Mobilna fotografia #99 (przegląd tygodnia)

11 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #98 – iQOO 12 i 12 Pro (foto: vivo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już prawie setny przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • DxOMark ocenił Pixele 8 od Google
  • Xperia 1 V zyskuje Video Creator i lepszy Bokeh
  • LumiCard – LEDowe doświetlenie do telefona (crowdfunding)
  • Skaner 3D Revopoint MIRACO (crowdfunding)
  • REEFLEX G-Series to mini obiektywy do iPhone’ów
  • iMicro Q3 – mikroskopik do telefona (crowdfunding)
  • debiutuje iQOO 12 i 12 Pro
  • co potrafi chip Dimensity 9300 od MediaTek?
  • vivo odsłania X100 i X100 Pro z chipem ISP V3
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów
  • Sony Lytia LYT-900 we flagowcach premium?
  • społecznościowych popularnych marek

1. Google Pixel 8 w DxOMark

Serwis DxOMark ocenił już mocniejszego z nowych Pixeli ósmej generacji (zajmuje wysokie, czwarte miejsce ze 153 punktami). Teraz czas na bazowy wariant telefona. Pixel 8 wypadł w analizach całkiem dobrze. Dystans do Pro względem poprzedników znów się zmniejszył. Ta jednostka otrzymała 148 punktów, czyli tylko kilka mniej. Pozwoliło to zająć w rankingu dziewiąte miejsce.

The @Google #Pixel8’s nice and vivid colors were a particular strong point, and it was also convincing in terms of image detail across all light conditions. Overall photo and video performance were similar to the Pixel 8 Pro. pic.twitter.com/queqLJufEg

— DXOMARK (@DXOMARK) November 7, 2023


2. Xperia 1 V z Video Creator i lepszym Bokeh

Sony rozpoczęło aktualizację wybranych telefonów do Androida 14 (wybrane regiony). Topowa Xperia 1 V zyska dzięki niemu również nowe opcje fotograficzne. Wśród nowości znajdzie się aplikacja Video Creator (która była już wcześniej dostępna do oddzielnego pobrania). Drugim uzupełnieniem będzie efekt Bokeh dla trybu portretowego. Ten też już u japońskiego producenta był wcześniej dostępny, ale w nieco słabszej Xperii 5 V (Video Creator też było zresztą oferowane w tym telefonie). W generalnym skrócie: Video Creator służy do szybkiego, automatycznego budowania filmików z dostępnych w rolce nagrań, a Bokeh poprawia efekty rozmycia tła.


3. LumiCard (crowdfunding)

W tym tygodniu przeglądając crowdfundigowe platformy znalazłem kilka gadżetów poprawiających efekty mobilnej fotografii. Pierwszym z nich jest LumiCard, czyli bardzo smukła, ale spora powierzchniowo „lampa” doświetlająca do telefona. Trzyma się magnetycznie nowszych iPhone’ów (i Androidów ze specjalnym etui) i przy okazji bezprzewodowo doładowuje. Ma poprawiać jakość ujęć swoimi 500 lumenami i światłem o temperaturze 5600K. Moduł jest odporny na wodę (IP67), lekki (27 gramów) i smuklutki (3 mm).

Znalezione na Kickstarterze – startuje o 39£ (-33% finalnej ceny). Premiera w kwietniu 2024 roku.


4. Skaner 3D Revopoint MIRACO (crowdfunding)

Zdarzało mi się pisać na blogu o skanerach 3D, ale było to dawno temu, gdy nie miałem jeszcze sprecyzowanej tematyki. Revopoint MIRACO to kolejny z tych bardziej mobilnych (i któryś z kolei tego producenta)Dzięki kompaktowej konstrukcji i nowym narzędziom ma zrewolucjonizować mapowanie obiektów w trójwymiarze. Rejestrator ma wielkość aparatu fotograficznego i własny ekran ułatwiający skanowanie 3D. Poczwórna kamerka głębi i odginany ekranik mają pozwolić na digitalizację rzeczywistości w przyjazny, szybki i prosty sposób. Także własnej twarzy w trybie selfie 3D. Jak już wspominałem, to nie pierwsza taka „zabawka” od tego producenta. Wcześniej oferowano kamerkę 3D m.in. w formacie przystawki do telefona.

