Mobilna fotografia #186 (przegląd tygodnia)

3 dni temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #185 – Insta360 Flow 2 (foto: insta360.com).

Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).

To już ponad 180. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.

  • GoPro zwiastuje kamerkę Max 2
  • aplikacja Google Zdjęcia z ulepszeniami
  • Roll Cam Camera Man – robo-operator (crowdfunding)
  • składany Galaxy Z Fold7 z 200 mega
  • składany Galaxy Z Flip7 z 10-bit HDR video
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. GoPro zwiastuje drugą generację sferycznej kamerki Max

Jeśli się nie mylę, na rynek zmierza pierwsze sferyczna kamerka od DJI, więc najnowsza wrzutka od GoPro nie jest przypadkowa. Amerykańska marka opublikowała w serwisie X i IG pierwszy teaser drugiej generacji modelu Max, czyli tego skoncentrowanego na rejestracji ujęć w 360 stopniach.

Dropping… #GoPro pic.twitter.com/p6qhihZlG9

— GoPro (@GoPro) July 6, 2025

Co nowego w GoPro Max 2? Na ten moment jeszcze nie wiadomo, bo w mediach społecznościowych widać tylko fotkę urządzenia, które zostało użyte do promocji (w bardzo dynamicznym ujęciu, bo skoku spadochronowym z balonu). Gadżet będzie przypominał poprzednika debiutującego w 2019 roku. Sześć lat to szmat czasu, więc potencjalny klienci oczekują adekwatnych usprawnień. Na ten moment, jedną z ciekawszych alternatyw w segmencie panoramicznych kamerek jest Insta360. Nadchodząca DJI Osmo 360 z calową matrycą może okazać się tą najlepszą. Zakładam, iż pierwsza wzmianka o GoPro Max 2 zwiastuje rychłą premierę gadżetu. Spodziewam się wsparcia 8K, nowego sensora, szybszego przetwarzania i nowych funkcji wykorzystujących sferyczny format.


2. Aplikacja Google Zdjęcia z ulepszeniami

Google przygotowało kolejny pakiet poprawek dla swojej aplikacji Zdjęcia. Serwis otrzymuje ostatnio sporo usprawnień, m.in. od strony algorytmów AI, a niezłe tempo wprowadzania kolejnych elementów potwierdza tylko, jak ważnymi narzędziami są programy kojarzone z mobilną fotografią. Najnowsze zmiany objęły uproszczenie interfejsu i łatwiejszy dostęp do informacji o zdjęciach

Foto: google.com

Co nowego w Google Zdjęcia? Twórcy przeprojektowali nieco nawigację po serwisie, by uprościć jej użytkowanie. Podgląd zdjęcia (po jego otwarciu) został delikatnie zmieniony, dając „nowocześniejsze i bardziej intuicyjne” UI. Rozwiązania te dotyczą m.in. szczegółów zdjęć, czy działań w obrębie menu. Na razie zmiany objęły apkę na iPhone’y, natomiast Androidy otrzymają jest wkrótce. Część z aktualnych funkcji zmieniła też położenie, więc nie bójcie się, iż skoro zniknęły ze znanego wcześniej miejsca, to znaczy, iż zostały usunięte.

Google zaoferowało też automatycznie dobierane tło za wyświetlanym zdjęciem, by lepiej dopasowało się do stosowanego w danym momencie dnia motywu w systemie. Informacje o zdjęciach widać też u góry obrazka (lokalizacja, czas i data, w którym zostały wykonane). Przy zdjęciach ruchomych znajdziemy odpowiednie pola do ich obsługi (Live lub Motion). Troszkę inaczej wyglądają też przyciski akcji do dzielenia się materiałami. Pozostałe zmiany polecam sprawdzić już we własnym zakresie.


