Mobilna fotografia #175 (przegląd tygodnia)

6 godzin temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #174 – vivo X200 Ultra tele (foto: vivo na Weibo)

Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).

To już ponad 170. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.

  • DXOMark z Camera Protocol V6
  • vivo X200 Ultra już oficjalnie (Chiny)
  • nubia Z70S Ultra Photographer Edition
  • zestaw aparatów w CMF Phone 2 Pro
  • narzędzia AI do edycji zdjęć od Honor
  • MAMI Select nagrane iPhone’ami 16 Pro Max)
  • kamerka Insta360 X5 z większym sensorem
  • Apple promuje tryb Oczyść dla zdjęć
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. DXOMark z Camera Protocol V6

DXOMARK (serwis analizujący m.in. możliwości fotograficzne telefonów) zapowiada aktualizację swojego systemu oceny. Camera Protocol V6 zaoferuje nowsze procedury rankingowania telefonów, wzbogacając je o kolejne aspekty mogące mieć znaczenie podczas porównywania zdolności kamerek telefonów. Pomocne w udoskonaleniach procedury były flagowe telefony aktualnej generacji (siedem różnych modeli), 50 codziennych scen (zmieniających warunki kadru) oraz blind testy kilkudziesięciu użytkowników. Platforma dopiero zapowiedziała publikację efektów. Na rezultaty trzeba będzie chwilę poczekać. Nowy protokół oznacza zmiany w ocenianiu, więc i oceny kolejnych jednostek powinny być ciekawsze (zwłaszcza przy ich podsumowaniach).

DXOMARK is preparing to launch its updated Camera Protocol V6, featuring key improvements in HDR & portrait testing.
To support it, we ran a blind test in Paris with 39 power users, 7 flagship phones & 50 real-life scenes.
Results coming soon—some might surprise you! pic.twitter.com/f9Ee7K1ybX

— DXOMARK (@DXOMARK) April 17, 2025


2. vivo X200 Ultra oficjalnie (Chiny)

Przez praktycznie cały ostatni miesiąc vivo zwiastowało high-endową edycję flagowego serii swoich Androidów. W kilku ostatnich przeglądach przedstawiałem chyba wszystkie wieści dotyczące modułu fotograficznego vivo X200 Ultra. Czas je podsumować. Z perspektywy europejskiej, ten telefon ciekawi, ale klient na Starym Kontynencie nie otrzyma szansy sprawdzenia możliwości topowego telefona. Ultra zarezerwowano wyłącznie na potrzeby rynku Państwa Środka. Mimo wszystko, jest jakaś opcja sprowadzenia telefonu (ale z chińską wersją nakładki na Androida).

vivo x200 Ultra (foto: vivo)

Co nowego w vivo X200 Ultra? Postaram się treściwie podsumować wszystkie ostatnie informacje na temat najnowszego Androida:

  • tematem przetwarzania obrazu zajmą się dwa chipy ISP (służące do obrazowania: V3+ i VS1 do post-processingu), a jakiś wpływ na analizy będzie miał też flagowy, topowy układ Snapdragon 8 Elite – widzę tu ogromny potencjał w obrębie oprogramowania
  • vivo przygotowało własny Photography Kit (wygodny uchwyt z powerbankiem i przyciskami dedykowanymi obsłudze aplikacji aparatu)
  • unikatowym rozwiązaniem jest dodatkowy, zewnętrzny teleobiektyw ZEISS (podnoszący jakość optycznych zbliżeń przez dodatkową optykę). Mocowany do powyższego Photography Kita
  • sam telefon będzie posiadał przycisk boczny do manualnej obsługi aparatu
  • do dyspozycji potrójny sensor: 2x 50 mega + teleobiektyw 200 megapikseli
  • nagrywanie w 4K/120fps wszystkimi kamerkami (4K/60fps z Dolby Vision)
  • aparat selfie z matrycą 50 megapikseli

Cennik w Chinach startuje od 6500 juanów (w przewalutowaniu na euro wyjdzie ok. 780€ – nie licząc ceł i podatków). Za Photography Set trzeba będzie dać 9700 juanów (ok. 1150€).


