Mobilne granie #130

11 miesięcy temu
Zobacz też: Mobilne granie #129 – Retroid Pocket 4 (foto: Retroid)

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Retro Gaming Watch – konsolka na nadgarstek? Smartwatch do grania? (crowdfunding)
  • Nintendo odłącza wtyczkę dla gier online dla przenośnych konsolek Nintendo 3DS
  • iQOO Neo9 to gamingowe „średniaki” z Androidem
  • Monster Hunter Now z bardzo dobrym przyjęciem (Niantic ma drugi po Pokemon Go hit?)
  • koniec Fullmetal Alchemist Mobile
  • nowości Apple Arcade na styczeń
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. Retro Gaming Watch (wearable tygodnia)

Crowdfundingowe platformy służą właśnie do takich celów! Retro Gaming Watch może nie jest niezbędnym do życia gadżetem, ale efektownym projektem dla miłośników old-schoolowego grania. Przykłady miniaturowych konsolek w breloczkowym wydaniu już na blogu prezentowałem (w gamingowej serii wpisów było ich chyba choćby z kilka). Ta konkretna z Kickstartera jest wyjątkowa, bo przygotowana w formie zegarka. Ma otwierany ekranik przypominający konstrukcyjnie Game Boya SP (czyli Advance w zamykanej wersji).

Urządzonko można nosić na nadgarstku jak zegarek i korzystać ze smart funkcji w trybie smartwatcha. Po zdjęciu z ręki wszystko staje się malutką konsolką do retro grania. Z emulatorami na pokładzie i raczej prostymi tytułami (8 i 16-bit), która poradzą sobie z niewielkich wyświetlaczem LCD 1.54″ (320 x 320, 60 Hz). Być może nie będzie to wygodna zabawka, ale gadżetem jest pełną gębą. Czas gry określono na 2-4 godziny lub dwie doby w trybie zegarka. Zależnie od kwoty zbiórki Retro Gaming Watch może zyskać dodatkowe podzespoły, np. czytnik tętna, czy kamerkę.

  • Cena w crowdfundingu: od 159$
  • Premiera: listopad 2024
  • Wyróżnienie za: gadżeciarski format miniaturowego handhelda
  • Znalezione na Kickstarterze

2. Nintendo wygasza grę online na Nintendo 3DS

Nintendo 3DS (foto: nintendo.pl)

Wcześniej w tym roku przekazywał w jednym z mobilnych przeglądów tygodnia, iż Nintendo planuje wygasić wsparcie dla konsolek Nintendo 3DS (i Wii U), czyli urządzeń, które powoli kończą swój żywot. Pewnie mogłyby podziałać nieco dłużej, ale japoński gigant woli skupić uwagę na nowszych systemach. Sklepy eShop dla tych modeli oferowały swoje usługi przez dekadę, więc spełniały swoją rolę przez naprawdę długi okres. W marcu zostały zamknięte, ale usługi online miały być wygaszane dopiero w 2024 roku.

Nintendo postanowiło przyspieszyć wyłączanie serwerów, a więc i grę przez sieć, co na pewno nie spodoba się fanom marki. Sporo graczy korzystało jeszcze z możliwości zabawy online, więc kroki są naprawdę dziwne. Miał być kwiecień 2024 (tak przynajmniej wynikało z doniesień medialnych), a jest grudzień 2023… Koniec gry online dotyczy pierwszych pozycji, więc generalnie jest to początek procesu wyłączania wtyczki.


3. Gamingowy iQOO Neo9 Pro

Zastanawiałem się, czy o nowym iQOO Neo9 Pro tu pisać, bo vivo nie jest obecne na polskim rynku i to już od kilku miesięcy, ale telefon jest warty uwagi. Linia iQOO powstała do celów gamingowych w przystępniejszym wydaniu, więc warto czasem ocenić i takie Androidy. W Chinach przedstawiono możliwości duetu dziewiątej generacji. Nie są to mocarne jednostki, ale oferują minimum oferty, która stawia na mobilne granie.

iQOO Neo9 Pro (foto: vivo)

iQOO Neo9 i Neo9 Pro posiadają kilka gamingowych rozwiązań i parametrów:

  • ekran AMOLED 8T (2800×1260) LTPO 6.78″ ze 144Hz, HDR10+ z jasnością szczytową 1400 nitów
  • chip (Neo9 Pro): MediaTek Dimensity 9300
  • chip: (Neo9): Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
  • konfiguracje pamięci: do 16GB RAM (LPDDR5X) i do 1TB (UFS 4.0)
  • gamingowe elementy: anteny 360º, motorek wibracyjny, wsparcie dodatkowej chipa Q1 do lepszego zarządzania ekranem (frame rate) i specjalne ładowanie 6043mm²
  • szybka łączność: modem 5G, NFC, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 (5.3 w Neo9)
  • audio: głośniki stereo, ale niestety brak portu słuchawkowego
  • bateria: 5160 mAh z szybkim ładowaniem 120W
  • Android 14 z nakładką OriginOS 4 (z dodatkowymi elementami ustawień pod granie)
  • cennik modelu od 3000 juanów, czyli ok. 1650 zł bez ceł i podatków.

4. Wyniki Monster Hunter Now

Około trzech miesięcy temu na iOS i Androida debiutowała nowa gra AR od Niantic – Monster Hunter Now. Fani serii na pewno słyszeli o jej mobilnym debiucie. Bazująca na popularnej serii gier RPG fantasy prosto z Japonii to drugi z lepiej radzących sobie tytułów wymienionego wyżej developera. Jest on znany z Pokemon Go. Próbował powtórzyć sukces innymi propozycjami wykorzystującymi rozwiązania Rzeczywistości Rozszerzonej, ale nic nie zażarło tak dobrze jak stworki od Nintendo. Bardzo możliwe, iż Monster Hunter Now wygeneruje oczekiwane zyski i efekty. Tytuł w kwartał od startu został pobrany na telefony ponad 9 milionów razy. Dał Niantic 100 milionów dolarów, czyli drugi po Pokemonach wynik. Największe przychody pochodziły z Japonii, Hong Kongu, Tajwanu i USA. Zwróciłem uwagę na Monster Hunter, bo wciąż liczę, iż mobilne AR ma szansę na mainstream. Problemem nie są technologie, a pomysły na jej wykorzystanie. Jak się okazuje, również uniwersum ma znaczenie.


5. Koniec Fullmetal Alchemist Mobile w 2024

Sekcja mobilnego grania jest młoda, ale ma już swoje lata. Gry na telefony pojawiały się od początku istnienia telefonów z Androidem i iOS, ale przez tę ponad dekadę ewoluowały wraz ze zmianami możliwości kieszonkowych komputerków. w tej chwili dział ten przechodzi kolejne zmiany, ale wciąż charakteryzuje się odmiennym podejściem do tworzenia gier. Część tytułów próbuje nawiązywać do potencjału odpowiedników na konsole i PC, część szuka alternatywnej drogi z odpowiednim dopasowaniem do specyficznego formatu. Wydawcy starają się trafić do szerszej, ale trudniej określonej grupy graczy. Hit rate jest pod tym względem ma spory rozrzut. Zrealizowany ledwie rok temu Fullmetal Alchemist Mobile jest ofiarą próby adaptacji serii do mobilnej wersji.

Popularne anime zostanie odcięte od sieci pod koniec marca 2024 roku, czyli za kwartał. Square Enix nie jest najwyraźniej zadowolone z efektów. Gra łączy sylwetki bohaterów w 3D i walki na arenach w strategicznym wydaniu oraz turowym systemem pojedynków. Nie jest to typowy gacha. Twórcy podkreślają, iż był pozytywny feedback, ale spora grupa kwestionowała content po pierwszym większym update z okazji roku istnienia tytułu. Zmieniono mechanikę walk i wybrane ustawienia, które wpłynęły na sposób gry.

W teorii aktualizacja miała podnieść zainteresowanie Fullmetal Alchemist Mobile, ale zaangażowanie nie wzrosło. W najbliższych miesiącach gra ma otrzymywać update’y, ale patche mają przywracać dawniejsze elementy i więcej gacha. Square Enix obiecuje zwrócić pieniądze za nieużytą walutę wewnątrz gry. Tutaj ważna kwestia – gra nie może być przeinstalowana lub usunięta, bo utrudni to zwroty. Powinienem napisać na początku, iż gra została wydana tylko w Japonii, więc po zapowiedziach jej kasacji nie ma co liczyć na realizację tytułu globalnie.


