Mobilne granie #118

1 rok temu
Zobacz też: Mobilne granie #93

Dzisiaj wtorek, a więc mobile gaming. Chyba każdy zdążył już zauważyć, iż gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na telefony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas.

Co wtorek regularnie podsumowuję rynek w segmencie mobilnego grania. Znajdziecie tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na przenośny sprzęt do grania. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Już ponad setne podsumowanie rynku mobilnego grania! Ponad 100 kolejnych tygodni z przeglądem przenośnych platform. A wydawało się na początku, iż nie będzie specjalnie o czym pisać. Z tygodnia na tydzień mobile gaming przyspiesza. W minionych siedmiu dniach też było ciekawie

  • Ayaneo Pocket Air trafia do pierwszych klientów
  • GPD Win 4 też zaczęła docierać do klientów
  • Cocoon debiutuje na Nintendo Switch
  • w kwietniu 2024 koniec gier online na konsolach Nintendo 3DS i Wii U
  • debiutuje EA Sports FC Mobile
  • rusza przedsprzedaż Lenovo Legion Go
  • Warcraft Rumble z datą premiery
  • Romans: Age of Caesar na iOS i Androida
  • kiedy mobilne Call of Duty: Warzone Mobile?
  • Jeopardy! World Tour+ w Apple Arcade
  • Dead Cells: Netflix Edition w Netflix Games
  • przegląd nowości w serwisach gamingowych

1. AYA Neo Pocket Air (trwa rozsyłka)

Kilka tygodni temu ruszyła crowdfundingowa kampania ciekawej konsolki. Akcja wciąż trwa, a producent już rozsyła pierwsze sztuki maszynki. Chciałem to podkreślić, bo nie jest to częsta praktyka na Indiegogo lub Kickstarterze. Sprzęt jest już gotowy i nie czeka na zakończenie zbiórki z wysyłką efektów.

Przypomnę (enty już raz, bo gadżet przypadł mi do gustu) – Ayaneo Pocket Air to konsolka pracująca na Androidzie, a więc urządzenie bardziej zbliżone przeznaczeniem do maszynek pod chmurę, np. Logitech G Cloud i Razer Edge. Poniżej załączam główne specyfikacje handhelda.

  • ekran AMOLED 5.5 cala (1920 x 1080)
  • chip: MediaTek Dimensity 1200
  • dwa analogowe joye (+ komplet niezbędnych przycisków)
  • wygodny grip i kompaktowe wymiary (224 x 89.5 x 17 mm)
  • Android 12 z launcherem AYA Home i apką AYA Space
  • aplikacja Cloud Game Database do rozpoznawania gier na urządzeniu (pobierania okładek i aranżacja biblioteki, by zaoferować wygodniejsze menu)
  • motorek wibracyjny
  • bateria 7450 mAh
  • aktywne chłodzenie klasy ”x86-level”
  • łączność i porty: WiFi 6, Bluetooth 5.2, audio jack 3.5 mm, slot na karty microSD, USB 3.2 Gen 2 Type-C i drugi USB-C tylko do ładowania baterii
  • cena Ayaneo Pocket Air: od 279$

Znalezione na Indiegogo


2. GPD Win 4 też trafia do klientów

GPD Win 4 2023 (foto: GPD)

GPD też realizuje już swoje crowdfundingowe zamówienia. Ich handheld zaczyna docierać do pierwszych fundatorów. W odróżnienia od Ayaneo, GPD Win 4 akcja na Indiegogo się już jednak zakończyła (wystartowała latem).

Przypomnę: odświeżona wersja gadżetu utrzymała swój charakterystyczny design (a’la PlayStation Vita z wysuwaną klawiaturką), ale w środku zyskała kilka usprawnień. Proponuje szybszy procesor i grafikę oraz opcjonalne rozszerzanie pamięci (RAM i ROM).