3. nubia Z70S Ultra Photographer Edition (zapowiedź)

nubia Z70s Ultra Photographer Edition (foto: nubia na Weibo)

O tym modelu telefona też już mówiono. ZTE szykuje się to lekkiego odświeżenia swojego flagowego Androida. Pod koniec kwietnia swoją premierą będzie miał model nubia Z70s Ultra. Chiński producent opublikował mnóstwo zdjęć tego urządzenia na swoich kanałach społecznościowych (głównie na Weibo). Wygląda na to, iż marka wykona podobny manewr do poprzednika i doda w nazwie dopisek Photographer Edition – co ma podkreślić możliwości fotograficznego tego Androida.

Co nowego w nubia Z70S Ultra Photographer Edition? Najnowszy telefon będzie trzymał się aktualnej „filozofii” w obrębie stylistyki. Nubia już od kilku lat proponuje swoją estetykę modułu fotograficznego. Mocno podkreślany jest obiektyw główny. Zestaw ma dysponować Hyper-Sensitive XL Sensor i 35 mm Neomaster 50x OIS system, co odczytamy po samych obrazkach. Ekran wciąż z aparatem ukrytym pod panelem, a sensor główny na tyle połączony z ogniskową z ekwiwalentem 35 mm. Do kompletu obiektyw ultra wide i peryskopowe tele. Materiały promocyjne obiecują też ulepszone narzędzia AI. Co konkretnie zyska Z70S Ultra? O tym już w kolejnym przeglądzie, bo będzie akurat dzień po prezentacji urządzenia.


4. Zestaw aparatów w CMF Phone 2 Pro

Nothing odsłonił niedawno kolejną generację Androidów pod głównym brandem, ale londyńska marka ma w zanadrzu jeszcze Androidy spod znaku CMF (tańszych produktów). Jeszcze w kwietniu swoją premierę będzie miał CMF Phone 2 Pro, o którym producent zajawia już od kilkunastu dni. W tym tygodniu przedstawił trochę informacji na temat zestawu aparatów.

Playful and powerful.

This is CMF Phone 2 Pro. pic.twitter.com/0vHufUxBfM

— CMF by Nothing (@cmfbynothing) April 21, 2025

Co nowego w CMF Phone 2 Pro? Pierwsze zapowiedzi specyfikacji aparatów świadczą o zastosowaniu w tańszym telefonie marki sensorów znanych z Nothing Phone (3a), ale w innej stylistyce. Trzy aparaty przeprojektowano pod charakterystyczne dla designu CMF. Na ten moment odsłonięto kilka konkretów. Trio kamerek ma się składać z klasycznego połączenia aparatu głównego, ultra wide i tele. Obrazowaniem zajmie się TrueLens Engine 3.0, a przetwarzaniem sygnału układ Dimensity 7300 Pro. jeżeli potwierdzi się spójność z zestawem Phone (3a) to komplet powinien oferować:

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor 1/1.57″ – największy w tej klasie) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0 (teleobiektyw, 1/2.74″ z optycznym 2x) z PDAF (od 25cm do ∞)
  • 8 mpx f/2.2 (sensor ultrawide 120˚, 1/4.0″)
  • selfie: 32 mpx z f/2.2 (sensor wide, 1/3.44″)

5. Honor demonstruje narzędzia AI do edycji zdjęć

Honor 400 Lite (foto: Honor)

Honor obiecywał, ze będzie stawiał na rozwój algorytmów i narzędzi AI dla swoich Androidów. Marka przedstawiła w marcu Alpha Plan, którym w przeciągu pięciu lat ma zainwestować w Sztuczną Inteligencję aż 10 miliardów dolarów. Ma to pomóc firmie w dążeniu do bycia globalnym liderem w ofercie mobilnych urządzeń z AI. To marketingowe zapowiedzi, a jak z działaniami? Powoli są odkrywane. Honor pojawił się w Las Vegas na Google Cloud Next 2025 i opowiedział o narzędziach AI do edycji zdjęć przy użyciu Google Cloud.