Zobacz więcej: Revopoint MIRACO (Kickstarter)


5. REEFLEX G-Series – optyka dla iPhone’ów (crowdfunding)

Kolejna propozycja z crowdfundingu to optyka. REEFLEX G-Series to nie pierwsze na rynku obiektywy do telefonów, ale mogące przyciągnąć zbiórką na Kickstarterze. We wczesnej fazie kampanii fani mobilnej fotografii będą mogli nabyć je taniej, co nie znaczy tanio. Za 142€ (-25% finalnej ceny) otrzymamy kilka soczewek oraz filtrów do kreatywnego rozwoju swoich umiejętności. Z tego co widzę, głównie do iPhone’ów. Zestaw zawiera teleobiektyw z 2x, makro 10x (w wersji long z 7 cm i short – 1 cm), ultra wide 100 stopni i anamorficzne 1.33x. Premierę przewidziano na styczeń 2024 roku.

Znalezione na Kickstarterze


6. iMicro Q3 – mikroskopik do telefona

Ostatnim z gadżetów z Kickstartera jest mikroskop do telefona. Zajmujący mniej więcej tyle samo miejsca co sensor telefonu element ma zaoferować naprawdę niesamowite powiększenia. Twórcy chcą dać nam kieszonkowe wydanie naprawdę malutkiego mikroskopu, który będzie jednak wymagał odpowiedniej stabilizacji. Rozdzielczość 700nm i zbliżenie 1200x za niewielkie pieniądze i w domowych warunkach. Firma rozpoczynała rozwój swoich mikro mikroskopów już w 2018 roku. Na 2024 szykuje iMicro Q3, czyli chyba już piąte wydanie rozwiązania.

Na stronie kampanii przeczytamy, iż najnowszy z modeli (startujący od 49$ kanadyjskich) oferuje:

  • rozdzielczość poniżej mikrona (pierwszy taki dla telefonów)
  • krotność zbliżenia choćby do 1200x
  • stabilne ostrzenie przy pomocy specjalnego statywu
  • niewielkie zniekształcenia (w odniesieniu do dużych mikroskopów)
  • ultra kompaktowe rozmiary (a więc i transport)
  • znacznie niższe koszty od tradycyjnych modeli (ok. 1% ceny)
  • wysoka kompatybilność z niemal dowolnym telefonem

Znalezione na Kickstarterze (premiera przewidziana na kwiecień 2024)


7. iQOO 12 i 12 Pro z tele 64 mega

iQOO 12 i 12 Pro (foto: vivo)

Wczoraj miała miejsce premiera serii iQOO dwunastej generacji. Przewidywano, iż vivo szykuje interesujący projekt i faktycznie iQOO 12 i 12 Pro wyglądają bardzo ciekawie. Potwierdziły się przedpremierowe przecieki na temat potrójnego układu aparatów. Wśród sensorów znalazł się nietypowej rozdzielczości teleobiektyw 64 mega. Powinno też być wsparcie najnowszego procesora przetwarzania sygnału obrazu (ISP) od vivo – chipa V3, który trafi też do flagowych vivo X100.

  • 50 mpx (sensor główny 1/1.3″ OmniVision OV50H) z OIS
  • 50 mpx z f/2.45 (sensor ultra wide Samsung ISOCELL JN1 1/2.76”) z trybem makro
  • 64 mpx (sensor tele OmniVision OV64B 1/2″ z bezstratnym zbliżeniem 3x, 10x „HD Zoom” oraz cyfrowym 100x) z opcją telemakro
  • selfie: 16 mega z f/2.45 w ekranowym otworku

Pozostałe specyfikacje też imponujące, więc całościowo telefony prezentują się fantastycznie! Więcej o nich poczytacie w poniedziałkowym podsumowania telefonowych nowości.


8. MediaTek Dimensity 9300

Przedstawiałem już w poprzednich przeglądach rozwiązania fotograficzne najnowszego Snapdragona 8 Gen 3, a teraz czas na próbkę możliwości bezpośredniego konkurenta – Dimensity 9300 od MediaTek. Ten układ również jest kierowany do flagowych Androidów i również poprawi efekty modułu z sensorami do robienia zdjęć. Nie będę się skupiał na parametrach układu (to znajdziecie w piątkowym podsumowaniu tygodnia). Postaram się wskazać narzędzia, dzięki którym wykonamy lepsze zdjęcia. Oczywistym jest, iż już samo podkręcenie zegara poprawi działanie telefonu, ale i sam chip do obrazowania (ISP) zyskał ulepszenia. Jakie? Producent podaje je ogólnie, natomiast dopiero firmy dostarczające telefony pokażą, co udało się dzięki ISP osiągnąć.

  • Imagiq 990 ISP (9 gen.) ma oferować zdjęcia z always-on HDR
  • wsparcie niezależnego modułu stabilizacji obrazu (3x szybsze OIS)
  • nagrywanie w 8K z 30 fps lub 4K z 30/60 fps w trybie cinematic i z bokeh w czasie rzeczywistym
  • natychmiastowy podgląd nagrania przez połączenie ISP z APU (układ łączyce procesor centralny z tym graficznym)
  • 18-bitowe RAW ISP z AI Semantic Analysis Video Engine (segmentacja na 16 scen dla poprawy efektów całego nagrania

Pierwszym telefonem, który otrzyma Dimensity 9300 ma być vivo X100, którego w Polsce niestety nie kupimy (marka wyszła z naszego rynku).


