Mobilna fotografia #151 (przegląd tygodnia)

1 dzień temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 150 – Oppo Find X8 Pro (foto: Oppo na Weibo)

Witam tu wszystkich miłośników fotografii, a szczególnie tej mobilnej. Interesuję się tym tematem od lat (praktycznie od początków rozwoju aparatów w telefonach). Od kilku lat prowadzę autorski cykl agregujący rynkowe nowości dot. mobilnej fotografii. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy obrębie kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii fotograficznych oraz rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem. Trafią się tu też różne ciekawostki, zapowiedzi czy info z przecieków na temat nadchodzących projektów. Nie zabraknie zdjęć (szczególnie prac z mediów społecznościowych).

To już ponad 150. przegląd mobilnej fotografii. Zapraszam też do wcześniejszych zestawień. Nie tracą na czasie.

  • Honor Magic7 Pro z Matrix Camera
  • OnePlus 13 z Hasselblad
  • Realme GT7 Pro z trybem podwodnym
  • przecieki na temat Oppo Find X8 Ultra
  • DigEra z dyskiem SSD z MagSafe (dla fotografów)
  • Apple uruchamia program naprawy iPhone’ów 14 Plus
  • Tecno z kampanią Universal Skin Tone
  • Apple kupuję aplikację Pixelmator
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Honor Magic7 Pro z Matrix Camera

Honor Magic7 Pro (foto: Honor)

O nowym Magicu7 Pro mogłem napisać już w zeszłotygodniowym przeglądzie, ale musiałbym czekać z publikacją (a lubię je wrzucać na blog wcześniej). Chińska marka przedstawiła najnowszą generację swoich Androidów z Matrix Camera. telefon przeszedł upgrade, ale nie jakiś ogromny. Producent stara się ewolucyjnie „dopieszczać” moduł fotograficzny, co zresztą widać przy porównaniu z poprzednikiem. Ten debiutował w styczniu, więc na zmiany było mniej czasu. Wszystko przez wcześniejszy debiut mocarnego Snapdragona 8 Elite, który posłuży m.in. w temacie obrazowania.

Magic7 Pro ponownie stawia na połączenie dużych rozdzielczości z peryskopowym teleobiektywem. Ze 180 megapikseli podskoczono do aż 200, czyli na wzór modeli vivo (X100 Ultra i X200 Pro). Na froncie ponownie wsparcie czujników 3D ToF. Zarówno przodem jak i tyłem nagramy video w 4K przy 60 fps.

W Honor Magic7 wykorzystywany jest HONOR Image Engine z algorytmami AI. Sztuczna Inteligencja weźmie udział m.in. w poprawie tekstury skóry twarzy (podnosząc jakość odwzorowania włosów, brwi i rzęs w ujęciach portretowych. Wśród trybów znajdziemy też nowy tryb sceniczny wykorzystujący 200-megapikselowy teleobiektyw. jeżeli zrozumiałem go poprawnie to pozwoli na efektowne zbliżenia w trudniejszych warunkach świetlnych.

Zestaw aparatów w Honor Magic7 Pro:

  • 50 mpx z f/1.4-2.0 (sensor wide, 1/1.3″) z dual pixel PDAF i OIS
  • 200 mpx z f/2.6, 60mm (peryskopowe tele 60 mm z 2.5x, sensor 1/1.4″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0, 12mm, 122˚ (sensor ultrawide 122˚, 1/2.88″ z trybem makro z 2.5 cm) z dual pixel PDAF
  • selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor 1/2.93″ wide 90°) z AF + czujnik 3D ToF

Czytaj więcej o: Honor Magic7 Pro


2. OnePlus 13 z Hasselblad Master Image

OnePlus 13 Hasselblad (foto: OnePlus na Weibo)

Dzień po Honorze swojego rywala pokazał OnePlus. Też ze Snapdragonem 8 Elite, a więc zastrzykiem mocy niezbędnej przy lepszej jakości przetwarzaniu sygnału obrazu. Trzynasta generacja flagowców tej marki wciąż korzysta z dobrodziejstw Hasselblad. To już któraś z kolei generacja modelu z kalibracją kolorów i stylami portretowymi szwedzkich specjalistów od fotografii.

