
Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).
To już ponad 180. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.
- Huawei Pura 80 debiutuje globalnie
- tryb Remix w Google Zdjęciach
- chińskie Androidy ze skanerami 3D pod ekranem
- składany Honor Magic V5 globalnie
- update kamerki Insta360 X5
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Huawei Pura 80 globalnie
Globalna kariera nowej serii flagowych telefon Huawei rozpoczyna się od Malezji. Telefony z linii Pura 80 były demonstrowane w Chinach w czerwcu. Kiedy dotrą do Polski? Oby niedługo, bo fotograficznie znów prezentują się topowo. W tegorocznej propozycji znów z unikatowymi nowinkami. W Europie najlepiej wyposażony wariant Pura 80 Ultra ma kosztować ok. 1500€.
Co nowego w Huawei Pura 80? Huwei Pura 80 kontynuuje design zaproponowany w zeszłorocznej konstrukcji – z charakterystycznym, trójkątnym modułem fotograficznym. Zestaw aparatów z XMAGE otrzymał oczywiście upgrade i to nie byle jaki! W najbardziej high-endowej odmianie Ultra pojawiła się nietypowa w całym segmencie konstrukcja peryskopu z przesuwnym sensorem dla dwóch obiektywów (o różnych adekwatnościach optycznych). Ten mechanizm pozwala zmniejszyć gabaryty modułu bez utraty optycznych zbliżeń z różnymi ogniskowymi. Oprócz tego w telefonie jest sensor główny RYYB (Ultra Lighting HDR Camera) ze zmienną przesłoną i rozmiarem zbliżonym do 1″. Tym razem już bez wysuwanego obiektywu. Więcej o możliwościach fotograficznych tej serii napiszę przy okazji globalnej premiery.
Huawei szczyci się 15x lepszym zakresem dynamicznym, który uzyskuje aż 16 EV, czyli jeden z najwyższych poziomów w segmencie telefonów. Tematem obrazowania zajmuje się silnik Ultra Chroma Camera. Jeden peryskop dla dwóch czujników ma zagwarantować optyczne zbliżenia w zakresie 3.7x oraz 10x (zależnie od przesuniętej matrycy). W opisie nietypowego mechanizmu przesuwania sensora podano, iż składa się on z aż 140 komponentów. Jego pracę możecie zobaczyć na załączonym video.
Zestaw fotograficzny w Huawei Pura 80 Ultra:
- 50 mpx z f/1.6-4.0 (sensor RYYB, 1.0″) z dual pixel PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.4 (peryskopowe tele 83 mm z 3.7x, 1/1.28″) z PDAF i OIS
- 12.5 mpx z f/3.6 (peryskopowe tele 212 mm z 9.4 x) z PDAF i OIS
- 40 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide) z AF
- 1.5 mpx – multispekralny czujniki do kolorów
- selfie: 13 mpx z f/2.0 (sesnor ultrawide) z AF
Czytaj więcej o: Huawei Pura 80
2. Tryb Remix w Google Zdjęciach
Kolejną ciekawą zdolnością aplikacji Google Zdjęcia, która spróbuje (dosłownie) ożywić nasze obrazki, ma być tryb Remix. Amerykański gigant wdroży niebawem kolejne elementy modeli AI kojarzone już z aplikacji Gemini. Serwis ma otrzymać przekształcanie grafik w krótkie animacje w opcji eksperymentalnej. To bezpieczna droga w razie zbytnich kontrowersji w modyfikacjach (lub też braku zadowolenia z animowania własnych ujęć). Spodziewam się, iż opcja ta może zadebiutować wraz z sierpniową prezentacją flagowych Pixeli dziesiątej generacji. Poniżej załączyłem przykład działanie modelu Veo3, który niedawno pojawił się w wybranych regionach świata w apce Gemini.
Special delivery! A new Gemini feature just dropped. Make photos come alive by turning them into videos with sound.
