Mobilna fotografia #184 (przegląd tygodnia)

1 tydzień temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #183 – nubia Z70 Series Retro Kit (foto: nubia.com)

Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).

To już ponad 180. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.

  • 21 czerwca jest Światowym Dniem Selfie
  • rekordy Sony w sekcji sensorów fotograficznych
  • mniejszy vivo X200 FE (Chiny)
  • Adobe Project Indigo od inżyniera Pixel Camera
  • teleobiektyw w Oppo Find X9 (przecieki)
  • iPhone 18 Pro z Face ID pod ekranem
  • moduł iPhone’a 17 Pro w przeciekach
  • składany vivo X Fold5 z ZEISS
  • Realme z kampanią #StresOFFŻycieON
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Rekordowe przychody Sony w segmencie sensorów

Xperia 1 VII (foto: sony.com)

Sony ogłosiło wyniki finansowe za pierwszy kwartał roku (i za cały roczny okres, który kończy się 31 marca). W raporcie finansowym szczególnie dobrze wyglądały liczby w dziale matryc do aparatów fotograficznych. Sekcja telefonowa japońskiej marki się kurczy, ale ta z sensorami jest rekordowa!

Jak radzi sobie dział Imaging & Sensing Solutions (I&SS)? Bardzo dobrze! Sony odnotował sprzedaż na poziomie 1799 biliona jenów (o 196 miliardów więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku). Zyska operacyjny wyniósł 261 miliardów jenów (o 67.6 miliarda więcej r/r). Do tego dochodzą jeszcze zyski z przeliczników walut na rynkach zewnętrznych. Wzrosła liczba wyprodukowanych matryc, ale też koszty ich produkcji (m.in. przez R&D). Przypomnę, iż Sony rozważa rozdzielenie tej sekcji od pozostałych w swoim portfolio, a choćby przekazanie produkcję swoich Androidów innym markom.


2. Mniejszy vivo X200 FE (Chiny)

vivo X200 FE (foto: vivo)

Przecieki na temat nowej wariacji flagowej serii vivo X200 docierały już w zeszłym tygodniu i to prosto z Polski. Sztandarowa seria X200 rozszerzy się niedługo o mniejszy model FE. Vivo idzie ścieżką innych marek z Państwa Środka i chce przyciągnąć klientów bardziej kompaktowym formatem telefonu. vivo X200 FE ma ekran AMOLED o przekątnej 6.31″, ale przez cały czas flagowe parametry, m.in. pojemną baterię 6500 mAh, chipset oraz zestaw fotograficzny. Nie jest on oszałamiający, ale utrzymuje poziom.

Co nowego w vivo X200 FE? Producent stawia głównie na mniejsze gabaryty konstrukcji. To z kolei wymusiło lekki downgrade w specyfikacjach kamerek. Wciąż są trzy, ale już nie wszystkie mają po 50 megapikseli. Ta trzecia dla ultra wide zeszła do 8 mega. Upgrade poczyniono jednak na froncie, gdzie czujnik dla selfie zamiast 32 mpx (jak w bazowym X200) ma aż 50 mega. Wszystko wciąż z optyką i kalibracjami ZEISS, ale nieco innym układem „wyspy” z aparatami. Nie zabraknie też laserowego ostrzenia. Stylistycznie jednostki przypominają niedawno wprowadzone na terenie Chin modele vivo S30, które globalnie trafiają na rynek jako linia V50. Czy to oznacza, iż do Europy nie trafią modele serii V? vivo X200 FE zadebiutuje w Polsce wkrótce.

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor wide IMX921, 1/1.56″) z PDAF
  • 50 mpx z f/2.7 (peryskopowy tele Sony IMX882 z 70 mm, 1/1.95″ z optycznym 3x) z PDAF i OIS
  • 8 mpx z f/2.65, (sensor ultrawide, 1/4.0″
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor wide)

3. Adobe Project Indigo – aplikacja od inżyniera Pixel Camera

Odkąd świat ujrzał nowe modele AI firma Adobe zrobiła całkiem sporo, by odpowiednio zaadaptować ich potencjał w obrębie swoich narzędzi. Te kroki nie mogą dziwić, to właśnie dotychczasowi liderzy rynku w danej kategorii mogą stracić najwięcej przez opóźnienia w dostosowaniu się do nowych warunków (patrz na przypadki Nokii i BlackBerry). Adobe ma kilka nowy programów graficznych, ale też kolejne w drodze. Część w ramach projektów eksperymentalnych. Za taki uznaje Project Indigo, czyli nową apkę do robienia zdjęć od inżyniera Pixel Camera, czyli aplikacji aparatu dla telefonów Google.

