Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.
- Xiaomi 14 Ultra dopiero trzynaste w rankingu serwisu DxOMark (ale najwyżej w swojej historii)
- kolejne plotki na temat modułu fotograficznego w topowych iPhone’ach 16 Pro
- W Chinach Oppo pokazało serię Reno 12
- vivo przedstawiło modele serii S19 (Chiny)
- Honor 200 i 200 Pro z ciekawym zestawem sensorów fotograficznych i pomocą studia Harcourt (Chiny)
- Samsung Galaxy S25 Ultra podniesie rozdzielczości tele i ultra-wide do 50 megapikseli?
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Xiaomi 14 Ultra w DxOMark
Mamy ocenę kolejnego high-endowego telefona w serwisie DxOMark. Czekałem na opinię speców od analizy mobilnych zdolności fotograficznych odnośnie tego konkretnego modelu. Wszystko z uwagi na zaskakująco mało konkurencyjne wyniki poprzednich generacji topowych flagowców od Xiaomi. Tegoroczna wariacja najmocniejszego z Androidów poczyniła postępy, ale czy w końcu pozwalające na rywalizację z najlepszymi? Xiaomi 14 Ultra otrzymało 149 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie dopiero trzynastego miejsca na liście najlepszych fotosmartfonów na rynku (aktualny lider ma ich 163). Producent wciąż nie dorównuje najlepszym jednostką, ale zdobył najwięcej punktów w historii telefonów swojej marki. Gdyby telefony otrzymywały dodatkowe punkty za akcesoria to Xiaomi 14 Ultra zdobyłoby ich sporo za przystawkę podnoszącą komfort obsługi funkcji fotograficznych.
Dla przypomnienia jeszcze zestaw sensorów w Xiaomi 14 Ultra:
- 50 mpx z f/1.63 i f/4.0 (sensor Sony LYT-900 typu 1.0″), wielokierunkowy PDAF, laserowe AF, OIS
- 50 mpx z f/2.5 (peryskopowy teleobiektyw 120 mm, sensor Sony IMX858 1/2.51″) Dual-Pixel PDAF (30cm – ∞), ze wsparciem OIS i optycznym zbliżeniem 5x i 30x Ultra Zoom (ze wsparciem AI)
- 50 mpx z f/1.8 (teleobiektyw Sony IMX858 1/2.51″ z 75 mm), Dual-Pixel PDAF (10cm – ∞), ze wsparciem OIS i z optycznym zbliżeniem 3.2x
- 50 mpx z f/1.8 (sensor ultrawide 122˚, 1/2.51″) z Dual-Pixel PDAF
- czujnik głębi 3D ToF
- selfie: 32 mega z f/2.0 (wide)
Czytaj więcej o : Xiaomi 14 Ultra
2. iPhone 16 Pro i 16 Pro Max z ultra wide 48 mpx?
Do premiery szesnastej generacji iPhone’ów jeszcze z pół roku, ale na temat telefonów Apple zawsze jest sporo plotek i różnych przecieków. Najnowsze wypłynęły na chińskiej platformie Weibo, gdzie jeden z użytkowników przekonuje o ważnej zmianie w odmianach Pro tegorocznych jednostek. iPhone 16 Pro i 16 Pro Max miałyby zyskać 48-megapikselowy aparat ultra wide, czyli drugi tej rozdzielczości czujnik w swoim zestawie (od czternastek sensor główny ma 48 mpx).
Ultraszerokokątny obiektyw z większą matrycą zbierałby więcej światła, a to przełożyłoby się na lepsze efekty w ujęciach 0.5x (szczególnie w trudniejszych warunkach świetlnych). Max oczywiście oferowałby peryskopowy tele ze zbliżeniem optycznym 5x. Ming-Chi Kuo zapewniał wcześniej, iż aparat Tetraprism znajdzie się też w mniejszym z duetu Pro. Oba modele dysponowałyby tym samym zoomem. jeżeli chodzi o sensory główne to według przecieków, iPhone 16 Pro oferowałby Sony Sony IMX803, a iPhone 16 Pro Max – Sony Sony IMX903 (nowszy). prawdopodobnie znów z jakimś dopracowaniem we współpracy z japońską marką. Przypomnę, iż nowy czujnik ma warstwowo ułożone piksele, 14-bitowy przetwornik oraz lepszy zakres dynamiki i odszumiania.
