Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).
To już ponad 150. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.
- TECNO z nowymi technologiami: EVS Dynamic Snapshot, Tap Any Zoom Dual Prism Telephoto i obrazowaniem Image Matrix z AI
- Dual Screen in Portrait Mode w grudniowej aktualizacji Pixel Drop (są też inne funkcje)
- Google Photos Recap 2024 w Zdjęciach Google
- zapowiedź Realme 14 Pro z peryskopem i AI Ultra Clarity 2.0 (producent zwiastuje telefon)
- kolejne potwierdzenie możliwości fotograficznych przyszłorocznego iPhone’a SE 4
- kolejne przecieki na temat Galaxy S25 Ultra
- Google przywróci funkcję Pixel Camery
- Nokia ze sferyczną kamerą 8K i 5G
- rozpocząłem testy składanego Honor Magic V3
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. TECNO z EVS Dynamic Snapshot i Tap Any Zoom Dual Prism Telephoto
Jeśli uważnie śledzicie moje fotograficzne przeglądy, to zauważyliście pewnie, iż producenci telefonów zaczęli mocniej eksperymentować z konstrukcjami peryskopowych teleobiektywów. Pryzmaty są układane inaczej, a często mają też inny kształt. Wszystko po to, by poprawić efekty ostrości, zbliżenia, ale też lepiej rozmieścić moduł wewnątrz telefonu. Wśród marek, które szukają zmian jest też TECNO (ostatnie aktywniejsze w temacie mobilnych innowacji). W trakcie Future Lens 2024 (Chiny) producent przedstawił swoje trzy najnowsze rozwiązania związane z mobilną fotografią. Mają zadebiutować w 2025 roku we flagowych Androidach marki.
Innowacyjna matryca obrazu TECNO Image Matrix – to najnowsze elementy obrazowania, m.in. przy wykorzystaniu AI. Ma lepiej restrukturyzować i optymalizować moc dla lepszego zbierania danych obraz. Z uwagi na niewystarczające moce chipów potrzebne było konkretniejsze zarządzanie efektami. System zaoferuje nowe, inteligentne algorytmy, by szybciej przetwarzać informacje. Z tego co widzę całość łączy hardware z De-construction Layer (warstwą dekompozycji), Engine Re-construction Layer (warstwą rekonstrukcji silnika) z rdzeniem TECNO Algorithm Process Stack (z czterema silnikami obrazowania). Ten ostatni składa się z czterech składowych:
- AI RAW (wzmacnia sceny o słabym oświetleniu i podświetleniu, jednocześnie poprawiając klarowność, ostrość i kolorystykę obrazu)
- AI SNAP (umożliwia błyskawiczne przechwytywanie obrazu bez opóźnień, zapewniając, użytkom uchwycenie każdej chwili)
- AIGC (Studio wzmacnia pakiet narzędzi do ulepszania i generowania obrazu)
- AI UT (Universal Tone) automatycznie przywraca i poprawia odcienie skóry, sprawiając, iż zdjęcia portretowe odzwierciedlają prawdziwe piękno
AI ma dzięki nim dostarczać w aplikacji aparatu nowe funkcje: AI Shooting Quality++, Portrait Master, Video Master, AI Snap i AI Image Studio. O każdej pewnie dowiemy się niebawem więcej przy okazji premier nowych telefonów.
EVS Dynamic Shot to z kolei technologie do rejestrowania obiektów w ruchu, by lepiej odwzorowywać ostrość. Tu również uczestniczy Sztuczne Inteligencja. Poruszające się obiekty rejestrują całą ścieżką ruchu, więc piksele EVS zapisują więcej danych o zmieniających się elementach, by potem połączyć je z tradycyjnymi RGB sensora. Efektem będzie ostre zdjęcie z dynamicznym obiektem w kadrze. Dość dobrze ilustruje to załączone video.