Zaktualizowana wariacja otrzymała chip AMD Ryzen 7 7840U chip, do 64GB RAM (LPDDR5x-7500) i choćby 4TB na dane PCIe 4.0. Jest też slot na M.2 2280. Pojawił się też port Oculink wspierający transfer 63 Gbps, czyli możliwość podłączenia zewnętrznego docka dla karty graficznej (jak GPD G1 eGPU). Żeby pomieścić ten moduł konieczne było pozbycie się USB-A. Reszta parametrów pozostała bez zmian. przez cały czas wyróżnikiem będzie opcjonalny moduł dla 4G LTE, czego brakuje wielu bezpośrednim rywalom.

Firma przekazała, iż w ostatnim czasie wysłała 358 konsolek. 250 sztuk GPD Win4 z Ryzen 7 7840U (z 32 GB RAM i 512 GB na dane) oraz 108 odmian z Ryzen 7 7840U (z 64 GB RAM).


3. Cocoon na Nintendo Switch

Jeśli gra pochodzi od twórców Limbo i Inside to z marszu można stawiać, iż będzie ciekawa. Na Nintendo Switch zadebiutował Cocoon. Bardzo oryginalnie prezentujący się puzzler, w którym przemierzamy różne opuszczone światy niczym portale. Rozwiązują zagadki odnajdujemy przejścia i zmieniamy otoczenie. Całość z pewnego rodzaju fabułą, a przynajmniej ciągiem zdarzeń. Wizualnie fantastyczne. Zapisałem sobie do swojej listy pozycji, które trzeba koniecznie sprawdzić. Tym bardziej, iż i Limbo i Inside było fajne.

Discover worlds within worlds, explore ancient alien environments, and face monstrous guardians as you unravel a cosmic mystery in COCOON!

Available now on Nintendo Switch: pic.twitter.com/czuOzfxfC7

— Nintendo of America (@NintendoAmerica) September 29, 2023


4. Serwis Nintendo 3DS i Wii U zakończy się w kwietniu 2024

Cykl życia produktu jest nieubłagany. choćby najlepszy sprzęt sprzed lat nie będzie wspierany w nieskończoność. Nintendo zamknęło w tym roku eShop dla modeli 3DS i Wii U, a teraz zapowiada koniec usług online. Japoński gigant zaplanował te kroki na wczesny kwiecień przyszłego roku. Oba urządzenia zostaną odcięte od gier multiplayer, ale wciąż możliwy będzie redownload gier oraz patchów. Nie wiadomo do kiedy takie opcje będą możliwe, ale dobrze, iż są. Fani Pokemonów mogą spać spokojnie jeżeli chodzi o kwestie chmurowych serwerów dla Pokémon Bank (przynajmniej na razie, bo tu też data wyłączenia serwisu nie została jeszcze zaproponowana). Zniknie SpotPass, natomiast StreetPass dalej będzie funkcjonować (o ile znajdziemy innego gracza z Nintendo 3DS, który z tego rozwiązania korzysta).

As of early April 2024, online play and other functionality that uses online communication will end service for Nintendo 3DS and Wii U software. Thank you very much for your continued support of our products.

Find out more:

— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) October 4, 2023

Szybkie przypomnienie. Wii U debiutowało w 2012 roku. Sprzedaż zakończono w 2017 roku (jako jedna z gorzej sprzedających się konsol Nintendo). Nintendo 3DS pojawiło się na rynku w 2010 roku, a swój cykl zakończyło dziesięć lat później (tu odnotowując ogromny sukces w sprzedaży). Nintendo Network dla obu rozpoczęło życie w 2012 roku.


5. EA Sports FC Mobile na iOS i Androida

Od tego roku „FIFA” od Electronic Arts przeszła jedną ze znaczniejszych zmian w całej swojej karierze. Gra nie będzie już sygnowana akronimem światowej organizacji futbolu. EA Sports FC 24, bo taką teraz nosi nazwę, miała być początkowo darmowa, ale coś nie pykło i jest znaaaacznie droższa od poprzednich iteracji Koncepcja miała bazować na dostępie free-to-play z elementami mikropłatności, ale ostatecznie zwyciężył tradycyjny schemat (czytaj: kasa, kasa, kasa!). Wraz z nową odsłoną serii pojawiła się też jej mobilna odmiana.