3. Seria Oppo Reno 12 (Chiny)
W Chinach marka Oppo zaprezentowała dwunastą generację serii Reno. Jak zwykle z naciskiem na zdolności fotograficzne. W tym roku obie odmiany Androidów w kwestii mobilnej fotografii różnią się przede wszystkim w matrycy głównego aparatu. Pozostałe czujniki potrójnego zestawu pokrywają się specyfikacjami. Z założenia, Oppo Reno 12 i Reno 12 Pro mają być reprezentantami średniej klasy o wyższych parametrach. W tym roku efektownie wyglądają wyświetlacza i to nie tylko z uwagi na swoje adekwatności, ale i delikatne zakrzywienia na wszystkich czterech krawędziach.
Reno 12 i Reno 12 Pro oferują potrójne zestawy aparatów ze wsparciem teleobiektywów. Bardzo dobrze wygląda też front, gdzie kamerki mają po 50 mega i wsparcie autofocusa:
Oppo Reno 12:
- 50 mpx z f/1.8 (Sony LYT600, 1/1.95”) z PDAF, OIS
- 50 mpx z f/2.0 (teleobiektyw 47 mm) z PDAF, OIS i optycznym zoomem 2x
- 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚, 1/4.0″), piksele 1.12µm
- selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide) z AF
Oppo Reno 12 Pro:
- 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX890, 24 mm, 1/1.56″) z wielokierunkowym PDAF, OIS
- 50 mpx z f/2.0 (teleobiektyw 47 mm) z PDAF, OIS i optycznym zoomem 2x
- 8 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚, 1/4.0″), piksele 1.12µm
- selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide) z AF
Aparat otrzymał wsparcie algorytmów Sztucznej Inteligencji. W aplikacji aparatu jest AI, które poprawi efekty, np. zamkniętych oczu. Użytkownicy telefonu będą mogli usunąć z kadru niechciane osoby na drugim planie (które weszły w kadr), czy zmienić tło obrazu. AI ma być też obecne przy skanerze dokumentów, czy analizach (np. zadań matematycznych).
4. Xiaomi 14 Civi to nowy Lite? (Indie)
12 czerwca Xiaomi wprowadzi na terenie Indii „nowy” telefon. Do sprzedaży wprowadzony zostanie Xiaomi 14 Civi, który specyfikacjami przypomina chiński Civi 4 Pro. To praktycznie dokładnie te same Androidy, ale na inny rynek. Oba są też zwiastunem Xiaomi 14 Lite (lub jakiejś jego lżejszej wariacji) na teren Europy. Z tego powody warto przypomnieć rozwiązania fotograficzne, które Xiaomi proponuje w tych jednostkach. Przede wszystkim, moduł fotograficzny jest oznaczany logo Leica, a to oznacza wsparcie technologii niemieckiego partnera (z którym Xiaomi wciąż ma strategiczną współpracę). Jest tu m.in. optyka Leica Summilux.
Introducing the #Xiaomi14CIVI, a revolutionary smartphone designed to capture your world with unparalleled #CinematicVision wrapped in a sleek and sophisticated design.
Mark your calendars! The Xiaomi 14 CIVI launches on 12.06.2024.
Know more: pic.twitter.com/hnnKi8erF8
— Xiaomi India (@XiaomiIndia) May 27, 2024
Zestaw aparatów w Xiaomi 4 Civi Pro/Xiaomi 14 Civi (lub 14 Lite?) wygląda nieźle:
- 50 mpx z f/1.63 (sensor 1/1.55″) z PDAF, OIS z dual native ISO Fusion MAX (dla ultra-high dynamic range)
- 50 mpx z f/2.0 (teleobiektyw 50 mm) z PDAF i optycznym zbliżeniem 2x
- 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 120˚)
- selfie 1: 32 mpx z f/2.0 (sensor wide, 1/2.8″) z AF
- selfie 2: 32 mpx z f/2.4 (sensor ultrawide 100˚)
Na uwagę zasługuje podwójna kamerka selfie oraz naprawdę spory otwór dla sensora głównego na tyle (f/1.63 to więcej światła na matrycy, czyli lepsze efekty w trudnych warunkach świetlnych i więcej detali). Warto też nadmienić obecność trybu Master Portrait, który był dotąd oferowany jedynie w Xiaomi 14 Ultra. Ma wzbogacić korektę ujęć portretowych wykonywanych zarówno tyłem jak i przodem telefonu. Ciekawe, kiedy Xiaomi ogłosi jego dostępność na Starym Kontynencie i pod jaką nazwą będzie oferowany.
