Mobilna fotografia #92 (przegląd tygodnia)

1 rok temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #91 – Polaroid I-2 (foto: Polaroid)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już ponad dziewięćdziesiąty przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • Fairphone 5 z oceną DxOMark
  • debiutuje składany Honor V Purse (co oferuje fotograficznie?)
  • Oppo A2 Pro markuje potencjał
  • Galaxy S24 Ultra może stracić 10x
  • Samsung zapowiada erę teleobiektywów ze wsparciem 200 megapikselowych matryc
  • Sharp z calowym sensorem poza Japonią
  • Oppo z badaniem Polaków (mobilna fotografia)
  • są już konkretne plotki o iPhone’ach 16
  • jak działa teleobiektyw w iPhone 15 Pro Max?
  • Sony Xperia 1 VI z optycznym 6x?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Fairphone 5 w DxOMark

Do działu z ocenami serwisu DxOMark wrzucam zwykle przedstawicieli wyższej półki, ale staram się też wskazywać możliwości telefonów o innej charakterystyce. Zwykle modeli o innej konstrukcji lub bardziej unikatowych rozwiązaniach. Wszystko po to, by sprawdzić, jak fotograficznie radzą sobie takie urządzenia. Dzisiaj krótka analiza Fairphone’a piątej generacji, czyli Androida tworzonego w sposób etyczniejszy od większości konkurencji. Na co pozwolić może sobie w takim przypadku producent stawiający na taką koncepcję? Okazuje się, iż niewiele, ale znacznie więcej od poprzednika.

The latest model @Fairphone 5 5G comes with only slightly improved camera specifications but major improvements in the software department when compared to its predecessor Fairphone 4.

The #DXOMARK product review: pic.twitter.com/9EDr8lvjDc

— DXOMARK (@DXOMARK) September 15, 2023

Fairphone 5 otrzymał od serwisu DxOMark 108 punktów, a to pozwoliło mu na zajęcie dopiero 96 pozycji w rankingu platformy oceniającej potencjał fototgraficzny telefonów. Fairphone 4 zajmuje w tej chwili 129 miejsce z 69 punktami. Jest zatem spory skok, ale przez cały czas przepaść z normalnie produkowanymi telefonami.


2. Honor V Purse (Chiny)

Wracam do telefonów z wyższej półki, ale wciąż pozostając przy nietypowych konstrukcjach. W Chinach premierę miał bardzo oryginalny, choćby jak na składane odmiany, Honor V Purse, które debiutował jako koncept podczas berlińskich targów IFA w Berlinie. Chiński producent bardzo gwałtownie pokazał, iż urządzenie wcale nie będzie jedynie prototypem. Z racji zewnętrznie zginanego ekranu ma inaczej obsadzone aparaty, ale i efektywniejsze wykorzystanie głównego zestawu sensorów w ujęciach selfie.

Honor V Purse jest składny „zewnętrznie” (czyli nie do środka, jak większość rywali). Bardzo podobne adekwatności proponował kiedyś Huawei Mate X i chyba jeszcze jakiś model. Przypominający stylistycznie damską torebkę telefon posiada dwa aparaty w bocznym module. Główny to 50-megapikselowy sensor z f/1.9 z PDAF. Towarzyszy mu 12-megapikselowy ultra wide 120˚ (z f/2.2). „Przednia” kamerka to aparat 8 mpx z f/2.0. O niej tylko wspominam, bo i tak fotki z wyciągniętej ręki lepiej wykonywać po zamknięciu urządzenia. Część wyświetlacza będzie oferować spory podgląd widoku.


3. Oppo A2 Pro (Chiny)

Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #93 – Oppo A2 Pro (foto: oppo.com/cn)

Pozostanę jeszcze chwilkę przy innej chińskiej premierze. Oppo A2 Pro to świetnie prezentujący się Android, ale nie we wszystkich obszarach z adekwatnymi parametrami. Z zakrzywionym AMOLEDem, stylowym designem oraz bardzo dużym modułem fotograficznym nawiązującym do flagowe serii Find X. O ile dwa pierwsze elementy są zgodne z rzeczywistością to już ten trzeci w ogóle.