Adobe Project Indigo (foto: App Store)

Co nowego w Project Indigo od Adobe? Twórcy (Marc Levoy i Florian Kainz) proponują narzędzia mobilne dla aparatów fotograficznych telefonów, które łączą elementy przetwarzania komputerowego w ramach obrazu z profesjonalną kontrolą oraz funkcjami AI. Na razie wyłącznie na iPhone’y. W opisie programu widnieje podkreślenie, iż Indigo powstało w odpowiedzi na liczne mankamenty większości aplikacji do aparatu fotograficznego na telefony, a szczególnie ograniczony dostęp do ustawień. Nowy projekt ma przyciągnąć osoby poszukujące większego wpływu na zdjęcia przy równoczesnym ograniczeniu automatyki przetwarzania. Jakiś poziom poprawek będzie, ale nie tak agresywny, jak w apkach chińskich telefonów.

Oczywiście z pełną kontrolą w manualu (zarówno w JPEG, jak i RAW). Tajemnicą technik w Project Indigo ma być bazowanie na większej liczbie klatek, na bazie których powstaje finalny obraz. Twórcy mówią, iż w analizie biorą udział choćby 32 obrazy. W zasobach znajdą się też eksperymentalne opcje Adobe, m.in. usuwanie odbić przy użyciu AI. Levoy opuścił Google na rzecz Adobe w 2020 roku. Od tego czasu rozwija się w tej drugiej grupie. Zainstalowałem aplikację na swoich telefonie. Zobaczymy czym faktycznie dysponuje.

źródło: App Store (wymaga minimum iOS 18.5), wersja na Androidy jest w drodze.


4. Teleobiektyw w Oppo Find X9 (przecieki)

Oppo Find X8 Pro (foto: Oppo).

Jesienią czeka nas kolejna fala premier flagowych telefonów. W zeszłym roku praktycznie wszystkie chińskie marki przedstawiły swoje topowe Androidy mniej więcej w podobnym czasie. W 2025 roku może być podobnie, ale jeszcze wcześniej, bo zarówno Qualcomm jak i MediaTek planują przyspieszyć prezentację high-endowych chipów. Wśród nowych telefonów będzie też Oppo Find X9 Pro, o którego parametrach zaczyna się w sieci spekulować. W necie pojawiły się wzmianki o teleobiektywie urządzena.

Co nowego może zaproponować teleobiektyw nadchodzącego Oppo Find X9? Marka ma zrezygnować z podwójnego tele na rzecz jednej kamerki z 200-megapikselowym sensorem. Najnowsze donosy mówią teraz o wykorzystaniu matrycy ISOCELL HP9 od Samsunga. Tego modelu jeszcze przy peryskopowych konstrukcjach nie stosowano. Peryskopowe teleobiektywy z 200 mega już w telefonach się pojawiły, ale głównie przy współpracy z ISOCELL HP5 (mniejszym 1/1.56″). Zbliżenia 10x mają być na wysokim poziomie. W komplecie ma być jeszcze aparat 50 mega dla obiektywu głównego i ultra wide. Przetwarzaniem obrazu ma się zająć układ Dimensity 9500, którego premiera może odbyć się już we wrześniu.


5. iPhone 18 Pro z Face ID pod ekranem?

nubia Z70 Ultra z aparatem UDC Ultra pod wyświetlaczem (foto: nubia)

Kamerki selfie ukrywane za wyświetlaczem są proponowane w Androidach już od kilku generacji. Specjalizuje się w tym głównie ZTE (w modelach nubii). Coraz częściej o takiej konstrukcji przedniego aparatu mówi się w obrębie iPhone’ów. Ostatnie spekulacje obejmują plany i strategie giganta z Cupertino dla w pełni bezramkowego modelu (być może na dwudziestolecie istnienia najpopularniejszych telefonów w historii). Modele z wyświetlaczami edge-to-edge mają być wdrażane etapami. Być może „under display camera” zadebiutuje w iPhone’ach 18 Pro i Pro Max. W tegorocznej wersji iPhone’ów 17 zmniejszeniu ma ulec Dynami Island. Tak przynajmniej twierdzi Digital Chat Station.

Co nowego zaoferuje Face ID pod wyświetlaczem iPhone’a 18 Pro? jeżeli wierzyć doniesieniom, od przyszłego roku technologie przepuszczające światło przez macierz pikseli będzie na tyle wystarczająca, iż Apple zdecyduje się zaoferować swoje przednie kamerki w nowym wydaniu. Osobiście, nie jestem do końca przekonany, do aż tak radykalnych kroków, u tak paradoksalnie konserwatywnej marki (szczególnie w obrębie mobilnej fotografii). Pożyjemy, zobaczymy.