5. Zapowiedź vivo S19 i S19 Pro (Chiny)
Seria S od vivo zawsze stawiała na fotografię. W tym obszarze każda kolejna generacja oferowała coś ciekawego. Telefony te są aktualizowane co pół roku, a więc częściej od rynkowych norm. W tegorocznych modelach przedstawionych na terenie Chin nie widzę już tak wyraźnie podkreślonego doświetlenia AuraLight, jak było to w kilku poprzednikach. Światełko jednak wciąż jest, ale w nieco innym formacie. Flash przez cały czas jest istotną częścią zasobów (producent oferuje dzięki niemu dodatkowe funkcje).
30 maja marka przedstawi pełne specyfikacje, ale część informacji jest już znana. W odmianie S19 Pro pracować ma sensor 50 mpx (Sony IMX921), a wspomagać go będzie 50-megapikselowy teleobiektyw portretowy (Sony IMX816) z cyfrowym zbliżeniem 50x. Oprócz tego jeszcze ultra wide 8 mpx. Trzecie 50 mega pojawi się na froncie. Tak czy inaczej, o zakup S19 będzie trudno. Vivo w Polsce już nie ma.
6. Honor 200 i 200 Pro ze wsparciem Harcourt (Chiny)
W Państwie Środka zadebiutował duet dwóch nowych Androidów. Marka Honor przedstawiła serię 200. telefony proponują wybrane elementy topowej linii Magic, ale w przystępniejszym cenowo wydaniu. Oba urządzenia wyposażono w efektowne ekrany OLED, spore baterie z szybkim ładowaniem, no i oczywiście dobre aparaty fotograficzne. jeżeli dobrze pamiętam, wcześniej na rynek weszły najtańsze jednostki z tej rodziny, czyli Honor 200 Lite.
Różnice między modułami z sensorami widzę przy głównym sensorze oraz braku czujnika głębi w tańszym z duetu. Mocniejszy model korzysta z customowego H9000, który bazuje na Omnivision OV50H. To w praktyce ten sam aparat co w Honor Magic6 Pro. Chińska marka dopracowała efekty pracy aparatów z francuskim studio Harcourt (albo przynajmniej korzysta marketingowo z tego partnerstwa). Ich studio pozwoliło symulować odpowiednie warunki do precyzyjniejszego uczenia maszynowego algorytmów AI pod tryb portretowy.
Potrójny aparat w Honor 200 Pro:
- 50 mpx z f/1.9 (sensor H9000, 1/1.3″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.4, (teleobiektyw Sony IMX856 z optycznym 2.5x) z PDAF i OIS
- 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚) z AFz trybem makro (2.5 cm)
- selfie 1: 50 mpx z f/2.1 (sensor wide)
- selfie 2: 2 mpx z f/2.4, (czujnik głębi)
Potrójny aparat w Honor 200:
- 50 mpx z f/2.0 (sensor Sony IMX906, 1/1.56″) z PDAF i OIS
- 50 mpx z f/2.4, (teleobiektyw Sony IMX856 z optycznym 2.5x) z PDAF i OIS
- 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚) z AF z trybem makro (2.5 cm)
- selfie 1: 50 mpx z f/2.1 (sensor wide)
7. Galaxy S25 Ultra z dużym upgradem
O kolejnych flagowych Galaxy od Samsunga spekuluje się praktycznie przez cały czas. Topowe telefony liderów branży interesują na tyle mocno, iż niemal w każdym tygodniu pojawiają się na ich temat kolejne plotki (lub przecieki).
Dwie z czterech kamerek w Galaxy S25 Ultra ma uzyskać spore poprawki. Jeden z chińskich tipsterów mówi o sensorach ultra wide i tele 3x. Ice Universe przekonuje, iż mają one oferować matryce o rozdzielczości 50 megapikseli. w tej chwili te jednostki mają odpowiednio 12 i 10 mega. W sumie, na pokładzie mogą pojawić się trzy sensory 50 mpx i ten główny z 200 mpx.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.
8. #TakenWithXperia
W tym tygodniu sekcję z galerią rozpocznę od video. Sony promuje właśnie swojego nowego flagowca, więc materiałów podkreślających zdolności Xperii 1 VI jest więcej. W najnowszej kampanii nowego Androida przetestował Oscar Lindsey. #ShotOnXperia wykonano w Londynie, gdzie faktycznie jest co fotografować!
