Mobilna fotografia krajobrazowa z OnePlus Nord 3 5G: bałkański poradnik

9 miesięcy temu

W ramach projektu OnePlus TECHtrip realizowanego w Czarnogórze, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie przygotowaliśmy poradnik z prostymi radami pokazującymi, jak najlepiej wykorzystać potencjał drzemiący w szerokokątnym aparacie znajdującym się w OnePlus Nord 3 5G.

Malownicze tereny, zabytki, atrakcje i podróżniczy vibe sprzyjają realizacji sesji fotograficznych. Często jednak po powrocie okazuje się, iż nie są one tak dobre, jak myśleliśmy w pierwszej chwili. Mamy kilka prostych rad, które pozwolą wykonać idealne zdjęcie! Do większości z nich stosowaliśmy się podczas realizacji projektu OnePlus TECHtrip.

Nasza niesamowita wyprawa dobiega końca, ale czterocyfrowa liczba kapitalnych kadrów, z których lwia część pojawi się w pełnej recenji OnePlus Nord 3 5G, nie pozwoli nam o niej zapomnieć.

Krajobrazowy poradnik fotograficzny z OnePlus Nord 3 5G w dłoni: przygotuj się przed zdjęciem

Jeśli chcesz robić zdjęcia świadomie i przywieźć z wakacji fotki, które będą robiły wrażenie na Twoich znajomych, rodzinie, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Pewne z nich, jak sprzęt i kompozycja zależą od Ciebie. Inne, jak pogoda, warunki oświetleniowe, ruch uliczny, ludzie czy też dostępność miejsca, w którym przebywasz (bo fotografowanie w nim może być utrudnione) to coś, co może się wymknąć spod kontroli. Bałkański OnePlus TECHtrip dostarczył nam pięknych widoków. Udało nam się zarejestrować ujęcia, do których będziemy wracać. Na szczególną uwagę zasłużył Dubrownik, znany ze scen z serialu Gra o Tron. [caption id="attachment_201491" align="aligncenter" width="1920"] Do stabilizacji wykorzystujcie zastane elementy / Park Narodowy Biogradska Góra[/caption]

Na co masz wpływ

Masz wpływ na ludzi i ekipę, z którą jesteś. Masz też wpływ na sprzęt, z którego korzystasz. Daje on niesamowite możliwości i zaraz pokażemy, jak wycisnąć z nich jak najwięcej. Masz również wpływ na kompozycję zdjęcia — to Ty ustawiasz ludzi, Ty kadrujesz obrazek i Ty dbasz o prawidłową ekspozycję oraz moment do zdjęcia, tak by nic nie popsuło Twojej pracy.

Na co wpływu nie masz

Niestety, ale może się tak zdarzyć, iż zdjęcia z najpiękniejszego miejsca na świecie, w jakim byłeś, popsuje Ci nagła ulewa. Tym akurat nie musieliśmy martwić się na Bałkanach. Możliwe też, iż niektóre miejsca będą tak oblegane, iż będziesz stał w kolejce do zdjęcia i na realizację ujęcia zostanie Ci tylko kilka sekund. To akurat towarzyszyło nam nieustannie w chorwackim Dubrowniku oraz w czarnogórskiej Budvie. Możliwe też, iż trafisz gdzieś, gdzie nie będziesz miał swobody ruchu i możliwości dobrego kadrowania. Utrudnieniem może być również pora dnia i zastane światło lub choćby uliczny ruch. Z tym wszystkim można sobie jednak poradzić. [caption id="attachment_201552" align="aligncenter" width="2560"] Wodospad Kravica – jedno z bardziej „fotogenicznych” miejsc, jakie miałem okazję odwiedzić[/caption]

Ten sprzęt jest świetny, wykorzystaj to

Zacznijmy od sprzętu. Kamery w naszych telefonach już dawno wyparły z rynku małe kompaktowe aparaty fotograficzne, których wielu używało podczas podróży. Nic dziwnego, jakość tego co maluje obiektyw aparatu w telefonie, może być niesamowita. Ważne więc, by świadomie wybrać telefon. Nam w podróży towarzyszy OnePlus Nord 3 5G, który dysponuje świetnym aparatem do selfie, niesamowitym aparatem głównym (z 50 MP matrycą Sony IMX890), aparatem do makro, który ostrzy już od 4 cm oraz ultraszerokokątną jednostką, z której będziemy korzystać właśnie przy zdjęciach krajobrazowych. Dodam, iż nie skupimy się wyłącznie na niej. Fotografia krajobrazowa pozwala również wykorzystywać główny sensor oraz dwukrotny zoom. [caption id="attachment_201529" align="aligncenter" width="2560"] Wysepka Sveti Stefan[/caption] OnePlus Nord 3 5G cechuje ultraszerokokątny obiektyw o polu widzenia 112 stopni. To prawie dwa razy więcej niż widzi człowiek (w stronę nosa widzimy kąt o około 60 stopniach) i mniej więcej tyle samo, gdy patrzymy w stronę ucha (wtedy kąt widzenia zwiększa się do około 100-110 stopni). Aparat ten ma również obiektyw, który ostrzy na nieskończoność. To tak, jak w prawdziwym aparacie, gdy ustawiamy się do zdjęcia krajobrazowego. Ten sam obiektyw ma także jasny obiektyw z przysłoną f/2.2. W menu aparatu można znaleźć wiele dodatkowych opcji, funkcji i trybów fotografowania. Mało kto z moich znajomych je wykorzystuje — moja żona dopiero kilka dni temu dowiedziała się o zasadzie trójpodziału (o której przeczytasz niżej) i świetnym ułatwieniu, jakim jest siatka linii, które może wyświetlać telefon, ułatwiając kadrowanie.

