Mobilne granie #208

4 dni temu
Zobacz też: Mobilne granie #207 – AYANEO 1S KB (foto: ayaneo.com)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

To już ponad dwusetne podsumowanie rynku mobilnego grania! Tyle kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • ONEXSUGAR Sugar 1 w crowdfundingu
  • headset Meta Quest 3S Xbox Edition
  • aplikacja Xboxa z integracją bibliotek
  • Drag x Drive na Nintendo Switch 2 (14 sierpnia)
  • Goat Simulator 3 na iOS i Androida
  • Persona 5: The Phantom X na iOS i Androida
  • Super Mario Strikers w Switch Online
  • emulator NES z setką klasyków w… 3D
  • Broken Sword: Reforged na iOS i Androida
  • katalog Netlix Games straci niedługo aż 20 gier
  • Cultist Simulator w Epic Games Store
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. ONEXSUGAR Sugar 1 w crowdfundingu

Bardzo możliwe, iż o nietypowej konsolce od One Netbook mogliście już zdążyć zapomnieć, a nadarza się właśnie okazja, by o niej przypomnieć. ONEXSUGAR Sugar 1 zaczyna zwiastować swoje wdzięki w crowdfundingowej kampanii. Dopiero w zapowiedzi, ale już zapowiadając potencjalny start zbiórki, a więc i sporej szansy na tańsze zakupy. Handheld ten ma jednak tak oryginalnej koncepcji konstrukcję, iż trochę strach go zamawiać.

Podwójny ekran, opcja ich różnej konfiguracji przez nietypową transformację (jeden pod drugim w stylu DS lub mniejszy na tyle), układ Qualcomm Snapdragon G3 Gen 3 i prawdopodobnie Android jako platforma główna dla jednostki. Potwierdzono też obecność aktualnie najszybszej łączności Wi-Fi, czyli tej siódmej generacji. Nietypowej konstrukcji sprzęt jest efektem współpracy One Netbook (konsolki ONEXPLAYER) i SugarCubes, które w ostatnich latach zaproponowało kilka dziwacznych platform do grania. Pełne parametry poznamy w momencie uruchomienia kampanii na Indiegogo (start kampanii w lipcu).


2. Headset Meta Quest 3S Xbox Edition

Microsoft promuje platformę Xbox poza konsolami już od wielu lat. Zapowiedź dostępności usług gamingowych możliwie na jak najszerszej grupie urządzeń jest w strategii amerykańskiego giganta od dawna. Niedawno producent zaproponował wspólnie z ASUSem specjalną wersję handhelda ROG Ally w motywach Xboxa. Teraz kolej przyszła na podobne kroki w segmencie VR. Headset Meta Quest 3S Xbox Edition to kosztujące 400 dolarów gogle specjalnie do chmurowego grania. Oczywiście w klasycznej czerni i zielonkawymi wstawkami. W zestawie uwzględniono Xbox Wireless Controller i kontrolery ruchu Touch Plus. Headset można też sparować z pozostałymi gamepadami Microsoftu.

The Meta Quest 3S Xbox Edition posiadają 128 GB pamięci, pasek Elite Strap i trzy miesiące dostępu do serwisów obu marek, czyli Meta Horizon+ oraz najdroższego Xbox Game Pass Ultimate. W tym drugim gry odpalimy przez aplikację Xbox. Katalog obejmuje zarówno gry posiadane w bibliotece, jak i te z serwisu chmurowego (aktualizowanego po kilka razy w miesiącu). Zestaw we współpracy z Meta jest o 100$ droższy od normalnego, ale ma wyjątkowe malowanie i wspomniany dostęp do XGP. Myślę, iż bardziej na stworzeniu takiej odmiany zależało marce Microsoft, by pokazać brand w jeszcze szerszym ekosystemie. Dodam na koniec, iż apka Xbox na Questy jest dostępna już od końca 2023 roku, więc generalnie dopłacamy za xboxowe motywy gadżetu.


3. Aplikacja Xboxa z integracją bibliotek

Microsoft zdaje sobie sprawę z hamulcowego charakteru niedostosowanego do handheldów Windowsa, więc powoli (a szkoda…) robi coś w kierunku poprawy jego wydajności w trybie przenośnych. Można śmiało stwierdzić – w końcu! Wraz z xboxową odmianą ROG Ally drugiej generacji platforma zaczyna dostosowywać się do gamingowych gadżetów. Do optymalizacji jest sporo elementów całego systemu, także w obrębie aplikacji Xboxa na PC. Amerykański gigant zapowiedział integrację gamingowych bibliotek z apką w jednym miejscu. Ruszyły już testy dla insiderów Xboxa. Dzięki temu łatwiej będzie zbudować wokół platformy rodzaju huba (niezależnie od tego, gdzie nabyliśmy tytuł). Mowa oczywiście o systemie Windows 11 dla komputerów oraz handheldów. Aktualizacja ma dotrzeć w wakacje na wspomniane konsole ROG Xbox Ally i ROG Xbox Ally X. Launcher w jednym miejscu będzie nie tylko wygodny, ale i praktyczny.


