Mobilne granie #140

9 miesięcy temu
Zobacz też: Mobilne granie #139 – Tecno Pocket Go (foto: Tecno)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. Zapraszam też do poprzednich przeglądów, wiele z nich mimo upływu czasu jest wciąż aktualnych. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie:

  • konto developerskie Epic Games zablokowane przez Apple (kiedy Epic Store dla iPhone’ów?)
  • Hades w Netflix Games tylko na iOS
  • Nintendo w walce z emulatorami
  • trwają promocje na MAR10 Day
  • jest darmowe demo Princess Peach: Showtime!
  • Kingdom Rush 5: Alliance niebawem na iOS/Android
  • nowości w Apple Arcade
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Powrót Epic Games na iOS z perturbacjami

Wraz z iOS 17.4, które zadebiutowało na początku marca, Apple przystosował system dla iPhone’ów i iPadów do nowych regulacji na terenie Unii Europejskiej. Amerykański gigant został zobowiązany do otwarcia ekosystemu w pewnym konkretnym zakresie. Na ten moment czekał m.in. Epic Games, którego gry zniknęły z App Store z uwagi na omijanie zasad sklepiku. Nowy iOS w UE pozwala developerom aplikacji na wdrażanie własnych sklepików z własnymi systemami pobierania pieniędzy za prowadzone usługi. Apple się jednak „wycwaniło” i wymaga dla takich twórców odpowiednie certyfikacje (mają gwarantować jakość i bezpieczeństwo). Epic zapowiadał powrót ze swoim sklepikiem na mobilne urządzenia Apple.

Apple has terminated our developer account and now we cannot develop the Epic Games Store for iOS.

This is a serious violation of the EU’s Digital Markets Act. We will continue to fight to get back on iOS!

— Epic Games Newsroom (@EpicNewsroom) March 6, 2024

Czekaliście na dostęp do gier w ramach Epic na iOS? Bardzo możliwe, iż słynna już wojna między markami jeszcze trochę potrwa. Okazuje się bowiem, iż Apple zablokowało konto developerskie firmy (konkretnie szwedzki oddział). Przypomnę, iż Tim Sweeney (Epic) skrytykował podejście Apple w ramach dostosowania platformy firmy do aktu o rynkach cyfrowych. Przekonywał, iż spółka z Cupertino dalej będzie miała pełną kontrolę nad konkurencyjnymi sklepikami. Ta blokada niejako to zresztą potwierdza. Dość gwałtownie zareagowała Komisja Europejska, która przekazała, iż przyjrzy się sprawie. Dwa dni po blokadzie Apple zdjęło Epicowi bana. Trudno w tej chwili oceniać całe zajście, ale mówi jedno – powrót Epic Store na iPhone’y może jeszcze potrwać. interesujące też, jak z innymi sklepikami, które chcą zaoferować swoje usługi w alternatywny do App Store sposób?

Nowa opcja CTF dla twórców gier

Wyjaśniając. Core Technology Fee (CTF) to dodatkowa opłata dla developerów chcących przejść na nowe zasady (tylko na terenie Unii Europejskiej). 0.5€ za każde pierwsze pobranie aplikacji (po aktualizacji liczone od nowa) jest niezbyt ciekawą zasadą dla twórców bezpłatnych gier (z dodatkowymi opłatami wewnątrz gry), więc Apple zaproponowało możliwość powrotu do starszych zasad, o ile: nie prowadzili wcześniej alternatywnego sklepu z grami/nie publikowali tam swoich gier/nie stosowali alternatywnych systemów płatności. Ideą jest szansa dla mniejszych twórców, którzy nie są pewni ewentualnego sukcesu i dużego wzrostu pobrań.