9. #CapturedOnHuawei (z wystawy A Heartwarming World Online Exhibition)
I dalej też troszkę inaczej niż zwykle. Huawei obchodziło niedawno dwunastolecie swojego fotograficznego istnienia. Odbyła się specjalna wystawa zdjęć wykonanych telefonami marki na przestrzeni tego udanego dla Huawei (pod tym konkretnym względem) okresu. W rozdziale peirwszym „The Secrets of Mother Nature” w ramach A Heartwarming World Online Exhibition przedstawiono najciekawsze zdjęcia natury. W ten sposób chiński gigant zachęca też do zgłaszania kolejnych praca do konkursu XMAGE Awards.
'A Heartwarming World’ Online Exhibition — Chapter 1: The Secrets of Mother Nature
Connect with earth’s natural wonders and experience the serenity of it all. Now accepting submissions on the XMAGE Awards and HUAWEI Community website.#HUAWEIXMAGE
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) May 28, 2024
10. #hellosmARTphone
Od niedawna Motorola ma nową propozycję z segmentu premium. Edge 50 Ultra to Android z dobrze wyposażonym moduł fotograficznym. Jego adekwatności podkreślono nowych hashtagiem, w zakresie którego zaprezentowano kilka artystycznych ujęć.
Ever wished that each capture of yours would magically turn out to be perfect? moto ai and the motorola #edge50ultra have you covered. You take the photo, moto ai does the rest . #hellosmARTphone
— motorola (@Moto) May 22, 2024
11. #ShotOnOppo
Premiery flagowych Androidów realizowane są każdego kwartału (albo choćby miesiąca) roku. Jedne są świeżutkie, inne mają już ponad kilka miesięcy. Nie oznacza to jednak, iż pod względem potencjału fotograficznego tracą swoje możliwości. Oppo Find X7 Ultra jest wysoko w fotograficznych rankingach od samego debiutu. Cały czas utrzymując swoją wysoką pozycję. W ostatniej wrzutce na portalu X uwagę obiektywu skoncentrowano na czworonogach:
And they called it puppy love
Do your doggos justice with the #OPPOFindX7Ultra pic.twitter.com/3j4ITuy08b
— OPPO (@oppo) May 24, 2024
12. #ShotOnCAMON
W ostatnich tygodniach zdjęcia telefonami Tecno trafiają do mojego przeglądu regularnie. Marka po prostu chce się wpiąć w trendy. Producent cały czas promuje model Camon 30 Premier 5G. Fotki krajobrazowe.
Sparkling ice diamonds create a mesmerizing spectacle along the black sand shore. Shot on #CAMON30Premier5G. #DualChipsVideoMaster #ExtremeAdventureExtraordinaryCapture#ShotOnCAMON #TECNOCAMON30Series pic.twitter.com/5dOxixmthm
— tecnomobile (@tecnomobile) May 27, 2024
13. #ShotOnSnapdragon (#HowIGotTheShot)
Qualocomm jest chyba w najciekawszej pozycji ze wszystkich marek kojarzonych z mobilną fotografią. Ich układy służą do obrazowania w bardzo wielu modelach telefonów. Wybór zdjęć #ShotOnSnadpragon jest zatem nieco łatwiejszy, bo prac w teorii więcej. Tym razem zwrócono uwagę na jedno z ujęć makro. Nie jest ważne jakimi telefonem (choć fajnie byłoby wiedzieć!). Tutaj liczy się bardziej: #HowIGotTheShot
Behind every #ShotOnSnapdragon photo is a photographer using whatever they can to make the most incredible capture happen. Thanks for sharing, @bawalmachao. #HowIGotTheShot
— Snapdragon (@Snapdragon) May 24, 2024
14. #TeamPixel
Po to mamy w kieszeni telefony, by uwieczniać piękne chwile. Zapierające dech widoki mają miejsce często przy okazji efektownych zjawisk natury. Jedne zdarzają się rzadko, inne choćby dwa razy na dobę. Mówię o wschodach i zachodach słońca. Ten poniżej uchwycono w Limie – stolicy Peru. Nie wiadomo tylko, którym Pixelem?
15. #ShotOniPhone
Czasem interesujące zdjęcie wpada przypadkiem. Tak było u jednego z użytkowników iPhone’a, który po prostu wpasował swój cień w sporej wielkości kaktusa.
16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na
zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
17. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)
Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.
Czytaj więcej: mój test Honora 90
18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)
Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.
W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
20. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie telefona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
21. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.
Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.
22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)
Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!
Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)