[caption id="attachment_201487" align="aligncenter" width="1920"] Czasami warto spróbować pionowych ujęć[/caption]

Tryby OnePlus Nord 3 5G, które powinieneś znać

Przy szybkich ujęciach najczęściej korzystam z trybu AI — perfekcyjnie dobiera on parametry do zdjęć, na których przeważa niebieskie niebo czy roślinność. Przyda się on, gdy nie będziesz miał czasu w wybór odpowiednich ustawień — just point & shoot! Czymś niesamowitym (a mówię to jako fotograf amator) jest bogata opcja linii i prowadnic. W przeciwieństwie do innych firm OnePlus przygotował dla nas do wyboru rozwiązania, takie jak?:
  • Linie poziome (dzielące kard na trzy części). W fotografii panuje zasada, by dzielić kadr na 2/3. Tzn. dwie części plaży i jedna morza lub jedna część łąki i dwie gór.
  • Siatkę (dzielącą kadr na 9 części). Siatka przydaje się, gdy fotografuje bardziej złożone kadry np gdy widocznych jest na zdjęciu wiele linii i poziomów. Jest też zasada, z którą działa nasz wzrok — najważniejszy element zdjęcia powinien być w jednym z 4 punktów przecinania się linii.
  • Złotą spiralę (którą nazywamy również boskim podziałem, podziałem harmonicznym czy złotą proporcją). To zasada, która jest metafizyczna. Nie wiadomo dlaczego, ale działa również w malarstwie, muzyce, architekturze, matematyce czy ekonomii. Kadr opisany w tej spirali, będzie boskim dziełem, trzeba jednak trochę czasu, by nauczyć się używania tego podziału.
Kolejnym ułatwieniem jest również poziomica. Nie bez powodu wielu fotografów używa statywu lub przykleja małe poziomice do aparatu. Ty już nie musisz! Zobaczysz ją na ekranie — korzystaj z niej przy każdym zdjęciu! [caption id="attachment_201535" align="aligncenter" width="2560"] Ludzie mogą stanowić wyjątkowy dodatek do kadru / Kotor[/caption] OnePlus Nord 3 5G posiada również tryb Pro dla bardziej świadomych użytkowników. Daje on kontrolę nad takimi parametrami aparatu, jak migawka, ISO, kompensacja ekspozycji czy balans bieli. Warto poeksperymentować z własnymi ustawieniami. Mogą one również być konieczne, jeżeli chcemy zrobić np. zdjęcie strumienia czy rzeki w górskiej scenerii. Tryb nocny. Możecie się pokusić również o świetne zdjęcia nocne. Nord 3 5G sam włączy tę funkcję, jeżeli warunki oświetleniowe będą niesprzyjające, czyli w chwili, gdy kadr będzie niedoświetlony. Możecie też ustawić ten tryb i robić zdumiewające zdjęcia krajobrazowe, np. nocnego miasta. [caption id="attachment_201490" align="aligncenter" width="1920"] Podczas sesji fotograficznych trzymajcie telefon w dwóch dłoniach[/caption]

Ekspozycja, kompozycja i złota godzina

Poniżej znajdziesz pigułkę wiedzy, którą powinieneś przyjąć, by robić lepsze zdjęcia na wyjeździe. Szybkie porady zawierają skondensowane informacje. Wykorzystaj je wszystkie i koniecznie daj nam znać w komentarzach pod wpisem lub w mediach społecznościowych, jak Ci poszło.