Mniej restrykcji przy otwarciu sklepu

Apple postanowiło, iż poluzuje nieco restrykcje związane z otwieraniem sklepów dla iOS. Nowe reguły mówią: firmy ubiegające się o możliwość uruchomienia własnego sklepiku nie będę już zobligowane do akredytywy zabezpieczającej (milion euro) wydanej przez zaakceptowany przez Apple bank, o ile posiadają w App Store chociaż jedną aplikację generującą więcej niż milion pobrań rocznie oraz prze co najmniej dwa lata nie łamały przepisów sklepu. Uproszczono również zawarcie umowy związanej z założeniem sklepu


2. Hades w Netflix Games (zapowiedź tygodnia)

Netflix Games rośnie w siłę. Może troszkę przesadzam, ale względem serwisów bezpośrednich rywali sprawa katalogu gier wygląda lepiej. 19 marca na iOS (przez platformę amerykańskiego giganta) dotrze Hades. Będzie to exclusive w mobilnym segmencie. Klasyczny dungeon crawler otrzyma szeroką personalizację sterowania dotykowego, czyli odpowiednie przystosowanie do typu rozgrywki jaką tytuł reprezentuje. Z Undeworld będziemy uciekać Zagreusem, czyli synem tytułowego Hadesa. Po drodze z randomowo napotkanymi przeciwnikami. Pozycja oczywiście roguelite. Zgon oznacza utratę większości zebranym podczas szarży zasobów. Wraz z kolejnymi poziomami zyskamy stałe upgrade’y pomagające dotrzeć na szczyt Olimpu. Interakcja z innymi charakterami pozwoli zbierać ulepszenia od mieszkańców góry.

Wersja na Androida? Na razie nie ma o tym mowy. Gra zadebiutuje rok później niż pierwotnie planowano, ale tłumaczono to koniecznością dopieszczenia produkcji pod dotykowe ekrany. Nie zabraknie współpracy z gamepadami z Bluetooth oraz trybu 60 fps i chmurowych zapisów stanu gry.


3. Koniec emulatora Yuzu (Nintendo Switch) i Citra (DS i 3DS)

Na rynku jest sporo emulatorów wielu różnych platform do grania w tytuły na Nintendo. Z jednej strony jest to jakiś kontakt z dawnymi pozycjami, o które trudno choćby na aukcjach internetowych. Z drugiej to spory problem dla japońskiego giganta, który ponosi straty w przypadku najnowszych systemów. Oczywistym jest, iż producenci sprzętu i gier chcą chronić swojej własności intelektualnej (i biznesu!). Właśnie trafiłem na informacje odnośnie starcia Nintendo z twórcami emulatorów Yuzu (Nintendo Switch) i Citra (Nintendo DS i 3DS). Kody źródłowe obu już zniknęły z GitHuba, a autorzy projektu muszą zapłacić 2.4 mln $ (pozew).

pic.twitter.com/158RRUi4Un

— yuzu (@yuzuemu) March 4, 2024

Tropic Haze (grupa stojąca za wspomnianymi emulatorami) doszła do porozumienia z Nintendo w ramach rekompensaty strat. Kwota spora, ale najwyraźniej zadowalająca obie strony. Yuzu powstał w 2018 roku, a rok później dotarł też na Androida. Pozwalał uruchamiać gry ze Switcha na Windowsach, Linuxa, no i telefonach oraz tabletach z platformą Google. Pirackie kopie, rzecz jasna. prawdopodobnie emulatory przez cały czas będą gdzieś w sieci dostępne, ale sam krok Nintendo jest o tyle ważny, iż może wpływać na twórców innych aplikacji na wzór Yuzu. Do tej pory ekipy budujące emulatory chowały się za tzw. homebrew, zaznaczając, iż nie dystrybuując kopii gier mają czyste ręce. Większość z nas wie jednak dobrze, po co powstają emulatory.


4. MAR10 Day i coroczne promki

10 marca to jak zwykle (już od prawie dekady) dzień Mario. W 2015 roku Nintendo of America opublikowało tweeta mającego podkreślić wyjątkową datę kojarzoną z imieniem najsłynniejszego hydraulika na świecie. MAR10 stało się symboliczną dla wąsatego bohatera datą, podczas której japoński gigant promuje najsłynniejsze platformówki i tytuły z Mario w roli głównej. W tym roku również znajdziecie promocje na gry Mario. Co interesującego zapowiedziano?

