Mobilne granie #135

9 miesięcy temu
Zobacz też: Mobilne granie #134 – AYANEO Next Lite (foto: Indiegogo)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już grubo ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Yes, Your Grace na iOS i Androida
  • Phantom VR chce dodać warstwę haptyczną
  • Sugar Cubes to obudowa dla mini telefonach Jelly od Unihertz, która zamienia go w małą konsolkę
  • Dominion na iOS i Androida
  • jest już cennik MSI Claw (PC-konsolki)
  • Ayaneo Flip KB i DS na Indiegogo
  • Death Stranding: Director’s Cut na iOS
  • NieR Re[in]carnation zniknie z App Store
  • AYANEO Next Lite trafia do sprzedaży
  • Apple Arcade trafia na Apple Vision Pro
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Yes, Your Grace na iOS i Androida (premiera tygodnia)

Na początku lutego do App Store i Google Play dotarła interesująca gra w stylistyce retro. Yes, Your Grace debiutowało na PC i konsolach w 2020 roku, a teraz jest dostępne na mobilnych platformach w wersji iOS i Android. Tytuł ma w sobie cechy gry strategicznej w elementami przygodowymi. Zadaniem gracza jest odpowiednie zarządzanie królestwem poprzez decyzje i dyplomację w odpowiedzi na prośby kierowane od ludu i przyjezdnych. Oczywiście z uwzględnieniem utrzymania pozycji swojej rodziny. Wstęp gry jest do bezpłatnego sprawdzenia.


2. Phantom VR – haptyka dla headsetów

Odkąd rynek poznał potencjał gogli VR wiele firm i startupów zaczęło projektować elementy rozszerzające poziom imersji wirtualnego świata. Na moim blogu mogliście poczytać o kilkunastu peryferiach w postaci różnych wariacji rękawiczek do sterowania i nawigacji w VR. Część z nich stawiała na haptykę. Phantom jest kolejnym przykładem takowych, ale uwalniając ręce od zbędnego materiału. Twórcy przygotowali model otwarty. Na palcach są tylko pierścienie, dzięki którym dociera warstwa „dotyku”, ale nie zasłaniając opuszków.

Firma z Colorado prezentowała możliwości gadżetu w trakcie styczniowych targów CES 2024 w Las Vegas. Wearables łączy się oczywiście bezprzewodowo z headsetem. Stymulację trzeba zaadaptować oprogramowaniem – to już zadanie developerów chętnych uwzględnić możliwości odwzorowania dotyku w cyfrowym środowisku. Autorzy projektu obiecują symulowanie wielu czynności. Od kliknięć, przez odczucie utrzymywania obiektu, aż po poszczególne efekty imitujące przełączanie, przyciskanie itd. Może do wspomóc zarówno symulatory i narzędzia szkoleniowe, jak i różnego rodzaju gry i zabawy. Konsumencka wersja ma dotrzeć na rynek dopiero w 2026 roku.


3. Sugar Cubes zamieni telefon Jelly w mini konsolkę

Mini telefoniki Jelly od Unihertz są nietypowe przede wszystkim z uwagi na swoje gabaryty. Androidy z trzycalowymi ekranami są bardzo wygodne dla kieszeni, ale niekoniecznie przy codziennym użytkowaniu. To propozycje do bardzo konkretnych, niszowych celów. Czas ograniczenie staje się szansą. Pokazuje to Sugar Cubes, które zamienia mały telefon w przenośną konsolkę do grania. Twórcy projektu wykorzystali model Jelly Star jako core adaptera z przyciskami. Wyświetlacz ma tylko 854 x 480 pikseli, chip MediaTek Helio G99 i 8 GB RAM, ale da radę obsłużyć proste gry z Google Play lub emulatorów.

Sugar Cubes X Jelly Handheld Controller Looks Pretty Sweet href="https://twitter.com/hashtag/retrogaming?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#retrogaming

— Retro Dodo (@retro_dodo) January 27, 2024

Sugar Cubes Jelly proponuje dwie wariacje obudowy na telefon. Wertykalną i horyzontalną. Obie z kompletem wygodnych przycisków, analoga i triggerów. Któraś z nich jest bardziej inwazyjna dla konstrukcji telefona, ale zawsze to jakiś sposób na zbudowanie kieszonsolki. Na razie nie wiadomo do końca, ile gadżet będzie kosztował, ale sam Jelly to wydatek ok. 200 dolarów. Przypomnę, iż to drugi projekt związany z nazwą Sugar Cubes. Chińska firma planuje też Small Universe X Sugar Cubes, czyli retro konsolkę z obrotowym wyświetlaczem (pisałem o niej w poprzednim przeglądzie).