EA Sports FC Mobile zadebiutowała 26 września, czyli na kilka dni przed premierą adekwatnego FC 24. Dla posiadaczy FIFA Mobile tytuł będzie dostępny jako bezpłatna aktualizacja. Na okładce Vinícius Jr. – jedna z twarzy nowej serii. Jak się pewnie domyślacie, tempo rozgrywki oraz mechanika gry będzie dopasowana do mobilnych urządzeń, by sprostać możliwościom dotykowych ekranów. Na szczęście są zmiany. W grze zobaczymy style biegania charakterystyczne dla poszczególnych zawodników, czy podejścia do karnych. Odtwarzane będą też „cieszynki”. Odświeżono system strzałów, dryblingi, czy agresywne wślizgi.


6. Lenovo Legio Go w przedsprzedaży

Jedna z ciekawszych PC-konsolek (przynajmniej wg mne) rozpoczyna przedsprzedaż. Lenovo otwiera pre-ordery na Legiona Go. Maszynki o wielofunkcyjnym przeznaczeniu. Sprzęt spory, bo z aż 8.8-calowym wyświetlaczem (2560 x 1600) w odświeżadniu 144Hz i najnowszym układem AMD Ryzen Z1 Extreme, ale z odpinanymi w stylu Switcha kontrolerami. Jeden z nich można choćby zamocować jak joystick (specjalna podstawka). Oczywiście z opcją podpięcia pod większy ekran. Efektownie wygląda opcja współpracy z okularami (ubieralny monitor). Cennik startuje od 700$ (dostępność ruszyła na wybranych rynkach – w naszym kraju ceny startują od 3 799zł). Urządzenie powinno docierać do klientów na przełomie października i listopada. Bardzo ciekawi mnie, jak Legion poradzi sobie z energią i czasem pracy. To dwie słabe strony segmentu mobilnych konsol uruchamiających tytuły z PC.

Czytaj więcej o: Lenovo Legion Go

Game on the go without juggling between multiple launchers + interfaces. The new Lenovo Legion Go ft. @AMDGaming comes with Legion Space – allowing you to easily switch between limitless options on @XboxGamePass, Gamesplanet, Android, and more! Learn more: pic.twitter.com/dMkVqS1Yli

— Lenovo Legion (@LenovoLegion) October 6, 2023


7. Romans: Age of Caesar na iOS i Androida

Wydane na Steam w kwietniu 2022 roku Romans: Age of Caesar trafia na mobilne platformy w sposób globalny. W styczniu tytuł rozpoczął ekspansję na iOS i Androidzie w wybranych regionach, a teraz powinien być dostępny w App Store i Google Play Store wszędzie. Brytyjskie Firefly Studios proponuje nam sieciową grę strategiczną, w której przebudowujemy Cesartswo Rzymskie i staje na jego czele jako głowa (cesarz).

Ten city-builder pozwala na rozgrywkę w trybie kooperacji, czyli współpracę w tworzeniu metropolis choćby w szesnaście osób (zakładam, iż nie tylko współpracę?). Gra nawiązuje w wielu aspektach i mechanice do klasyków z lat dziewięćdziesiątych, kiedy to takie produkcje świeciły największe triumfy. Widać to zresztą także po estetyce oprawy graficznej. Nie zabraknie handlu, polityki, potyczek wojennych, czy elementów strategicznych. Tytuł bezpłatny, ale z wewnętrznymi mikropłatnościami.


8. Warcraft Rumble na iOS i Androida już 3 listopada

Już trzeci raz w przeciągu miesiąca piszę o Warcraft Rumble, ale widocznie twórcy odpowiednio sprytnie dozują info na temat gry. Właśnie sprecyzowali datę premiery tytułu na 3 listopada. Pozycję można już rezerwować w przedsprzedaży. Mówimy o pozycji freemium, więc będzie do pobrania ze mobilnych sklepików za darmo. Wewnątrz mikropłatności.