Specyfikacje OnePlus 13 nie są aż tak imponujące jak w Oppo FindX 8 Pro, ale producent podkreśla wykorzystywanie kilku technologii z topowych Oppo. Algorytmy zajmujące się pracą nad danymi z matryc są równie efektowne. Tym razem każdy z aparatów w telefonie ma po 50 megapikseli,

  • 50 mpx z f/1.6 (Sony LYT-808, 1/1.43″) z wielokierunkowym PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.6 (peryskopowy tele 3x, Sony LYT-600 73 mm, 1/1.95″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z /2.0 (Samsung S5KJN5 ultrawide 120˚) z PDAF z trybem makro z 3.5 cm
  • selfie: 32 mpx z f/2.4 (sensor 1/2.74)

Z tego poczwórnego zestawu tylko przednia kamerka wygląda na nie ruszoną. Na stronie OnePlusa widzę zapis o „jednej tysięcznej” sekundy, ale nie jest pewien tłumaczenia. W zakresie pola widzenia oferowane są kadry z 0.6x, 1x, 3x, 6x i 30x. Optyczne zbliżenie peryskopowego teleobiektywu to tylko 3x, ale do wielu zadań powinno wystarczyć.

Czytaj więcej o: OnePlus 13


3. Realme GT7 Pro z trybem foto grafii podwodnej

Kolejną chińską marką, która w krótkim odstępie czasu wprowadza flagowego Androida jest Realme. Najnowszy model GT7 Pro korzysta z rozwiązań Snapdragona 8 Elite, więc zwiększy możliwości obrazowania konkretnym zastrzykiem mocy. Moduł fotograficzny telefonu nie imponuje aż tak bardzo, jak u bezpośrednich, rodzimych rywali (vivo, Honor, Oppo, Xiaomi, czy OnePlus), ale oferuje zacny pakiet wartościowych funkcji za niższe pieniądze. Zmiana kształtu „wyspy” z okrągłej na prostokątną jest zaskakująca, ale być może wymuszona nowymi funkcjami jakie proponuje Realme. Szczelność IP68/69 i specjalistyczne algorytmy pozwolą skorzystać z „pierwszego na rynku trybu podwodnej fotografii w telefonie”.

Zestaw czujników Realme GT7 Pro jest stosunkowo podstawowy (jak na segment high-end), ale wraz z udoskonalaniami Hyper Image+ może okazać się w zupełności wystarczający. Być może Realme nie wygra z konkurencją w obszarze mobilnej fotografii, ale atrakcyjnym cennikiem i niezłym zestawem funkcji może namieszać. W aplikacji aparatu nie zabraknie funkcji AI, wśród których znajdziemy kilka już znanych na rynku opcji: Sketch to Image (generowanie obrazu), Motion Deblur (wyostrzanie) czy AI Snap Mode (ze wsparciem algorytmów Sztucznej Inteligencji).

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor Sony IMX906, 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.7 (peryskopowe tele Sony IMX882 z 3x, 73 mm, 1/1.95″) z PDAF i OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor Sony IMX355 ultrawide 112˚, 1/4.0″)
  • selfie: 16 mpx z f/2.45 (sensor wide 82.3°)

Czytaj więcej o: Realme GT7 Pro


4. Oppo Find X8 Ultra z matrycą 1″? (przecieki)

Oppo Find X8 Pro też ma poczwórne 50 mpx i dwa peryskopy, ale zestaw ten nie otrzymał sensora 1″.