9. Seria vivo X100 (oficjalne foto)

vivo X100 (foto: vivo)

Skoro już wyżej zapowiedziałem serię vivo X100 to wypada o niej wspomnieć. Już zapowiadałem, iż chiński producent szykuje kolejną generację high-endowych „X” na 13 listopada. W końcu opublikował oficjalne obrazki prezentujące telefon.

Od kilku lat marka wdraża kolejne procesory sygnału ISP i wykorzystuje top z potencjału układów MediaTek i Qualcomm. W tym roku ich modele skorzystają z obu flagowych chipów. Ponownie z koncentracją na mobilnej fotografii. Vivo X100 otrzyma opisanego wyżej Dimensity 9300, a X100 Pro Snapdragona 8 Gen 3.

To już któryś rok z rzędu, gdy vivo kontynuuje stylistykę z ogromnym, okrągłym modułem dla kilku obiektywów. Jakich? Mówi się (przecieki) o takim układzie:

  • Sony IMX920 z f1/1.57 (sensor gówny)
  • Samsung JN1 (sensor super wide z 15 mm)
  • peryskopowy teleobiektyw (Omnivision OV64B 100 mm) ze zmienną przesłoną f/1.57-f/2.57 i 3X
  • Pro+ może dysponować teleobiektywem 200 mega (unikatowy w świecie telefonów)

Jedną z ciekawiej zapowiadanych opcji ma być wyjątkowa jakość zdjęć zachodzącego słońca. ISP V3 (trzeci autorski układ do obrazowania od vivo) ma posiadać zdolność do wyciągania maksa z trudnych scenerii. Zachodzące słońce ma ok. 32 000 lm (niemal 1/4 dziennej „mocy”), a to utrudnia dobieranie aparatowi ustawień. Vivo ma zastosować podobny trick do trybu z Księżycem. telefon znając położenie Słońca ma je „podrasować”. Sztuczka polega na przetwarzaniu obrazu poza samą gwiazdą. Dopiero później dołożyć słonko. W ten sposób zredukuje zbędne prześwietlenia. Tryb ten było już dostępny w vivo X90 Pro, ale prawdopodobnie będzie dopracowany.


10. Sony Lytia LYT-900 z 1″?

Sony rozpoczęło wprowadzanie nowych sensorów Lytia (z piętrową architekturą poprawiającą zbieranie światła) od kilku partnerów, z którymi dopracowywało matryce. Okazuje się, iż w zanadrzu są jeszcze inne, lepsze modele. Tak przynajmniej twierdzi jeden z chińskich tipsterów z Weibo. Digital Chat Station sugeruje, iż kilka topowych flagowców nowej generacji otrzyma wariant Lytia LYT-900 z 1″. Według niego najdroższe wariacje nowych serii chińskich producentów otrzymają jeszcze lepszy aparat. Mowa o telefonach Oppo Find X7 Pro, Xiaomi 14 Ultra oraz vivo X100 Pro+ (wszystkie przewidywane raczej nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku).

Sony LYTIA Image sensor tuned for Snapdragon 8 Series chips

LYT-900 DCG (1″)
LYT-T808 DCG (1/1.4″)#SnapdragonSummit #Snapdragon8Gen3 #Sony #SonyLytia pic.twitter.com/aBBEkIiHr9

— TECHNOLOGY INFO (@TECHINFO45) October 26, 2023


Wszystkie trzy wymienione marki testują ponoć patryce i są z nich bardzo zadowolone. Sensor ma wprowadzić nową technologię DCG (Dual Conversion Gain – czyli wspomniane „piętra” w ułożeniu pikseli i diod). Aktualne modele mają mniejsze sensory, ale osiągi calowych odpowiedników, natomiast LYT-900 ma zaoferować potencjał obu rozwiązań.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:


11. #ShotOnZTE

Mamy jesień, a ja planowałem wrzucać zdjęcia w tym klimacie, ale niektóre marki nie chcą jeszcze wkraczać w aktualną porę roku. ZTE opublikowało zdjęcie typowo wiosenne. Rzadko wrzucam obrazki z telefonów tego producenta, więc galerię rozpoczynam właśnie od tej marki.