4. Dominion na iOS i Androida

Grywam ostatnio w planszówki i widzę, iż sporo z nich ma swoje cyfrowe odpowiedniki. Niedawno w tę stronę poszli też twórcy Dominion. W zeszłym roku gra trafiła na Androida i Windowsy w wersji z wczesnym dostępem, a teraz Temple Gates Games ogłosiło jej edycję również na system iOS. Oznacza to, iż tytuł powinien pojawić się już w oficjalnej wersji. Dominion to gra karciana (typ eurogier), która swego czasu była nagradzana za swoją rozgrywkę. Gracze wcielają się w monarchów, których zadaniem są rządy nad swoimi królestwami. Oczywiście konkurując o zasoby. Zasób kart się rozbudowuje i dobiera pod odpowiednie działania. Wirtualny odpowiednik gry jest darmowy, ale w tej wersji oferuje tylko podstawy.


5. Ile będą kosztować konsolki MSI Claw?

Na PC-konsolki zrobił się ostatnio mały boom. Daleko im w sprzedaży do najpopularniejszych gadżetów do przenośnego grania, ale widać wyraźniejsze zainteresowanie tematem. Potwierdzają to propozycje maszynek kolejnych marek. W trakcie CES w Las Vegas (styczeń) do grona producentów chcących dostarczyć handheld z Windowsem dołączyło MSI. Ich Claw ma już oficjalny cennik. Startuje od 700$.

Here are some stats on the Claw A1M gaming handheld: Comfort grip, intuitive controls, great battery life, and the power of new Intel® Core Ultra processors in your hands.

Learn more about the CLAW: href="https://twitter.com/hashtag/MSIClaw?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#MSIClaw #Gaminghandheld #CoreUltra #RGB pic.twitter.com/Eu2weOpFlQ

— MSI Gaming USA (@msiUSA) January 27, 2024

MSI Claw będzie pierwszą jednostką tego typu pracującą na procesorach Intel Meteor Lake. Pojawią się konfiguracje z Intel Core Ultra 7 155H i Intel Core Ultra 5 135H. Na stronie producenta pojawiły się pełne informacje o modelach. Te pierwsze za 750 lub 800$. Drugi przypadek wyceniono na 700$. W obu większość pozostałych parametrów taka sama, tj. 7-calowy ekran 1080p, 16 GB RAM, Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3 i różne przestrzenie na dane.


6. Ayaneo Flip KB i DS na Indiegogo (crowdfunding)

Zapowiadane od wielu miesięcy Flipy od Ayaneo wkroczyły w obu edycjach na Indiegogo. Chińska marka rozpoczęła crowdfundingową kampanię, w której sprzęt do mobilnego grania można zgarnąć choćby o 200 dolarów mniej. Rozsyłka urządzeń jest planowana już na marzec i kwiecień. Ceny startują od 699$.

Oba Flipy bazują na podobnej konstrukcji, której głównym elementem wyróżniającym jest otwierany ekran. W odmianie KB na dole jest klawiaturka QWERTY, a w DS drugi ekranik. W tym ciekawszym wariancie nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do Nintendo DS o zbliżonej konstrukcji, bo oferuje zbliżone możliwości, m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji. Czy system pozwoli uruchomić tytuły na emulatorze wykorzystującym ROMy dla DS? To ciekawi mnie już od pierwszych wieści na temat tej konstrukcji.

Do kupienia się przeróżne odmiany Flipów. W sumie widzę sześć odmian. Po trzy z Ryzen 7 (7840U) i Ryzen 7 (8840U). Różnią je konfiguracje pamięci od 16 do 64 GB RAM i od 512 GB do 2 TB na dane. Na pokładzie Windows 11 z oprogramowaniem AYASPACE 2.0. Więcej info na temat pozostałych specyfikacji w przekierowaniu poniżej.