Październik (a tym śladem pójdzie pewnie i listopad) obrodził w premiery flagowych telefonów. Wszystkie z propozycji z efektownymi zdolnościami fotograficznymi, które pozwolą im na walkę o szczyty fotograficznych rankingów. Wiele z tym propozycji czeka jeszcze upgrade w postaci najbardziej high-endowych wariacji z dopiskiem Ultra. Za kilka miesięcy lub kilkanaście tygodni powinniśmy zobaczyć taki telefon m.in. od Oppo. Jeszcze nie są znane jego parametry, ale Digital Chat Stadion, czyli popularny leakster/tipster przekonuje, iż Find X8 Ultra otrzyma calową matrycę. To w świecie telefonów żadna nowość, ale prawdopodobnie zestaw czterech obiektywów z 50-megapikselowymi sensorami, podwójnym tele (oba z peryskopem) i matrycą główną 1″ może być jednym z najciekawszych na całym rynku. Niestety, o ile już zaprezentowany w Chinach duet na pewno dotrze do Polski to już odmiany Ultra raczej się u nas nie spodziewam.


5. DigiEra LPS2000M – SSD na MagSafe

Foto: DigiEra

Dość przypadkowo trafiłem na ciekawą przystawkę do telefonów. Na stronach poświęconych technologiom, które śledzę pojawił się dysk SSD ze złączem MagSafe dla entuzjastów mobilnej fotografii. Wszędzie tam info o tej przystawce do iPhone’ów wygląda na sponsorowane, a iż nie chcę wypaść na kogoś kto wrzuca specyfikacje tego modułu za kasę, przedstawię tylko ogólne adekwatności DigiEra LPS2000M, które ja z perspektywy miłośnika pstrykania zdjęć telefonem doceniam. Twórcy tego kompaktowego krążka magnetycznie trzymającego się „plecków” iPhone’a proponują wygodną pamięć do zapisu zdjęć z kilkoma fajnymi opcjami:

  • złącze MagSafe można wykorzystać też przez kompatybilne etui
  • SSD z dodatkową pamięcią to więcej miejsca na zdjęcia i video w wyższej jakości (4K i RAW)
  • szybki transfer danych na zewnętrzną pamięć (przez USB 3.2 Gen 2×2 do 2000MB/s)
  • sporo dodatkowej przestrzeni (widzę opcje od 512 GB do choćby 1 TB za 90-240$)
  • zdaje się, iż wszystko w odpornym i dobrze zabezpieczonym opakowaniu
  • z przewodzikiem w zestawie (nie będzie estetycznie, ale praktycznie)

6. Apple uruchamia program naprawy iPhone’ów 14 Plus

Między 10 kwietnia 2023, a 28 kwietnia 2024, Apple mogło wyprodukować wadliwą partię iPhone’ów 14 Plus. „Bardzo niewielki procent” tych telefonów – jak przekonuje amerykańska spółka – mogło mieć wadę związaną z modułem fotograficznym. Część modeli większego z podstawowych odmian czternastej generacji cierpiało na brak podglądu zdjęcia po jego wykonaniu. Apple uruchomiło program naprawczy dla posiadaczy tego urządzenia. Na specjalnej podstronie można sprawdzić, czy nasza jednostka (po wpisaniu numeru seryjnego) kwalifikuje się do serwisu. Oczywiście bezpłatnego. Zdaje się, iż jeżeli mamy udokumentowaną naprawdę odpłatną związaną z omawianą wadą, to można się ubiegać u Apple zwrotów jej kosztów. Nie wiem jednak, czy nie chodzi wyłącznie o program w obrębie Apple Authorized Service Provider.


7. Tecno z kampanią dla Universal Skin Tone

Tecno rozpoczęło promocję jednego ze swoich fotograficznych narzędzi – Universal Skin Tone. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z odwzorowywaniem tonacji skóry na zdjęciach wykonywanych telefonami. Akcję opisano hashtagiem #ToneProud, co według mnie może sugerować wpięcie się w ostatnie trendy, a nie chęć faktycznego wpływu na efekty (niestety ostatnie działania wielu gigantów stawiających na „poprawność” powoduje takie myśli i to nie tylko u mnie). Technologię Universal Skin Tone przedstawiono już w zeszłym roku. Teraz firma zwraca na nią uwagę. Z problemami obrazowania w zakresie odwzorowania tonacji skóry są faktycznie problemy. Mam tylko nadzieję, iż nie zostaną włączone w niepotrzebne akcje „przebudzonych”, bo stracą przez to na wartości (mogą być brane jako robione na siłę).