W ramach MAR10 Day Nintendo proponuje:

  • 14-dniowy, bezpłatny dostęp do Nintendo Switch Online (warto dopisać, iż normalnie jest to tydzięń). Opcja dostępna jest do 17 marca. W pakiecie jest tu kilka gier z Mario (na NES i SNES). Okres ten jest do wykorzystania nie tylko dla nowych użytkowników (także i tych, którzy już okres próbny testowali)
  • do 1 kwietnia w Nintendo Switch Online będą do zebrania punkty Platinum (także w wyżej opisanym okresie próbnym) w grze Super Mario World (SNES). Można je potem wymienić na nagrody cyfrowe i fizyczne (tu m. in. torba Mario)
  • między 7 a 17 marca w Sales & Deals na stronie Nintendo.com lub Nintendo eShop na konsoli Nintendo Switch zniżki na wybrane tytuły z Mario (niektóre sklepy też pewnie zaproponują zniżki na fizycznych nośnikach)

5. Demo Princess Peach: Showtime! (Nintendo Switch)

22 marca na Nintendo Switch dotrze Princess Peach: Showtime!, czyli platformer z udziałem księżniczki Peach znanej z serii Mario. Na początku marca Nintendo wydało demko pozwalające na zapoznanie się z tytułem przed jego zakupem. Gracze otrzymają tu do dyspozycji dwie „moce” bohaterki, pozwalające na „uratowanie Teatru Sparkle przed nikczemną Grape oraz Sour Bunch”. Ta cukierkowa gra kierowana jest bardziej do damskiej części fanów serii japońskiego giganta. Twórcy proponują Peach różne transformacje, dzięki którym poprzez różne umiejętności będziemy ratować trwające przedstawianie. W trakcie rozgrywki gracze będą też przygotowywać desery na Festwalu Słodyczy. How sweet!

A free demo of #PrincessPeachShowtime is now available! Get into the act today with the Swordfighter Peach and Patissiere Peach transformations.

Try it for free: pic.twitter.com/MwukBzZ5vH

— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) March 7, 2024

Przypomnę, iż 22 marca wraz z grą Princess Peach: Showtime! pojawią się też specjalne zestawy kontrolerów Joy-Con w kolorze pastelowego różu (kojarzonego z księżniczką). O tych wariacjach gamepadów pisałem już kilka przeglądów temu. Będę uzupełnieniem alternatywnego zestawu konsol, skierowanych do dziewczynek.


6. Kingdom Rush 5: Alliance (iOS/Android)

Już niedługo na iOS i Androida pojawi się kolejna odsłona popularnego Kingdom Rush. Ironhide Games rozpoczęło zwiastowanie mobilnej produkcji. Pierwszy tytuł tower defense tego developera debiutował już w 2011 roku. Nadszedł czas na Kingdom Rush 5: Alliance. Parę lat temu do serwisu Apple Arcade trafił Legends of Kingdom Rush z odmienną mechaniką, ale nie przyjął się tak dobrze jak oryginalna rozgrywka. Najnowsza wersja będzie trzymała się oryginalnej zabawy. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, z kim toczone będą walki, ale teaser sugeruje kosmitów.


7. GPD Win 4 (2024) już dostępne

GPD Win 4 pojawiło się na rynku w 2022 roku. Ta przypominająca PSP od Sony PC-konsolka była dostępna w kilku wariacjach. W tej pierwszej z procesorem AMD Ryzen 7 6800U. W 2023 roku sprzęt zyskał Ryzen 7040U. Teraz (w 2024) maszynka otrzymuje opcję z Ryzen 7 8840U, 32GB of RAM i choćby 2TB na dane. Gadżet udostępniono na stronach Indiegogo (crowdfunding) w trybie InDemand (już gotowego produktu). Cenę ustalono na 985$. Wysyłka powinna nastąpić w kwietniu. Tańsze modele edycji 2024 też powinny trafić do sprzedaży. Myślę, iż z Ryzen 5 8640U i 16 GB RAM/512 GB na dane. Nie wykluczone, iż zobaczymy też wariację 64GB/4TB.