Nie lubię takich działań, bo to sprytne sztuczki, które przyciągają wzrok, a w rzeczywistości nie dają tyle, ile wygląda z efektownego wzornictwa. Oppo dużym pierścieniem objęło cztery oczka, ale tylko dwa to sensory. Jest to zatem po części atrapa. Główny aparat to 64 mpx z f/1.7 korzysta z pomocy czujnika głębi (2mpx). Z przodu 8 mega z f/2.0.


4. Galaxy S24 Ultra bez 10x?

Teraz dwie interesujące informacje na temat kolejnych generacji flagowych Galaxy. Samsung rozwija swoje zestawy fotograficzne w spójny sposób. Od trzech lat dostarczał optyczne zbliżenie aż 10x (od S21 Ultra), ale tipster Ice Universe przekonuje, iż styczniowy S24 Ultra może posiadać tylko 3x i 5x. Czyżby w momencie, gdy Apple wdraża peryskopową konstrukcję, gigant z Azji się go pozbywał?

Samsung Galaxy S23 Ultra (foto: Samsung)

Leakster twierdzi, iż Galaxy S24 Ultra otrzyma aparaty 10 mpx (tele 3x) i 50 mpx (1/2.52”) z optycznym 5x. Będzie zatem słabsze zbliżenie, ale lepsza jakość ogólna. Wcześnie donoszono, iż w składzie znajdzie się 200-megapikselowy ISOCELL HP2SX (1/1.3″) potrafiący zestawiać ze sobą piksele 4 i 16 do 1 oraz ze wsparciem autofocusa Super Quad Phase Detection. Tylko 12-megapikselowy ultra wide i frontowa kamerka się pewnie nie zmienią.

Druga ciekawostka dotyczy najnowszych informacji o kolejnej generacji aparatu 200 mega. Samsung jako jeden z pierwszych rozpoczął rozwój sensorów o ultra wysokiej rozdzielczości 200 megapikseli. w tej chwili w swojej ofercie ma trzy takie czujniki, z czego jeden wciąż na wyłączność. Producent chce, by teleobiektyw był drugim głównym aparatem zestawu. w tej chwili te jednostki potrafią przybliżyć matrycowo, ale gdyby połączyć je z obiektywem tele, mogą dać choćby 12x zoom.

Samsung dostarczyłby też lepsze osiągi w ujęciach portretowych, w których redukowane byłyby efekty zniekształceń twarzy wynikające z szerokiego kąta. Dłuższe ogniskowe to bliższe rzeczywistości odwzorowanie kształtów. Większe sensory uzyskiwałyby również lepsze efekty bokeh (głębia). Samsung przedstawił zalety 200-megapikselowego teleobiektywu, ale czy wprowadzi go na rynek? We wspomnianym Galaxy S24 Ultra spodziewam się dopracowanego, ale przez cały czas tradycyjnego 200 mpx z 3x. W tej chwili poznaliśmy plany laboratoriów R&D Samsunga, a to zawsze dodatkowe wieści na temat planów rozwojowych segmentu mobilnej fotografii. Dla porównania, Sony ma alternatywne podejście ze zmienną ogniskową, co znajdziemy jedynie w Xperiach.

Telephoto solution of Samsung Galaxy S24 Ultra:
3x 10MP + 5x 50MP 1/2.52″ 0.7μm
The hardware specifications are weaker than Xiaomi 13 Ultra, which is 50MP 1/2.52″ 0.7μm for both 3x and 5x.
I know it’s hard for you to accept,me too, but it’s the truth.
You can place an iPhone15…

— ICE UNIVERSE (@UniverseIce) September 19, 2023


5. Sharp Aquos R8s Pro na Tajwanie

Sharp było chyba pierwszą marką na świecie, która zaproponowało w telefonie sensor typu 1″. Tak dużą matrycę zaoferowano w kilku kolejnych generacjach Androida, ale tylko na terenie Japonii. Modele te nie będę już na wyłączność w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sharp wprowadza model Aquos R8S Pro (bazowy w drodze) na terenie Tajwanu. Być może jest to pierwszy przystanek w globalnej ekspansji urządzenia. Dzisiaj telefonów z 1-calowym sensorem jest więcej (choć przez cały czas garstka), więc krok producenta wydaje się zrozumiały.