Tecno podkreśla, iż baza tonacji kolorystycznej skóry zawiera 268 odcieni. Dzisiejsze technologie i AI potrafiłyby w wielu telefonach odpowiednio odwzorować kolor ich skóry, a tego nie robi. W kampanii producent nadmienia, iż zdjęcia powinny pokazywać, parafrazuję: pełne spektrum i piękno ludzkiej różnorodności, zwłaszcza na rynku przepełnionym przekolorowanymi wzorcami piękna. Badania z 2018 roku przeprowadzone w MIT i Stanford University wskazały przekłamania w systemach AI oferowanych w telefonach. Te dane są już trochę starawe, biorąc pod uwagę, jak gwałtownie rozwijają się współczesne algorytmy.

Tecno Universal Tone (foto: tecno-mobile.com)

Na 268toneproud.com każdy może dobrać swój kolor skóry przy użyciu aparatu swojego telefona. Tecno Universal Tone wspomaga w odpowiedniej analizie kolorystycznej. Każde zdjęcie wykonane w tym serwisie trafia do bazy Tecno, by doszkolić ich algorytmy AI.


8. Apple kupuje aplikację Pixelmator

Apple przejmuje studio Pixelmator. Bardzo popularny w App Store program graficzny będzie miał nowego właściciela, ale ma zachować swoje podejście do rozwoju narzędzi. Liczę, iż nie zniknie ze sklepiku, co czekało wiele nabywanych przez amerykańską spółkę aplikacji (wchłanianych jako natywne funkcjonalności iOS). Przejęcie już ogłoszono, ale decyzję muszą jeszcze zatwierdzić odpowiednie organy. Na razie Pixelmator i Photomator widać w sklepiku dla iOS i iPadOS, ale domyślam się, iż z androidowym odpowiednikiem może być w przyszłości problem (raczej zamyka to drogę do jego powstania, choć kto wie?). Pixelmator istnieje praktycznie od początku istnienia iOS, a ten dobija już do pełnoletności!

Foto: pixelmator.com

Pixelmator to narzędzie do edycji zdjęć z wieloma profesjonalnymi funkcjonalnościami i w miarę przystępnym interfejsem, który pozwala na pracę z plikami choćby amatorom (w odróżnieniu do bardziej skomplikowanych odpowiedników). Posiada integrację z iPhonem i iPadamem (multitasking), m.in. przez Apple iCloud. W App Store kosztuje niecałe 10$.


9. OnePlus Nord 4 z Najlepsza Twarz AI

Dobry zestaw fotograficzny to jedno, ale odpowiednie algorytmy obrazowania i funkcje ulepszające efekty w kadrze to druga sprawa. Rynek już zauważył, iż bez tego drugiego choćby najlepsze moduły fotograficzne wiele tracą. Erę na sztuczki software’owe rozpoczęło Google w swoich Pixelach. Dzisiaj każdy producent próbuje wdrożyć podobne funkcje lub skorzystać z rozwiązań Google w ramach Androida. OnePlus uruchomił w modelach Nord 4 aktualizację oprogramowania, w której dostarczy użytkownikom nową funkcje fotograficzną. Najlepsza Twarz AI to automat, który nie pozwoli na nieudane zdjęcia grupowe z zamkniętymi oczami. Im więcej osób na fotce, tym większe ryzyko, iż któraś z osób mrugnie w niewłaściwym momencie. Algorytmy Sztucznej Inteligencji mają „skleić” odpowiednie zdjęcie z serii klatek, na których każdy będzie prezentował się w atrakcyjny sposób.