3. Roll Cam Camera Man – robo-operator (crowdfunding)

Smartfony, gimbale, drony i inne mobilne akcesoria pomocne nagrywaniu oferują już tryby śledzenia obiektu oraz podążanie za nim w trakcie rejestrowania obrazu. Część z rozwiązań potrafi centrować naszą sylwetkę w kadrze lub obejmować nim więcej osób, gdy pojawi się ich nagle więcej (lub zaczną się od siebie oddalać). Tego typu „operatorzy” są bardzo pomocni przy samodzielnym zapisie materiału. Samodzielnych twórców internetowych dziś przybywa, więc i kierowanych do nich technologii również. W crowdfundingu znalazłem ciekawą propozycję łączącą opisane wyżej technologie w jednym gadżecie. Roll Cam Camera Man, jak sama nazwa sugeruje, spróbuje być naszym osobistym operatorem w robotocznym formacie.

Co nowego w Roll Cam Camera Man? Przede wszystkim automatyczne poruszanie się wraz z naszym ruchem, co pozwoli nagrywać ciekawsze, bo bardziej dynamiczne ujęcia. Podobne efekty uzyskamy z drona, przy użyciu gimbala w trybie statywu, czyli z efektem sugerującym udział operatora. Mocowanie obejmie aparat, kamerę, no i oczywiście telefon. Rozwiązanie obejmuje elementy AI przy monitorowaniu ruchu, bezprzewodową łączność, czujniki LiDAR, a także składany format. W crowdfundingu cena startuje od 249$, więc z naprawdę sporą zniżką. Finalnie urządzenie wyceniono na 699$. Premiera we wrześniu.

Znalezione na Kickstarterze


4. Składany Galaxy Z Fold7 z aparatem głównym 200 mega

Samsung przedstawił w trakcie Galaxy Unpacked swoje nowe „składaki”. Ten większy – Galaxy Z Fold7 – jest w końcu wyraźnie smuklejszy. Mimo odchudzenia w module fotograficznym telefona pojawił się lepszy aparat główny. Najnowsza wariant jest pierwszą tej klasy koreańskiej marki z sensorem 200 megapikseli.

Co nowego w Galaxy Z Fold7? Samsung stara się, by i seria modeli foldable dorównywała ich flagowym Androidem. W nowym foldzie jest potrójny sensor na tyle urządzenia, ale poprawką jest wspomniany aparat główny. Poprzednik oferował 50 megapikselową matrycę. Teraz pikseli jest aż 200 milionów. ISOCELL HP2 złapie więcej detali i o 44% więcej światła. Wspomogą go algorytmy AI (przy optymalizowaniu światła). Do tego producent oferuje nową generację silnika Provisual Engine, który pewnie skorzysta na mocy obrazowania przy użyciu Snapdragona 8 Elite.

Galaxy Z Fold7 (foto: samsung.com)

Zestaw fotograficzny w Galaxy Z Fold7:

  • 200 mpx z f/1.7 (ISOCELL HP2 1/1.3″) z wielokierunkowym PDAF i OIS
  • 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 67 mm z optycznym 3x) z PDAF i OIS + cyfrowe 30x Space Zoom
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 120˚) z dual pixel PDAF
  • selfie: 2x 10 mega z f/2.2 w obu ekranach (100° w tym wewnętrznym)

Nowością w aparacie będzie wsparcie 10-bitowego HDR w trybie nagrywania filmów. Podniesie to dynamikę kolorystyczną, a więc i odwzorowanie wyników. W trybie Night Video inteligentne wykrywanie ruchu ma lepiej rozumieć pola, co umożliwi lepszą redukcję szumów. Oczywiście nie zabraknie narzędzi wykorzystujących AI. Galaxy Z Fold7 obiecuje dostęp do kreatywnego studia, w którym wykorzystamy duży ekran po otwarciu jednostki. Znajdziemy to Photo Assist, Portrait Studio i Generative Edit oraz opcję Suggest Erases z podpowiedziami korekt. Na większym panelu będzie też można podglądać rezultat zmian przy edycji na podzielonym ekranie. Wśród zasobów pojawi się też Audio Eraser, który debiutował chyba na Galaxy S25.

