Mobilne granie #151

7 miesięcy temu
Zobacz też: Mobilne granie #150 – AYN Odin 2 Mini (foto: AYN)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad sto pięćdziesiąte podsumowanie rynku mobilnego grania! 150 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • AYANEO Pocket DMG to retro konsolka w stylu klasycznego Game Boya
  • AYANEO Pocket Micro to z kolei inspirowany Game Boyem Micro kieszonkowy kompakt
  • premiera Paper Mario: The Thousand-Year Door
    na Nintendo Switch
  • ONEXPLAYER X1 Mini z Ryzen 7 8840U (jest mniejsze, ale i tak ma aż 8.8 calowy ekran!)
  • Asus ROG Ally X ma mieć 24 GB RAM i baterią 80Wh
  • Antec Core HS to AYANEO Slide na „Zachód”
  • upgrade konsolek AYANEO 2S, Air 1S i Kun
  • What If…? dla gogli Apple Vision Pro
  • Honor of Kings na iOS i Androida (w czerwcu)
  • w czerwcu Cozy Grove: Camp Spirit w Netflix Games
  • już niedługo moja recenzja GeForce Now
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. AYANEO Pocket DMG (zapowiedź tygodnia)

AYANEO Pocket DMG (foto: AYANEO)

Już pierwsze zwiastuny tej konsolki AYANEO rozbudzały ciekawość. Chiński producent „zalewa” rynek kolejnymi wariacjami przenośnych maszynek do grania. Najnowszy Pocket DMG to model w układzie przypominającym klasycznego Game Boya. Maszynka w stylu retro otrzyma wnętrze pozwalające na uruchomienie znacznie mocniejszych tytułów od tych Nintendo. Na prawie 4-calowym ekranie OLED (21:27) w rozdzielczości 1240 x 1080 pikseli odpalimy gry na emulatora z wielu starszych platform. Pomoże w tym szeroki zestaw przycisków i gałek imitujących pracę joyów. Z tyłu są też tzw. triggery i bumpery.

Na pokładzie Snapdragon G3x Gen 2, a więc świeży, 8-rdzeniowy procesor z grafiką Adreno A32. Qualcomm przedstawiał niedawno jego możliwości, podkreślając dwukrotnie lepszą wydajność od pierwszej generacji chipa przeznaczonego właśnie do tego typu handheldów. Urządzenie posiada choćby szybką łączność i to nie tylko w zakresie Wi-Fi 7, ale i 5G! Szkoda, iż nie podano jeszcze ceny i daty premiery. Z tyłu widać kieszonkę na cartridge, więc czyżby dało się je wykorzystać w oryginalnym formacie?


2. Kieszonsolka AYANEO Pocket Micro

DMG to nie jedyny handheld od AYANEO z linii Pocket, który zapowiedziała marka specjalizująca się w gadżetach do grania. Micro (jak zresztą sama nazwa sugeruje) to znacznie bardziej kompaktowa maszynka. Spokojnie mieszcząca się w kieszeni, czego nie można powiedzieć o większości aktualnych urządzeń tego segmentu. Kojarzycie Game Boya Micro? AYANEO Pocket Micro inspiruje się jego formatem, choć jest nieco większe od pierwowzoru z 2005 roku. Ma podobny design, ale parametry przystosowane do uruchamiania mocniejszych od GBA tytułów.

#AYANEO Pocket MICRO Retro Design and Craftsmanship Decentralized, Bezel-less Full Screen, Exquisite High-end Quality. Join IGG campaign to learn more about Pocket MICROINDIEGOGO Pre-launch: pic.twitter.com/h1kYJ8nrnr

— AYANEO (@AYANEO__) May 24, 2024

Ekranik 960 x 640 i chip Helio G99 pozwolą zagrać w oldschoolowe gry z kilku starszych platform. Pomoże w tym komplet niezbędnych przycisków oraz dwa joye. Podobnie jak DMG, na razie też bez ceny i daty premiery. Urządzenie zapowiada się na Indiegogo, gdzie niebawem ruszy kampania.