6. Moduł iPhone’a 17 Pro w przeciekach

Makiety nowych iPhone’ów i powiększonej „wyspy” z sensorami krążą po sieci już od dawna. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż w najnowszej generacji telefonów Apple moduł z kamerkami mocno urośnie. Tym razem jednak obejmując większą część góry telefonu – coś na wzór rozwiązań w Pixelach, ale z zachowaniem stylistyki konstrukcyjnej ostatnich iPhone’ów. iPhone 17 Pro ma być smuklejszy, a gigant z Cupertino potrzebuje w urządzeniu miejsca, więc szuka go przez rozszerzenie obszaru z kamerkami. Na załączonym poście na X leakster Majin Bu pokazuje telefon przypominający szkice z przecieków.

IPhone 17 Pro Black, Absolutely beautiful pic.twitter.com/tQZAGa6TGl

— Majin Bu (@MajinBuOfficial) June 24, 2025


7. Składany vivo X Fold5 z elementami ZEISS

Środek roku zaoferuje kilka składanych premier. Na rynek zmierzają przynajmniej trzy interesujące Androidy w „książeczkowej” formie. Jako pierwszy z nową generacją wysunął się projekt vivo. Seria X Fold5 debiutuje w Chinach tylko w jednej wariacji (tym razem bez edycji Pro). Konstrukcję odchudzono, a mechanizm składania udoskonalono. Moduł fotograficzny wygląda jak coś pomiędzy obiema propozycjami zeszłej generacji. Chińska marka wolała skoncentrować uwagą na lepszej szczelności i pojemniejszej baterii, niż na wyraźniejszych poprawkach zestawu fotograficznego.

vivo X Fold5 (foto: vivo.com.cn)

Co nowego w vivo X Fold5? Niestety w obszarze aparatu nie za wiele. Potrójny aparat przypomina te wcześniejsze, a zastosowany Snapdragon 8 Gen 3 nie wniesie niczego szczególnego w przetwarzaniu sygnału (to ten sam układ, który był dostępny w X Fold3). Vivo proponuje potrójny aparat 50 mega i podwójną kamerkę selfie dla obu wyświetlaczy (zejście z 32 do 20 megapikseli). Jak widać, producent podszedł do najnowszej generacji w sposób kompromisowy (zwłaszcza w module fotograficznym). Zbliżenia optyczne peryskopowe tele są te same. Poprawiono wielkość otworu dla głównego aparatu. Należy dopisać na zakończenie, iż to i tak bardzo dobry zestaw sensorów, jak na „składaka”.

  • 50 mpx z f/1.6, (sensor Sony IMX921, 1/1.56″) z PDAF, OIS oraz powłoką Zeiss T*
  • 50 mpx z f/2.6, 85mm (peryskopowe tele Sony IMX882 z optycznym zbliżeniem 3x i ekwiwalentem ogniskowej 85 mm, 1/1.95″) z PDAF i OIS – “Zeiss Super Telephoto”
  • 50 mpx z f/2.1 (sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z PDAF oraz powłoką Zeiss T*
  • 2x selfie: 20 mpx z f/2.4 (sensor wide)

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

8. Realme z kampanią #StresOFFŻycieON

Realme jest ostatnio bardzo aktywne w publikacjach próbek zdjęć wykonanych ich telefonami, szczególnie w social media. Jeszcze w czerwcu chińska marka rusza z ciekawą kampanią, w której zdjęcia będą mieć szczególne znaczenie. Wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną oraz National Geographic uruchomiono akcję pod hashtagiem #StresOFFŻycieON. Wszystkie trzy instytucje proponują wspólna promocję poprzez atrakcyjne kadry. Oczywiście z naszego pięknego kraju. Marki zachęcają do nadsyłania fotek z ciekawych miejsc na terenie Polski.

Realme x National Geographic x Polska Organizacj Turystyczna (kampania #StresOFFŻycieON)

Kampania rusza za dwa dni, więc jeszcze nie podano wszystkich szczegółów, ale zakładam, iż do wygrania będą jakieś nagrody (wyczuwam telefony serii Realme GT 7T). Skorzystają wszyscy, Polska Organizacja Turystyczna przyciągnie odwiedzających nowymi miejscami, National Geographic (które kończy 20 lat) zyska interesujące prace, Realme potencjalnych klientów, no a fotografowie szansę na wyróżnienie. Zdjęcia i podróżowanie mają przy okazji zachęcić do odstresowania.


9. #XiaomiCaptured

Xiaomi wraca z regularnymi wrzutkami ujęć zza kulis dla poradników kreatywnego fotografa. Tym razem flagowego Xiaomi 15 Ultra promowano z wykorzystaniem kolejnego rekwizytu – okrągłego lustra. z odpowiednim ustawieniem może imitować Słońce lub Księżyc.

