Mobilna fotografia #135 (przegląd tygodnia)

5 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 134 – Dwarf III (foto: dwarflab.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • możliwości iPhone 15 Pro Max promowane w ramach kolejnego nagrania Shot on iPhone
  • Realme 13 Pro i 13 Pro+ (kolejne wieści)
  • tele w Xperii 1 VI jest sporo większy
  • składane Honor Magic V3 i Vs3 (Chiny)
  • iPhone 16 Pro z tetrapryzmatem?
  • iPhone 17 Pro Max z potrójnym 48 mega?
  • Sony ZV-E10 II – kompakt dla vlogerów
  • OnePlus Nord 4 z AI Groupfie
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. #Shot On iPhone dla iPhone 15 Pro Max

Każdy dobrze wie, iż iPhone’y nie potrzebują specjalnej promocji, bo i tak sprzedają się wyśmienicie. Apple stara się jednak przypominać o swoich telefonach w okazjonalnych clipach podkreślających poszczególne funkcje iOS. Od czasu do czasu tworzone są też materiały w ramach kampanii Shot on iPhone. W najnowszym przygotowano video demonstrujące potencjał nagraniowy najdroższego iPhone’a 15 Pro Max. Krótkometrażowy film (lekko ponad 13 minut) to historia podróży muzyka Ivána Cornejo do Meksyku. Podczas przygód nabiera twórczych inspiracji. Jak zwykle opublikowano też drugi materiał, w którym widać proces rejestrowania video. Apple podkreśla w nim wykorzystanie trybu akcji (ze stabilizacją dla dynamiczniejszych scen), czy optyczne zbliżenie 5x, a także efekty pracy aparatu w słabym świetle.


2. Realme 13 Pro i 13 Pro+

Przyzwyczailiście się pewnie do strategii promocyjnej Realme wobec nowych produktów. Chińska marka przez kilka tygodni przed oficjalną prezentacją zdradza kolejne informacje na temat swoich urządzeń. Od kilku tygodni producent zwiastuje serię Realme 13 Pro. W poprzednich przeglądach informowałem o nowych sensorach Sony LYT, które pojawią się w nowym telefonie. Wśród kolejnych wieści są: data premiery telefona (30 lipca w Indiach), jego design (inspirowany pracami Moneta), a na X wrzucono próbki ujęć w trudniejszych warunkach świetlnych.

Realme 13 Pro+ został przedstawiony w porównaniu do aż stu aparatów klasy DSLR. To efektowne porównanie, bo marka zestawia możliwości swojego aparatu z praktycznie wszystkimi wiodącymi markami z segmentu fotografii. Wycelowane w ten sam obiekt aparaty wykonują zdjęcia m.in. pod światło, czy w trybie tele. telefon dysponuje oczywiście słabszymi obiektywami, ale różnica ma tkwić w oprogramowaniu, przetwarzaniu sygnału i wykorzystywaniu algorytmów AI oraz specjalnego silnika HYPERIMAGE+. Oczywistym jest, iż posiadacze DSLR’ów wydobyliby ze swoich aparatów więcej poprzez manualne ustawienia, ale w tym wypadku chodziło przede wszystkim o możliwości w trybie automatu. Porównanie zatem nieco nierówne, ale efektywne marketingowo. Do pełnej prezentacji jeszcze ok. dwa tygodnie, więc spodziewam się, iż Realme odsłoni jescze w tym czasie kilka ciekawostek szykowanych dla Realme 13 Pro/13 Pro+.

realme 13 Pro+ challenged 100 DSLRs! See how they perform in ultimate darkness, ultimate backlighting, and long distances! #UltraClearCamerawithAI #realme13ProSeries5G pic.twitter.com/cz9LN6VvyL

— realme Global (@realmeglobal) July 15, 2024


3. Sony Xperia 1 VI od środka (teleobiektyw)

Byś może jest więcej ciekawych informacji w świecie mobilnej fotografii, niż zaglądanie do środka Sony Xperii 1 VI, ale upgrade teleobiektywu w nowych flagowcu Sony był na tyle wyraźny, iż warto przyjrzeć się mu z bliska. W sieci pojawił się pierwszy filmik z wnętrza high-endowego Androida japońskiej marki. Tegoroczna konstrukcja otrzymał moduł 85mm to 170mm, a więc aż o 45mm „dłuższy” (piąta generacja posiadała 85-125mm). Zerknijcie tylko, jak więcej miejsca potrzebuje teleobiektyw w nowym modelu.