4. Drag x Drive na Nintendo Switch 2 (14 sierpnia)

Nintendo umie produkować gry. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Może sam hardware nie jest zwykle graficznie konkurencyjny, ale o grywalność nigdy nie trzeba się martwić. Zapowiedź tytułów first-party dla Nintendo Switch drugiej generacji ciekawiła. W trakcie Directów szczególną uwagę przykuwał jeden nietypowy tytuł – Drag x Drive, czyli koszykówka na kółkach. Jazda na wózkach przy użyciu Joy-Conów w trybie myszki i rywalizacja 3 vs 3 brzmiała odważnie. O tym, jak sport w tym wydaniu będzie wyglądał, dowiemy się już 14 sierpnia. Nintendo ogłosiło właśnie datę premiery dla swojego nowego tytułu. Sportowe pozycje na Switche zawsze ciekawie wykorzystywały kontrolery ruchu, więc spodziewam się ciekawej rozgrywki.


5. Goat Simulator 3: Multiverse of Nonsense na iOS i Androida

Goat Simulator to fenomen. Z tego co pamiętam, gra z kozą w roli głównej powstała trochę dla beki, tymczasem w 2022 wydano jej trzecią odsłonę. Kooperacja dla czwórki graczy jest dostępna praktycznie na wszystkie. W grudniu 2023 pojawiła się też na telefony i tablety z iOS i Androidem. Teraz na mobilne platformy dociera Goat Simulator 3: Multiverse of Nonsense, czyli kolejny pakiet przygód z wieloma nietypowymi do realizacji zadaniami. Na większe platformy Multiverse of Nonsense był oferowany jako DLC (dodatek/rozszerzenie), natomiast w App Store i Google Play Store będzie dostępny jako osobny tytuł. Grę wyceniono na niecałe 50 zł.


6. Persona 5: The Phantom X na iOS i Androida

Miesiąc temu informowałem o dacie wydania spin-offu The Phantom X serii Persona 5 na iOS i Androida. Gra trafiła w końcu do sklepików na mobilne platformy. Tytuł zapowiadano już w 2023 roku. Popularny RPG był już oferowany na telefony, ale wyłącznie w Chinach. Od 26 czerwca grę można bezpłatnie pobrać ze sklepików Apple App Store i Google Play Store. Stylistycznie, ale i gameplay’owo część ta przypomina główną Personę 5. Gra oferuje system turowy, rozwijanie postaci, ale też trochę przygodowego visual novel. Od stronie typowo mobilnej dla RPG jest też kolekcjonowanie gacha.


7. Super Mario Strikers w Switch Online

Nintendo obiecywało większą rozbudowę biblioteki gier z GameCube’a dla pakietu Switch Online na abonament (w tej droższej wersji Expansion Pack, gdzie emulowane są mocniejsze platformy sprzed lat). Najnowszą produkcją dla subskrybentów będzie Super Mario Strikers, czyli piłka kopana z bohaterami uniwersum japońskiego giganta. Gra debiutowała na popularne „kostki” w 2005 roku, a więc dwie dekady temu. Szkoda, iż do zagrania będzie jedynie na nowszych Switchach 2. Rozgrywka odbywa się trzech na trzech i z bardziej ulicznymi zasadami. Każdy z zawodników (Mario, Luigi, Peach, Daisy, Yoshi, Donkey Kong, Wario oraz Waluigi) ma swój zakres tzw. power-upów. Mecz możemy rozegrać samodzielnie, ale znacznie ciekawsze będą spotkania rozgrywane ze znajomymi. Multiplayer będzie oferowany w trybie lokalnym, ale i sieciowym. Premiera 3 lipca.


