Mobilne granie #181

3 dni temu
Zobacz też: Mobilne granie #180 – GPD Win Mini 2025 (foto: gpd.hk)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Powolutku zbliżam się do dwusetnego podsumowania rynku mobilnego grania! Tyle kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • Sniper Elite 4 – kolejne AAA na iOS/iPadOS
  • najchętniej pobierane gry w App Store (2024)
  • GRID Legends: Deluxe Edition na iOS i Androida
  • Squid Game: Unleashed na iOS i Androida
  • w Chinach pokazano gamingowego Honor GT
  • PlayBot, czyli Playdate jako robocik
  • ONEXPLAYER G1 – miniaturowy laptopek do grania
  • druga beta One UI 7 zdradza nowe ustawienia odświeżania ekranu dla telefonów Galaxy – do grania wybierzemy tylko między 60/120Hz (już bez oszczędzających energię 48Hz)
  • Valve pojawi się na prezentacji nowych Legionów Go
  • na wybranych rynkach Valve oferuje już odnawiane (tańsze) Steam Decki z ekranami OLED
  • Civilization VI w Netflix Games
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Sniper Elite 4 – kolejne AAA na iOS/iPadOS

Kolejna gra klasy AAA dotrze niedługo na nowsze iPhone’y i mocniejsze iPady. Katalog tytułów wymagających większej wydajności rozkręca się w App Store powoli, ale idzie do przodu (byle nie powtórzył losów Apple Arcade…). Kolejną pozycją w tej kategorii będzie Sniper Elite 4. Gra ma się pojawić w sklepiku dla urządzeń Apple pod sam koniec stycznia 2025 roku. Będzie do pobrania bezpłatnie, ale prawdopodobnie tylko ze wstępnym rozdziałem rozgrywki. Nie podano jeszcze koszt wykupu pełnego dostępu.

Wymagania sprzętowe są identyczne z pozostałymi grami AAA dla iOS/iPadOS, czyli iPhone minimum z chipem A17 Pro (czyli od iPhone’a 15 Pro w górę) lub iPada z przynajmniej układem M1. Wersja mobilna ma bazować na odpowiedniku, który zadebiutował w 2017 roku. Oczywiście z przystosowaniem do dotykowych ekranów, ale prawdopodobnie również ze wsparciem bezprzewodowych kontrolerów. Strzelanka obsadzona w realiach II Wojny Światowej toczy się na otwartej mapie, co pozwala pokonać misje na przeróżne sposoby. Podoba mi się uwzględnienie zapisów stanów gry uwzględniających różne urządzenia. Będziemy mogli kontynuować zabawę na różnych platformach.


2. Najchętniej pobierane gry w App Store (2024)

Apple przedstawiło już wyniki App Store Awards (m.in. wyróżniając najlepsze gry tego roku), a teraz publikuje rankingi popularności najchętniej pobieranych tytułów ostatnich dwunastu miesięcy. W każdym kraju te listy wyglądają oczywiście inaczej. Amerykańska spółka wrzuciła linki do list poszczególnych regionów (ponad 30), gdzie można sprawdzić, które pozycje z App Store i Apple Arcade cieszyły się największym zainteresowaniem. W Polsce topowymi tytułami były: Block Blast!, Monopoly Go!, Roblox i CoD: Warzone Mobile. Z kolei w serwisie na abonament najczęściej wybierano NBA 2K24 Arcade Edition. Nie zaglądałem do innych zestawień, więc ciężko o porównanie.

Najpopularniejsze gry w polskim App Store w 2024 roku (foto: zrzut ekranu z Apple App Store).

3. GRID Legends: Deluxe Edition na iOS i Androida

Dwa miesiące temu EA/Codemasters zwiastowało premierę kolejnej ścigałki na platformy mobilne, która otrzymała grudniową datę udostępnienia. 17 grudnia na iOS i Android zadebiutował GRID Legends: Deluxe Edition. Symulator debiutował na konsolach i „piecach” w 2022 roku. W mobilnym wydaniu zobaczymy port edycji z zeszłego roku. W tej wersji zostaną uwzględnione wszystkie DLC i inne dodatki, które były do pobrania odkąd gra jest na rynku. Feral Interactive proponuje przenośną odmianę ze sterowaniem dotykowym, przechyłowym, ale też współpracę ze wszystkimi popularnymi na rynku gamepadami.