Nie jest to raczej tytuł, na który liczyli fani. To gra strategiczna, w której będziemy prowadzić oddział w walce na małych arenach. Wraz z kolejnymi misjami nasz zespół będzie się doposażał, a bohaterowie rozwijali umiejętności (lub dochodziły nowe postacie). Twórcy udostępnią tryb fabularny oraz walkę multiplayer. Premierę przewidziano na ostatni dzień 2023 roku. Trudno jeszcze przewidywać, czy jest to termin ostateczny. Ceny nie podaję, bo pozycja jest bezpłatna. W związku z tym spodziewajcie się mikropłatności, na których Blizzars będzie kosił szmal


9. Call of Duty: Warzone Mobile dopiero wiosną 2024

Call of Duty: Warzone Mobile miał trafić na telefony w tym roku (zaraz po Call of Duty: Modern Warfare II), ale tak się nie stanie. Nowy battle royale od Activision otrzymał nowy zwiastun, na którym widać datę nowej premiery – wiosna 2024. Fanom CoD przyjdzie zatem jeszcze trochę poczekać. Nie ma konkretnej daty, ale przedsprzedaż w Google Play i App Store już ruszyła. Areny w Warzone Mobile mają pomieścić choćby do 120 graczy. Wszystkie elementy będą naturalnie nawiązywały do Warzone. Nie jestem pewien, ale Battle Pass powinien uwzględnić Modern Warfare II i Warzone 2.0. Przy okazji trailera ogłoszono też dostęp do Rebirth Island. Mobilnie zadebiutuje też tryb z Resurgence.


10. Samsung Exynos 2400 oficjalnie

Samsung Semiconductor przedstawił potencjał nadchodzącego Exynosa 2400 – swojego flagowego procesora dla mobilnych urządzeń. Specyfikacje pokazano na System LSI Tech Day w San Jose (Kalifornia). Względem poprzednika, tj. Exynosa 2200 skok w osiągach jest zauważalny. CPU jest o 70% szybsze (1.7x), a przetwarzanie AI aż 14.7x. To nie wszystko, bo GPU, czyli Xclipse 940 ma wsparcie architektury AMD RDNA 3, a więc ponownie z ray tracingiem. To oznacza, iż mobile gaming ma uzyskać lepsze rednerowanie cieni, odbić, no i ogólnej pracy światła.

IF we take the 70% increase in performance literally for geekbench 6 (this is just an if), here’s how the Exynos 2400 could score

~ 2400 single core score
~ 6020 multi core score pic.twitter.com/XOmVijiegS

— Anthony (@TheGalox_) October 6, 2023

Wątpię, by Exynos 2400 zbliżył się do Snapdragona 8 Gen 3 lub A17 Pro od Apple, ale dziesięć rdzeni to coś nowego w mobilnych układach. Samsung proponuje litografię 4 nm LPP+ i CPU w konfiguracji 1+2+3+4. Ten główny core (Cortex-X4) dysponuje 3.1GHz. Potem kolejne to odpowiednio 2x 2.9 GHz, 3x 2.6GHz i 4x 1.8GHz. Na pewno możemy liczyć na wsparcie RAM w standardzie LPDDR5X i pamięci masowej w UFS 4.0. Od strony przetwarzania obrazu też jest nieźle. Całkowicie nowy procesor sygnału (ISP) obsłuży sensory choćby w 320 megapikselach, a video nagra w 8K w 60 fps. Nie zabraknie też 5G z Narrowband Internet of Things (NB-IoT), Non-Terrestrial Networks (NTN) oraz pomocy łączności satelitarnej.

