwersum serialu „Rebel Moon”). Na podstawie seriali będą też Ginny & Georgia, Słodkie Magnolie, Miłość jest ślepa i Piekło singli. W Netflixie pojawi się też WWE 2K, Spirit Crossing, a pograć można już np. w Street Fightera IV: CE. Na liście pozostało kilka innych propozycji. Większość z nich jeszcze bez dat planowanego dodania.
16. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play
Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Oto pierwsze lipcowe propozycje w serwisie Sony.
W lipcu w Game Catalog znajdą się:
- Diablo IV | PS5, PS4
- The King of Fighters XV | PS5, PS4
- Jusant | PS5
Celebrate the 15th anniversary of PlayStation Plus with your monthly games for July
Diablo IV
The King of Fighters XV
Jusant
Plus new game trials, exclusive offers, special discounts, and more: pic.twitter.com/7JsawttEpH
— PlayStation (@PlayStation) June 25, 2025
15. Mobile gaming rośnie w siłę!
O mobilnym segmencie gier piszę na blogu od dawna, a jeszcze dłużej w nim uczestniczę. Każdy większy dział na smartniej.pl lubię scharakteryzować i nie inaczej jest w obrębie mobile gamingu. Dlaczego poświęcam tej sekcji tyle miejsca? Jak w ostatnich latach rozwijała się branża gier mobilnych i w jakich kierunkach się rozrosła? Zapraszam do materiału na temat świata handheldów, w którym zawarłem sporo ciekawostek i kilka konkretnych uwag o całej branży. Od pierwszych kieszonsolek, aż po współczesne maszynki o dużej mocy. Handheldy to już od dawna coraz poważniejsze tytuły, lepsza grafika i bardzo różnorodne propozycje.
Czytaj więcej o: mobile gaming (trochę historii)
16. Rynek handheldów w 2025 roku (przegląd segmentu)
Już dwa lata temu przygotowałem na blogu dość obszerny przegląd maszynek do mobilnego grania. Dawałem głównie przykłady, ale już wtedy udawało się grupować sporo z proponowanych handheldów. Rok 2025 rok zapowiada się pod względem rozwoju mobile gamingu bardzo atrakcyjnie. Widać zwiększone zainteresowanie, wyższą konkurencję, a także konkretne efekty w branży przenośnych gadżetów. Odświeżyłem materiał i przygotowałem zestawienie najciekawszych konsol na przyszły rok. Tym razem jednak podzieliłem wszystko na konkretne działy, no i odświeżyłem listę propozycji. Od kilku lat przyglądam się ewolucji tego segmentu. Producenci wciąż eksperymentują z rozwiązaniami, ale oferta powoli się krystalizuje. Jeszcze nie jestem pewien, w którą stronę podążą główne trendy, ale zauważyć można kilka konkretnych ścieżek. Wszystkie oferują mobilną grę, ale na swój indywidualny sposób. Mam też wrażenie, iż kolejne dwanaście miesięcy znów podkręci statystyki.
Czytaj więcej: rynek handheldów w 2025 roku (przegląd urządzeń)