8. Emulator NES z setką klasyków w… 3D

Emulatory są lubiane, bo pozwalają przypomnieć sobie dawne czasy spędzane przy starszych platformach (lub po prostu poznać dawne epoki gier). Bardzo często retro zabawę można uzyskać na nowoczesnych urządzeniach, które na moment zamieniają się w kultową alternatywę dla współczesnych rozpraszaczy czasu. Czy w segmencie emulacji można dziś zaproponować coś świeżego? Dekadę temu ruszył projekt przeniesienia gier z NES do 3D. W końcu wyszedł z fazy Early Access i jest już dostępny w pełnej wersji. Unikatowy w 3dSen jest format gier. Około stu klasycznych gry z NES (Nintendo) otrzymało trójwymiarowe efekty, odmieniając je stylistycznie, ale z zachowaniem mechaniki i charakterystycznego klimatu. Co w ten sposób odpalimy? Biblioteka proponuje takie hity jak: Punch Out, Zeldę, Ninja Gaiden, Tetrisa, Super Mario Bros, Contrę, czy Metroida. Emulator nadaje im w czasie rzeczywistym głębię i dodatkową imersję w odbiorze. Jest choćby wsparcie dla headsetów VR! Emulator 3dSen znajdziecie na Steam.


9. Broken Sword – The Shadow of the Templars: Reforged na iOS i Androida

Broken Sword to jedna z popularniejszych serii klasycznych przygodowówek wszechczasów (może trochę mnie poniosło, ale wielu fanów gatunku wychowało się na tychże produkcjach). Gry typu point & click pojawiały się też w wersjach na konsole, a niewymagające specyfikacje pozwalały im dotrzeć też na dotykowe ekrany telefonów. Niedawno na PC i konsolach debiutował Broken Sword: The Shadow of the Templars, czyli odświeżenie pierwszej odsłony serii z 1996 roku. Teraz gra doczekała się wersji na telefony. Na iOS i Androidach będzie miała dopisek Reforged. W App Store i Play Store wyceniono ją na niecałe 30 zł.


10. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu pięć pozycji. Tylko jedna z nich to nowość. Wszystkie propozycje dostępne są przez Steam.

Membership is rewarding this #GFNThursday.

Claim a @TESOnline reward for GFN members, explore new titles + a new @SteelSeries cloud controller, and save big with the Steam Summer Sale.

Scroll forth, brave gamer pic.twitter.com/M1Ia8G4usa

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) June 26, 2025

  • System Shock 2: 25th Anniversary Remaster (nowość na Steam)
  • Broken Age (Steam)
  • Easy Red 2 (Steam)
  • Sandwich Simulator (Steam)
  • We Happy Few (Steam)

12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft odświeża zasoby serwisu Xbox Game Pass (i tym samym również Xbox Clouc Gaming, czyli chmurowej opcji z dostępem na mobilnych urządzeniach) przez różne momenty miesiąca. Pod koniec czerwca amerykański gigant proponuje polski tytuł z gatunku roguelike city builder. Against the Storm jest grą strategiczną, ale z elementami roguelike’a. Budujemy osady, zdobywamy surowce, no i odpieramy ataki. Wszystko w otoczce dark fantasy, a więc i mniej typowymi zagrożeniami. Wszystkie powiązano z charakterystykami świata fantasy. Rogrywka toczy się w rytm trzech różnych pór deszczowych. W miarę postępów odblokowujemy kolejne schematy pozwalające na głębsze zmiany w strukturze osady. Celem jest oczywiście przetrwanie cywilizacji.


13. Katalog Netlix Games straci niedługo aż 20 gier

W ostatnich latach chwaliłem serwis Netflix Games, szczególnie porównując katalog gier do bezpośredniego rywala, czyli platformy Apple Arcade. W obu biblioteka nie jest wieczna, więc kiedyś dodane produkcje w końcu z bazy znikają (firmy podpisują ze sobą czasowe umowy licencyjne). Zwykle ubywa maksymalnie kilka pozycji. Tym razem jednak Netflix zapowiedział, iż od 14 lipca usuniętych zostanie aż ponad 20 produkcji. Część z nich była dostępna na wyłączność, więc bardzo możliwe, iż wrócą na iOS i Androida już w ramach sklepików App Store i Play Store.

