Mobilna fotografia #148 (przegląd tygodnia)

2 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 147 – Lava Agni 3 (foto: amazon.in)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Apple promuje Cinematic slow-mo w iPhone’ach 16 Pro
  • seria vivo X200 z rozwiązaniami ZEISS
  • przycisk Quick Capture w Oppo Find X8
  • Imagen 3 dla Google Gemini – generator obrazów AI
  • Xiaomi 15 Ultra z peryskopowym 200 mpx i 4.3x?
  • Galaxy AI z Instant Slow-Mo
  • nowy pakiet Pixel Drop z fotograficznymi opcjami
  • odświeżyłem listę najlepszych foto-smartfonów
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Apple promuje Cinamatic slow-mo w iPhone’ach 16 Pro

Od jakiegoś czasu (a konkretnie od kilku generacji) gigant z Cupertino, czyli marka Apple skupia większą uwagę na zdolnościach filmowania topowymi iPhone’ami. Ulepszenia w obszarze rejestracji video docierają głównie do modeli iPhone’ów z linii Pro. W tym roku również dopieszczono jakość opcji filmowych. Na youtube’owym kanale Apple pojawiła się nowa reklama rozwiązań video dostępnych w duecie iPhonów 16 Pro i 16 Pro Max. Amerykańska spółka chwali się nagrywaniem filmów w 4K ze 120 fps, a więc opcji określanej mianem slow-motion (zwolnionym tempem).

Czytaj więcej: iPhone 16 Pro i 16 Pro Max


2. vivo X200, X200 Pro i X200 Pro mini

W połowie października zadebiutowała kolejna flagowa seria chińskiego vivo – marki, która w 2023 roku wyszła z polskiego rynku. W tym roku Androidy przedstawiono wcześniej niż zwykle, a to pewnie z uwagi na zastosowanie flagowego chipsetu MediaTek – nowego Dimensity 9400. Rynek przewiduje, iż również high-endowa edycja Ultra zadebiutuje wcześniej niż zwykle (prawdopodobnie na samym początku 2025 roku). Serię X200 reprezentuje na start aż trio modeli. W tym roku dołączył mini, który łączy cechy Pro z bazowym wydaniem. Najważniejsze, iż wciąż z optyką ZEISS. X200 Pro otrzymały chipy do obrazowania V3+, które wcześniej oferowane jedynie w telefonach Ultra. W konstrukcji udało się też przenieść inny element z najmocniejszego z serii X100,a mianowicie połączenie sensora wysokiej rozdzielczości 200 mega z peryskopowym teleobiektywem. Tym razem jednak już bez matrycy 1″. Vivo podkreśla jednak, iż będzie to z korzyścią dla jakości video.

Zestaw sensorów w vivo X200 Pro:

  • 50 mpx z f/1.57 (sensor Sony LYT-808, 1/1.28″) z PDAF i OIS
  • 200 mpx z f/2.7 (peryskopowe tele 85 mm, 1/1.4″) z wielokierunkowym PDAF oraz OIS i zbliżeniem optycznym 3.7x oraz trybem makro macro 2.7:1
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z AF
  • selfie: 32 mega z f/2.0 (sensor ultra wide)
vivo x200 (foto: vivo.cn)

Jak pewnie zauważyliście, zniknął sensor typu 1″, ale vivo twierdzi, iż nowy 1/1.28″ będzie efektywniejszy w pracy – szczególnie przy rejestracji filmów. Chip V3+ ma umożliwić nagrywanie w 4K HDR Cinematic Portrait, które ma liderować w branży. W rozdzielczości 4K nagramy w slow-mo 120fps, ale w 4K HDR Dolby Vision już „tylko” 60 fps. vivo X200 Pro mini z racji mniejszych rozmiarów oferuje inny teleobiektyw – ten sam, który widzicie w bazowym X200. O pełniejszym zakresie możliwości całej trójki nowych telefonów napisałem więcej w oddzielnym artykule, gdzie przyglądam się bliżej poszczególnym funkcjom. Trochę szkoda, iż o vivo X200 będzie w Polsce trudniej przez brak oficjalnej dystrybucji i serwisowania.

Czytaj więcej: vivo X200, X200 Pro i X200 Pro mini


3. Przycisk Quick Capture w Oppo Find X8

Już niedługo swoją premierę będzie też miała inna topowa, flagowa seria chińskich Androidów. Oppo planuje wprowadzić do sprzedaży modele Find X8. Już jest pewne, iż telefony zostaną wyposażone w przycisk Quick Capture, a więc odpowiedź na Camera Control przedstawiony we wrześniu w iPhone’ach 16. Chińska marka zapowiedziała rozwiązania na swoim kanale w chińskim portalu Weibo. Fizyczny przycisk ma oferować podobne do Apple funkcje, a więc kontrolę migawki, zbliżenia, ustawień aparatu i innych elementów.