3. Paper Mario: The Thousand-Year Door na Nintendo Switch

23 maja na Nintendo Switch zadebiutowała kolejna „platformówka” z maskotką japońskiego giganta. Paper Mario: The Thousand-Year Door jest tzw. odgrzewanym kotletem, ale zachowującym wszystkie swoje walory smakowe (a choćby nieco podkręcone). Remake Paper Mario 2 z Game Cube’a został odświeżony i wydany na nowszy system. Nowszy, choć już powoli zamykający cykl (w przyszłym roku zobaczymy następcę Switcha). Nintendo wyciska ostatnie soki z aktualnego gadżetu. Mam nadzieję, iż w grze zobaczymy kilka nowych zagadek, by przyjemniej powracało się do gry sprzed niemal dwóch dekad. Paper Mario różni się od typowych gier serii z wąsatym hydraulikiem. Mamy tu połączenie zręcznościówki (z elementami platformera), cRPG i gry logicznej. Tytułowy dopisek oznacza, iż Mario będzie momentami niczym karta papieru, zamieniając perspektywę swojej postaci (co ułatwi pokonywanie wybranych lokacji).

Our story begins…today! #PaperMario: The Thousand-Year Door is out now!
pic.twitter.com/2Uvlmdurv8

— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) May 23, 2024


4. ONEXPLAYER X1 Mini z Ryzen 7 8840U

W tym roku debiutowała interesująca maszynka do mobilnego grania od ONEXPLAYER. X1 to sprzęt 3 w 1, a więc połączenie konsoli, laptopa i tabletu. Podpinane z boku kontrolery pozwalały zamienić wszystko w wygodniejszy do zabawy sprzęt, ale 10-calowy wyświetlacz przerażał gabarytami. Producent przygotował mniejszą odmianę tego gadżetu. ONEXPLAYER X1 Mini ma ten sam format, ale nieco mniejszą przekątną. 8.8″ to wciąż sporo, ale już bez wcześniejszego przesadyzmu.

Aktualnie powstają podobne adaptery (gamepady) do iPadów Mini, więc ten zakres ekranu wydaje się maksymalnym z tych akceptowalnych. Na pokładzie mniejszego X1 Mini jest AMD Ryzen 7 8840U z grafiką Radeon 780M (w prawie 11-calowym pracuje Intel Meteor Lake). Panel ma aż 144Hz, bateria 65Wh, a jest też audio od Harman Kardon. Z parametrów, które są już znane warto dopisać obecność M.2 do łatwej wymiany pamięci. Mobilny chipset z dwunastoma RDNA 3 GPU wydaje się rozsądnym wyborem.

ONEXPLAYER X1 Mini ma też wspierać stacja dokująca dla zewnętrznej grafiki. niedługo rozpocznie się kampania crowdfundingowa na Indiegogo, gdzie poznamy pełne specyfikacje sprzętu.


5. Asus ROG Ally X ma mieć 24 GB RAM

ASUS ROG Ally (foto: asus.com)

Informowałem już o zapowiedzi nowej, udoskonalonej wersji PC-konsolki od Asusa. ROG Ally X ma zadebiutować 2 czerwca, więc na jej temat pojawia się więcej szczegółów. Z pierwszych informacji wynikało, iż sprzęt zostanie zaktualizowany o kilka elementów, ale w większości ma bazować na tej samej konstrukcji (z dynamicznym ekranem 120Hz z 1080p w przekątnej 7 cali).

Z najnowszych przecieków dowiadujemy się, w których obszarach handheld zyska na poprawkach:

  • pojawi się opcja 24 GB RAM (LPDDR5x-7500) vs 16 GB RAM (LPDDR5-6400)
  • kartą graficzną będzie wyłącznie AMD Radeon 780M (bez opcji Radeon 740M)
  • przestrzeń na dane zwiększono do 1 TB (PCIe 4×4
    M.2 2280) vs 512 GB z 2230 – myślę, iż powinno to ułatwić wymianę SSD we własnym zakresie
  • baterię 80 Wh vs 40 Wh
  • AMD Ryzen Z1 Extreme (już bez opcji bazowej Z1)
  • pojawi się port USB4 Type-C (zamiast Asus ROG XG Mobile) – 40 Gbps vs 63 Gbps (raczej zrezygnowano z opcji Asus ROG XG Mobile GPU, co się najwyraźniej nie przyjęło)
  • obudowa ma lepiej odprowadzać ciepło (m.in. w ramach ułożenia slotu na karty microSD, które w aktualnej konstrukcji się przegrzewały)
  • podniesiony ma być komfort gry (czytaJ: trzymanie sprzętu w rękach)
  • aktualizacja Armory Crate SE 1.5 (dotrze też do pierwszego ROG Ally)

Innymi słowy, ASUS ROG Ally X to wersja premium aktualnej konsolki. Ta bazowa wciąż będzie w sprzedaży. Jak będzie cenowo? Podejrzewam, iż podstawowa wersja będzie nieco tańsza (aktualnie w opcji 500$ za Z1 i 700$ za Z1 Extreme), natomiast ROG Ally X będzie najdroższym wariantem (800$?). Prezentacja za kilka dni. Zobaczymy.