Sharp AQUOS R8s Pro (foto: sharp)

Sharp Aquos R8s i R8s Pro mają praktycznie te same parametry co warianty bez „s” w nazwie. Z tyłu Pro ten sam aparat 47.2 mpx z 1″ (19 mm i f/1.9), któremu towarzyszy 14-kanałowy czujnik analizujący warunki świetlne. Pomaga dopasować ustawienia, by zdjęcia wychodziły możliwie najlepiej. Z przodu kamerka selfie 12.6 mpx (27 mm z f/2.3). Telefony dysponują też efektownymi wyświetlaczami IGZO OLED i Snapdragonami 8 Gen 2. Droższy z duetu w przeliczeniu na dolary dochodzi do 1000 „zielonych”. Czy Sharp zdecyduje się w końcu na globalną wariacje urządzenia?


6. Oppo zleciło badanie Polaków pod kątem mobilnej fotografii

Oppo ma bardzo dobre foto-smartfony (pominę ściemniacza A2 Pro, o którym pisałem przed chwilą). Firma zleciła ARC Rynek i Opinia badanie, które ma kilka ciekawych wyników. Większość mało istotna, więc pozwoliłem sobie wybrać te warte uwagi. Grupa badawcza w ramach Zwyczaje użytkowników telefonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego”

  • tylko 130 osób na 1 000 gromadzi więcej niż 3 000 zdjęć w pamięci swojego telefonu (użytkownicy w wieku 18-24 lata ma ich ponad 5000 ). W mojej galerii po pół roku jest ich prawie 3k
  • Polacy są skłonni zapłacić za fotograficzny telefon lekko ponad 2700 zł
  • dla 79% Polaków ważne jest, żeby telefon miał wysokiej jakości aparat fotograficzny (natomiast dla 86% intuicyjną obsługę)
  • prawie 50% badanych uważa, iż ma wysokie umiejętności robienia zdjęć
  • 66% z osób w wieku 18-24 lata wykonuje zdjęcia w pionie (tylko 5% w poziomie). Zakładam, iż reszta albo dowolnie albo w skosie
  • 18% osób w wieku 35-55 lat stosuje orientację poziomą
  • 14% badanych twierdzi, iż Sztuczna Inteligencja nie pozostało wykorzystywana w aparatach telefonów, natomiast 30% nie jest tego pewna (w rzeczywistości AI jest obecne w telefonach od wielu lat i moim zdaniem jest stosowana zbyt często)

Selfie w składanym Oppo (głównym zestawem sensorów). Przy pomocy do niedawna jednego z większych ekranów w „klapce”. Akurat do pionowych kadrów jest wystarczający. pic.twitter.com/jvYowwLIp0

— Smartniej (@smartniej) September 20, 2023


7. iPhone 16 Pro z tetrapryzmowym tele?

Jesteśmy świeżo po prezentacji iPhone’ów piętnastej generacji, a już poznajemy pierwsze konkretne wiadomości na temat prawdopodobnych możliwości następców. Przynajmniej w przeciekach, ale bardzo wiarygodnych (w przypadku tegorocznych telefonów Apple okazały się prawdziwe). Analityk Ming-Chi Kuo sugeruje, iż tetra-pryzmat wprowadzony w świeżutkim iPhone 15 Pro Max pojawi się w obu wariacjach przyszłorocznego Pro. Zainteresowanie obecną jednostką jest tak duże, iż Apple na pewno spróbuje „wcisnąć” peryskopowy moduł również do mniejszego ze swoich telefonów.