Oppo Find X8 na pierwszych oficjalnych renderach (foto: Oppo na Weibo)

„Klawisz” jest mechaniczny, a więc w nieco prostszej technologii do tej w nowych iPhone’ach. Warto dodać, iż w Find X7 Ultra jest podobny tryb pracy dla przycisków głośności, ale w nowej generacji będzie do tego celu dedykowany, oddzielny przycisk. BTW: zauważyliście, jak gwałtownie reagują chińscy rywale Apple? Muszę mieć dobrych szpiegów, bo takie rzeczy projektuje się na wiele miesięcy wstecz, a nie w ostatniej chwili. Producenci z Państwa Środka musieli mieć pewność co w tym roku szykuje Apple.


4. Imagen 3 dla Google Gemini – generator obrazów AI

Czy przeglądy mobilnej fotografii to odpowiednie miejsce dla wzmianek o generatorach obrazu przy użyciu modeli AI? Nie jestem jeszcze do końca przekonany, ale wydaje mi się, iż niedługo mogą one w jakiś sposób wpływać na same zdjęcia, więc chyba muszę o nich tutaj okazjonalnie cokolwiek wspomnieć. Google przedstawiło Imagen 3, który ma podrasować „fotorealizm” generowanych obrazów. Narzędzie ma też podnieść poziom detali, kolorystyki i zredukować niedoskonałości poprzedniej generacji. Google obiecuje też kilka efektów (a raczej stylów) generowanego obrazu. Od klasycznych, po nowoczesne.

Image generation with Imagen 3 is now available to all Gemini users around the world.

Imagen 3 is our highest quality image generation model yet and brings an even higher degree of photorealism, better instruction following, and fewer distracting artifacts than ever before. pic.twitter.com/E8CrcyFcz5

— Google Gemini App (@GeminiApp) October 9, 2024


Imagen 3 będzie dostępny w ramach Gemini. Dotrze do wszystkich użytkowników (nie tylko tych opłacających droższe pakiety) etapowo. W porównaniu do innych generatorów Imagen 3 zaoferuje tylko jeden wynik, co dla niektórych jest wadą, a dla innych zaletą. Rozdzielczość obrazka ma wynosić aż 2048 x 2048.


5. Xiaomi 15 Ultra z peryskopowym 200 mpx i 4.3x?

Xiaomi 14 Ultra (foto: Xiaomi)

Na koniec października w Chinach zaplanowano demonstrację flagowej serii Xiaomi 15. Kilka miesięcy później rodzinę tych Androidów ma rozszerzyć wariant Xiaomi 15 Ultra. O ile podstawowe modele zaraz poznamy, to ten high-endowy pozostaje najbardziej tajemniczy. Najnowsze przecieki odkrywają jednak część z rozwiązań, których możemy się w telefonie spodziewać.

Według Ice Universe (popularnego leakstera/tipstera) w Xiaomi 15 Ultra znajdziemy peryskopowy teleobiektyw z 200 mega, a więc połączenie znane już ze telefonów Honor (tu akurat 180 mpx) i vivo (200 mpx). Taki moduł miałby oferować optyczne zbliżenie 4.3x ze wsparciem efektów matrycowych. Nowy Ultra dysponowałby ekwiwalentem ogniskowej 100 mm i otwór f/2.6 (dla porównania 14 Ultra ma 50 mpx z 120 mm, 5x i f/2.5).

Warto dopisać, iż Xiaomi 15 Ultra ma oferować dwa teleobiektywy. Ten drugi ma być identyczny z aparatem z dwóch bazowych Xiaomi 15, tj. 50 mega z zoomem 3x. Telefon jest spodziewany w styczniu 2025.


6. Galaxy AI z Instant Slow-Mo

Galaxy AI jest dostępne w droższych modelach telefonów Galaxy już od wielu tygodni (na niektóre dotarło niedawno). Samsung rozwija algorytmy swoich narzędzi o kolejne funkcje. W najnowszym pakiecie aktualizacji dojdą opcje edycji zdjęć i video, którymi potem możemy się podzielić na portalach społecznościowych. Nowe rozwiązania dotrą na początek do składanych Foldów i Flipów szóstej generacji. Co interesującego zawiera update?

  • Instant Slow-Mo to opcja spowolnienia praktycznie dowolnego video, dając efektowny efekt (pewnie nie aż tak efektowny jakbyśmy zarejestrowali nagranie w większym klatkażu, ale przez cały czas interesująca opcja edycji filmów). Wykorzystane będą tu AI Frame Rate Conversion, czyli dodawanie klatek spowalniających video.
  • AI będzie dostępne też w Portrait Studio (pozwoli przerobić nasze zdjęcia przy wykorzystaniu różnych stylów). Tworzenie efektownych portretów znajdziemy w w sekcji Photo Assist w aplikacji Galeria
  • Sketch to Image to z kolei (jak sama nazwa sugeruje) tworzenie obrazów przy pomocy szkiców (nie zabraknie tu też edycji zdjęć przez ich modyfikacje). Samsung proponuje tu przeróżne style konwersji.