Kompozycja

Kompozycja to najważniejszy aspekt fotografii. Zastanów się nad tym, co chcesz sfotografować. Pomyśl również o tym, czy pierwszy plan jest najważniejszym elementem zdjęcia lub, czy jakiś element (jak samotne drzewo) odgrywa na nim istotną rolę. Pamiętaj, iż symetria na zdjęciu poprawia jego odbiór. Nie bój się też dramatycznej asymetrii, która nadaje charakteru. Stosuj linie i podziały, które znajdziesz w menu aparatu, a o których mogłeś przeczytać nieco wyżej. Zacznij od trójpodziału, następnie przetestuj siatkę z czterema głównymi punktami. jeżeli to opanujesz, przećwicz też boski podział. Koniecznie włącz poziomicę, ona naprawdę pomaga! [caption id="attachment_201515" align="aligncenter" width="2560"] Spójrzcie tylko na te kolory[/caption]

Ekspozycja i złota godzina

O poprawnej kompozycji napisano setki książek. Oko ludzkie widzi więcej niż obiektyw aparatu. Korzystaj z adekwatnych trybów. Dla przykładu tryb AI w OnePlus Nord 3 5G potrafi wykryć roślinność lub niebo na scenie i podbije odpowiednio kolory zielony i niebieski (ręcznie robią to profesjonalni fotografowie). Wykorzystuj pogodę i zastane światło, by tworzyć dobrze doświetlone kadry. Możesz wpływać na naświetlenie w trybie Pro. Podnosząc EV o 1 lub 2 stopnie, fotografując wapienny mur, lub skały, nadasz zdjęciu niepowtarzalnego klimatu. Po zachodzie słońca możesz nieco zmniejszyć EV, co uwypukli pomarańczowe niebo, światłocienie drzew oraz inne złożone struktury. [caption id="attachment_201525" align="aligncenter" width="2560"] Dubrownik w Chorwacji to wyjątkowe miejsce dla fanów Gry o Tron[/caption] Zainstaluj aplikację, która poda Ci dokładny czas złotych godzin w fotografii. To momenty, gdy słońce świeci delikatnym, plastycznym światłem — to dlatego kochamy poranki i zachody słońca. Fotografowanie w tych godzinach to recepta na bajkowe zdjęcia!

Solidny chwyt lub statyw

Kup niewielki statyw do telefonu. Pomoże on stabilnie go ustawić, a to klucz w fotografii krajobrazowej. Poziomica w menu aparatu wskaże Ci pion. jeżeli nie masz statywu, spróbuj pewnie chwycić telefon w obie dłonie. Jeśli trzęsą Ci się ręce lub wieje silny wiatr, możesz zrobić dwie rzeczy. Przed zrobieniem zdjęcia wypuść z płuc powietrze — zawodowi fotografowie i strzelcy mają wiele wspólnego! Możesz też obciążyć ręce — fotografując, spróbuj wziąć do ręki również plecak, lub butelkę wody. Takie obciążenie redukuje drgania. [caption id="attachment_201516" align="aligncenter" width="2560"] Wplatanie roślinności w fotografię krajobrazową daje świetny efekt / Pelješki most[/caption]

Ludzie — Twoi i ci obcy

Nie bój się prosić napotkane osoby, aby zaczekały, gdy robisz zdjęcie. Za granicą sami, życzliwie wyjdą z kadru. Czasami ludzie, zwłaszcza miejscowi są elementem ujęcia. Poczekaj, aż przestaną zwracać na Ciebie uwagę i zajmą się własnymi sprawami. Jeśli chcesz, by krajobraz ozdobił zdjęcie grupowe, ale nie możesz zapanować nad grupą, to podczas robienia zdjęcia wyciągnij delikatnie rękę, tak jakbyś mówił znajomemu cześć. Zawołaj też, coś w stylu a teraz patrzymy na rękę! Uspokoi to grupę i wyrówna postawę wszystkich osób. Pamiętaj, by powiedzieć, iż będziesz robił ich kilka — nie każde przecież wyjdzie. jeżeli tego nie zrobisz, znajomi rozproszą się po pierwszym zdjęciu.

Warunki, które nie sprzyjają

Kiedyś przeczytałem o fotografie, który na idealne zdjęcie czekał latami, przychodząc w to samo miejsce. Cierpliwość w fotografii popłaca. Poczekaj, aż tłok się zmniejszy, ustąp innym, by mieć odpowiednio dużo czasu dla siebie. Poczekaj, aż przejadą samochody lub zza chmur wyłoni się słońce. jeżeli zdjęcia popsuła pogoda, zastanów się, czy nie poczekać kilka chwil — może pojawi nastrojowa mgła lub gwałtownie wyjdzie słońce.

Łam zasady!

Te zasady mają pomóc. Pamiętaj jednak, iż łamiąc je, czasami możesz uzyskać jeszcze lepszy efekt! Przebieg naszej przygody możecie śledzić na kanałach społecznościowych marki OnePlus, na których znajdziecie jeszcze więcej materiałów z kilku perspektyw.
Idź do oryginalnego materiału