Ain’t no better feeling

#ShotOnZTE by beatrica.frs

— ZTE Device (@ZTEDevice) November 8, 2023


12. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm publikuje na swoich kanałach coraz lepsze ujęcia. Jego chipy są obecne w bardzo wielu modelach Androidów, więc rozwijanie hashtagu #ShotOnSnapdragon jest łatwiejsze. Wciąż jednak posty na X (dawniej Twitter) nie są odpowiednio podpisywane (będę na to zwracał uwagę do skutku – brakuje nazwy modeli telefonach jakim wykonano fotkę). Samo zdjęcie kozak! Z Nowej Zelandii, gdzie krajobrazy bujne. Na tego typu ujęcia czeka się czasem godzinami (w jednej pozycji). Czasem jednak wystarczy szczęście do zdarzenia.

#Snapdragon Insider @DominikKocir captured this New Zealand tūī in the most spectacular way possible — #ShotOnSnapdragon. pic.twitter.com/qkwdR443b6

— Snapdragon (@Snapdragon) November 8, 2023


13. #CapturedOnHuawei i zwycięzcy XMAGE Awards 2023

Huawei ogłasza zwycięzców XMAGE Awards 2023. Wygrało zdjęcie błyskawicy (rozświetlającej miasto). Zostało wykonane modelem P30 Pro, a więc flagowcem sprzed kilku lat. Chiński producent przedstawił wyniki ze wszystkich kategorii. W większości widzę modele P40 Pro. Zauważę, iż w gronie laureatów jest Polak. Galeria nagrodzonych prac pod linkiem w załączonym poście z X.

It’s official! After months of anticipation and countless outstanding submissions from every corner of the world, it is our absolute pleasure to announce and celebrate the winners of the XMAGE Awards 2023.

Discover the complete list of winners at pic.twitter.com/aAoKZ943dK

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) November 6, 2023


14. #ShotOnXiaomi i #XiaomiImageryAwards2023

Jedne konkursy się kończą, inne zaczynają. Xiaomi zachęca do nadsyłania prac w ramach #XiaomiImageryAwards2023, czyli własnego konkursu fotograficznego. Co pewien czas na kanałach chińskiego giganta pojawiają się zdjęcia z kategorii, które przyszykowano w tegorocznej edycji. Jak zwykle pochwalę za oznaczanie modeli oraz ustawień aparatu jakie zastosowano przy zdjęciach.

From small victories to grand milestones, let’s revel in the magic of life’s achievements.

Grand prizes await! Submit your 𝘾𝙚𝙡𝙚𝙗𝙧𝙖𝙩𝙞𝙤𝙣 at our #XiaomiImageryAwards2023!
->

: Callie (IG: callie_eh) pic.twitter.com/RymamqWf7E

— Xiaomi (@Xiaomi) November 2, 2023


15. #ShotOnOPPO w Paryżu

OPPO się rozpycha, co widać między innymi na banerach reklamowych przy meczach Ligi Mistrzów (właśnie oglądam Real Madryt, a marka jest jednym ze sponsorów europejskich rozgrywek). Firma stara się promować markę również podczas branżowych wydarzeń. Potencjał mobilnej fotografii chce podkreślić w trakcie prestiżowych Paris Photo 2023. Dzisiaj odbywa się wystawa, na której producent ma być obecny.

OPPO is raising the game in mobile photography and will be featured in the prestigious Paris Photo 2023 exhibition.

Visit our online gallery and discover more stunning #ShotonOPPO images #OPPOxParisPhoto#ImagineIF

— OPPO (@oppo) November 6, 2023


16. #ShotOniPhone

Apple w zasadzie nie musi promować iPhone’a, bo ten już ma wyrobiona markę (i jakość jeżeli chodzi o możliwości fotograficzne). Amerykańska spółka wyróżnia jednak prace swoich klientów, bo to najlepszy droga przyciągania uwagi. W minionym tygodniu zwrócono uwagę na ujęcia z pewnej wyprawy. Artystycznie. Trzeba podkreślić, iż Apple umie wybrać zdjęcia, ale ma łatwiej, bo prac w ramach #ShotOniPhone jest znaaacznie więcej niż pod hashtagami konkurencji.


16. #TeamPixel

Google też jest w czubie wyjątkowo efektownych fotograficznie telefonów. Marka wrzuca na swój Instagram zdjęcia z historią. Każdy post stara się łączyć z krótkimi relacjami użytkowników Pixeli. Prawdopodobnie stąd hashtag #TeamPixel.


17. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG.

Tak się złożyło, iż i ja mam w tym tygodniu zdjęcie słoneczników. Jeszcze wakacyjnie (robię porządki w galeriach, a w ostatnich miesiącach troch ę tego napstrykałem).


18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


20. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

21. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych telefonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)


Idź do oryginalnego materiału