A jak działa tetrapryzmowa konstrukcja w iPhone’ach 15 Pro Max? Apple zbudowało oczywiście swój własny moduł fotograficzny. Dysponuje ekwiwalentem 120mm, f/2.8 oraz pikselami 1.12µm. 12-megapikselowy sensor wspólnie z takim obiektywem oferuje bezstratne zbliżenie 5x. „Skomplikowany system luster” umożliwia światłu dłuższą ścieżkę (aż cztery razy) mimo ograniczonej w środku telefona przestrzeni. Gigant z Cupertino stworzył choćby specjalny czujnik 3D do odpowiedniej optycznej stabilizacji obrazu i dla AF. Porusza się w trzech osiach, dzięki czemu jest dwa razy efektywniejszy niż wcześniej. Daje choćby do 10 tysięcy mikrokorekt na sekundę.

Brzmi znajomo? To dlatego, iż technologie są podobne do tych w androidowych peryskopach. Największa różnicą między rozwiązaniami są jednak ich gabaryty. Samsung złożył wszystko w Galaxy S23 Ultra w znacznie większym rozmiarze, ale dzięki temu jego tele oferuje aż 10x (230 mm). Załączam fragment materiału promocyjnego od Apple, w którym producent wskazuje zalety nowego tele.


8. Sony Xperia 1 VI z optycznym 6x? (MWC 2024)

Tak się składa, iż kilku producentów flagowych telefonów chce zaprezentować swoje kolejne generacje wcześniej niż zwykle. Według przewidywań, Samsung planuje Unpacked na styczeń, słyszałem o wcześniejszym debiucie topowego Xiaomi, a teraz pierwsze informacje mówią o marcowym evencie dla Xperii. Sony chce pokazać nowy telefon na targach Mobile World Congress. Xperia 1 VI szła by z trendami związanymi z fotografią tele. Spory sensor teleobiektywu zaoferowałby zbliżenie 6x (prawdopodobnie ok. 140 mm – obecne 5x ma 125 mm). Sony dostarczyłoby oczywiście wszystko ze wsparciem Clear Image Zoom. Pojedynek na zbliżenia może być w przyszłym roku naprawdę interesujący!

Next Gen Xperia will be present on MWC 2024
byu/AppropriateRanger579 inSonyXperia


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

9. #ShotOnRealme

Realme, choć aktywniejsze w ramach promocji zdjęć „ShotOn…” od niedawna, już promuje swój konkurs fotograficzny. Pięcioletnia marka też chce pokazać, iż jej telefony są zdolne do robienia dobrej jakości ujęć. W ostatnim tygodniu obrazkami parasoli (dość nudnego już kadru).

Rain or shine, these umbrellas are coming out to bring some color to your day. Now it’s time for you to bring some color to the #shotonrealme Global Photography Contest ➩ pic.twitter.com/7QHN4aDorq

— realme Global (@realmeglobal) September 15, 2023


10. #ShotOnZTE (astrofotografia)

Przyzwyczailiśmy się już, iż dobry tryb astrofotografii znajdziemy w Pixelach od Google, ale to nie jedyne telefony, które takim potencjałem dysponują. Nocne niebo można już zachować w efektowny sposób również przy użyciu innych telefonów. Swój przykład pokazało na kanałach społecznościowych ZTE. Jeden z użytkowników telefonu Axon 40 Ultra pokazał, co ten Android potrafi. Dla przypomnienia zestaw sensorów, którymi ten model dysponuje:

  • 64 mpx z f/1.6 (35 mm 1/1.7″) z PDAF, laserowym AF i OIS
  • 64 mpx z f/3.5 (peryskopowy teleobiektyw 91 mm, 1/2″) z PDAF, OIS, 3.5x zoomem optycznym
  • 64 mpx z f/2.4 (ultrawide 16 mm 112˚, 1/1.7″) z PDAF

Unlocking the night’s secrets with the incredible #ZTEAxon40Ultra Night Mode

Notice how it brilliantly lifts shadows and mid-tones, creating stunning, high-quality photos that outshine the darkness.