Teleobiektyw Tap Any Zoom Dual Prism składa się z dwóch pryzmatów. To nietypowe ułożenie ma gwarantować stabilniejsze ujęcia zbliżenia (lepsze ustalanie ostrości), redukować rozmycie, ale też poprawiać późniejsze kadrowanie. Podoba mi się tu szybsze przejście zooma, gdy chcemy złapać konkretny punkt w oddali (w tradycyjnym zoomie często gubimy obiekt). Aparat przez dwukrotne stuknięcie w punkt obrazu gwałtownie zbliży z 1x/0.6x do choćby 30x. Nie zabraknie tu też optycznej stabilizacji obraz z przesunięciem obiektywu. Ekwiwalent ogniskowej 125 mm ma możliwość 14-krotnego zoomu, ale też szeroką perspektywę przy automatycznym łączeniu pikseli w rozdzielczości choćby 400 mpx. TECNO obiecuje tu też „swobodę kadrowania”, której często brakuje w tradycyjnych teleobiektywach.
2. Dual Screen in Portrait Mode w grudniowej aktualizacji Pixel Drop
W grudniowym rzucie nowości w ramach Pixel Drop pojawiły się elementy związane ze zdjęciami. Google aktualizuje swoje telefony i kilka nowości. Posiadacze Pixeli mogą wrzucać na Instagrama zdjęcia w trybie Ultra HDR (z pełnym zakresem jasności, wyższym kontrastem i bogatsze w detale). Z kolei użytkownicy Snapchatu mają łatwiej docierać do zdjęć i filmików przez Photo Picker (gdzie przejrzymy foldery, ulubione i zasoby w chmurze).
Finding photos and videos to share on Snapchat just got snappier🫰
Instead of scrolling through your albums, now you’ll see all your folders, favorites, and cloud photos through the Photo Picker.¹
See how our new #PixelDrop is simplifying photo-sharing:² pic.twitter.com/9GfJ00bKsd
— Made by Google (@madebygoogle) December 7, 2024
Składane telefony Pixel Fold i Pixel 9 Pro Fold otrzymają tryb Dual Screen w trybie portretowym, czyli z wykorzystaniem zewnętrznego panelu do podglądu ujęć selfie. W ramach Made You Look (teraz również w pierwszej generacji Folda) pojawią się nowe efekty skupiające uwagę dzieci. Google proponuje bohaterkę animacji Disneya W głowie się nie mieści. Zainteresowanie animacją ma pozwolić wykonać najmłodszym lepszej jakości zdjęcia.
Google przygotowało też lepszą organizację zrzutów ekranu, które psują często nasze galerie zdjęć (a są lubianym sposobem zapisywania informacji w telefonie). Sekcja Pixel Screenshots ma lepiej organizować zrzuty – również w trakcie przeszukiwań Circle to Search. Screenshoty będą też automatycznie kategoryzować pliki tematycznie.
3. Google Photos Recap 2024 w Zdjęciach Google
Lubicie podsumowania roku w popularnych serwisach streamingowych? Muzyczny Spotify Wrapped i odpowiednik w Apple Music doczekały się podobnych rozwiązań w innych aplikacjach. Ostatnio taki przegląd widziałem w Duolingo (gdzie pokazano wyniki i osiągnięcia w nauce języków), a teraz tematem zainteresował się Google w obrębie serwisu Zdjęcia. Wzorem podobnych funkcji na YouTube i YouTube Music, teraz amerykański gigant proponuje Google Photos Recap. Opcja debiutuje w 2024 roku, więc możliwe jest podsumowanie galerii zdjęć z ostatnich dwunastu miesięcy.
Drumroll, please! The first ever Google Photos Recap has dropped. Relive and celebrate the moments that shaped your year. Check out your 2024 Recap, which is rolling out in the Google Photos app today. #GooglePhotosRecap pic.twitter.com/1vho6LOUMU
— Google Photos (@googlephotos) December 6, 2024
Cały skrypt działa jak dłuższa animacja zew wspomnieniami. Google uporządkowało przekaz, a niektóre prace podrasował, by przy okazji pokazać możliwości efektów dostępnych w serwisie Google Zdjęcia. W podsumowaniu pokażą się losowe (pewnie najlepsze wg algorytmów) zdjęcia oraz wspomniane efekty. Całością zajmie się Gemini. Recap pokaże też trochę ciekawostek na temat naszych metod fotografowania, m.in. przez statystyki. Generalnie zapoznamy się z naszymi „2024 vibes”. Oczywiście wszystko z opcją szybkiego podzielenia się w social media. jeżeli korzystacie z serwisu to powinniśmy niedługo otrzymać powiadomienie o Google Photos Recap.