Wśród tytułów jest sporo ciekawych pozycji, m.in. cała seria Monument Valley (trzecia odsłona była exclusivem i debiutowała w Netflix Games):

  • Battleship
  • Braid, Anniversary Edition
  • Carmen Sandiego (nie sprecyzowano daty usunięcia)
  • CoComelon: Play with JJ
  • Death’s Door
  • Diner Out: Merge Cafe
  • Dumb Ways to Die
  • Ghost Detective
  • Hades (dostępny tylko na iOS, zniknie z bazy 1 lipca)
  • Katana ZERO
  • LEGO Legacy: Heroes Unboxed
  • Ludo King
  • Monument Valley
  • Monument Valley 2
  • Monument Valley 3
  • Rainbow Six: SMOL
  • Raji: An Ancient Epic
  • SpongeBob: Bubble Pop F.U.N.
  • TED Tumblewords
  • The Case of the Golden Idol
  • The Rise of the Golden Idol
  • Vineyard Valley

14. Cultist Simulator w Epic Games Store

Epic Games Store na mobilne platformy promuje gry na iOS i Androida w swoim katalogu w podobny sposób do odpowiednika na desktopy. W każdym tygodniu w serwisie pojawia się jeden darmowy tytuł, który można pobrać przez następne siedem dni. W tym tygodniu (do 3 lipca) w bibliotece znajdziecie Cultist Simulator. Normalnie kosztuje ok. 30 zł. Kilka lat temu dotarł też na Switche. Gra jest z gatunku „porzygodowych” karcianek”. W trakcie rozgrywki przejmujemy kontrolę nad różnymi kultami przez łączenie kart. W ten sposób prowadzimy historię inspirowaną mitami Cthulhu (w grze odwzorowany jest okres lat 20. XX wieku). Wraz z postępem rozgrywki pniemy się po szczeblach hierarchii, zdobywamy wyznawców, walczymy z organami rządowymi, ale napotykamy też utrudnienia w postaci zdrad i rywalizacji. Coś raczej dla fanów gatunku.


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Pod koniec czerwca Sony ogłosiło listę na lipiec. Warto dodać, iż PS+ kończy właśnie piętnaście lat. Przez ten czas przechodził zmiany i podział na zakresy różnych pakietów. Japończycy ogłosili też kilka promocji towarzyszących celebracji okrągłego okresu istnienia swojego serwisu. Zajrzyjcie do sklepiku.

W lipcu w Game Catalog znajdą się:

  • Diablo IV | PS5, PS4
  • The King of Fighters XV | PS5, PS4
  • Jusant | PS5

Celebrate the 15th anniversary of PlayStation Plus with your monthly games for July

Diablo IV
The King of Fighters XV
Jusant

Plus new game trials, exclusive offers, special discounts, and more: pic.twitter.com/7JsawttEpH

— PlayStation (@PlayStation) June 25, 2025


16. Mobile gaming rośnie w siłę!

Game Boy Classic

O mobilnym segmencie gier piszę na blogu od dawna, a jeszcze dłużej w nim uczestniczę. Każdy większy dział na smartniej.pl lubię scharakteryzować i nie inaczej jest w obrębie mobile gamingu. Dlaczego poświęcam tej sekcji tyle miejsca? Jak w ostatnich latach rozwijała się branża gier mobilnych i w jakich kierunkach się rozrosła? Zapraszam do materiału na temat świata handheldów, w którym zawarłem sporo ciekawostek i kilka konkretnych uwag o całej branży. Od pierwszych kieszonsolek, aż po współczesne maszynki o dużej mocy. Handheldy to już od dawna coraz poważniejsze tytuły, lepsza grafika i bardzo różnorodne propozycje.

Czytaj więcej o: mobile gaming (trochę historii)


17. Rynek handheldów w 2025 roku (przegląd segmentu)

Cuberpunk 2077 w streamingu przy wykorzystaniu kontrolera Xbox.

Już dwa lata temu przygotowałem na blogu dość obszerny przegląd maszynek do mobilnego grania. Dawałem głównie przykłady, ale już wtedy udawało się grupować sporo z proponowanych handheldów. Rok 2025 rok zapowiada się pod względem rozwoju mobile gamingu bardzo atrakcyjnie. Widać zwiększone zainteresowanie, wyższą konkurencję, a także konkretne efekty w branży przenośnych gadżetów. Odświeżyłem materiał i przygotowałem zestawienie najciekawszych konsol na przyszły rok. Tym razem jednak podzieliłem wszystko na konkretne działy, no i odświeżyłem listę propozycji. Od kilku lat przyglądam się ewolucji tego segmentu. Producenci wciąż eksperymentują z rozwiązaniami, ale oferta powoli się krystalizuje. Jeszcze nie jestem pewien, w którą stronę podążą główne trendy, ale zauważyć można kilka konkretnych ścieżek. Wszystkie oferują mobilną grę, ale na swój indywidualny sposób. Mam też wrażenie, iż kolejne dwanaście miesięcy znów podkręci statystyki.

Czytaj więcej: rynek handheldów w 2025 roku (przegląd urządzeń)


Idź do oryginalnego materiału