Sądzę, iż zaprezentowana w tym samym czasie nakładkę One UI 6.0 dla Androida skorzysta na optymalizacji we współpracy z Exynosem 2400. Ciekawi mnie też, czy Tensor G3 ma jakiś związek z nowym układem Samsunga? Google korzysta z pomocy koreańskiej marki przy produkcji chipów do Pixeli. Aby wyczerpać temat, wyszukałem jeszcze wyników osiągów. Geekbench 6 wskazuje 2400 punkty dla pojedynczego rdzenia i 6020 dla wielu więc naprawdę nieźle. Co jeszcze na tematy nowego procka? Spekuluje się (i to dość głośno), że Exynos 2400 zadebiutuje w styczniu w europejskich Galaxy S24 i S24+. Galaxy S24 Ultra ma korzystać ze Snapdragona 8 Gen 3. Zobaczymy jak będzie. W sieci są już choćby pierwsze porównania obu układów:

Exynos 2400 (Samsung) vs Snapdragon 8 Gen 3 (Qualcomm):

  • liczba rdzeni: 10 (1+2+3+4) vs 8 (1+3+2+2)
  • maksymalne taktowanie: 3.19 GHz vs 3.3 GHz
  • GPU: Xclipse 940 vs Adreno 750
  • modem: Exynos 5300 (10 Gbps) vs Snapdragon X75 (10 Gbps)
  • pamięć: LPDDR5X z UFS 4.0 vs LPDDR5X z UFS 4.1

Kącik nowości na platformach chmurowych

Co tydzień informuję o nowych grach dodawanych do kilku popularnych serwisów streamingowych, w które można pograć m.in. na telefonach, tabletach i PC-konsolkach z Windows. od dzisiaj chmurowe zapowiedzi i premiery będą pojawiać się w końcowej sekcji mojego cotygodniowego przeglądu. Update’y dotyczą: Apple Arcade, NVIDIA GeForce Now, Xbox Cloud Gaming w ramach Xbox Game Pass, czy Netflix Games. W przyszłości dołączy pewnie Amazon Luna (jak będzie dostępne w Polsce).

11. Coczwartkowy update w GeForce Now

Kolejny tydzień, kolejny update listy gier w serwisie GeForce Now. W pierwszym tygodniu października NVIDIA dodała do chmurowego katalogu aż 29 pozycji! To naprawdę bardzo pokaźny pakiet gier. Należy pamiętać, iż od niedawna wzbogacony tytułami z Xbox Game Pass (PC Game Pass, ale dostępny m.in. na PC-konsolkach). Część listy to nowości:

  • Battle Shapers (nowość na Steam)
  • Disgaea 7: Vows of the Virtueless (nowość na Steam)
  • Station to Station (nowość na Steam)
  • The Lamplighter’s League (nowość na Steam, Xbox i PC Game Pass)
  • Thief Simulator 2 (nowość na Steam)
  • Heads Will Roll: Reforged (nowość na Steam)
  • Assassin’s Creed Mirage (nowość w Ubisoft)
  • Age of Empires II: Definitive Edition (Xbox, PC Game Pass)
  • Arcade Paradise (Xbox, PC Game Pass)
  • The Ascent (Xbox, Microsoft Store)
  • Citizen Sleeper (Xbox, PC Game Pass)
  • Dicey Dungeons (Xbox, PC Game Pass)
  • Godlike Burger (Epic Games Store)
  • Greedfall (Xbox, Microsoft Store)

All aboard for #GFNThursday. @assassinscreed Mirage leads the 𝐧𝐞𝐰 𝐠𝐚𝐦𝐞𝐬 coming this week along with a new in-game challenge event for @WorldofWarships players.

Full blog pic.twitter.com/DCQjAVg5pG

— NVIDIA GeForce NOW (@NVIDIAGFN) October 5, 2023

  • Hypnospace Outlaw (Xbox, PC Game Pass)
  • Killer Frequency (Xbox, Microsoft Store)
  • Lonely Mountains: Downhill (Xbox, PC Game Pass)
  • Metro 2033 Redux (Xbox, Microsoft Store)
  • Metro: Last Light Redux (Xbox, Microsoft Store)
  • MudRunner (Xbox, Microsoft Store)
  • Potion Craft: Alchemist Simulator (Xbox, PC Game Pass)
  • Shadow Gambit: The Cursed Crew (Epic Games Store)
  • Slayers X: Terminal Aftermath: Vengance of the Slayer (Xbox, PC Game Pass)
  • Soccer Story (Xbox, PC Game Pass)
  • SOMA (Xbox, PC Game Pass)
  • Space Hulk: Tactics (Xbox, Microsoft Store)
  • SpiderHeck (Xbox, PC Game Pass)
  • SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE (Xbox, Microsoft Store)
  • Surviving Mars (Xbox, Microsoft Store)