Najlepsza Twarz AI w OnePlus Nord 4 (foto: OnePlus)

OnePlus Nord 4 ma rozpoznawać zdjęcia z minimum trzema osobami w kadrze (efekt uzyskamy przez aktywację funkcji Najlepsza Twarz AI w Galerii zdjęć telefona). O funkcji tej wspominałem przy okazji lipcowej prezentacji telefonu. Producent obiecuje, iż w nakładce OxygenOS 15 pojawią się jeszcze inne opcje AI: AI Unblur i Detail Boost. Zakładam, iż rozszerzając dostępność o większą liczbę modeli.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.


10. #ShotOnXiaomi

Xiaomi ma już piętnastą generację flagowców, ale na razie tylko w Chinach, więc na globalnych kanałach społecznościowych promuje poprzednią (choć niedawno w Europie odświeżoną). Na X opublikowało galerię zdjęć wykonanych telefonem Xiaomi 14T Pro. Wszystkie z okazji Diwali – hinduskiego święta światła.

About last night. Sweet moments, brighter lights. #Diwali captured on #Xiaomi14TPro

Harsha Sipani (IG: harshasipani) pic.twitter.com/bQdwF6A48H

— Xiaomi (@Xiaomi) November 2, 2024


11. Oppo ImagineIF w Paryżu

Oppo ogłosiło niedawno zwycięzców konkursu ImagineIF. Teraz robi po świecie tourne z najlepszymi zdjęciami. Od 7 do 10 listopada prace będzie można oglądać w Paryżu. Oczywiście nie trzeba jechać do stolicy Francji, by obejrzeć zdjęcia (bo są też opublikowane na stronie konkursu), ale Oppo uruchomiło kampanię promującą również swoją markę (przy okazji galerii).

We’re delighted to partner with @parisphotofair and showcase award-winning photography from #OPPOimagineIF

Come and visit our stunning selection!

Nov 7th-10th
Booth B01, Grand Palais#OPPOxParisPhoto pic.twitter.com/qnPblnswgy

— OPPO (@oppo) November 2, 2024


12. #ShotOniPhone

Apple też celebruje Diwali. W ich najnowszej galerii wybrano jednak inne niż zwykle ujęcia (w których przeważnie dominują kadry nocne). Fotki w ramach #ShotOniPhone prezentują kulturę hinduską w portretach. Zdjęcia wykonane najnowszymi iPhone’ami szesnastej generacji (obiektywem 48 mpx Ultra Wide).


13. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


14. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


15. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

16. Testy: 200 mega w Honor 90 i flagowy Magic 5 Pro

Wśród ostatnio przeprowadzanych foto-testów miałem okazję ocenić aparaty dwóch telefonów marki Honor. W średniopółkowym Honor 90 sprawdziłem sensor 200 megapikseli oraz funkcje przygotowane w obrębie tej kamerki. Zestaw fotograficzny oceniałem w niezbyt przyjaznej zdjęciom porze roku (zima), ale była to okazja do sprawdzenia urządzenia w trudniejszych warunkach. W zasadzie, udało mi się trafić ledwie na jeden słoneczny dzień w trakcie moich testów, ale z efektów prac i tak byłem zadowolony.

Test możliwości fotograficznych Honor Magic 5 Pro

Honor Magic 5 Pro to z kolei topowy flagowiec w segmencie telefonów. Android o potrójnym zestawie 50-megapikselowych sensorów, który uzyskał w rankingu DxOMark bardzo dobre wyniki i wysokie miejsce wśród najlepszych fotosmartfonów na rynku. Model ten ma już swojego jeszcze lepszego następcę, ale i ten wcześniejszy jest warty uwagi. Pstryknąłem nim kilka tysięcy zdjęć. Do galerii wybrałem oczywiście wyłącznie te najlepsze. Ten telefon z racji mnogości funkcji przeanalizowałem znacznie dokładniej od Honora 90.

  • mój test Honora 90
  • test Honor Magic 5 Pro

17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

19. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.


Idź do oryginalnego materiału