Mobilne granie #182

3 dni temu
Zobacz też: Mobilne granie #181 – OneXPlayer G1 (foto: One Netbook)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powolutku zbliżam się do dwusetnego podsumowania rynku mobilnego grania! Tyle kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • ARK: Ultimate Mobile Edition na iOS i Androida
  • zapowiedź Once Human na iOS i Androida
  • One Netbook zwiastuje ONEXSUGAR (konsolkę z dwoma ekranami i nietypową konstrukcją)
  • AYANEO 3 zaoferuje Magic Module (wymienne sterowanie)
  • limitowane edycje AYANEO Pocket S i Pocket Micro
  • OnePlus Ace 5 i Ace 5 Pro z gamingowymi elementami
  • Lenovo Legion S ze SteamOS lub Windowsem
  • ogromne OneXPlayer X1 Pro już w sprzedaży
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. ARK: Ultimate Mobile Edition na iOS i Androida

ARK: Survival Evolved to gra typu sandbox MMO osadzona w otwartym świecie łączącym erę ludzi z dinozaurami. Prehistoryczne gady, dzikie warunki i walka o przetrwania – to motyw przewodni tej produkcji. Jest to zatem swego rodzaju sieciowy symulator przetrwania. Na iOS i Androidzie debiutował w 2018 roku. Po ponad sześciu latach tytuł otrzyma ulepszoną edycję – ARK: Ultimate Mobile Edition. Ulepszona wersji zaoferuje kilka poprawek oraz wszystkie wydane dotąd rozszerzania gry. Pojawi się więcej prehistorycznych stworów oraz większa mapa. Wcześniejsza część była darmowa. W tej mamy abonament lub opcje zakupu poszczególnych elementów i mikropłatności. W 2025 roku „nowy” ARK pojawi się w mobilnym wydaniu sklepiku Epic Games Store.


2. Once Human na iOS i Androida (zapowiedź tygodnia)

W lipcu na „piece” wyszedł Once Human – survivalowy MMO w sieciowej wersji. Teraz twórcy zapowiadają tytuł na mobilne platformy. jeżeli wszystkie testy pójdą zgodnie z planem to gra dotrze do App Store i Google Play Store w kwietniu 2025 roku. Popularność edycji komputerowej zachęciła przeportowanie gry na telefony i tablety. W obu odsłonach jest to pozycja darmowa (tzw. freemium), ale z wewnętrznymi mikropłatnościami, na których wydawca zarobi pewnie lepiej, niż gdyby pobierał z aplikację opłatę. One Human rozgrywa się postapokaliptycznej przyszłości. Niemal całe otoczenie, od fauny i flory, aż po samych ludzi dopadła mutacja powodowana tajemniczym pyłem. Jako ostatni ocalali toczymy walkę o przetrwanie w niesprzyjającym środowisku ze zmutowanymi stworami. Generalnie jest to looter-shooter w survivalowym formacie.


3. ONEXSUGER – podwójny ekran i Android

Koniec roku jest dla One Netbook bardzo intensywny. Producent gadżetów do grania przedstawia kolejny projekt, który w przyszłym roku rozszerzy jego ofertę. Wcześniejszy G1 imponował nietypowym modułem nakładanej klawiatury i zestawem przycisków ukrytych pod QWERTY. Najnowszy ONEXSUGAR, który dopiero odsłania pierwsze elementy, pozostało ciekawszy. Producent zapowiada rewolucje w mobile gamingu. Na pierwszym teaserze widać podwójny wyświetlacz i bardzo oryginalnie rozkładaną konstrukcję, którą przygotowano wspólnie z Sugar Cubes. Prawdziwy gamingowy transformer!

Sprzęt ma pracować na Androidzie i wykorzystywać jakiś układ Snapdragon od Qualcomm. Maszynka będzie oferować dwie różne formy. Ta pierwsza jest bardziej standardowa i wygląda jak klasyczny handheld w horyzontalnym układzie. Po rozłożeniu otrzymamy coś na kształt Nintendo DS. Bardzo możliwe, iż z wygodną emulacją tego urządzenia. Póki co mamy króciutką zajawkę, więc nie podano choćby przybliżonej premiery ONEXSUGAR. Wyczuwam, iż filmik został wypuszczony teraz, bo w styczniu spodziewana jest demonstracja Switcha drugiej generacji.


4. AYANEO 3 zaoferuje Magic Module (wymienne sterowanie)

AYANEO 3 (foto ayaneo.co)

AYANEO odkrywa kolejne informacje o trzeciej generacji swojej nowej PC-konsolki. Już miesiąc temu marka zdradziła pierwsze wieści i wygląd maszynki. Teraz demonstruje unikatową w tej klasie urządzeń modułowość w obrębie konfiguracji kontrolerów, czyli przycisków i joyów. Magic Module ma wyróżnią handhelda na tle pozostałych rywali. AYANEO stworzyło sporo odmian wkładanych w konsolkę zestawów z przyciskami, które można dowolnie dobierać, a choćby odwracać. Wolisz joya wyżej, nie ma problemu. Wolisz dwa? Też nie będzie przeszkód. To ty jako gracza masz personalizować sobie cały układ. Każdy moduł łączy się przez piny i magnetyczne mocowania, więc powinien być wygodny w wymianie i stabilnie siedzieć w konstrukcji. Inną zaletą wymiennych przycisków jest też łatwiejsza naprawa gadżetu w razie ich wyrobienia.