6. Ayaneo Flip z AMD Ryzen 7 8840U

AMD lubi z każdym rokiem odświeżać nazewnictwo swoich układów obliczeniowych. Właśnie przedstawiono modele procesorów Ryzen 8040U “Hawk Point”. To „następcy” popularnych w świecie handheldów Ryzenów 7040U (głównie z uwagi na połączenie rdzeni Zen 4 CPU z RDNA 3). Nie mam zbyt wielu ciekawych informacji na temat nowych chipów. Są praktycznie takie same jak poprzednicy. Producent nie wprowadził zbyt wielu poprawek, ale nowy rok to nowe nazwy. Skoku w wydajności nie odnotujecie.

Full Keyboard #AYANEO FLIP KB# Dual Screen #AYANEO FLIP DS# Equipped with the newly upgraded AMD Ryzen 7 8840U and powerful AMD Ryzen 7 7840U, bringing extraordinary and astonishing handheld gaming experience.Join IGG Pre-launch to get more information pic.twitter.com/UywsSLIPhN

— AYANEO (@AYANEO__) December 28, 2023

Ryzen 7 8840U i 8640U będą wirtualnie niemal identycznie do Ryzen 7 7840U i Ryzen 5 7640U. Architektura ta sama, częstotliwości CPU i GPU też. przez cały czas 15-30 watów i domyślne określenie ich na poziomi 28. Zaktualizowano jednostki NPU, które podniosą przetwarzania AI aż o 60%. Jakiś wpływ na gaming? Trudno powiedzieć. Może planowane są jakieś algorytmy, które wykorzystają przetwarzanie danych przez Sztuczną Inteligencję? Zdaje się, iż klatkaż na PC już dzięki temu na tym korzysta.

O konfiguracjach przenośnych konsol z Ryzen 7 8840U napisało już Ayaneo. Modele Flip KB i DS, o których pisałem wcześniej na blogu będzie oferowało taką opcję. Także GPD odświeży listę swoich urządzeń: Win Mini, Win 4, Win Max 2. W tej chwili nowe modele skorzystają na zmianach głównie marketingowo.


Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

7. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. Zeszły tydzień w katalogu GFN był mało ciekawy. W tym NVIDIA wszystko nadrabia. Głównie aż 40 pozycjami na Xboxy i PC Game Pass (od kilku miesięcy Microsoft oferuje gry w chmurze GeForce’a. Szkoda, iż żadnej nowości.

That’s a wrap.

This #GFNThursday we take a look back at the past year of cloud gaming and are adding over 45 @Xbox & @XboxGamePassPC titles to the library.

Thank you for spending a year in the cloud with us.