— Google Gemini App (@GeminiApp) July 10, 2025
Co nowego proponuje Remix w Google Zdjęcia? Nowe narzędzie w aplikacji ma działać podobnie do odpowiedników, które Google oferuje już w asystencie Gemini. Mowa o dodaniu faktycznej dynami przez ruch. Nie będzie to tak realistyczne jak zdjęcia na żywo, w których też mamy kilkusekundowy ruch, ale prawdziwy. Remix ma zaproponować cyfrowe ożywianie zdjęć przez algorytmy Sztucznej Inteligencji, więc w sposób sztuczny. Nowe funkcje wykryto w pliku APK apki Google Photos w wersji 7.36. Konwersję zdjęć do video wykrył serwis Android Authority. Przekazuje on, iż w Google Zdjęciach znajdziemy trzy style animacji:
- Subtle Movements (czyli w sposób uproszczony – prawdopodobnie w ramach jakiegoś delikatnego zooma lub przechyłu)
- Go Wild (brzmi jak odważniejszy w animacji – z wyraźniejszymi efektami)
- I’m Feeling Lucky (gdzie pojawią się pewnie losowe propozycje zmian)
3. Chińskie Androidy ze skanerami 3D pod ekranem
Kamerki selfie ukrywane pod wyświetlaczami są bardzo niszowymi rozwiązaniami, ale przez niektóre marki chętnie stosowanymi. W taki sposób aparat pod ekranem chowa głównie ZTE (m.in. w gamingowych nubiach, gdzie każdy milimetr panelu przy rozgrywce może być istotny), ale też Samsung w składanych Galaxy Z Fold (w najnowszej generacji akurat z tego modułu zrezygnował). Digital Chat Station (DCS) przekazuje, iż niedługo ten trend obejmie czujniki skanowania twarzy w nadchodzących Androidach chińskich marek. Producenci z Państwa Środka mają podjąć się próby adaptacji tego rozwiązania.
Co oferuje technologia Under Display Camera? Przede wszystkim estetykę, bo front telefonu nie ma żadnego wcięcia czy otworku na sensory. W przypadku kamerek tracone jest światło, bo diody zasłaniają aparat, ale w tym momencie mówimy bardziej o czujnikach skanujących w stylu Face ID. Mówi się, iż takie technologie stara się też rozwijać samo Apple (właśnie dla pozbycia się niepotrzebnych „wysepek”. W przypadku Androidów skanowanie twarzy widziałem głównie w telefonach Honor, natomiast rynkowo nie jest to powszechne rozwiązanie choćby bez ukrywania elementów pod panelem. jeżeli wierzyć przeciekom od DCS, skanery twarzy 3D zaczną trafiać w wersji podekranowej do Androidów. Nie podano jednak, którzy producenci pracują nad takimi niewidocznymi czujnikami. Kto wie, może opracowywane są pełne moduły łączące ukrycie zarówno skanera i selfie?
4. Honor Magic V5 z kamerami AI Falcon (globalnie)
Składany Magic V5 debiutował kilka tygodni temu bijąc rekord smukłości w segmencie foldable. Chińska firma obiecywała, iż ich high-endowy Android dotrze na rynek globalny już w połowie maja. Dostępność urządzenia w międzynarodowym wydaniu wystartowało od Malezji, gdzie cennik startuje od ok. 1650$ (przewalutowując kwotę z tamtejszych ringgitów). Sprzedaż ma tam ruszyć 24 lipca, więc właśnie w okolicach końca miesiąca spodziewam się też debiutu nowego Magica w innych krajach.
Co nowego w Honor Magic V5? Honor promuje w urządzeniu system kamerek Honor AI Falcon. Względem poprzednika jest kilka zmian, choć nie jest ich jakość specjalnie dużo. Domyślam się, iż w składanych modułach nieco trudnie o upgrade. Najważniejsze, iż zestaw aparatów jest naprawdę solidny. Aparat główny ma duży otwór, tele odpowiednie zbliżenie optyczne, a obiektyw ultra wide więcej megapikseli. Obrazowaniem zajmuje się aktualny układ z flagowymi specyfikacjami od Qualcomm, czyli Snapdragon 8 Elite. W ramach systemu jest kilka elementów AI, bez czego współczesne telefony już nie istnieją.
- 50 mpx z f/1.6 (sensor główny Ultra Light Sensitive Falcon Main Camera)
- 64 mpx z f/2.5 (peryskopowy teleobiektyw Sensing Periscope Telephoto Camera z trzykrotnym zoomem optycznym 70mm, sensor 1/2.0) z OIS i trybem makro – w V3 był aparat 50 mpx z 1/2.51″
- 50 mpx z f/2.0 (ultra wide) – poprzednik miał 40 mpx
- 2x selfie: 20 mpx z f/2.2 (w każdym z ekranów)
5. Aktualizacja kamerki Insta360 X5
Sferyczna kamerka X5 od Insta360 debiutowała w kwietniu, więc stosunkowo niedawno. Producent nie czekał długo z aktualizacją systemu gadżetu, za pomocą którego użytkownikom przybędzie funkcji. Wśród usprawnień letniego update’u są m.in.: nowe filtry ND, wydłużenie czasu pracy baterii, czy poprawki dot. ekspozycji. Część aktualizacji dotrze też do poprzedniej generacji kamerki, czyli modelu X4.