W Google Photo Recap 2024 znajdziemy: Twoje klimaty, Twoje podsumowanie, Najdłuższą serię, Rok pełen uśmiechu (fotki uśmiechniętych osób), Ulubione twarze (najczęściej fotografowane osoby), Rok w kolorze (najczęściej wykorzystywane kompozycje kolorystyczne). To pierwsze zestawienie, więc dość randomowe (co widać po niektórych mało atrakcyjnych fotach w tej kolekcji).
4. Realme 14 Pro z peryskopem i AI Ultra Clarity 2.0 (zapowiedź)
Realme zaczyna się ostatnio rozpychać w segmencie mobilnej fotografii. Chińska marka musi podążać za trendami, by nie stracić na konkurencyjności. Większość producentów z Państwa Środka mocno rozwija funkcje fotograficzne. Realme nie chce pozostawać w tyle. W styczniu 2025 roku na rynku pojawi się Realme 14 Pro. Indyjska sekcja marki wrzuciła na X pierwszą zapowiedź nowego telefona. Cały czas będzie to przedstawiciel średniej półki ze Snapdragonem 7s Gen 3 na pokładzie. Producent zwiastuje zastosowanie peryskopowego teleobiektywu oraz nowych algorytmów AI Ultra Clarity 2.0. Wymienione elementy mają podrasować serię, co promowane jest sloganem „two-gen ahead”. prawdopodobnie zobaczymy duet czternastej generacji: model Pro i Pro+. niedługo dowiemy się, jak bardzo wspomniane ulepszenia poprawią efekty zdjęć. Na pewno zobaczymy elementy AI, które połączą siły z optyczną stabilizacją obrazu (OIS). Realme 14 Pro ma rywalizować z niedawno przedstawionym Redmi Note 14 Pro.
Speed, power, and performance redefined. Powered by Snapdragon 7s Gen 3, the #realme14ProSeries sets new benchmarks—same name, same chip, but two generations ahead with an advanced periscope. Ready to break limits?#realmeIndia pic.twitter.com/Ep3wIxPTqC
— realme (@realmeIndia) December 9, 2024
5. iPhone SE (2025) z aparatem 48 mpx i selfie 12 mega
Już jest niemal pewne, iż w pierwszym kwartale (najpewniej w marcu) zadebiutuje czwarta generacja najtańszej serii iPhone’ów. SE w 2025 roku otrzyma kilka ważnych usprawnień, a być może będzie choćby pierwszym telefonem Apple z własnym modemem 5G. Koreańskie ET News potwierdza wcześniejsze plotki na temat możliwości fotograficznych iPhone’a SE 4.
Najnowszy wariant telefonu z iOS otrzymałby aparat główny 48 megapikseli (poprzednik z 2022 posiada sensor 12 mpx). Z przodu też nastąpi upgrade – z 7 do 12 megapikseli. Obie kamerki mają być produkowane przez LG Innotek. Będzie to dość konkretna poprawa jakości modułu, ale przez cały czas telefon będzie dysponował tylko po jednym aparacie na stronę.
6. Galaxy S25 Ultra (kolejne przecieki)
W styczniu czeka nas ważne Galaxy Unpacked. Samsung zademonstruje najnowszą generację swoich flagowców. To już praktycznie za kilka tygodni. Im bliżej wydarzenia, tym więcej ciekawostek na temat nowej serii topowych Androidów. Najnowsze konkrety pojawiły się na Camera FV-5, gdzie opublikowano kilka szczegółów na temat głównej kamerki high-endowej edycji Galaxy S25 Ultra. Pisałem o niej na blogu już kilka razy. Część z wcześniej publikowanych informacji okazała się prawdziwa.