pic.twitter.com/zDa6xGiNwn

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) December 28, 2023

  • AI: THE SOMNIUM FILES – nirvanA Initiative (Xbox dla Microsoft Store)
  • Amazing Cultivation Simulator (Xbox dla Microsoft Store)
  • The Anacrusis (Xbox dla Microsoft Store)
  • Age of Wonders 4 (Xbox dla Microsoft Store)
  • Before We Leave (Xbox dla Microsoft Store)
  • Century: Age of Ashes (Xbox dla Microsoft Store)
  • Chorus (Xbox dla Microsoft Store)
  • Control (Xbox dla Microsoft Store)
  • Darksiders III (Xbox dla Microsoft Store)
  • Destroy All Humans! (Xbox dla Microsoft Store)
  • Disgaea 4 Complete+ (Xbox dla Microsoft Store)
  • Edge of Eternity (Xbox dla Microsoft Store)
  • Europa Universalis IV (Xbox dla Microsoft Store)
  • Evil Genius 2: World Domination (Xbox dla Microsoft Store)
  • Fae Tactics (Xbox, available on the Microsoft Store)
  • Farming Simulator 17 (Xbox dla Microsoft Store)
  • The Forgotten City (Xbox dla Microsoft Store)
  • Human Fall Flat (Xbox w PC Game Pass)
  • Immortal Realms: Vampire Wars (Xbox dla Microsoft Store)
  • Lethal League Blaze (Xbox dla Microsoft Store)
  • Martha is Dead (Xbox dla Microsoft Store)
  • Matchpoint – Tennis Championships (Xbox dla Microsoft Store)
  • Maneater (Xbox dla Microsoft Store)
  • The Medium (Xbox dla Microsoft Store)
  • Metro Exodus (Xbox dla Microsoft Store)
  • Mortal Shell (Xbox dla Microsoft Store)
  • MotoGP 20 (Xbox dla Microsoft Store)
  • Moving Out (Xbox dla Microsoft Store)
  • MUSYNX (Xbox dla Microsoft Store)
  • Neon Abyss (Xbox w PC Game Pass)
  • Observer: System Redux (Xbox dla Microsoft Store)
  • Pathologic 2 (Xbox dla Microsoft Store)
  • The Pedestrian (Xbox dla Microsoft Store)
  • Raji: An Ancient Epic (Xbox dla Microsoft Store)
  • Recompile (Xbox dla Microsoft Store)
  • Remnant: From the Ashes (Xbox w PC Game Pass)
  • Remnant II (Xbox w PC Game Pass)
  • Richman 10 (Xbox dla Microsoft Store)
  • Sable (Xbox dla Microsoft Store)
  • SpellForce 3: Soul Harvest (Xbox dla Microsoft Store)
  • Surgeon Simulator 2 (Xbox dla Microsoft Store)
  • Sword and Fairy 7 (Xbox w PC Game Pass)
  • Tainted Grail: Conquest (Xbox dla Microsoft Store)
  • Tinykin (Xbox dla Microsoft Store)
  • Worms W.M.D (Xbox dla Microsoft Store)
  • Worms Rumble (Xbox dla Microsoft Store)

8. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft skromnie startuje z nowym rokiem w Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach). Na razie o tytułach na styczeń nie wiadomo za wiele. W dodatku to co już podano jest przeznaczone na drugą połowę miesiąca. Na razie widzę jedynie dwie pozycje…

  • Turnip Boy Robs a Bank (napady na bank) – 18 stycznia
  • Go Mecha Ball (strzelanka rougelike) – 25 stycznia


9. Tamagotchi Adventure Kingdom w Apple Arcade

Pod koniec zeszłego roku Apple zapowiedziało nowości dla serwisu Arcade. Zwykle przygotowywało po cztery tytuły na miesiąc, czyli po jednej premierze na tydzień. W styczniu 2024 platforma zyska tylko trzy gry:

  • Tamagotchi Adventure Kingdom (wariacja korzystająca z dorobku serii Tamagotchi)
  • Cornsweeper (gra logiczna/puzzle z relaksującą muzyką w tle)
  • Blackjack (klasyczna gra karciana w cyfrowym wydaniu)

Jako pierwsze czwartego stycznia zadebiutuje pozycja z World of Tamagotchi.

Coming Soon to Apple Arcade: Tamagotchi Adventure Kingdom

Get ready to party like it’s 1997. This epic, wholesome adventure from @BandaiNamcoMobl is full of cozy fun for everyone.

Make friends on January 4: pic.twitter.com/Itomux0Tkt

— Apple Arcade (@AppleArcade) January 1, 2024


10. Nowości w PlayStation Plus z Remote Play

PlayStation Portal (foto: Sony)

Usługi Remote Play w ramach PlayStaton Plus dotyczą streamingu gier również na urządzeniach z iOS lub Androidem oraz kontrolerem DualSense, więc przegląd nowości szykowanych dla subskrybentów usługi mają w moim przeglądzie sens. Sony zapowiada gry na styczeń 2024.

W ramach PS Plus (w opcji Premium ze streamingiem) serwis w Game Catalog zyska kilka konkretnych pozycji. Przypomnę, iż można je uruchomić też zdalnie na przenośnym PlayStation Portal, gdy jesteśmy w tej samej sieci co nasze PS5.

  • A Plague Tale: Requiem | PS5
  • Evil West | PS4, PS5
  • Nobody Saves the World | PS4, PS5
  • Warframe: Syrinx Collection – exclusive PlayStation Plus Pack

The PlayStation Plus Monthly Games for January are:

A Plague Tale: Requiem
Evil West
Nobody Saves the World

Full details: pic.twitter.com/0xpNiXUla8

— PlayStation (@PlayStation) December 27, 2023


11. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023


Idź do oryginalnego materiału