We’ve been testing the brand-new firmware update packed with exciting features and fresh accessories, all designed to take your 360 content to the next level.
Join us for a fun, behind-the-scenes livestream on X, July 15 at 11am EDT. You won’t want to miss it! Register here … pic.twitter.com/th6vIpONpd
— Insta360 (@insta360) July 14, 2025
Co nowego w aktualizacji firmware’u Insta360 X5? Kamerka jest świeża i już przy premierze oferowała nowe opcje, ale nie przeszkadza to, by spróbować je jeszcze rozwinąć. Mówi się, iż niedługo na rynek wejdzie nowy rywal do DJI, a GoPro już zwiastuje drugą generację sferycznej Max, więc aktualizacja jest jak najbardziej na miejscu.
Insta360 Summer Update oferuje:
- AdaptiveTone (dla dual camera exposure, czyli poprawniejsze rejestrowanie przy użyciu dwóch obiektywów i nakładanie odpowiednich danych już po wyborze perspektywy na sferycznej mapie zapisu). System działa przy video 360 w 8K/30fps, 5.7K/30fps oraz „płaskim” PureVideo.
- wspomniane wyżej PureVideo dla ujęć z jednego obiektywu (poprawiając efekty w trudniejszych warunkach świetlnych oraz redukując szumy i poprawiając kolorystykę w zapisie materiału). Działa też sferycznie.
- tryb Ultra Battery wydłużający czas działania kamerki (X5 w Endurance Mode dla 8K da prawie 2h nagrywania, a w 5.7K/24fps skok będzie ze 185 do 208 minut)
- w ofercie pojawią się nowe filtry ND dla kreatywniejszych działań (zestaw uwzględnia ND16, ND32 i ND64 – co pozwoli zredukować szybkość migawki)
- w oprogramowaniu pojawi się też dodatkowa stabilizacja i Plate Blur do wymazywania tablic rejestracyjnych (te opcje mają być kierowane głównie do motocyklistów)
- algorytmy AquaVision 3.0 zyskały poprawki w analizowaniu ujęć podwodnych (m.in. w ramach korekcji kolorów). Nurkom przyda się też integracja z komputerkami Suunto, pozwalająca integrację danych bezpośrednio z video.
- aplikacja Studio dla Insta360 do edycji nagrań przyspieszy eksport i poprawi algorytmy scalania obrazu w obrębie narzędzi AI Stitching.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.
6. #ShotOnNubia (B&W)
Portrety w trybie B&W (czyli w czerni i bieli) mają swój specyficzny klimat. Brak kolorów dodaje tym ujęciom odpowiedniego charakteru, no i pozwala czasem „ukryć” pewne elementy, a inne odwrotnie – wyeksponować. Oto dwa przykłady zastosowania tej techniki na dwóch różnych zdjęciach portretowych wykonanych nubią Z70 Ultra.
B&W mood, #shotonnubia
Which one you prefer? pic.twitter.com/NLX6p7ro1A
— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) July 13, 2025
7. ZTE też promuje nubię
W tym tygodniu dwa posty ze zdjęciami ze telefonów nubia, bo jeszcze inny materiał promuje na swoich kanałach społecznościowych samo ZTE (do którego należy marka nubia). Na kanałach społecznościowych ZTE pokazano zdjęcia już z kolorami. Akurat w tym przypadku bardzo istotnymi, bo prezentującymi naturę z bliska. Te fotki też uchwycono flagową nubią w edycji Ultra, ale tym udoskonalonym modelem, tj. Z70S.
Zoom in. Freeze the moment. #shotonnubia #nubia #nubiaZ70SUltra #mobilephotography #mobilephoto #macrophotography pic.twitter.com/eBwnaXmoFM
— ZTE Device (@ZTEDevice) July 16, 2025
8. #ShotOnSnapdragon z #HotIGotTheShot
Qualcomm kontynuuje kampanię #HotIGotTheShot, w której oprócz samego zdjęcia prezentowany jest sposób jego wykonania. W tym najnowszym poście poświęconym temu podejściu sam obrazek nie jest może jakoś specjalnie efektowny, ale pokazuje, iż przyjemny dla oka wzór można znaleźć choćby w polu.