6. Antec Core HS to AYANEO Slide na „Zachód”

Ayaneo Slide (foto : Ayaneo)

Konsolki AYANEO kuszą modelami i różnorodnymi specyfikacjami, ale są dość trudne w zakupie (i utrzymaniu jeżeli chodzi o ewentualne serwisowanie i wsparcie). Tajwański Antec spróbuje wprowadzić w Europie model Slide od AYANEO pod własnym brandem. U nas ma się nazywać Core HS i oferować te same rozwiązania, czyli wysuwany ekran odkrywający klawiaturę, chip Ryzen 7 7840U i różne konfiguracje pamięci. PC-konsolka z Windows 11 zależnie od opcji ma kosztować 600-900$.

Sprzęt ma zadebiutować na targach Computex 2024. Odbędą się jakoś na początku czerwca. Myślę, iż na tej imprezie zobaczymy też kilka innych maszynek do przenośnej zabawy.


7. Upgrade AYANEO 2S, Air 1S i Kun

To już ostatnie info o sprzęcie AYANEO w tym przeglądzie. Firma oferuje sporo odmian handheldów, a te aktualne lubi aktualizować. Właśnie pojawia się upgrade dla trzech modeli: 2S, Air 1S oraz Kun. Główną zmianą jest w nich procesor. Zamiast układu z Ryzen 7 7840U pojawi się aktualniejszy Ryzen 7840U. gwałtownie przypomnę, iż chip ten ma tę samą architekturę CPU i GPU, ale poprawione NPU, czyli jednostkę przyspieszającą zadania algorytmami AI. To miła zmiana, ale nie sądzę, iż jakaś wyjątkowa. Na razie nie oceniam tu zdolności Sztucznej Inteligencji, bo może doświadczymy ich wraz z jakimiś aktualizacjami od AMD.

#AYANEO AIR 1S / 2S / KUN will be upgraded with AMD Ryzen 7 8840U flagship processors to bring gamers an unimaginable handheld gaming experience. Pre-order will be available on May 24th 12:00 PM PST. Gamers are welcome to visit IGG to get a Early Bird Price pic.twitter.com/llyR6jUFKD

— AYANEO (@AYANEO__) May 24, 2024


Poniżej przypomnę jeszcze wybrane adekwatności trio od AYANEO:

AYANEO Air 1S to najmniejsza z proponowanych opcji konsolka. Debiutowała latem zeszłego roku. Ma panel OLED o przekątnej 5.5 cala, więc jest możliwie kieszonkowa. Jej cena w nowej wersji startuje od 700$ (finalnie jednak 900$, tj. poza crowdfundingiem).

AYANEO 2S jest większą maszynką. Jej wyświetlacz IPS LCD ma już 7 cali. Jej premiera odbyła się w maju 2023 roku. Na Indiegogo ma startować od 800$ (finalnie 1000$).

AYANEO Kun to największa z rodziny PC-konsolka. Zaproponowano jej panel IPS LCD z aż 8.4 calami (i wysoką rozdzielczością 2560 x 1600 pikseli. Została wprowadzona do sprzedaży w ostatnim kwartale zeszłego roku. W nowej odsłonie będzie kosztować minimum 1000$ (finalnie 1210$).


8. What If…? dla Apple Vision Pro

Obiecywałem pisać tu o grach na niezależne gogle VR i słowa dotrzymuję. Ostatnio zainteresowanie jest po stronie Apple Vision Pro, więc tytuł budowany specjalnie dla tego headsetu. W ostatnim czas na gogle z Cupertino powstawały raczej modyfikacje już dostępnych w App Store tytułów (w wersji wykorzystującej tryb passthrough). What If…? od Marvela to pisana specjalnie dla Vision gra.

30 maja, a więc już lada dzień, zadebiutuje gra przygotowana wspólnie przez Marvel i ILM Immersive. Ma być „imersyjną historią” bazującą na serialu dla Disney+. Zwiastun prezentuje, jak mniej więcej będzie wyglądała sama gra. Z tego co widzę, wykorzystywane będą motywy portali w Multiwersum Marvela. Gra ma wykorzystywać elementy efektów Mixed Reality, a więc angażując nasze realne otoczenie (przez nakładanie cyfrowych warstw). Tytuł ma być przez ograniczony czas bezpłatny. Przypomnę, iż same gogle to wydatek aż 3500$. W dodatku na razie tylko chyba w samych Stanach Zjednoczonych (choć w kilku krajach realizowane są szkolenia w obsłudze zestawu).