Unfolding #GalaxyAI: How the #GalaxyZFold6 and #GalaxyZFlip6 will awaken your inner creator.

— Samsung Mobile (@SamsungMobile) October 15, 2024


7. Aktualizacja Pixel Drop z kilkoma foto-ulepszeniami

Co pewien czas Google udostępnia aktualizacje dla Androidów (ogólne i dla swoich Pixeli). W ramach październikowego pakietu Pixel Drop dotarło kilka usprawnień dla funkcji powiązanych z obrazem i fotografią. Objęło telefony Pixel (przynajmniej na razie).

  • Night Sight for Instagram (czyli znany już tryb, ale bezpośrednio w apce IG) – od Pixeli 6 (bez A)
  • Audio Magic Eraser (do usuwania zbędnych szumów z nagrania) – od Pixeli 8
  • ulepszenia foto/video pod wodą (dla poprawy efektów przy ujęciach podwodnych)
  • Astrofotografia w ramach trybu Night Sight z szybszym dostępem w sliderze
Nowe opcje Pixel Drop na październik 2024 (foto: blog.google)

8. Najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

Mamy ostatni kwartał roku i początek premier flagowych telefonów na przyszły sezon. Zwykle pod sam koniec roku przygotowuję zestawienie najciekawszych telefonów ze lepszymi zdolnościami w zakresie mobilnej fotografii. W 2024 roku topowe jednostki wielu producentów debiutują wcześniej niż zwykle, więc i lista nowości możliwa do zbudowania wcześniej. Tegoroczny przegląd najlepszych foto-smartfonów przygotowałem już w październiku. Już w tym miesiącu propozycji jest sporo, a w kolejnych będzie docierać (w związku z czym publikacja będzie przeze mnie aktualizowana. Jak zwykle zestawiłem ze sobą większość high-endowych modeli premium. Podkreśliłem najlepsze cechy i funkcje, podałem ceny, ale też oceny serwisu DxOMark, który rankinguje telefony. Lista modeli jest całkiem spora, bo praktycznie wszystkie liczące się marki chcą rywalizować jakościowym modułem fotograficznym swojego telefona. Zapraszam do materiału.

Sprawdź: najlepsze foto-smartfony na rynku (2024/2025)


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. #XiaomiMasterClass

Xiaomi nie tylko publikuje na swoich kanałach zdjęcia wykonane telefonami, ale prowadzi też okazjonalne zajęcia szkoleniowe w ramach #XiaomiMasterClass. Pojawiają się one zwykle przy okazji nowych generacji Androidów. Tym razem w Berlinie wykorzystano niedawno debiutującą serię Xiaomi 14T. Reklamowano je jako idealne do nocnej fotografii, więc większość prac w stolicy Niemiec wykonywano po zmierzchu.

Check out the mysterious #NightHeroes stories during the #XiaomiMasterClass photo walk in Berlin! #Xiaomi14TPro pic.twitter.com/fKG5zgk8Oy

— Xiaomi (@Xiaomi) October 13, 2024


10. #OPPOimagineIF 2024 Photography Awards

W październiku ogłoszono zwycięzców imagine IF Photography Awards 2024, którym kolejny raz partnerowało Oppo. Chiński gigant przedstawia na swoich kanałach społecznościowych najlepiej oceniane prace. Rozpoczęto oczywiście od Master Awards, czyli najważniejszych wyróżnień. W tym roku do konkursu przysłano ponad milion zdjęć. Wybrano piętnastu najlepszych fotografów. Nie będę ich wymieniał z imienia i nazwiska. Przekieruję do social media Oppo, gdzie widać też zdjęcia Silver i Bronze Awards.

Congratulations to the champions of our #OPPOimagineIF 2024 photography awards!

Master Award: @Xibing Liang
Silver Award: @hehuapei_photography @whoiam_an @carryssu @Anlee

Thank you to everyone who participated, and stay tuned for more exciting photo contests!

— OPPO (@oppo) October 12, 2024


11. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm wybrało kolejne atrakcyjne (według własnych standardów) zdjęcie w ramach #ShotOnSnapdragon. Jak zwykle nie podkreśliło jakim telefonem je wykonano (gdyby to był Galaxy to odpowiednie oznaczenie by się pewnie pojawiło ). Co sądzicie o tym krajobrazowym foto? Mi takie zdjęcia trudno ocenić, bo robotę robi tu głównie natura. Podobne kadry byłyby wysoko oceniane niezależnie od modelu telefona/aparatu. Tak działa fotograficzny „pejzaż”.