4. Tatrapryzmat w iPhone 16 Pro i 3x 48 mega w iPhone 17 Pro Max

Rzadko w jednym przeglądzie mam aż tyle tematów (bardziej temacików) poświęconych iPhone’om. Za kilka miesięcy premiera nowych generacji telefonów Apple, więc i plotek na ich temat więcej. Ba, w ostatnich tygodniach przybyło też spekulacji na temat przyszłorocznej rodziny telefonów. Tutaj oczywiście każde skupione wokół aparatów fotograficznych, które z generacji na generację nadrabiają zaległości względem Androidów w ramach niektórych specyfikacji. W tej sekcji mam dwie ciekawostki:

  • iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

    w iPhone’ach 16 Pro pojawi się tetraptyzmat, czyli peryskopowa konstrukcja poprawiająca zbliżenie do 5x (aktualnie taki obiektyw jest tylko w najmocniejszej wersji iPhnone’a 15, czyli Pro Max). Wieści te płyną od DigiTimes, które dotarło do informacji o zwiększonym zapotrzebowaniem na produkcję tego modułu (amerykańska spółka poszerzyła dostawców o Largan Precision oraz Genius Electronic Optical (GSEO).

  • w iPhone’ach 17 Pro Max pojawią się trzy sensory 40 megapikseli | wg Ming-Chi Kuo

5. Honor Magic V3 i Vs3 (moduły fotograficzne)

Kilka dni po Galaxy Unpacked poświęconemu składanym Androidom Samsunga, Honor przedstawił swoją odpowiedź na Galaxy Z Fold6. Chiński producent też zaprezentował dla składane telefony, ale oba w tym większym formacie. Magic V3 i Magic Vs3 otrzymały efektowne zestawy sensorów. IMO ciekawsze od tych w koreańskim modelu. Oba należą do dwóch najsmuklejszych w historii foldable propozycji. Nie dotyczy to oczywiście „wysepek” z aparatami. Kamerki w telefonach potrzebują miejsca, więc muszą wystawać z konstrukcji. Honor proponuje w tym roku od razu dwa wydania trzeciej generacji – topowe i przystępniejsze cenowo. Poprzednie modele zaoferowano globalnie (choć w Polsce po wielu miesiącach), więc „trójek” też się u nas spodziewam. Warto zatem przyjrzeć się, co potrafią fotograficznie.

Zobacz też poprzedni #TechMix vol. 345 - Honor V3 (foto: hihonor.com)
Honor Vs3 (foto: hihonor.com)

Moduły fotograficzne Magic V3 i Magic Vs3 różnią się nie tylko specyfikacjami, ale i wyglądem. W droższym z duetu „wysepka” jest okrągła. W „s” prostokątna. Poniżej adekwatności poszczególnych aparatów oby modułów. W sierpniu Honor obiecuje dostarczyć urządzeniom algorytmy portretowego Harcourt, które trafiło niedawno do serii Honor 200. Na początek kamerki w Honor Magic V3:

  • 50 mpx z f/1.6, (sensor wide, 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/3.0, (teleobiektyw z optycznym 3.5x, 1/2.51″) z PDAF i OIS
  • 40 mpx z f/2.2 (ultrawide 112˚) z AF
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)

W Honor Magic Vs3 główny sensor ma mniejszy otwór, ale teleobiektyw lepszy zoom. Ultraszerokokątny aparat jest ten sam. Niższe rozdzielczości mają obie kamerki do selfie (w obu ekranach):

  • 50 mpx z f/1.9, (sensor wide, 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/3.4, (teleobiektyw z optycznym 5x) z PDAF i OIS
  • 40 mpx z f/2.2 (ultrawide 112˚) z AF
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 16 mpx z f/2.2 (wide 90˚)
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 16 mpx z f/2.2 (wide 90˚)

Oczywiście w obu jednostkach do wykorzystania typowe dla „składaków” rozwiązania fotograficzne: tryb lepszej stabilizacji przez wykorzystanie zgiętego spodu jako podstawki, czy tryb selfie z wykorzystaniem głównych aparatów (z podglądem obrazu na zewnętrznym ekraniku).


