Mobilna fotografia #127 (przegląd tygodnia)

7 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 126 – Xperia 1 VI (foto: Sony)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • dokładniejsze wyniki analizy telefona Huawei Pura Ultra w DxOMark
  • Sony Xperia 10 VI bez teleobiektywu
  • vivo X100s Pro – co zyskał względem poprzednika?
  • Apple iOS 17.5.1 z poprawką błędu przywracania usuwanych zdjęć
  • Google zwiastuje Zapytaj Zdjęć z Gemini
  • Oppo Find X7 Ultra z trybem 25 mpx
  • Sony Xperia Pro-C (przeciek tygodnia)
  • Samsung nie rozważa jednak usunięcia z Galaxy S25 Ultra jednego z teleobiektywów?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Huawei Pura Ultra w DxOMark – dokładniejsze wyniki

Huawei Pura 70 Ultra (foto: Huawei)

W zeszłym tygodniu opublikowałem w przeglądzie wyniki analizy zdolności fotograficznych topowego Huawei Pura 70 Ultra, który uzyskując 163 punkty wskoczył na pierwsze miejsce rankingu DxOMark. Wtedy ograniczyłem się tylko do podania uśrednienia. Teraz kilka konkretów, które serwis opublikował w podsumowaniu na YouTube. Nowy król fotografii nie zdobył co prawda topów we wszystkich pięciu podkategoriach (jak chyba Honor Magic6 Pro), ale 3 na 5 to i tak wyniki, które pozwoliły łącznie dać więcej punktów niż rywalowi. Punktacja wygląda naprawdę przekonująco.

Huawei Pura 70 Ultra otrzymał:

  • 169 punktów za jakość zdjęć (nowy lider)
  • 85 punktów za efekty Bokeh (nowy lider)
  • 164 punkty za zbliżenia (nowy lider)
  • 82 punkty za podgląd obrazu przed wykonaniem zdjęcia (lider ma 91)
  • 148 punktów za tryb video (lider ma 158)

Teraz pytanie: czy lepiej dysponować high-endowcem z trzema najlepszymi efektami, czy może kilka gorszego, ale z bardzo dobrymi rozwiązaniami w każdym z analizowanych zakresów? Ostatecznie top20 listy DxOMark to i tak telefony spełniające wysoką jakość. Decydować będą pewnie inne czynniki.
Czytaj więcej o: Huawei Pura 70 Ultra


2. Sony Xperia 10 VI bez teleobiektywu

W zeszłym tygodniu uwagę skupiłem na flagowej Xperii 1 VI, ale w tym samym czasie Sony przedstawiło też model ze średniej półki. Xperia 10 VI nie jest już tak efektowna, ale chciałbym jednak zwrócić uwagę na jej nowy moduł fotograficzny. Zwykle piszę o upgrade’ach sensorów oraz ich zdolności. Tym razem jednak będzie odwrotnie. Wydaje się, iż ogólne adekwatności fotograficzne nowego Androida z Japonii są lepsze od poprzednika, ale urządzenie przeszło pewne zmiany. Widać je w stylistyce „wysepki”. Wciąż jest pionowa, ale z wyraźniejszym zarysowaniem obiektywów.

Piąta generacja dysponowała potrójnym obiektywem. W szóstej są tylko dwa. Sony zrezygnowało z teleobiektywu! Sony Xperia 10 Vi ma w większości te same dwa aparaty co zeszłoroczna konstrukcja, natomiast zbliżenie 2x przeniesiono na matrycowe efekty. Producent przekonuje, iż lepsze światło w głównym sensorze da wystarczająco dobre wyniki, by zoom był porównywalny. Xperia 10 VI dołącza do kolejnych „średniaków” z podwójnymi sensorami. Tak teraz wygląda zestaw kamerek w nowej Xperii:

  • 48 mpx z f/1.8 (sensor wide, 1/2.0″, 26 mm) z PDAF i OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 120˚, 1/4.0″)
  • selfie: 8 mega z f/2.0 (sensor wide, 26 mm, 1/4.0″)

3. vivo X100s i X100s Pro bez zmian w module fotograficznym

Podobnie jak w przypadku Sony, tak i z vivo uwagę skupiłem na topowych jednostkach. Chiński producent przedstawił w Chinach nowych członków serii X100, ale największe zamieszanie wywołał wariant Ultra. Co jednak z X100s i X100s Pro? Czy ich moduły fotograficzne w nowym wydaniu coś zyskały? Przyglądam się specyfikacjom głębiej i w zasadzie zmian nie widzę. Oba telefony dysponowały bardzo dobrymi parametrami, ale spodziewałem się, iż „s” wniesie jakiekolwiek poprawki. Chip główny co prawda przyspieszył (Dimensity 9300+ z rdzeniem głównym 3.4GHz vs Dimensity 9300 z 3.25GHz), ale obrazowaniem w obu Androidach i tak zajmują się autorskie układy ISP. W vivo X100s ponownie będzie to chip V2, a w x100x Pro chip V3 (dla porównania w X100 Ultra jest to jeszcze lepszy V3+). Pozostaje mieć nadzieję, iż ulepszony w procesorze MediaTek APU z o 10% wydajniejszymi działaniami AI wpłynie na ewentualne podrasowywanie efektów w tzw. postprodukcji lub modyfikacji zdjęć.