#ShotOnZTE by Cjkuai Photography#zte #Android #nightmode pic.twitter.com/dE8Ip9dbvA

— ZTE Device (@ZTEDevice) September 15, 2023


11. #ShotOnOnePlus (Photo Awards)

Skończył się konkurs fotograficzny organizowany przez OnePlus. Chińska marka ogłosiła wyniki. W OnePlus Photo Awards 2023 zwyciężyła praca „Fire Dragon Dancer at the Night”, czyli ujęcie nocne z wigilii chińskiego nowego roku. Foto wykonane OnePlusem jedenastej generacji. Pozostałe kategorie również są reprezentowane przez zacne zdjęcia. Znajdziecie je w poniższym przekierowaniu:

We’re floored by this year’s #OnePlusPhotoAwards entries, all shot on mobile phones
Congratulations to the winners!@iphoto_awards #ShotonOnePlus

— OnePlus (@oneplus) September 15, 2023


12. #HonorMagicMoments (#AutumnVibes)

Honor kontynuuje jesienne kadry. W tym miesiąc kalendarzowa i astronomiczna jesień już na poważnie, więc tego typu „ciepłe” kolorystycznie ujęcia są powoli na miejscu. Ja jeszcze wolę cieszyć się zielenią i słońcem, ale chińska marka zachęca do szukania żółknących liści. W naszej strefie czasowej na takie najlepiej szykować się w październiku.

Rolling out a leafy carpet this fall. #AutumnVibes
: nmdrene
From the crisp air to the kaleidoscope of fall colours, show us your best photos with the hashtag #HONORMagicMoments for a chance to be featured on our page. pic.twitter.com/Rlk4utChrc

— HONOR (@Honorglobal) September 18, 2023


13. #ShotOnOppo i #ShotOnSnadpragon

Oppo jest teraz zajęte promocją rozpoczętej w tym tygodniu Ligi Mistrzów (sezon 2023/2024, którego jest jednym ze sponsorów), ale nie zapomina o funkcjach fotograficznych. W ramach #ShotOnOppo (i jednocześnie #ShotOnSnadpragon, czyli oznaczeniem chipu Qualcomm, który zajmuje się obrazowaniem) pokazano fotkę miejską, gdzie widać nowoczesną i dawną architekturę Chin. Zakładam oczywiście, iż to ujęcie wykonane w tym kraju (bo nie jest podpisane). Moment uchwycony telefonem Reno10 Pro+.

Past, present, and future#FlipThePerspective with Reno10 Pro+#ShotOnSnapdragon #shotonoppo @oppo @Snapdragon pic.twitter.com/Xf1q0Mrdbk

— Alia (@Redribbon_26) September 15, 2023


14. #TeamPixel

W nocnej fotografii Google wręcz się specjalizuje. Ma efektowne algorytmy, które świetnie wykorzystują hardware (porównując do konkurencji wcale nie jakiś mocarny). Amerykański gigant potrafi softwarem wydobyć co najważniejsze w trudnych warunkach świetlnych. Zorze w obiektywach Pixeli wychodzą perfekcyjnie, a to „tylko” telefony!


15. #ShotOniPhone

Apple promuje teraz iPhone’y 15 generacji. Od zeszłego roku ich telefony wykorzystują sensory większej rozdzielczości, co w ostatnim poście na Instagramie gigant z Cupertino podkreśla. Oto #ShotOniPhone prezentujący natywne 48 megapikseli i wysoki poziom detali:


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Na razie mam sporo materiału z ostatnich kilku sesji. Wśród nich było sporo kaczek, więc jedną „ustrzeloną” teleobiektywem Honora muszę się pochwalić:


17. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

20. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych telefonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)


Idź do oryginalnego materiału