Znalezione na Indiegogo


7. Death Stranding: Director’s Cut na iOS

Nowe chipy w iPhone’ach 15 Pro miały udowodnić swój potencjał obliczeniowy m.in. przez zdolność do uruchamiania gier AAA. Podczas wrześniowej prezentacji nowych telefonów Apple zapowiadało „cięższe” produkcje dla iOS oraz iPad OS (iPady minimum z chipem M1). Ostatniego dnia stycznia tego roku na telefony giganta z Cupertino pojawił się Death Stranding: Director’s Cut od Hideo Kojimy. To pierwsza gra tego autora od odejścia z Konami (gdzie specjalizował się w serii Metal Gear). Ma kosztować ok. 100 zł. W Death Stranding (tutaj z dodatkami) zajmujemy się transportem przesyłek w postapokaliptycznym (otwartym) świecie. Niedługo powinna pojawić się kolejna odsłona tego tytułu (na razie na inne platformy).


8. Ugly na iOS i Androidy

Kolejna gra znana z PC i konsol dociera do App Store i Google Play. Może nie jakaś dobrze znana, ale od września już kojarzona przez środowisko graczy. Ugly przypomina mi troszkę klimatem serię Little Nightmares, ale w nieco innej odsłonie. To też platformer z elementami logicznymi w mrocznym środowisku (umyśle głównego bohatera), ale z odmiennym formacie głównej mechaniki całej rozgrywki. Przemieszczamy się po pokojach skrywających wspomnienia pełne różnych zagadek. Najciekawiej wyglądają lustrzane odbicia naszej postaci, którymi musimy odpowiednio sterować. Cena: ok. 30 zł.


9. NieR Re[in]carnation zniknie z App Store i Google Play

Staram się budować tutaj pozytywne zestawienia, ale czasem przychodzi mi też dodać przykre informacje. Zrobię to gwałtownie – NieR Re[in]carnation zniknie niebawem z serwerów, więc jeżeli jesteście fanami serii to pozostało kilka czasu w sprawdzenie tytułu. Ta część trafiła na platformy mobilne (i tylko na nie) w 2021 roku. W kwietniu jej czas na telefonach dobiegnie końca. Dwie pierwsze części były typowymi zręcznościówkami z elementami RPG. W Re[in]carnation całość lekko uspokojono (głównie przez dostosowanie do dotykowego interfejsu). Trzecia część od Square Enix uzupełnia fabułę serii, więc choćby dlatego warto ją ukończyć. Gra jest darmowa, ale wewnątrz jest sporo mikropłatności. Wydawca obiecał, iż w związku z usunięciem gry wprowadzi kilka ułatwień, by udało się ukończyć grę szybciej.


10. AYANEO Next Lite już dostępne

AYANEO Next Lite (foto: Indiegogo)

Nie koniec sprzętu od Ayaneo w tym przeglądzie. Do sprzedaży wkracza model Next Lite, którego wyceniono w tej fazie na 299$ (sto pierwszych klientów, finalnie koszty wzrosną do 349$). To najtańsza PC-konsolka chińskiej marki pracująca na procesorze x86. Niższa cena oznacza rzecz jasna niższe osiągi. Handheld działa na układzie z 2021 roku, więc nie spodziewajcie się cudów. Pozwoli jednak na zabawę w tysiące lżejszych gier. Pod 7-calowym ekranem (800p) ukryto AMD Ryzen 5 4500U 16 GB RAM (LPDDR4x-4266) i 128 GB na dane. Jest też opcja Ryzen 7 4800U/16GB/512GB z 399$. Jak wspominałem przed tygodniem, systemem operacyjnym będzie jednak Windows 11 Home Edition (początkowo miał bazować na SteamOS).