Na załączonym video widać sześć zestawów poszczególnych modułów, które dostarczą choćby 56 różnych kombinacji w ustawieniach kontrolerów (m.in. z touchpadami). Podoba mi się ta koncepcja. Na razie nie wiadomo, ile te elementy będą kosztowały. Czy będą w zestawie? Czy będą sprzedawane oddzielnie? Wyczuwam, iż oferta będzie w każdej z tych opcji. Dla szybkiego przypomnienia wrzucam poniżej jeszcze najważniejsze ze specyfikacji nadchodzącej PC-konsolki. Gadżet ma trafić do crowdfundingu już w styczniu. Nie zdziwiłbym się, gdyby kampanię uruchomiono w okolicach targów CES.

AYANEO 3 ma oferować kilka odmian:

  • ekran: IPS LCD o przekątnej 7 cali lub panel OLED
  • chip: AMD Ryzen 7 8840U “Hawk Point” lub AMD Ryzen AI 9 HX 370 “Strix Point”
  • modułowy kontroler z wymiennymi przyciskami
  • design i konstrukcja przypominająca wcześniejsze generacje (czarna/biała obudowa)
  • porty USB Type-C i OCuLink oraz slot na karty microSD

5. Limitowane edycje kolorystyczne AYANEO Pocket S i Pocket Micro

Oprócz demonstracji nowych modułów dla topowego modelu z Windowsem, marka AYANEO przedstawiła pod koniec roku nowe edycje kolorystyczne dla swoich kieszonsolek z Androidem. Modele są limitowane i obejmują dwie wariacje urządzeń serii Pocket – odmianę S i małego Micro, o których na blogu pisałem kilka razy. AYANEO Pocket S proponowane jest w różowym Sakura Pink lub klasycznym Retro Power nawiązującym do ery platform lat osiemdziesiątych. AYANEO Power Micro zaproponowano w podobnej do tej drugiej opcji, ale w złocie – wykończeniu Retro Gold.

#AYANEO Pocket S Limited Edition- Sakura Pink and Retro Power pic.twitter.com/Tai2ybkAaY

— AYANEO (@AYANEO__) December 27, 2024


6. OnePlus Ace 5 i 5 Pro z gamingowymi cechami

OnePlus Ace 5 (foto: OnePlus)

7 stycznia OnePlus ma wprowadzić globalną edycję trzynastej generacji swoich flagowych Androidów. Od razu w dwóch wariantach, co robi w międzynarodowej ofercie już od kilku generacji. Jeszcze nie wiadomo, jak konkretnie będzie prezentował się model 13R, ale w Chinach zadebiutował właśnie duet Ace 5 i Ace 5 Pro, których specyfikacje mają trafić do nowej odmiany globalnej. Niezależnie, czy OnePlus 13R będzie miał parametry Ace 5, czy Ace 5 Pro, będą to możliwości nawiązujące do gamingowych telefonów. telefonów tych nie można nazwać gamingowymi, ale specyfikacje pozwolą na uruchamianie gier z lepszymi efektami. OnePlus podkreśla nawet”e-sportowe” parametry.

OnePlus Ace 5 i Ace 5 Pro (któryś to OnePlus 13 – raczej ten pierwszy) mają dysponować:

  • ekran o efektownych adekwatnościach: AMOLED (2780×1264) typu 8T LTPO z dynamicznym odświeżaniem 120Hz i jasnością szczytową HDR z 4500 nitów. Panel jest zgodny z Dolby Vision i HDR10+. Reaguje na dotyk choćby zmoczony.
  • technologie Fengchi Gaming Core dla nawytnego 120Hz w 1080p (OnePlus współpracuje z twórcami Genshin Impact, któremu ma zwiększyć wydajność na swoich telefonach)
  • optymalizacje gestów dotykowego sterowania i szybka reakcja na dotyk
  • chip: Snapdragon 8 Elite/Snapdragon 8 Gen 3 (Ace 5 Pro/Ace 5)
  • szybka pamięć: choćby do 16GB RAM (LPDDR5X) i do 1TB (UFS 4.0)
  • specjalne chłodzenie, choć różne zależnie od model (czyli zastosowanego procesora): w obu jest jednak spora powierzchnia komory i obniżanie temperatury. Jest tu choćby „wykrywanie temperatury dłoni”
  • pojemne baterie z ponad 6000 mAh i szybkim ładowaniem 80/100W (ciekawe czy również w Europie)
  • tryb pominięcia baterii przy podłączeniu do ładowarki (przekaz energii prosto do chipa, czyli mniejsze grzanie)
  • motorek wibracyjny do do efektów haptycznych w trakcie grania
  • anteny rozmieszczone wokół telefona (dla pewniejszego sygnału i połączenia)
  • w Ace 5 Pro: chip G1 dla gamingowego Wi-Fi i wsparcie szybkości Wi-Fi 7
  • system: Android 15 z nakładką ColorOS 15

7. Lenovo Legion S ze SteamOS lub Windows?

Już od kilku tygodni realizowane są dyskusje na temat nowej generacji PC-konsolek od Lenovo. Rodzina nowych Legionów Go ma zadebiutować w trakcie styczniowych targów CES 2025 w Las Vegas. Zobaczymy zarówno drugą generację flagowej odmiany, ale też przystępniejszego cenowo (więc i nieco mniej wydajnego) wariantu „S”, w którym swoją premierę ma mieć SteamOS od Valve. Premierę oczywiście na sprzęcie zewnętrznym, bo do tej pory platforma ta była zarezerwowana dla Steam Decków.