12. Nowości w Xbox Cloud Gaming

Microsoft przedstawił częściową listę gier dla Xbox Game Pass (i Xbox Cloud Gaming, czyli w opcji chmurowej m.in. z dostępem na mobilnych platformach) na październik:

  • Gotham Knights
  • The Lamplighter’s League
  • Forza Motorsport
  • From Space (od 12 października)
  • Like A Dragon: Ishin! (od 17 października)
  • Jusant (od 31 października)

october plans:
1) carve pumpkin?
2) play these games pic.twitter.com/gkd77fiwGH

— Xbox Game Pass (@XboxGamePass) October 3, 2023

W drugiej połowie miesiąca z Xbox Game Pass (chmura) wypadają:

  • Eville
  • The Legend of Tianding
  • Trek to Yomi
  • Turnip Boy Commits Tax Evasion

13. Jeopardy! World Tour+ w Apple Arcade

Tradycyjnie, Apple Arcade to cotygodniowa premiera w ramach katalogu gier. W pierwszej części października będzie to Jeopardy! World Tour+, czyli tytuł już wcześniej znany z App Store. Teraz w nieco rozszerzonej edycji pojawi się w ramach abonamentu. Gra bazuje na teleturnieju (znanym bardziej w USA), w którym uczestnicy znając odpowiedzi starają się sformułować do nich pytanie. jeżeli miałbym porównać do jakiegoś polskiego odpowiednika to najbliżej mu do Va Banque. Innymi słowy, sprawdzimy głównie swoją wiedzę, ale wyłącznie w wybranych językach.

New App Store Great

What is… America’s favorite game show right in your pocket? Test your wits in @Jeopardy! World Tour+ to triumph over friends, question by question.

: pic.twitter.com/8B7HhEvrUz

— Apple Arcade (@AppleArcade) October 6, 2023


14. Dead Cells w Netflix Games (iOS i Android)

Dead Cells pojawiło się mobilnie na Nintendo Switch z pięć lat temu, a więc dawno temu. Teraz tytuł dotrze też do bilbioteki gier Netflix Games. Dead Cells: Netflix Edition otrzyma wszystkie DLC, które przez te lata rozwijały pozycję. Propozycja na pewno w jakiś sposób inspirowała się Castlevanią (jeden z ostatnich dodatków ma choćby jakiś związek z tą grą). Zdaje się też, iż zabawę możemy przenieść na większy ekran dzięki nowej aplikacji Netflixa, która pozwala zamienić telefon w kontroler do sterowania.

Dead Cell to roguelike, który funkcjonuje na generatywnie powstających levelach (przynajmniej jeżeli chodzi o wybrane elementy). Po drodze sporo power-upów i zagadek. Część obszarów na poziomach jest niedostępna w pierwszej fazie gry. Potem można do nich wracać, co przypomina trochę Metroida. BTW: do dziś sprzedało się ponad 10 milionów kopii tej gry (na wszystkich platformach).


15. Najlepsze handheldy w 2023 roku

Na zakończenie moja autorska lista najciekawszych przenośnych konsol na rynku. 2023 rok to coraz więcej chmurowych jednostek, Androidów (nie tylko do retro zabawy), PC-konsolek, a także kolejne gamingowe telefony. Przygotowałem zestawienie najlepszych handheldów jakie można w tej chwili kupić lub które zmierzają niebawem do sprzedaży. Nie jest to żaden ranking. Raczej przykłady jednostek, na które warto zwrócić uwagę. O większości pisałem w cotygodniowych przeglądach, ale wpadłem na pomysł zbiorczej listy, by ułatwić orientację w segmencie kieszonkowych gadżetów do grania.

Czytaj więcej o: Najlepsze handheldy 2023


Idź do oryginalnego materiału