Kamerka główna w Galaxy S25 Ultra ma posiadać ekwiwalent ogniskowej 23.2 mm, przesłonę z f/1.7, a sam sensor rozdzielczość 12.5 megapiksela (maksymalnie 4080×3060). Podano choćby wielkość matrycy – 71.9 mm2. Plotki sugerowały, iż Samsung skorzysta z aparatu 200 mega z łączeniem szesnastu sąsiadujących pikseli do ujęcia 12.5 mpx. Oczekuje się, iż w zestawie znajdzie się jeszcze peryskopowe 50-megapiksele (Sony IMX854) z optycznym 5x, ale też teleobiektyw z 3x i obiektyw ultra wide (Samsung JN3) w rozdzielczości 50 mega. Obrazowaniem zajmie się procesor Snapdragon 8 Gen Elite .
7. Google przywróci funkcję Pixel Camery
Jeden z użytkowników serwisu Reddit (Over_Firefighter_510) dostrzegł w kodzie aplikacji Pixel Camera dla telefonów Google możliwość powrotu części przeniesionych jakiś czas temu opcji. Manualna kontrola wybranych ustawień jest ważna dla osób, które potrafią z tych elementów korzystać. Szybkie akcje w podglądzie apki do robienia zdjęć dają sporo przed wykonaniem ujęcia. Według przecieków w telefonach Pixel ma zostać przywrócone manualne ustawienie jasności, cieni oraz balansu bieli (sliderów). Po zmianach opcje te wymagały głębszego wejścia w kontrolę aparatu. Aktualizacja Pixel Camera 9.7 ma te suwaczki przywrócić do tzw. viewfindera. Update będzie pewnie realizowany etapowo, więc bądźcie cierpliwi lub sprawdzajcie go manualnie.
8. Sferyczna kamerka Nokii z 8K i 5G
Kamerki sferyczne miały swój boom kilka lat temu i mimo, iż są dziś chętnie stosowane, to producenci liczyli chyba na lepszy efekt. Tak głębiej technologie rozwija głównie Insta360, ale marka ostatnio postawiła mocniej na tradycyjne obiektywy (ale na obrazie 360 stopni się wybiła). W 2015 roku swój bardziej profesjonalny sprzęt do nagrywania w tego typu panoramach przedstawiła Nokia. Ozo VR była wyceniana na aż 60 tys. dolarów. Po prawie dekadzie producent powraca z nowym modelem – „pierwszą na świecie kamerką 360° z 5G”.
Nokia 360 Camera ma służyć do live-streamingu w wysokiej rozdzielczości (oczywiście te 8K rozkłada się na całą sferę, więc kadrowanie będzie przypominało jakością zwykłe rejestratory. Wspólnie ze spatial audio, czyli przestrzennym zapisem dźwięku zaoferuje też dobrą jakość przekazu bez wyraźnych opóźnień. Urządzenie wyposażono w Ethernet, Wi-Fi, ale też łączność 5G. Ten z Wi-Fi będzie najprzystępniejszy cenowo. Z kolei ten z 5G wytrzyma w trudniejszych warunkach dzięki normie IP67. Najbardziej terenowe wydanie zyska też specjalne zabezpieczenia software’u. Kamerkę można spokojnie zainstalować pod dronem, by nagrywać efektowne panoramy z powietrza.
Urządzenie wygląda na interesujące z perspektywy konsumenckiej, ale jego głównym przeznaczeniem jest przemysł (od teleoperacji, przez zdalny monitoring, aż po krytyczne sytuacje związane z bezpieczeństwem). Rejestrator współpracuje z oprogramowaniem Nokia Real-time eXtended Reality Multimedia (RXRM). Z kolei 3D OZO Audio może się przydać przy realizacjach VR.
9. Składany Honor Magic V3 (zapowiedź testów)
Mam nowy telefon na testach. Znów od Honor. Tym razem skupię się na aspektach fotograficznych składanego modelu. Ocenię oczywiście ogólny potencjał nowego flagowca chińskiej marki, ale spróbuję położyć większy nacisk na rozwiązania związane z nietypową konstrukcją telefonu. To nie pierwszy „składak” w moich rękach, ale nigdy nie koncentrowałem się na ocenie dodatkowych funkcji fotograficznych giętkiego formatu. Za kilka tygodni przedstawię „raport” z tych możliwości. Do czasu pełnej publikacji będą wrzucał tu ciekawostki na temat modelu Honor Magic V3. Już w lipcu miałem okazję zapoznać się z nim w trakcie polskiej prezentacji urządzenia, ale dysponowanie jednostką i opcja sprawdzenia całości we własnych warunkach to szansa na znacznie większy feedback. Jak zwykle wyjdę też na kilka sesji. Stay tuned!