GRID Legends: Deluxe Edition ma konkretne wymagania sprzętowe. jeżeli chodzi o urządzenia Apple to wsparcie objęło iPhone 12 Pro i iPhone 13 Pro oraz wszystkie późniejsze, a także iPady z chipem M1 lub nowszym. Androidy mają być obsługiwane przez Snapdragony 8 Gen 2, 3, no i najnowszy Elite. W cenie niecałych 50 zł gracze otrzymają symulator z trybem kariery, multiplayer oraz ponad 100 pojazdów i ponad 130 tras. Przypomnę, iż w tej części wszystko wzbogacono o tryb fabularny.


4. Squid Game: Unleashed na iOS i Androida (+Netflix Games)

Squid Game ma teraz mocne promo, a to z uwagi na nadchodzącą premierę serialu na platformie Netflix. Drugi sezon ma zadebiutować 26 grudnia, więc grę na podstawie koreańskiej serii trzeba było uruchomić nieco wcześniej. Początkowo zapowiadano, iż Squid Game: Unleashed będzie propozycją na wyłączność serwisu z grami Netflixa, ale wydawca zdecydował, iż udostępni ją w App Store i Google Play Store za darmo (przynajmniej przez pewien czas). Szybkie przypomnienie gameplayu: uczestniczymy w sieciowej rywalizacji zręcznościowej na wzór serialowego turnieju, w którym konkurencje są inspirowane Squid Game (zapewne obejmując te nowsze z drugiego sezonu).


5. Gamingowy Honor GT (Chiny) – przystępniejszy telefon pod gry

Honor GT (foto: honor.com)

W tym roku nie spodziewam się już spektakularnych premier. W styczniu zadebiutuje seria Galaxy S25, a potem gdzieś w okolicach wiosny zaczną docierać kolejne ciekawsze telefony. Nie oznacza to jednak, iż w międzyczasie nic się nie wydarzy. Honor GT to przykład efektownego Androida, który zadebiutował na terenie Chin (być może z szerszą dostępnością za jakiś czas). Producent zaproponował model z gamingowymi możliwościami, ale w przystępniejszym formacie. Urządzenie wyposażono w Snapdragona 8 Gen 3, choćby 16 GB RAM i 1 TB na dane, ekran AMOLED 120Hz ze szczytową jasnością 4000 nitów oraz chłodzenie Honor 3D z komorą 5514 mm2 VC. Do tego pojemniejsza bateria 5300 mAh z szybkim ładowaniem 100W. W najdroższym wydaniu cenę określono na 3300 juanów, czyli ok. 450$ (licząc w przewalutowaniu, czyli bez ceł i podatków). Telefon do grania za rozsądne pieniądze? Jeden z kolejnych


6. PlayBot, czyli Playdate jako robocik

Panic, czyli twórca konsolki Playdate na korbkę, obiecywał wydaniu mu przystawki dokującej z głośniczkiem, ale po kilku latach projekt ten porzucił. Część klientów gadżetu mogła poczuć się zawiedziona. Na szczęście w sieci pojawiła się propozycja pocieszenia w efektywniejszym wydaniu. PlayBot to niezależna modyfikacja Guillaume Loquina, który stworzył konsolce robotyczne „wdzianko”. W ostatnich latach miniaturowe boty w podobnym formacie zaczęły przyciągać uwagę. PlayBot jest oczywiście open-source’owy, więc w razie zainteresowania może zostać rozwinięty. Retro konsolka Playdate służy do generalnie do zabawy w nietypowo przygotowane gry w stylu mono, ale razem z czujnikami i mikrofonikiem można nadać jej uroczego rozszerzenia.

PlayBot zaoferował dok na kółkach oraz software wykorzystujący ekran do wirtualnej mimiki. Cały zestaw nie oferuje za wiele, ale pokazuje, jak takie zabawki można wykorzystać w szerszy sposób. To właśnie software’owa warstwa ma tu dominujące znaczenie, bo nadaje całości „życia”. Na GitHubie znajdziecie instrukcję wydruku do 3D oraz kod systemu dla PlayBota (o ile posiadacze też konsolkę).