vivo X100s Pro (foto: vivo)

Dla przypomnienia oba zestawy aparatów w nowych vivo serr X100s:

Potrójny aparat w vivo X100 Pro:

  • 50 mpx z f/1.8 (23mm, sensor IMX989 – 1/0.98”) z PDAF, laserowe AF i OIS
  • 50 mpx z f/2.57 (100mm, peryskopowe tele telephoto, sensor 1/2″) z PDAF, OIS, i optycznym zbliżeniem 4.3x i cyfrowym 100x)
  • 50 mpx z f/2.0 (15mm, sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z AF
  • selfie: 32 mpx z f/2.0, (wide) w ekranowym otworku

Potrójny aparat w vivo X100:

  • 50 MP z f/1.57, (sensor Sony IMX920 wide, 1/1.49″) z PDAF, laserowe AF, OIS
  • 64 MP, f/2.6 (70mm, peryskopowe tele, 1/2″) z PDAF, OIS, 3x zoomem optycznym
  • 50 MP, f/2.0 (15mm, sensor ultrawide 119˚, 1/2.76″) z AF
  • selfie: 32 mpx z f/2.0, (wide) w ekranowym otworku

Aha, tych telefonów nie ma na razie nigdzie poza Chinami, ale w Polsce, choćby przy globalnej dostępności (prawdopodobnie będzie), i tak będzie o nie trudno, ponieważ marka nie prowadzi oficjalnej dystrybucji w naszym kraju. Zniknęła z naszego rynku ponad rok temu.


4. iOS 17.5.1 poprawia błąd z przywracaniem zdjęć

iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

Aktualizacja iOS 17.5 z zeszłego tygodnia wprowadziła małe zamieszanie ze zdjęciami w rolkach iPhone’ów. Niektórym użytkownikom zaczęły się pojawiać w galerii archiwalne pliki. Apple wymyśliło sobie kiedyś, iż usuwane zdjęcia będą przechowywane przez 30 dni w oddzielnym folderze zanim całkowicie znikną z naszego telefonu (i chmury). Wraz z iOS 17.5 w rolce pojawiały się zdjęcia nie sprzeda miesiąca, ale sprzed choćby kilku (niektórzy zgłaszali przywracanie obrazków sprzed roku!). Najnowszy iOS 17.5.1 ma usunąć ten błąd, ale nie usunie wrażenia, iż gigant z Cupertino w rzeczywistości nie usuwa naszych zdjęć, tylko gdzieś je przechowuje! Hej, Apple?! Gdzie twoja polityka transparentności i prywatności? Czyżbyś nas w tej kwestii oszukiwał? Usuwacie nasze zdjęcia jak sobie życzymy, czy nimi dysponujecie?!?!?


5. Google zwiastuje Zapytaj Zdjęć z Gemini (funkcja eksperymentalna)

W trakcie zeszłotygodniowego Google I/O pojawiło się sporo wieści na temat nowych funkcji dla przyszłych Androidów. Nowa generacja software’u z Mountain View rozwinie zdolności AI, które zresztą podrasowuje już od kilku lat. W ostatnim czasie tempo wzrosło w wyniku reakcji na generatywne modele GPT. Jedną z poprawek z wykorzystaniem narzędzi Gemini ma być funkcja przeszukiwania zdjęć w serwisie Zdjęcia Google. Amerykańska firma obiecuje, iż wniesie aplikację na nowy, wyższy poziom.

With Ask Photos on @GooglePhotos, you’ll soon be able to search for specific moments more intuitively. Say you want to see photos from your national park tour — you can type “show me a photo from each national park I’ve visited.” Learn more → pic.twitter.com/Q66g3B1O0a

— Google (@Google) May 15, 2024


Zapytaj Zdjęć z Gemini ma być nowym sposobem wyszukiwania naszych zdjęć. W Zdjęciach Google algorytmy AI uczestniczą już od dawna, m.in. przy przeszukiwaniu obrazów. Rozszerzenie tego o Gemini i eksperymentalną funkcję Zapytaj Zdjęć ma zaoferować kilka usprawnień. Na tyle dużo, iż zostały one przedstawione podczas Google I/O. Rozwiązanie ma przyspieszyć proces wyszukiwania konkretnych zdjęć o asystenta, by skrócić cały proces.