Zestaw fotograficzny w składanym Honor Magic V3:
- 50 mpx z f/1.6, (sensor wide, 1/1.56″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/3.0, (teleobiektyw z optycznym 3.5x, 1/2.51″) z PDAF i OIS
- 40 mpx z f/2.2 (ultrawide 112˚) z AF
- selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)
- selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)
Czytaj więcej: parametry Honor Magic V3
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.
10. #ShotOnXiaomi
Od kilku tygodni wrzucałem interesujące fotograficzne mini poradniki od Xiaomi, ale w tym chińska marka nic podobnego nie opublikowała. Z listy ostatnich wrzutek marki na X najciekawiej wyglądają zapowiedź 2025 Photo Calendar uwzględniającego najlepsze prace, które można wykonać kieszonkowym aparatem. Chyba można zgłaszać swoje foto!
2025 Spark of Life Day Auction Poll
Light it up! Cast your vote for the brightest spark to mark the 2025 Photo Calendar. pic.twitter.com/utZ91nrqYX
— Xiaomi (@Xiaomi) December 7, 2024
11. #ShotOnVivo z Landscape Mode
Trochę nie mogę przeboleć, iż akurat marki vivo nie ma na polskim rynku (a była!). Ich telefony od kilku lat prezentują się bardzo dobrze. Flagowa seria X200 jest teraz promowana w Indiach, gdzie wkracza na rynek. Na X producent zachwala tryb Landscape Mode w mocniejszym i lepiej wyposażonym X200 Pro (niedługo ma go przebić jeszcze X200 Ultra). Opublikowano małą galerię krajobrazów.
From the fiery reds of Chinars in Kashmir to Ladakh’s autumn glow, Aamir Wani has captured the season at its most mesmerizing.
Stunningly captured with the vivo X200 Pro’s Landscape Mode, every shot showcases the beauty and rich textures of these breathtaking scenes.
This… pic.twitter.com/JpfcI1MdRo
— vivo India (@Vivo_India) December 8, 2024
12. #CapturedOnHuawei
Na globalnym kanale Huawei pojawią się niedługo zdjęcia wykonane serią nova 13 i składanym Mate X6. W zeszłym tygodniu zapowiadałem premierę nowych modeli chińskiej marki. Zadebiutują jutro, więc o ich możliwościach dopiero za tydzień. Producent zwiastuje wybrane rozwiązania obu nowych telefonów z systemem HarmonyOS na pokładzie. Wśród nowych funkcji, które znajdą się w aplikacji aparatu tych jednostek będzie tryb AI Best Expression. Ma on zadbać o udane ujęcie grupowe, w którym zdarza się, iż nie każdy jest zadowolony z swojej miny. Uważam, iż takie fotki są najbardziej klimatyczne (zwłaszcza dla późniejszych wspomnień), ale jeżeli wolicie perfekcyjne selfie grupowe to narzędzie AI spróbuje zaoferować udaną klatkę, na której każdy dobrze wygląda. Jeszcze nie oceniam. Wydam opinię o takich sztuczkach software’owych jak będę miał szansę sprawdzić ją w użyciu.
Embrace all the fun with #HUAWEInova13 Series, equipped with AI Best Expression. Say goodbye to awkward faces in group photos. #HuaweiLaunch #FashionForward #UnfoldtheClassic #SuperSelfieSuperPattern pic.twitter.com/5UPqcQRTrj
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) December 10, 2024
13. #AIUnblur w OnePlusach
OnePlus stosuje w swoich social media identyczną strategię. Też niedługo (konkretnie w styczniu) przedstawi globalnie nowe modele Androidów, więc na kanałach społecznościowych zwraca uwagę na software’owe nowości w ramach nakładki OxygenOS 15 (bazującej na najnowszej wersji systemu operacyjnego Google z tym samym numerkiem). W aplikacji aparatu użytkownicy otrzymają kilka dodatkowych efektów ulepszania zdjęć. AI Unblur znamy już z Pixeli. Jego zadaniem jest wyostrzanie obrazu, szczególnie tego zbliżanego. Rezultat fajny, ale co będzie się działo z algorytmami Sztucznej Inteligencji za kilka lat? W tym przypadku wyostrzanie ma sens. Oby nie było efektu Księżyca znanego z Galaxy.