Moon or Sun? Pick your favourite!

Shot on #Xiaomi15Ultra. #XiaomiCaptured

Jordi (IG: jordi.koalitic) pic.twitter.com/X7MEC7q07f

— Xiaomi (@Xiaomi) June 24, 2025


10. #ShotOnVivo

Odbicia dobrze wyglądają też w zwykłej kałuży. Tu ważne są dwa elementy: odpowiedni obiekt w lustrze, no i oczywiście dobre „podłoże”. Nie każde „bajorko” się nada (nie licząc samych warunków pogodowych). Przykłady zapodało vivo na swoim globalnym kanale serwisu X.

What colors do you see when you look down on a rainy day? Tell us below! ​#vivo #Shotonvivo #vivoVISIONplus #PhotographTogether #POV #Rain pic.twitter.com/pjQBsxx0xq

— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) June 19, 2025


11. #ShotOnNubia

Dawno w przeglądach nie było nubii. No to jest. Marka należąca do ZTE zaproponowała ładny widoczek. Miejski, turystyczny i z kilkoma warstwami całej kompozycji. Bardzo ładnie pokazane atrakcje regionu.

Who’s ready for summer adventures #shotonnubia #nubia #nubiaZ70SUltra #mobilephotography #mobilephoto pic.twitter.com/MpEghquqrt

— ZTE Device (@ZTEDevice) June 25, 2025


12. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


13. Historia mobilnej fotografii – część I (okres 1999-2011)

Nokia N90 (zrzut ekranu z instrukcji obsługi telefonu).

Szykowałem się do przygotowania tego materiału już niemal od początku istnienia serii o mobilnej fotografii. W pierwszych kilkunastu artykułach tego cyklu przedstawiałem przełomowe rozwiązania fotograficzne proponowane w pierwszych telefonach. Postanowiłem cofnąć się o kolejną dekadę i zbudować kalendarium ważniejszych premier w ramach pełniejszej historii mobilnej fotografii. Contentu wyszło tak dużo, iż nie obyło się bez podziału wszystkiego na poszczególne części. W pierwszej fazie objąłem lata 1999-2011, a więc pierwsze telefony z wbudowaną kamerką, aż do debiutu pierwszych telefonów. Trochę się napracowałem, bo musiałem wygrzebać swoje stare „komórki” i prześledzić sporo materiału. W zlokalizowaniu ważniejszych urządzeń pomógł mi ChatGPT, a iż lepiej po nim sprawdzać, to trochę czasu mi to zajęło. Okazało się, iż byłem w posiadaniu kilku przełomowych jednostek. Za kilka tygodni postaram się o drugą część. Będzie ich więcej, bo drugiej dekadzie rozwój technologii przyspieszył.

Przeczytaj: historia mobilnej fotografii – część I


14. Test składanego Honor Magic V3

Przez około dwa miesiące wrzucałem tutaj krótkie uwagi na temat modułu fotograficznego składanego Honor Magic V3. Przygotowałem też trochę zdjęć w kilku różnych sesjach fotograficznych. Czas na pełen materiał związany z tym efektownym Androidem. Przez ten czas całkiem go polubiłem i choć nie we wszystkim był idealny to zaoferował sporo flagowych rozwiązań. Również w aspekcie zdjęć i nagrywania filmów. Wszystkie wrażenia zebrałem w zbiorczej publikacji. Sprawdziłem większość możliwości. Telefon oceniałem przede wszystkim z perspektywy zakresu nietypowej konstrukcji. W ocenie uwzględniłem też obszary, w których Honor może jeszcze coś w swoim telefonie poprawić.

Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3.


15. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


16. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

17. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

18. Rynek mobilnej fotografii (o czym piszę na blogu)

Na sam koniec przeglądu proponuję jeszcze krótkie podsumowanie branży mobilnej fotografii. Każde moje kolejne zestawienie w ramach dedykowanej fotografii serii, udowadnia, iż w tym dziale technologii dzieje się naprawdę sporo. Producenci telefonów prześcigają się w produkcji coraz efektywniejszych aparatów. Dopracowują algorytmy, optymalizują oprogramowanie, poprawiają optykę, korzystają z customowych matryc, a choćby budują własne silniki do obrazowania. Jak ogólnie wygląda sytuacja na rynku? Którzy producenci dominują? Z jakich rozwiązań korzystają? W którą stronę kieruje się cały segment? Spróbowałem krótko podsumować. Jak zwykle z niemałą listą ciekawostek.

Sprawdź: rynek mobilnej fotografii (analiza rynku)


Idź do oryginalnego materiału