Samsung zrezygnował też z ukrywania kamerki selfie pod ekranem większego wyświetlacza. Obie kamerki selfie mają po 10 mega i są obsadzone w ekranowych otworkach.


5. Składany Galaxy Z Flip7 z HDR 10-bit dla video

Galaxy Z Flip7 (foto: samsung.com)

Samsung odświeżył też mniejszą ze składanych propozycji – flip-phone’a z klapką. Jego siódma generacja nie wniesie jednak zbyt wiele w ramach mobilnej fotografii. Są poprawki, ale mniejsze. Przede wszystkim nie ma tu topowego Snapdragona. Koreańczycy woleli postawić na nowego Exynosa 2500, który po raz pierwszy sprawdzi swoje możliwości w telefonie Galaxy.

Co nowego w Galaxy Z Flip7? W najnowszej wersji powiększy się przedni wyświetlacz, co powinno dać też więcej komfortu przy obsłudze kamerki w trybie FlexCam. Cover Display przypomina teraz ekrany w Motorolach Razr. „Oczka” są otoczone ekranem. Podgląd selfie będzie pełniejszy, bo z przekątną aż 4.1″.

Samsung promuje Z Flip7 jako przenośne selfie studio. Zaoferuje w tym zakresie silnik ProVisual Engine, efekty Real-Time Filters, nowy Zoom Slider oraz Dual Preview (dla obu stron FlexWindow). Poprawkom poddano też nocne ujęcia (Enhanced Nightography), a elementy edycji AI będą proponowane przy użyciu Portrait Studio i Photo Assist. W grupowych selfie skorzystamy z Auto Zooma – automatycznie poszerzy kadr, gdy wykryje więcej osób. Podobnie jak w foldzie, tu również pojawi się 10-bitowa głębia w HDR dla video.

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor wide, 1/1.57″) z dual pixel PDAF i OIS
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 123˚, 1/3.2″)
  • selfie: 10 mega z f/2.2

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

6. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm przypomina najlepsze prace w ramach ostatniego hashtagu krajobrazowego (#LandscapeLens) w formie tapet na telefony. Producent chipsetów z funkcją obrazowania promuje w ten sposób najciekawsze prace w obrębie swojego #ShotOnSnapdragon. Wszystkie sprawdzą się w ramach wertykalnych tapet.

These #LandscapeLens pictures are worth a thousand words at least! Take a moment to be wowed by our #ShotonSnapdragon community favorites and download one to turn into your next wallpaper. pic.twitter.com/WIke88Cqcr

— Snapdragon (@Snapdragon) July 8, 2025


7. #ShotOnVivo

W ubiegłym tygodniu vivo promowało zbliżenia przystępniejszego cenowo flagowca z serii X200 – nowego modelu FE. W tym chce pokazać możliwości portretowe ZEISS Multifocal Portrait, a także tryby Stage Mode i Classic Negative.

Your next portrait?​
With the depth of ZEISS Multifocal, the glow of Stage Mode,​
and the timeless charm of Classic Negative—​
It’s all in your #vivoX200FE.​
#vivo #ZEISSImageProPacked pic.twitter.com/L0GCsB8cPB

— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) July 9, 2025


8. #ShotOnNubia

ZTE cały czas przypomina o niedawno wydanym flagowcu od nubii. Z70S Ultra to model z poprawkami, który zyskał kilka usprawnień, m.in. nowy zestaw fotograficzny w formie adaptera. W najnowszym poście na X chińska marka proponuje zabawę w zgadywanie lokalizacji wykonanej fotografii. Może być ciężko, ale zaangażowanie społeczności jest.

Guess where: _________ ?