Lenovo Legion Go S (foto: x.com/evleaks)

Po sieci zaczęły krążyć plotki sugerujące wydanie Legiona Go S w dwóch wariacjach. Zarówno z systemem SteamOS, jak i Windowsem. Na czarnych odmianach widać przycisk Steam, na białych go brakuje (ten pewnie z softem Microsoftu). Niezależnie od oprogramowania, oba modele mają oferować układy Ryzen Z2 Go, których specyfikacji AMD jeszcze nie odsłoniło. Rynek spodziewa się tu ośmiu rdzeni Zen 3 lub Zen 3+ dla CPU i dwunastu rdzeni RDNA 2 dla GPU. Zmieni się pewnie nazewnictwo grafiki na AMD Radeon 800M. Odmiany „S” nie będą zatem imponować, ale do mobilnej gry w mniej wymagające produkcje w zupełności wystarczą. Tańsze jednostki do uruchamiania gier z PC z racji niższych kosztów mogą okazać się popularniejsze, no i nakręcać cały segment.


8. ONEXPLAYER X1 Pro – mega PC-konsolka już w sprzedaży

OneXPlayer X1 (foto: Indiegogo)

Kilka przeglądów temu One Netboook uruchomił sprzedaż gigantycznego ONEXPLAYER X1 Pro, ale dopiero teraz widzę na stronie jego faktyczne pre-ordery w odmianie z AMD Ryzen AI 9 HX 370, czyli linii „Strix Point”. Maszynka wyróżnia się na tle pozostałych PC-konsolek słusznymi rozmiarami. Ekran handhelda ma prawie 11″ i odłączane od niego kontrolery. Jest to zatem rodzaj większego tabletu z trybem wygodniejszego grania. Urządzenie ma być rozsyłane 3 stycznia. Wariant entry-level w przedsprzedaży, czyli ten teoretycznie najtańszy, startuje od 1399$, a finalnie ma kosztować aż 1599$. W środku minimum 32 GB RAM i 1TB na dane. Panel IPS LCD ma 120Hz, bateria 65 Wh z ładowaniem 100W. Architektura z M.2 2280 i wsparciem dla PCIe 4.0. W ofercie jest też bardziej bazowa wariacja (bez Pro w nazwie).


9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce). W tym tygodniu tylko nowości w GFN, bo sam koniec roku na innych serwisach jakoś cichy.

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu tylko pozycje. Mamy koniec roku, więc tak naprawdę to już ostatnie propozycje na 2024. NVIDIA zapowiada jakieś wydarzenie w trakcie targów CES 2025 w Las Vegas. Czy szóstego stycznia pojawi się zapowiedź nowości dla serwisu na kolejny rok?

Mark your calendars, #CES2025 is fast approaching!

Be sure to tune-in on 1/6/25 pic.twitter.com/PlrIzPQv5g

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) December 24, 2024

  • Headquarters: World War II (Steam)
  • Supermarket Together (Steam)
  • Ys X: Nordics (Steam)

11. Rynek handheldów w 2025 roku (przegląd segmentu)

Cuberpunk 2077 w streamingu przy wykorzystaniu kontrolera Xbox.

Już dwa lata temu przygotowałem na blogu dość obszerny przegląd maszynek do mobilnego grania. Dawałem głównie przykłady, ale już wtedy udawało się grupować sporo z proponowanych handheldów. Rok 2025 rok zapowiada się pod względem rozwoju mobile gamingu bardzo atrakcyjnie. Widać zwiększone zainteresowanie, wyższą konkurencję, a także konkretne efekty w branży przenośnych gadżetów. Odświeżyłem materiał i przygotowałem zestawienie najciekawszych konsol na przyszły rok. Tym razem jednak podzieliłem wszystko na konkretne działy, no i odświeżyłem listę propozycji. Od kilku lat przyglądam się ewolucji tego segmentu. Producenci wciąż eksperymentują z rozwiązaniami, ale oferta powoli się krystalizuje. Jeszcze nie jestem pewien, w którą stronę podążą główne trendy, ale zauważyć można kilka konkretnych ścieżek. Wszystkie oferują mobilną grę, ale na swój indywidualny sposób. Mam też wrażenie, iż kolejne dwanaście miesięcy znów podkręci statystyki.

Czytaj więcej: rynek handheldów w 2025 roku (przegląd urządzeń)


Idź do oryginalnego materiału