11. AYANEO Pocket S niedługo w sprzedaży

Oj, Ayaneo ciśnie! Oprócz wymienionego wcześniej sprzętu ogłoszono też dostępność gadżetu pracującego na Androidzie. Pocket S ma być jednym z pierwszych (a choćby chyba najpierwszym) z chipem Snapdragon G3x Gen 2 Gaming Platform od Qualcomm. Poprzednia generacja chipa debiutowała w Razer Edge – maszynce do chmurowej zabawy. Sprzęt ma oferować możliwości zbliżone do gamingowych telefonów, ale w bardziej konsolowym, wygodniejszym formacie. Ekran 6 cali (1440p, a więc teoretycznie gotowy na GeForce Now w z tą jakością obrazu dla Androidów), specjalny system chłodzenia, silniczek haptyczny, lekka konstrukcja, do 16 GB RAM i do 1TB na dane, różne tryby pracy systemu, no i oczywiście komplet przycisków z opcją mapowania (m.in. joye z efektem Halla). Jako, iż sprzęt ma być kierowany m.in. pod streaming to za łączność odpowiedzialne będą Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.3 (tak przynajmniej wynikało z ostatnich zapowiedzi, a nie widzę tego w opisie na stronie).

#AYANEO Pocket S vs @Snapdragon
AYANEO collaborates with Qualcomm to create powerful Android handheld gaming performance. AYANEO Pocket S debuts with Snapdragon® G3x Gen 2 gaming platform, delivers a superior gaming experience. pic.twitter.com/uwQ9S9Bcfi

— AYANEO (@AYANEO__) February 6, 2024


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

12. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. NVIDIA dodało do chmurowego katalogu tylko pięć gier, ale przedstawiło też zapowiedź tytułów na pozostałą część lutego. Tradycyjnie nie będę ich tu publikować (pojawią się w kolejnych tygodniach). GFN obchodzi właśnie swoje czwarte urodziny! Bardzo prawdopodobne, iż marka będzie to w jakiś sposób celebrować.

This #GFNThursday we’re celebrating #4YearsOfGFN! @PlayOverwatch 2, @Diablo IV and several other games will be streaming in the cloud this week – don’t miss out on the festivities pic.twitter.com/WvO8fppMez

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) February 1, 2024

  • Bang-On Balls: Chronicles (Steam)
  • Diablo IV (Steam)
  • Overwatch 2 (Steam)
  • RAGE (Steam)
  • RAGE 2 (Steam, Epic Games Store, Xbox w PC Game Pass)

13. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił kolejne tytuły dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Pierwszym lutowym będzie Persona 3 Reload, czyli pierwszy większy AAA tego roku w serwisie amerykańskiego giganta. Remake na platformie otrzymał od razu dostęp do pierwszego DLC. Ogłoszono w sumie cztery gry na pierwszą połowę tego miesiąca:

  • Persona 3 Reload
  • Anuchard – February 6
  • A Little to the Left – February 15
  • PlateUp – February 15

TELL EVERYONE pic.twitter.com/lA6INn6d45

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) February 2, 2024


14. Apple Arcade dla Apple Vision Pro

Początek lutego to premiera nowych gogli Apple Vision Pro (tylko w USA), które mają wprowadzić ofertę giganta z Cupertino w nową erę. Headset ma służyć wielu celom, także grom. Sprzęt ma być gotowy na zabawę również w ramach katalogu serwisu Apple Arcade. Szczęśliwi posiadacze tego wearable (pozwalającego na grę również w mobilnym wydaniu, bo gadżet ma akumulator) otrzymają dostęp do ponad 200 pozycji. Część z nich w bardziej imersyjnym wydaniu. Będę starał się tu o ciekawszych pisać, mimo, iż mało kto ma w tej chwili dostęp do gogli za 3500$.

Czytaj więcej o: Apple Vision Pro

Experience the world of spatial gaming on Apple Arcade for #AppleVisionPro.

Play brand new immersive spatial titles like Super Fruit Ninja, Game Room, Synth Riders, and over 200 more incredibly fun games.

: pic.twitter.com/iKfEKSGm2C

— Apple Arcade (@AppleArcade) February 2, 2024


15. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. W tym tygodniu Sony zapowiedziało pierwszy tytuły na luty.

Od szóstego lutego w Game Catalog znajdą się:

  • Foamstars | PS4, PS5
  • Rollerdrome | PS4, PS5
  • Steelrising | PS5
  • Marvel’s Spider-Man 2 Game Trial (2h dostępu)

The PlayStation Plus Monthly Games for February are:

Foamstars
Rollerdrome
Steelrising

Full details: pic.twitter.com/BEyf7tfqjn

— PlayStation (@PlayStation) January 31, 2024


16. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023


Idź do oryginalnego materiału