Capture the unseen, with #AIUnblur that sharpens every moment#OOS15 #OxygenOS15 pic.twitter.com/C0Vx9w94bi
— OnePlus (@oneplus) December 9, 2024
14. #ShotOniQOO (Low Light)
iQOO to marka z tej samej grupy co vivo, więc też nie znajdziemy jej na naszym rynku. Androidy spod tego znaku trafiają raczej w konkretne regiony globu. Zajrzałem na stronę producenta i w sekcji językowej w grupie państw europejskich widzę tylko rosyjski. Niedawno firma wprowadziła na rynek model iQOO 13 z najmocniejszym Snapdragonem 8 Elite na pokładzie. Na indyjskim kanale serwisu X chwali się możliwościami fotograficznymi w zakresie słabszych warunków świetlnych. Wygląda to dobrze! Do tego celu w telefonie wykorzystywany jest sensor Sony IMX921 z 50 mpx.
Illuminate the night with the extraordinary 50MP Sony IMX921 Camera on the #iQOO13!
Unleash the power to capture every shadow, every sparkle, and every breathtaking detail, even in the darkest settings. From vibrant cityscapes to serene starry skies, redefine your… pic.twitter.com/JQx9Ij4Xo4
— iQOO India (@IqooInd) December 9, 2024
15. #TeamPixel
Perspektywa zmienia wszystko! Czasem warto zajrzeć z kamerą, tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa. Tak uczynił jeden z posiadaczy Pixeli. Załączony kadr przypomina mi trochę podobne foto z kanałów Apple sprzeda tygodnia. Makrokosmosem, w którym ujęcia z dołu powiększają rozmiary obiektów, można się fajnie pobawić.
14. #ShotOniPhone
Apple na Instagramie wybiera zwykle kadry kreatywne. W opublikowanym niedawno poście pomysłowo wykorzystano światała (prawdopodobnie latarnii). Poświata wykorzystana do nietypowe „portretu” sytuacyjnego. Spokojnie można klasyfikować ją do fotografii ulicznej. Bardzo dobrze to też wygląda w zestawieniu kolorystycznym z wieczorową porą. Nice!
15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na
zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej
Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.
16. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.
Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)
17. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18
Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).
Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).
- nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
- przycisk Camera Control w iPhone’ach 16
18. Testy: 200 mega w Honor 90 i flagowy Magic 5 Pro
Wśród ostatnio przeprowadzanych foto-testów miałem okazję ocenić aparaty dwóch telefonów marki Honor. W średniopółkowym Honor 90 sprawdziłem sensor 200 megapikseli oraz funkcje przygotowane w obrębie tej kamerki. Zestaw fotograficzny oceniałem w niezbyt przyjaznej zdjęciom porze roku (zima), ale była to okazja do sprawdzenia urządzenia w trudniejszych warunkach. W zasadzie, udało mi się trafić ledwie na jeden słoneczny dzień w trakcie moich testów, ale z efektów prac i tak byłem zadowolony.
Honor Magic 5 Pro to z kolei topowy flagowiec w segmencie telefonów. Android o potrójnym zestawie 50-megapikselowych sensorów, który uzyskał w rankingu DxOMark bardzo dobre wyniki i wysokie miejsce wśród najlepszych fotosmartfonów na rynku. Model ten ma już swojego jeszcze lepszego następcę, ale i ten wcześniejszy jest warty uwagi. Pstryknąłem nim kilka tysięcy zdjęć. Do galerii wybrałem oczywiście wyłącznie te najlepsze. Ten telefon z racji mnogości funkcji przeanalizowałem znacznie dokładniej od Honora 90.
- mój test Honora 90
- test Honor Magic 5 Pro
19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
20. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie telefona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
21. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.