9. Honor of Kings na iOS i Androida (w czerwcu)

W Chinach już od dość dawna w App Store króle sieciówka typu MOBA – gra Honor of Kings. Chiński tytuł radzi sobie w sklepikach na mobilne platformy bardzo dobrze (jest w topie). Developer zdecydował się w końcu udostępnić ją globalnie. „Klon” LoLa istnieje już od prawie dekady, ale nigdy nie wyszedł poza granice Państwa Środka. Tencent próbował nadać mu międzynarodowej kariery pod inną nazwą, ale nie zażarło. Teraz na iOS i Androida zobaczymy oryginalne wydanie. Oczywiście bezpłatne, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami. Premierą wyznaczono na 20 czerwca. Prerejestracja doda kilka nagród.


10. GeForce Now w pakiecie Ultimate (testy tygodnia)

Control w streamingu GeForce Now.

Zapewne od dłuższego czasu dostrzegacie (poniżej), iż niemal od samego początku cyklu mobilnego grania informuję o nowych grach w chmurowych katalogach różnych platform. Tytuły te są dostępne chmurowo też na urządzeniach mobilnych, a więc także w trybie przenośnym. Do tej pory oceniałem serwis GeForce Now (GFN) z oddali (i z epizodycznym dostępem), ale ostatnio testuję go w topowym pakiecie Ultimate. Na razie jedynie zapowiadając rozszerzone uwagi na temat platformy. Za niedługi czas postaram się opublikować na blogu słowo komentarza odnośnie GFN. Jego zalet, ograniczeń oraz ogólnych wrażeń z zabawy w streamingu. Wciąż widzę w serwisach strumieniujących gry potencjał. Warto jednak spojrzeć na nie chłodnym okiem. Niebawem parę zdań więcej.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu siedem pozycji. Większość gier ze Steama. Część katalogu to nowości.

It’s #GFNThursday and the cloud is looking full. @NinjaTheory’s Senua’s Saga: Hellblade II and several other games are now streaming on #GeForceNOW!

Read the full blog here pic.twitter.com/RCwOgMeEAA

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) May 23, 2024

  • Synergy (nowość na Steam)
  • Senua’s Saga: Hellblade II (nowość na Steam i Xbox)
  • Crown Wars: The Black Prince (nowość na Steam)
  • Serum (nowość na Steam)
  • Ships at Sea (nowość na Steam)
  • Exo One (Steam)
  • Phantom Brigade (Steam)

12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przypomniał majowe nowości udostępnione w ramach Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Na X zwrócono uwagę na dwie pozycje:

  • Hauntii to nietypowa, bo hybrydowa gra, łącząca przygodówkę z shooterem na dwie gałki. Kierujemy duchem w zaświatach, który posiada zdolność opętywania przeciwników i obiektów. W trakcie rozgrywki rozwiązujemy zagadki.
  • Galacticare – jak sama nazwa sugeruje – to gra strategiczna, w której zarządzamy szpitalami przyszłości (dwa wieki dalej, czyli w XXIII). Nasza rasa nie jest w tych czasach sama. Pojawiają się tu różni obcy, co uatrakcyjnia rozgrywkę w ramach leczenia nowych gatunków.

say hi games pic.twitter.com/95Cg5xPyUH

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) May 23, 2024


13. Cozy Grove: Camp Spirit w Netflix Games (zapowiedź)

Pod koniec czerwca w serwisie Netflix Games zadebiutuje kolejna interesująca gra. Cozy Grove: Camp Spirit to odpowiedź na Animal Crossing od Nintendo, ale na mobilne platformy (chociaż ten drugi też chyba w jakiejś wersji trafił do App Store i Google Play). Ma to być pierwsza gra od Spry Fox w okresie już po przejęciu przez Netflixa (w 2022).

Cozy Grove: Camp Spirit ma oferować zabawę w stylu Animal Crossing, czyli rozwijaniem wyspy. Całość w bardzo przyjemniej dla oka oprawie graficznej – idealnej dla tego typu, mającą koić w trakcie przygody. W trakcie rozgrywki pojawią się zadania, doświadczenia i nowi kompani, o których trzeba będzie pewnie zadbać. To już prawie setny tytuł w bibliotece Netflix Games, która zmiata propozycję Apple Arcade (może nie finansowo, ale katalogowo zdecydowanie).


14. Najlepsze handheldy w 2024 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024


Idź do oryginalnego materiału