Czytaj więcej o: Playdate Panic


7. OneXPlayer G1 – miniaturowy laptopek jako PC-konsolka

Segment PC-konsolek istnieje krótko, ale ten krótki okres dostosowywania się do potrzeb potencjalnych klientów wydaje się najciekawszym. Wszystko z uwagi na ostrzejszą konkurencję i chęci eksperymentowania z najwygodniejszym formatem. Handheldy do grania w tytuły z komputerów pokazały się już w kilku odmianach. Od tych bardziej klasycznych (horyzontalnych konsolek w tradycyjnym układzie), przez „giganty” (z ogromnymi ekranami 10″), aż po wariacje z odginanymi/odsuwanymi wyświetlaczami (skrywającymi pod spodem klawiatury QWERTY). Prekursorzy tej kategorii oferowali się formie mini laptopków, które ostatnio zaczęły w tych edycjach powracać. Niedawno przedstawiałem odświeżone urządzenie od GPD, a teraz zerknijcie na bezpośredniego rywala w postaci OneXPlayer G1 (początkowo nazywanego OneGx 2, czyli drugą generację OneGx z 2020 roku).

One netbook już tę jednostkę zapowiadał. Teraz odkrywa karty i demonstruje pełen potencjał maszynki. G1 to malutki laptop z ekranem o przekątnej 8.8″, możliwie aktualnymi podzespołami (AMD „Strix Point”) i nietypową nakładką klawiaturową, która poszerza zakres możliwości urządzenia. Oferuje tryb gry oraz QWERTY. Dzięki temu podnosi wygodę zarówno w trakcie zabawy, ale i ewentualnej pracy. Zwiększa to uniwersalność elektroniki i pozwala wytłumaczyć wydanie na sprzęt większych pieniędzy.

Czym ma dysponować OneXPlayer G1? Producent przygotował wnętrze zgodne z wymaganiami na 2025 rok:

  • ekran: 8.8″ z rozdzielczością 2.5K i odświeżaniem 144 Hz
  • chip: AMD Ryzen AI 9 HX 370 z 12 rdzeniami i 24 wątkami dla CPU, 16 rdzeniami RDNA 3.5 (GPU) oraz NPU z przetwarzaniem danych na poziomi 50 TOPS (myślę, iż pojawią się też tańsze edycje z poprzednimi układami)
  • tryby pracy: Mini Gaming Laptop – Dual-Mode Keyboard – Hidden Joystick (fizyczna klawiaturka QWERTY jest nakładana, ale w modelu bez niej mamy też „dotykowe” przyciski)
  • istotniejsze porty: USB4 i OcuLink

Wkrótce do kupienia na Indiegogo


8. Valve gościem specjalnym eventu Lenovo dla nowych Legionów (CES 2025)

W zeszłym tygodniu informowałem o planowanej w trakcie styczniowych targów CES prezentacji nowych Legionów Go. Lenovo już oficjalnie zwiastuje event w Las Vegas, który odbędzie się 7 stycznia. Na wydarzeniu „Lenovo Legion x AMD” obecny ma być też przedstawiciel Valve, co tylko potwierdza wcześniejsze przecieku o debiucie SteamOS na lżejszej odmianie PC-konsolki od chińskiego giganta. Lenovo przygotowuje całą rodzinę nowej generacji. Najprzystępniejszym cenowo modelem ma być Legion Go S korzystającym z platformy zarezerwowanej dotąd jedynie do Steam Decków. Dopiszę jeszcze przypomnienie o drugiej generacji flagowego Legiona, w którym pojawią się układy AMZ Z2 Extreme.

Lenovo Legion Go S (foto: x.com/evleaks)

9. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Czas na długo zapowiadany test usług GeForce Now w pakiecie Ultimate. Moje gamingowe przeglądy w sekcji streamingowej już od wielu miesięcy uwzględniają coczwartkowe aktualizacje katalogu GeForce Now. Czas na ocenę usługi NVIDIA. Od jakiegoś czasu grałem w chmurze na kilku różnych urządzeniach.

Przyjrzałem się możliwościom i jakości gry w ramach cloud gamingu. Sprawdziłem zabawę mobilnie, na ekranie telewizora, ale też samego komputera. GFN oceniałem z perspektywy zwolennika strumieniowania gier. Wciąż widzę w nim ogromny potencjał. Jak w moich oczach wypadł GeForce Now Ultimate? Przygotowałem spory artykuł na temat platformy. Kilka uwag, dostrzeżone zalety, ale też kilka spraw, które twórcy powinni w najbliższym czasie rozwiązać, by nie podzielić losów Google Stadia.