The 8840U GPD WIN4 is available on IGG:

— GPD Game Consoles (@softwincn) March 5, 2024

Większość pozostałych parametrów GPS Win 4 (2024) się nie zmieniła:

  • ekran: dotykowy IPS LCD 6″ (1920 x 1080), 60Hz
  • klawiatura ukryta pod wysuwanym ekranem
  • pamięć: LPDDR5x-7500, PCIe 4.0 M.2 2280 NVMe
  • bateria: 45.62 Wh
  • porty: USB4 Type-C (40 Gbps), USB 3.2 Gen 2 Type-C (10 Gbps), OCuLink (63 Gbps)
  • port słuchawkowy 3.5 mm i czytnik kart microSD
  • opcjonalne 4G LTE
  • łączność: Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2
  • system: Windows

Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

8. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodała do chmurowego katalogu 8 pozycji. Żadna z nich nie pochodzi z serwisu dla Xboxa. Lista w coczwartkowe aktualizacji GFN prezentuje się następująco (prawie cały pakiet to nowości):

Don’t 𝑷𝒂𝒔𝒔 this up!

Ultimate & Priority Day Passes are now available on GeForce NOW along with @gbf_relink_jp, @PlayUndisputed, and several other games.

Full blog pic.twitter.com/5xVC1W5Dcb

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) March 7, 2024

  • The Thaumaturge (nowość na Steam)
  • Classified: France ‘44 (nowość na Steam)
  • Expeditions: A MudRunner Game (nowość na Steam)
  • Winter Survival (nowość na Steam)
  • Taxi Life: A City Driving Simulator (nowość na Steam)
  • Zoria: Age of Shattering (nowość na Steam)
  • Granblue Fantasy: Relink (Steam)
  • Undisputed (Steam)

9. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawia kolejne tytuły dla Xbox Game Pass w sposób stopniowy (także w ramach Xbox Cloud Gaming, czyli opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Firma zapowiada pierwsze pozycje w katalogu n marzec. Jak zwykle wymieniam wyłącznie te dostępne przez Internet.

if you were wondering what’s coming soon you’ve come to the right place pic.twitter.com/p4h8qh9EK5

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) March 5, 2024

  • Warhammer 40,000: Boltgun
  • PAW Patrol World
  • SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated
  • Control Ultimate Edition – od 13 marca
  • No More Heroes 3 – od 14 marca
  • Lightyear Frontier (Game Preview) – od 19 marca
  • MLB The Show 24 – od 19 marca

10. Nowości w Apple Arcade

Marzec w Apple Arcade to kilka kolejny gier (ponownie casualowych). Mam wrażenie, iż serwis w ogóle się nie rozwija, choć okazjonalnie otrzymuje ciekawsze tytuły (ale coraz rzadziej). Apple aktualnie proponuje te nowości:

  • Battle of Polytopia+ (budowanie cywilizacji)
  • Bloons TD Battles 2+ (walki na arenach typu tower defense)
  • Adventures! (budowanie i rozwijanie bajkowych światów)

New Release

Build a civilization from the ground up with Battle of Polytopia+. Take charge as ruler of a tribe, explore the world, and become a dominant force on the map!

: pic.twitter.com/PEMIEKyaQn

— Apple Arcade (@AppleArcade) March 7, 2024


11. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony zapowiedziało pierwsze tytuły na marzec.

Od piątego marca w Game Catalog znajdą się cztery pozycje:

  • EA Sports F1 23 | PS4, PS5
  • Sifu | PS4, PS5
  • Hello Neighbor 2 | PS4, PS5
  • Destiny 2: Witch Queen | PS4, PS5

The PlayStation Plus Monthly Games for March are:

F1 2023
Sifu
Hello Neighbor 2
Destiny 2: The Witch Queen

Full details: pic.twitter.com/0OOhjibrFx

— PlayStation (@PlayStation) February 29, 2024


12. Najlepsze handheldy w 2023 rok4

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2024 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2024


Idź do oryginalnego materiału