6. Sony ZV-E10 II dla vlogerów

O pierwszej generacji aparatu/kamerki Sony ZV-E10 w dawnym przeglądzie pisałem to i następcy się krótko przyjrzę. telefony potrafią sporo, ale podnoszenie jakości w kompaktowym wydaniu jest na tyle atrakcyjne, iż chcemy korzystać z efektów lepiej wyposażonych gadżetów. Zaznaczałem wiele razy, iż o mobilna fotografia to nie tylko telefony i kamerki akcji, ale też specjalistyczne kompakty.

Our bestselling mirrorless camera kit just got an upgrade Meet the next-generation ZV-E10 II APS-C mirrorless camera and the new 16-50mm F3.5-5.6 OSS II kit lens. #SonyAlpha #SonyZV pic.twitter.com/eHbjO9OIeH

— Sony (@Sony) July 10, 2024


Zajrzymy zatem wspólnie, co interesującego ma do zaoferowania vlogerom nowy Sony ZV-E10 II i co po trzech latach od premiery poprzednika udoskonalono:

  • nowy sensor 26 megapikseli (Exmor R CMOS) – poprzednio 24 mpx
  • pojemniejsza bateria pozwalająca na nagrywanie choćby do 195 minut video
  • „kinowe” funkcje z automatycznym dobieraniem proporcji/formatu klatki, klatkażu i szybkości ostrzenia (mają nadać nagraniom bardziej kinowe efekty)
  • nowy, wertykalny interfejs do pracy przy ujęciach pionowych (pod współczesne social media)
  • ulepszona łączność (by poprawić transfer w trybie streamingu)
  • wciąż kompaktowe rozmiary, odginany ekranik i mocowanie na dodatkowe elementy
  • tryb rozmywania tła (zmniejszający efekt głębi)
  • cena: 999$ za moduł bazowy (1099$ za zestaw z nowym obiektywem PZ 16-50mm f/3.5-5.6 OSS II)

7. OnePlus Nord 4 z AI Groupfie

OnePlus Nord 4 (foto: OnePlus)

Smartfony ze średniej klasy nie mają aż tak bogatych w sensory i funkcje rozwiązań fotograficznych, ale w wybranych kwestiach są w stanie oferować interesujące opcje. Coraz częściej w moich przeglądach mobilnej fotografii udaje mi się takie elementy wyodrębnić i krótko przedstawić. Nowy OnePlus Nord 4 będzie tu idealnym przykładem. Android ten dysponuje tylko dwoma obiektywami w tylnym module, ale stara się to nadrabiać odpowiednimi narzędziami. Wśród ciekawostek w ofercie aparatu znalazłem tryb AI Groupfie (lub AI Best Face). Jego celem jest inteligentna korekcja oczu wszystkich osób w grupowym selfie, by żadna osoba w kadrze nie miała zamkniętych oczu. Przy większej liczbie fotografowanych osób ryzyko mrugnięcia jest większe. Również niekorzystna mina lub ułożenie głowy może być skorygowane. Do tego ma służyć AI Clear Face. Przypomina to trochę narzędzia Google z ostatnich Pixeli.

Oprócz tego w ramach algorytmów AI w Androidzie udostępniono też: Gumkę AI (do usuwania niechcianych obiektów), czy AI Smart Cut Out (do wycinania obiektów, np. do tworzenia naklejek lub przeklejania elementów do innych obrazów). jeżeli chodzi o adekwatności poszczególnych aparatów to w Nord 4 znajdziemy:

  • 50 mpx „Sony True-light” z f/1.8 (sensor 1/1.95″) z AF, OIS, zoomem 2x i rejestrowaniem video 4K przy 60 klatkach na sekundę i „Algorytmem HDR na poziomie flagowca”
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚ i 1/4.0″)
  • selfie: 16 mpx z f/2.4 True-skin z optymalizacją odcienia skóry

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. Honor z #ThePortraitMaster

Przez kilka ostatnich tygodni wrzucałem czarno-białe, efektowne zdjęcia do sesji promującej portretowe funkcje przy użyciu trybu Harcourt w telefonach Honora 200 Pro. Teraz chińska marka prezentuje kolorowy „filtr” (a w zasadzie funkcje AI działające w czasie pstrykania zdjęcia). Nie mają już tego charakterystycznego stylu mono, ale #ThePortraitMaster wciąż wyglądają vintage!