Co nowego dostarczą algorytmy Honor AI w obrębie edycji zdjęć? Honor promował na evencie kilka nowych funkcji, które dotrą do telefonów. Na początek do Honor 400 Lite, czyli pierwszej odmianie z nowej rodziny średniaków (wkrótce powinniśmy zobaczyć Honor 400 i 400 Pro). Oto co w tym telefonie zaproponowano:

  • AI Outpainting – narzędzia do „reframingu” (Honor AiMAGE bazujący na modelu Imagen od Google ma wypełnić odsuwane lub obracane zdjęcie obrazem). Celem tej opcji jest swobodniejsze kadrowanie z późniejszym uzupełnianiem klatki oraz inteligentne zmiany w późniejszym kadrowaniu. To sztuczny wpływ na rzeczywisty obraz, ale jednocześnie pomoc w zmianie efektu.
  • AI Eraser również ma korzystać z Imagen (zaznaczane obiekty można usunąć przez kontekstowo uzupełniane tło) – to narzędzia już dobrze w świecie telefonów znane
  • AI Upscale (odnawianie starszych zdjęć przez poprawę ich jakości)

6. Krótkie filmy MAMI Select (nagrane iPhone’ami 16 Pro Max)

Apple pochwaliło się pierwszymi filmami nagranymi przy użyciu iPhone’em 16 Pro Max w ramach Moving Image (MAMI) dla Mumbai Acadamy. Opublikowane materiały to wstęp do MAMI Select: Filmed on iPhone Program, w którym autorzy będą edytować nagrania na MacBookach Pro z chipem M4. Całość ma zademonstrować potencjał jakim drzemie sprzęt od Apple.

Dwa „shorty” zostały wyróżnione w trakcie tegorocznego Critics’ Choice Awards India: Best Short Film, a konkretnie Best Director (Short Film) i Best Writing (Short Film). Załączyłem wyżej małą próbkę (trailer). Wygrani wezmę udział przy produkcjach indyjskiego przemysłu filmowego. Jak się pewnie domyślacie, filmy są naprawdę jakościowe. Wykorzystały tryb Cinematic w najnowszych iPhone’acj 16 Pro Max (4K przy 120fps). Wszystkie cztery krótkie produkcje z 2025 MAMI Select są dostępne na YouTube.


7. Kamerka Insta360 X5 z większym sensorem

W zeszłym roku na rynek weszła bardzo interesująca kamerka sferyczna od Insta360. Model X4 z 360-stopniowym 8K ma następcę. Insta360 X5 zyska kilka usprawnień. Producent powiększa sensor i baterię, dodaje wymienną optykę oraz kolejne narzędzia AI do poprawiania nagrywanych treści. Wszystkie podniosą poziom rejestrowania filmów.

Co nowego w Insta360 X5? Przejdźmy do konkretów, ale w ultra telegraficznym skrócie. W piątej generacji kamerki akcji zaproponowano sensor 1/1.28″ (poprzednie X4 i X3 posiadały 1/2″). To pozwoli zebrać więcej światła. Producent mówi, iż aż o 144% więcej. Bardzo podobny wzrost (140%) otrzymamy dzięki połączeniu kilku chipów do przetwarzania danych. Potrójny układ Triple AI Chip to moduł AI 5 nm i dwa procesory Pro Imaging. Mają wspomóc redukcję szumów, lepszą dynamikę w trudniejszych warunkach świetlnych, a Active HDR ma działać przy 5.7K/60fs.