#ShotOnZ70SUltra pic.twitter.com/yp7HuajKBC

— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) July 3, 2025


9. #WowXperia i #TakenWithXperia

Rzadko wrzucam zdjęcia z facebookowych kanałów, ale widzę, iż Sony ma tam ciekawsze zdjęcia niż na innych platformach social media. Japońska marka przypomina przy okazji jak należy poprawnie oznaczać swoje pracy, by dotarły na oficjalne strony Xperii. W załączeniu dwa efektowne kadry. Oba ujmujące piękno natury.


10. #ShotOniPhone

Można sobie zrobić fajne zdjęcie w bardziej prywatny sposób. Takie rzeczy tylko z własnym cieniem. On też może być „obiektem” głównym dla udanej kompozycji. Potencjału w kreatywnym podejściu do tematu jest tu mnóstwo. Czasem „artystyczny” efekt można uzyskać trochę przypadkiem


11. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


12. Historia mobilnej fotografii – część I (okres 1999-2011)

Nokia N90 (zrzut ekranu z instrukcji obsługi telefonu).

Szykowałem się do przygotowania tego materiału już niemal od początku istnienia serii o mobilnej fotografii. W pierwszych kilkunastu artykułach tego cyklu przedstawiałem przełomowe rozwiązania fotograficzne proponowane w pierwszych telefonach. Postanowiłem cofnąć się o kolejną dekadę i zbudować kalendarium ważniejszych premier w ramach pełniejszej historii mobilnej fotografii. Contentu wyszło tak dużo, iż nie obyło się bez podziału wszystkiego na poszczególne części. W pierwszej fazie objąłem lata 1999-2011, a więc pierwsze telefony z wbudowaną kamerką, aż do debiutu pierwszych telefonów. Trochę się napracowałem, bo musiałem wygrzebać swoje stare „komórki” i prześledzić sporo materiału. W zlokalizowaniu ważniejszych urządzeń pomógł mi ChatGPT, a iż lepiej po nim sprawdzać, to trochę czasu mi to zajęło. Okazało się, iż byłem w posiadaniu kilku przełomowych jednostek. Za kilka tygodni postaram się o drugą część. Będzie ich więcej, bo drugiej dekadzie rozwój technologii przyspieszył.

Przeczytaj: historia mobilnej fotografii – część I


13. Test składanego Honor Magic V3

Przez około dwa miesiące wrzucałem tutaj krótkie uwagi na temat modułu fotograficznego składanego Honor Magic V3. Przygotowałem też trochę zdjęć w kilku różnych sesjach fotograficznych. Czas na pełen materiał związany z tym efektownym Androidem. Przez ten czas całkiem go polubiłem i choć nie we wszystkim był idealny to zaoferował sporo flagowych rozwiązań. Również w aspekcie zdjęć i nagrywania filmów. Wszystkie wrażenia zebrałem w zbiorczej publikacji. Sprawdziłem większość możliwości. Telefon oceniałem przede wszystkim z perspektywy zakresu nietypowej konstrukcji. W ocenie uwzględniłem też obszary, w których Honor może jeszcze coś w swoim telefonie poprawić.

Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3.


14. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


15. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

16. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

17. Rynek mobilnej fotografii (o czym piszę na blogu)

Na sam koniec przeglądu proponuję jeszcze krótkie podsumowanie branży mobilnej fotografii. Każde moje kolejne zestawienie w ramach dedykowanej fotografii serii, udowadnia, iż w tym dziale technologii dzieje się naprawdę sporo. Producenci telefonów prześcigają się w produkcji coraz efektywniejszych aparatów. Dopracowują algorytmy, optymalizują oprogramowanie, poprawiają optykę, korzystają z customowych matryc, a choćby budują własne silniki do obrazowania. Jak ogólnie wygląda sytuacja na rynku? Którzy producenci dominują? Z jakich rozwiązań korzystają? W którą stronę kieruje się cały segment? Spróbowałem krótko podsumować. Jak zwykle z niemałą listą ciekawostek.

Sprawdź: rynek mobilnej fotografii (analiza rynku)


Idź do oryginalnego materiału