It’s mid-July and we’re still looking for the story behind your picture perfect #ShotOnSnapdragon moments. Tag us and use #HowIGotTheShot to tell us all about it. pic.twitter.com/CnbyYVwRbZ
— Snapdragon (@Snapdragon) July 15, 2025
9. #ShotOnHonor
Honor bardzo wakacyjnie i klimatycznie. Czuć lato z kadru, bardzo swojski kadr. Raczej europejski. Zdjęcie zostało oczywiście wykonane jednym z nowszych Androidów marki – serią Honor 400. To średniej klasy telefon, ale w modelu Pro dysponującym sensorem aż 200 megapikseli.
POV:the good camera quality that you want to take it everywhere.
200MP AI-enhanced camera on the HONOR 400 Pro transforms every moment into a masterpiece worth sharing.
:@Gelatin
pic.twitter.com/jiU75cmCHg
— HONOR (@Honorglobal) July 16, 2025
10. #ShotOniPhone
Od Apple jak zwykle mam galerię artystycznych, kreatywnych ujęć. Wiem, iż wielu z Was te propozycje już trochę nudzą, ale wydaje mi się, iż warto je okazjonalnie dodawać do przeglądu. Choćby z racji samego podejścia do fotografowania: szukania kadrów, gry cieni, zabawy perspektywą.
11. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na
zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej
Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.
12. Historia mobilnej fotografii – część I (okres 1999-2011)
Szykowałem się do przygotowania tego materiału już niemal od początku istnienia serii o mobilnej fotografii. W pierwszych kilkunastu artykułach tego cyklu przedstawiałem przełomowe rozwiązania fotograficzne proponowane w pierwszych telefonach. Postanowiłem cofnąć się o kolejną dekadę i zbudować kalendarium ważniejszych premier w ramach pełniejszej historii mobilnej fotografii. Contentu wyszło tak dużo, iż nie obyło się bez podziału wszystkiego na poszczególne części. W pierwszej fazie objąłem lata 1999-2011, a więc pierwsze telefony z wbudowaną kamerką, aż do debiutu pierwszych telefonów. Trochę się napracowałem, bo musiałem wygrzebać swoje stare „komórki” i prześledzić sporo materiału. W zlokalizowaniu ważniejszych urządzeń pomógł mi ChatGPT, a iż lepiej po nim sprawdzać, to trochę czasu mi to zajęło. Okazało się, iż byłem w posiadaniu kilku przełomowych jednostek. Za kilka tygodni postaram się o drugą część. Będzie ich więcej, bo drugiej dekadzie rozwój technologii przyspieszył.
Przeczytaj: historia mobilnej fotografii – część I
13. Test składanego Honor Magic V3
Przez około dwa miesiące wrzucałem tutaj krótkie uwagi na temat modułu fotograficznego składanego Honor Magic V3. Przygotowałem też trochę zdjęć w kilku różnych sesjach fotograficznych. Czas na pełen materiał związany z tym efektownym Androidem. Przez ten czas całkiem go polubiłem i choć nie we wszystkim był idealny to zaoferował sporo flagowych rozwiązań. Również w aspekcie zdjęć i nagrywania filmów. Wszystkie wrażenia zebrałem w zbiorczej publikacji. Sprawdziłem większość możliwości. Telefon oceniałem przede wszystkim z perspektywy zakresu nietypowej konstrukcji. W ocenie uwzględniłem też obszary, w których Honor może jeszcze coś w swoim telefonie poprawić.
Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3.
14. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.
Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
15. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18
Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).
Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).
- nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
- przycisk Camera Control w iPhone’ach 16
16. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie telefona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
17. Rynek mobilnej fotografii (o czym piszę na blogu)
Na sam koniec przeglądu proponuję jeszcze krótkie podsumowanie branży mobilnej fotografii. Każde moje kolejne zestawienie w ramach dedykowanej fotografii serii, udowadnia, iż w tym dziale technologii dzieje się naprawdę sporo. Producenci telefonów prześcigają się w produkcji coraz efektywniejszych aparatów. Dopracowują algorytmy, optymalizują oprogramowanie, poprawiają optykę, korzystają z customowych matryc, a choćby budują własne silniki do obrazowania. Jak ogólnie wygląda sytuacja na rynku? Którzy producenci dominują? Z jakich rozwiązań korzystają? W którą stronę kieruje się cały segment? Spróbowałem krótko podsumować. Jak zwykle z niemałą listą ciekawostek.
Sprawdź: rynek mobilnej fotografii (analiza rynku)