Video przez cały czas z opcjami 8K/30fps, wspomniane wyżej 5.7K/60fps oraz 4K/120fps (wcześniej w tej rozdzielczości 100fps). Nietypowo wygląda tryb InstaFrame, gdzie rejestrowane są dwa ujęcia. Jedno „płaskie” z automatycznym śledzeniem nas w kadrze, a drugi sferyczne, pozwalające na manualne zmiany klatki. Jak sama nazwa wskazuje, funkcję powiązano z wrzutkami na social media. W zestawie mały mikrofonik, który podniesie jakość dźwięku i posłuży też jak pilocik dla rejestratora. Nowy selfie stick ma rozpiętość do aż 3 metrów (oczywiście w kadrze go w ogóle nie widać). Zwróciłbym też uwagę na wymienną optykę – można samodzielnie ją zainstalować w razie porysowań. Nowa bateria 2400 mAh ma wydłużyć czas działania do 187 minut, czyli aż o 37% (licząc przy jakości 4K). Konstrukcja Insta360 X5 posiada szczelność IP68 i redukcję szumów wiatru Wind Guard. Model wyceniono na 590€. Sporo drożej od GoPro i DJI, ale z opcjami 360-stopniowej panoramy.


8. Apple promuje tryb Oczyść dla zdjęć

Apple wdraża narzędzia AI do iOS z opóźnieniem (nie tylko w odniesieniu do własnych zapowiedzi, ale też względem konkurencji). Pewne było, iż jak już dotrą na iPhone’y, to otrzymają odpowiednią promocję. Amerykański gigant ma bardzo dobry dział marketingowy, za pomocą którego choćby od dawna dostępne na rynku funkcje i możliwości są ukazywane jak opcje wręcz unikatowe (co akurat w przypadku użytkowników sprzętu Apple za takie można uznać). W najnowszej reklamie marka z siedzibą w Cupertino promuje narzędzia Oczyść (Clean Up), czyli popularne od dawna w Androidach opcje usuwania z kadru niechcianych obiektów. Rozwiązanie to działa w obrębie Apple Intelligence w aplikacji Zdjęcia, czyli wyłącznie na nowszych iPhone’ach (od 15 Pro w górę).


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. #ShotOnXiaomi

22 kwietnia był Światowy Dzień Ziemi. Praktycznie wszystkie chińskie marki bardzo chętnie zaznaczały swoje plany w obrębie neutralności klimatycznej. Ciekawe, prawda? Xiaomi opublikowało galerię zdjęć fauny (wykonanymi różnymi odmianami kilku ostatnich flagowców marki).

A reminder that we share this planet with feathers, fur, and fierce beauty! #EarthDay2025

Justin (IG: jlu1212) pic.twitter.com/3CmzWEpRRW

— Xiaomi (@Xiaomi) April 22, 2025


10. #ShotOnVivo

Vivo przypomina wiosenne klimaty przy pomocy całkiem klimatycznych, bardzo zielonych ujęć. Zieleń tematem przewodnim galerii zdjęć z #vivoVISIONplus przy użyciu teleobiektywów telefonów marki vivo (nie sprecyzowano niestety których dokładnie).

SPRING | GREEN ​

A season renewed. A world reawakens.​
Through the telephoto lens, spring reveals its quiet power.​
Share your vision on Instagram with #vivoVISIONplus and tag @vivo_global.​

: @clicksbyarijit#Shotonvivo #vivoVISIONplus #PhotoSeries #PhotographTogether pic.twitter.com/T9Spf6wGPc

— vivo Global (@Vivo_GLOBAL) April 23, 2025


11. #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon

OnePlus jak zwykle z retweetami, co cenię najbardziej, bo pokazuje bardziej bezpośrednie zaangażowanie w temat zdjęć (oczywiście przy założeniu braku ustawek ). Ujęcie z dłuższym naświetlaniem (dziennym) przy pomocy, któregoś z OnePlusów z rozwiązaniami Hasselblad.

With your permission, one more long exposure #SnapdragonInMotion by @Snapdragon

Shot on @oneplus X @Hasselblad#ShotOnSnapdragon #Snapdragon #SnapdragonInsiders#ShotOnOnePlus 9Pro #OnePlusCommunity #NeverSettle#OnePlus@OnePlus_ES @OnePlus_Europe @OnePlus_FI @OnePlus_USA pic.twitter.com/bhrl6RwSqP

— José Luis Asensio Fierro (@yo_mismo1) April 22, 2025


12. #TeamPixel z #EarthDay

Google też świętuje dzień naszej planety. Amerykańska marka wybrała do tego zdjęcia drzew w nieco bardziej artystycznej perspektywy. Dbajmy o drzewostany, bo chyba więcej ich na Ziemi ubywa niż przybywa (a przynajmniej tak wynika z danych dot. wycinek w poszczególnych regionach świata).