You’re a shining star with the Studio Harcourt touch. HONOR your close-ups with #ThePortraitMaster on the new #HONOR200 Pro. pic.twitter.com/MlktLn1ZHD

— HONOR (@Honorglobal) July 11, 2024


10. #ShotOnRealme (portrety)

Portrety promuje też Realme, ale w ramach nie oferowanej jeszcze serii telefonów. Jak już wyżej pisałem, pod koniec lipca producent zademonstruje pełen potencjał modeli Realme 13 Pro i 13 Pro+. Aktualnie firma chwali się poszczególnych funkcjami „Ultra Clear Camera” z AI. Poniższe kilka zdjęć to materiały promocyjne, więc weźcie to przy ocenie pod uwagę. Nie sugeruję, iż są podrasowane, ale na pewno nie są zrobione na gwałtownie (podobnie jak te Honora).

Light up your world, any time of day!

The #realme13ProSeries5G with #UltraClearCameraWithAI aces every shot, from vibrant daytime scenes to dramatic backlighting. Don’t miss a detail, even with 3x zoom!

Know more: pic.twitter.com/23FvhZGjSL

— realme (@realmeIndia) July 15, 2024


11. #ShotOnVivo (portrety)

To trzymając się jeszcze portretów. Te wykonywane składanym vivo X Fold3 Pro też prezentują się dobrze. Chińska marka chwali swój aparat z „multifocal portrait camera” na indyjskich kanałach społecznościowych, gdzie telefon trafił niedawno do sprzedaży.

Capture the elegance of every moment with the #vivoXFold3Pro multifocal portrait camera. See the picture come to life with every emotion and intricate detail, making every perspective look extraordinary.

Click the link below to buy the vivo X Fold3 Pro today!… pic.twitter.com/GYFnkbrxtI

— vivo India (@Vivo_India) July 16, 2024


12. #ShotOneOnePlus

W tym tygodniu motyw portretowy dominuje. Wspominałem wyżej o rozwiązaniach AI dla trybu grupowego portretu w nowym OnePlusie Nord 4. Marka wrzuciła na X próbkę demonstrującą narzędzie w akcji. Podoba mi się pomysł na jego przedstawienie Oto na czym polega AI Clear Face przy wielu „twarzach” w jednym kadrze (załączoną animację trzeba uruchomić).

Get pawsome* pics every time with AI Clear Face

— OnePlus (@oneplus) July 15, 2024


13. #ShotOnSnapdragon (tapety)

Qualcomm promuje ostatnio szybkość nowych chipów, więc motyw prędkości pokazywano też w ramach głównego motywu zdjęć #ShotOnSnapdragon. W okolicy połowy lipca firma udostępniła najlepsze z takich zdjęć w ramach tapet na nasze telefony. Robi tak już od kilku miesięcy. jeżeli któreś z ostatnich zdjęć wam się podobało to łapcie skrojone na ekran telefonu obrazu:

Gotta go fast. We asked for #HighSpeedCaptures to celebrate the launch of #SnapdragonXSeries, and you delivered. Check out these #ShotOnSnapdragon wallpapers, from your fellow Snapdragon Insiders: pic.twitter.com/5kQ2NpGQwc

— Snapdragon (@Snapdragon) July 11, 2024


14. #CapturedOnHuawei

Huawei cały czas w fazie promowania swojego flagowego Pura 70 Ultra, czyli lidera rankingu DxOMark dla najlepszych fotosmartfonów. Załączam jedną z nielicznych w dzisiejszej galerii fotek krajobrazowych. Zachód słońca zawsze robi wrażenie, prawda?

Chasing sunsets from the sky with the #HUAWEIPura70 Ultra. Drop a if you would love to try this! #TravelwithPura pic.twitter.com/aC9XHukg2l

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) July 17, 2024


15. #TeamPixel

Lubię takie ponure ujęcia. Cisza, przestrzeń i trochę niepokoju. Załączone niżej zdjęcie otrzymało tytuł „Alone”. Pasuje perfekcyjnie. Klimaty Silent Hill (polecam serię tych gier). Ujęcie poranne z Banaras. Pixel został wykorzystany podczas jednej z wypraw w naprawdę atrakcyjnym kadrowo momencie. Zapisujcie takie chwile!


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:

17. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)

Zdjęcia z elementami Apple Intelligence (foto: apple.com)

W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).

Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a


18. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


19. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


20. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


21. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

22. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


23. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)


Idź do oryginalnego materiału