Czytaj więcej o: Mój test serwisu GeForce Now (Ultimate)


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

10. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu cztery pozycje. Niespecjalnie obszerny update GFN na koniec roku. Do tego bez żadnych nowości.

NieR Perfect.

Dive into Square Enix’s mind-bending action role-playing @NieRGame games with NieR:Automata and NieR Replicant ver.1.22 – now streaming on GFN!

See what else has come to the cloud pic.twitter.com/rgAtxmJfSM

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) December 19, 2024

  • NieR:Automata (Steam)
  • NieR Replicant ver.1.22474487139… (Steam)
  • Replikant Chat (Steam)
  • Zenless Zone Zero v1.4 (HoYoverse)

11. Civilization VI w Netflix Games

Kolejna fajna pozycja pojawia się w bibliotece Netflix Games. W ramach abonamentu usługi amerykańskiego dostawcy VOD katalog mobilnych gier zostaje wzbogacony o Cywilizację w szóstej odsłonie. Gra na iOS i Androidzie była już wcześniej dostępna, ale chyba w nieco starszym wydaniu. Ta netflixowa jest bezpłatna (o ile opłacacie ogólny dostęp do serwisów streamingowego), no i uwzględnia wszystkie płatne rozwinięcia Platinum Edition. Civilization VI to przedostatnia część kultowej strategii (siódma odsłona zadebiutuje w 2025 roku), w której kierujemy losami różnych nacji w celu ich rozwoju. Od prostych plemion, aż po supermocarstwa przyszłości. Zadaniem gracza jest umiejętne rozbudowywanie swojego państwa z uwzględnieniem optymalnego podejścia do gospodarki, rozwoju technologii, ale też zdobywania terenu, aż po aspekty dyplomatyczne.


12. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony informuje o grach na drugą połowę grudnia.

Od siedemnastego grudnia w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

  • Sonic Frontiers | PS4, PS5
  • Forspoken | PS5
  • Rabbids: Party of Legends | PS4
  • WRC Generations | PS4, PS5
  • F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch | PS4, PS5
  • Jurassic World Evolution 2 | PS4, PS5
  • Coffee Talk | PS4, PS5
  • Coffee Talk Episode 2: Hibiscus & Butterfly | PS4, PS5
  • A Space for the Unbound | PS4, PS5
  • PHOGS | PS4
  • Biped | PS4, PS5
  • Sly 2: Band of Thieves | PS4, PS5 (pakiet Premium)
  • Sly 3: Honor Among Thieves | PS4, PS5 (pakiet Premium)
  • Jak and Daxter: The Precursor Legacy | PS4, PS5 (pakiet Premium)
  • Star Wars: Tales from the Galaxy’s Edge | PS VR2

PlayStation Plus Extra and Premium welcome a host of games this December:

Sonic Frontiers
Forspoken
Rabbids: Party of Legends
WRC Generations
F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch

All are available today: pic.twitter.com/dE4IBRIyj6

— PlayStation (@PlayStation) December 17, 2024


13. Rynek handheldów w 2025 roku (przegląd segmentu)

Cuberpunk 2077 w streamingu przy wykorzystaniu kontrolera Xbox.

Już dwa lata temu przygotowałem na blogu dość obszerny przegląd maszynek do mobilnego grania. Dawałem głównie przykłady, ale już wtedy udawało się grupować sporo z proponowanych handheldów. Rok 2025 rok zapowiada się pod względem rozwoju mobile gamingu bardzo atrakcyjnie. Widać zwiększone zainteresowanie, wyższą konkurencję, a także konkretne efekty w branży przenośnych gadżetów. Odświeżyłem materiał i przygotowałem zestawienie najciekawszych konsol na przyszły rok. Tym razem jednak podzieliłem wszystko na konkretne działy, no i odświeżyłem listę propozycji. Od kilku lat przyglądam się ewolucji tego segmentu. Producenci wciąż eksperymentują z rozwiązaniami, ale oferta powoli się krystalizuje. Jeszcze nie jestem pewien, w którą stronę podążą główne trendy, ale zauważyć można kilka konkretnych ścieżek. Wszystkie oferują mobilną grę, ale na swój indywidualny sposób. Mam też wrażenie, iż kolejne dwanaście miesięcy znów podkręci statystyki.

Czytaj więcej: rynek handheldów w 2025 roku (przegląd urządzeń)


Idź do oryginalnego materiału