13. #ShotOniPhone

Apple umie w zdjęcia, prawda? adekwatnie to użytkownicy iPhone’ów, bo publikacje na IG są zwykle autorstwa samych klientów. Te ciekawsze prace trzeba jednak umieć wydobyć, a w ramach #ShotOniPhone jest ich naprawdę bardzo dużo. Załączam bardzo interesująco przedstawione zdjęcie z odwróconym odbiciem, tzn. telefonem w trakcie zapisu chwili. Super kompozycja, no i warunki.


14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


15. Historia mobilnej fotografii – część I (okres 1999-2011)

Nokia N90 (zrzut ekranu z instrukcji obsługi telefonu).

Szykowałem się do przygotowania tego materiału już niemal od początku istnienia serii o mobilnej fotografii. W pierwszych kilkunastu artykułach tego cyklu przedstawiałem przełomowe rozwiązania fotograficzne proponowane w pierwszych telefonach. Postanowiłem cofnąć się o kolejną dekadę i zbudować kalendarium ważniejszych premier w ramach pełniejszej historii mobilnej fotografii. Contentu wyszło tak dużo, iż nie obyło się bez podziału wszystkiego na poszczególne części. W pierwszej fazie objąłem lata 1999-2011, a więc pierwsze telefony z wbudowaną kamerką, aż do debiutu pierwszych telefonów. Trochę się napracowałem, bo musiałem wygrzebać swoje stare „komórki” i prześledzić sporo materiału. W zlokalizowaniu ważniejszych urządzeń pomógł mi ChatGPT, a iż lepiej po nim sprawdzać, to trochę czasu mi to zajęło. Okazało się, iż byłem w posiadaniu kilku przełomowych jednostek. Za kilka tygodni postaram się o drugą część. Będzie ich więcej, bo drugiej dekadzie rozwój technologii przyspieszył.

Przeczytaj: historia mobilnej fotografii – część I


16. Test składanego Honor Magic V3

Przez około dwa miesiące wrzucałem tutaj krótkie uwagi na temat modułu fotograficznego składanego Honor Magic V3. Przygotowałem też trochę zdjęć w kilku różnych sesjach fotograficznych. Czas na pełen materiał związany z tym efektownym Androidem. Przez ten czas całkiem go polubiłem i choć nie we wszystkim był idealny to zaoferował sporo flagowych rozwiązań. Również w aspekcie zdjęć i nagrywania filmów. Wszystkie wrażenia zebrałem w zbiorczej publikacji. Sprawdziłem większość możliwości. Telefon oceniałem przede wszystkim z perspektywy zakresu nietypowej konstrukcji. W ocenie uwzględniłem też obszary, w których Honor może jeszcze coś w swoim telefonie poprawić.

Przeczytaj mój test składanego Honor Magic V3.


17. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


18. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

19. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

20. Rynek mobilnej fotografii (o czym piszę na blogu)

Na sam koniec przeglądu proponuję jeszcze krótkie podsumowanie branży mobilnej fotografii. Każde moje kolejne zestawienie w ramach dedykowanej fotografii serii, udowadnia, iż w tym dziale technologii dzieje się naprawdę sporo. Producenci telefonów prześcigają się w produkcji coraz efektywniejszych aparatów. Dopracowują algorytmy, optymalizują oprogramowanie, poprawiają optykę, korzystają z customowych matryc, a choćby budują własne silniki do obrazowania. Jak ogólnie wygląda sytuacja na rynku? Którzy producenci dominują? Z jakich rozwiązań korzystają? W którą stronę kieruje się cały segment? Spróbowałem krótko podsumować. Jak zwykle z niemałą listą ciekawostek.

Sprawdź: rynek mobilnej fotografii (analiza rynku)


Idź do oryginalnego materiału