Cloudy skies over stunning Colorado mountain peaks — #ShotOnSnapdragon. Photographed by @AlpacaAlpacaAl1. pic.twitter.com/fq1Dk8f9n1

— Snapdragon (@Snapdragon) October 15, 2024


12. #ShotOnNubia

O wiele bardziej podoba mi się krajobrazowe ujęcie z kanałów nubii. Tam opublikowano foto z jaskini. Z sylwetką postaci w głównym obszarze fotografii (nie wspominając już o lokalizacji i dotarciu do tego miejsca). Pracę wykonano najnowszym (ale wcale nie topowym) modelem Z60S Pro.

Discover a new way to look at outdoor landscape with #nubiaZ60SPro

Get yours for a discounted price at pic.twitter.com/S8eJiTfqrJ

— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) October 10, 2024


13. #TeamPixel

To jeszcze jedno foto krajobrazowe. Można pstryknąć ładny widok, bo jest ładny (jak np. górki Snapdragonem). Można też przygotować bardziej artystyczne wykorzystanie atrakcyjnej perspektywy. Ta ze zdjęcia w ramach #TeamPixel pochodzi z Australii. Co prawda, motyw bardzo już opatrzony (mam na myśli jedno drzewo i „ukraińską” kolorystykę pola i nieba), ale naprawdę lubiany.


14. #ShotOniPhone

U Apple jak zwykle wybrałem prace kreatywne. Tym razem mocniej stawiające na odważną, kontrastującą z postaciami kolorystykę. Autor zauważa, iż z wykorzystaniem charakterystycznego motywu Kente prosto z Gany.


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


Kącik ostatnich testów i ciekawszych artykułów sekcji fotograficznej

Ostatnia sekcja przeglądu to przypomnienie moich ostatnich artykułów związanych z działem mobilnej fotografii. Będą tu dostępne treści związane z przenośnymi aparatami, które przygotowałem na blogu w ostatnich miesiącu. Od testów, przez smarthacki, aż po zestawienia.


16. Przycisk Apple Camera Control i nowość dla Zdjęć w iOS 18

Camera Control (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 18 to kilka kolejnych usprawnień systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Kolejny większy update softu dotarł na telefony Apple przy okazji premiery nowych iPhone’ów 16. W iOS 18 transformacji, a adekwatnie metamorfozie poddano aplikację Zdjęcia, w której przeglądamy nasze zbiory obrazów i filmów. Amerykańska marka wykorzysta do zarządzania kolekcjami algorytmy Sztucznej Inteligencji, a w ich ramach rozszerzy też opcje edycji zdjęć. O zmianach tych napisałem więcej w oddzielnym artykule (link niżej).

Wszystkie cztery nowe iPhone’y 16 otrzymały praktyczne usprawnienie obsługi aparatu poprzez dedykowany przycisk. Ma on system gestów oraz rozpoznawanie siły nacisku, więc można go wykorzystać do kontroli wielu ustawień aparatu. Jest tu wygodniejsze zoomowanie, poruszanie się po ustawieniach, no i przede wszystkim bardziej fizyczne sterowanie zakresem kamerki. O tym elemencie poczytacie nieco więcej w osobnym wpisie (link poniżej).

  • nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
  • przycisk Camera Control w iPhone’ach 16

17. Testy: 200 mega w Honor 90 i flagowy Magic 5 Pro

Wśród ostatnio przeprowadzanych foto-testów miałem okazję ocenić aparaty dwóch telefonów marki Honor. W średniopółkowym Honor 90 sprawdziłem sensor 200 megapikseli oraz funkcje przygotowane w obrębie tej kamerki. Zestaw fotograficzny oceniałem w niezbyt przyjaznej zdjęciom porze roku (zima), ale była to okazja do sprawdzenia urządzenia w trudniejszych warunkach. W zasadzie, udało mi się trafić ledwie na jeden słoneczny dzień w trakcie moich testów, ale z efektów prac i tak byłem zadowolony.

Test możliwości fotograficznych Honor Magic 5 Pro

Honor Magic 5 Pro to z kolei topowy flagowiec w segmencie telefonów. Android o potrójnym zestawie 50-megapikselowych sensorów, który uzyskał w rankingu DxOMark bardzo dobre wyniki i wysokie miejsce wśród najlepszych fotosmartfonów na rynku. Model ten ma już swojego jeszcze lepszego następcę, ale i ten wcześniejszy jest warty uwagi. Pstryknąłem nim kilka tysięcy zdjęć. Do galerii wybrałem oczywiście wyłącznie te najlepsze. Ten telefon z racji mnogości funkcji przeanalizowałem znacznie dokładniej od Honora 90.

  • mój test Honora 90
  • test Honor Magic 5 Pro

18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

20. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.


Idź do oryginalnego materiału