  • aplikacja ma zwracać fotki na podstawie pytań, np. „Pokaż mi najlepsze zdjęcie z każdego odwiedzonego przeze mnie parku narodowego”
  • pomoże też kontekstowo odpowiadać na nietypowe pytania, np. „Jaki motyw miało przyjęcie urodzinowe Zosi?” (multimodalność narzędzi AI spróbuje odpowiedzieć po analizie detali na naszych zdjęciach)
  • ułatwi wybór najlepszych zdjęć i tworzenie galerii (także z dodatkami na social media)
  • w całości będzie uczestniczyć wspomniane już multimodalne podejście do analiz
  • obiecana jest przy tym odpowiednia prywatność naszych kolekcji (po których buszuje AI). Google obiecuje, iż nie wykorzystuje naszych zdjęć do szkolenia swojej Sztucznej Inteligencji

6. Oppo Find X7 Ultra z trybem 25 mpx

Oppo Find X7 Ultra (foto: Oppo)

Oppo obiecało, iż kolejne flagowca pojawią się międzynarodowo, więc zachwycanie się ich możliwościami będzie zdecydowanie praktyczniejsze. Na razie możemy jedynie czytać o nowych rozwiązaniach chińskiej marki w ramach ciekawostek. Producent z Państwa Środka przygotował właśnie aktualizację dla modelu Find X7 Ultra, która udostępni amatorom fotografii nowy tryb wykonywania zdjęć.

Sensor Quad-Bayer w rozdzielczości 50 mpx wykonuje domyślnie ujęcia w rozdzielczości 12.5 megapiksela, tymczasem nowy tryb 25 mpx zaoferuje rozwiązanie pośrednie (między 12.5 mpx i natywnym 50 mpx).


7. Sony Xperia Pro-C (przeciek tygodnia)

Sony nie jest może na czele listy sprzedaży telefonów, ale jego mobilna dywizja przynosi ogromne wpływy z uwagi na dział sensorów fotograficznych. Z japońskich aparatów korzysta mnóstwo producentów telefonów, a Sony nieźle na tym zarabia. Oferuje wysoką jakość podzespołów, więc utrzymuje biznes w segmencie mobajlu na odpowiednim poziomie. Od kilku lat referencyjnym modelem Xperii w kwestiach mobilnej fotografii są modele Pro. W tym roku też szykuje się taka jednostka. Insider Sony na platformie X (dawniej Twitter) opublikował kilka przecieków na temat nowego telefonu.

NEXT GEN OF XPERIA PRO SERIES, LEAKED:

There seems to have been a new development on the Xperia Pro series line of smartphones. The phone which is speculated to be called as Xperia Pro C, a successor to the Pro-I, which may also adopt a compact form factor, a stark difference to… pic.twitter.com/3TccNfcVEc

— INSIDER SONY (@INSIDERSONY) May 21, 2024

Xperia Pro-C ma być bezpośrednim następcą Xperii Pro-I. Konstrukcja dostarczy sporo usprawnień, a informacje o części z nich wyciekły właśnie do sieci. Skupię się na tych fotograficznych. Najpierw ekran (jako istotny element wyświetlania zdjęć). Ma być mniejszy i z niższą rozdzielczością. 6 cali (vs wcześniejsze 6.5″) oraz 2K (zamiast 4K). Na pokładzie najmocniejszy Snapdragon 8 Gen 3, który zajmie się też obrazowaniem. jeżeli chodzi o zestaw aparatów to ma on się składać z:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor typu 1″, 20 mm) i optyczną stabilizacją obrazu (OIS)
  • 12 mpx z f/2.0 (prawdopodobnie sensor 1/2.9″, 20 mm)
  • 12 mpx (o jeszcze nieznanych specyfikacjach, ale z opcją nagrywania video w 4K/120fps i 10-bit 420 S-LOG oraz HLG)

Xperia Pro-C ma oferować wsparcie plików RAW w 12-bit i formatu DCG RAW w 14-bit. Nie wspomniano konkretnie o ultra wide i teleobiektywie, więc ciężko na razie spekulować o tychże obiektywach.


8. Galaxy S25 Ultra nie straci teleobiektywu?

Galaxy S24 Ultra (foto: samsung.com)

W poprzednim przeglądzie tygodnia wrzucałem plotki na temat rzekomych działań Samsunga nad ograniczeniem teleobiektywów w kolejnym Galaxy Ultra. Jeden z tipsterów przekonywał, iż w kolejnej generacji topowego telefona koreańskiej marki będzie tylko jeden taki aparat (a dodatkowy zoom bazowałby na 200 mpx). Nie wiadomo tylko, jaki ten moduł miałby zakres w optycznych zbliżeniach.

Teraz inny leakster (Ice Universe) twierdzi, iż nic takiego nie nastąpi i kolejny Ultra wciąż będzie dysponował poczwórnym aparatem. Telefon wciąż ma dysponować tele 3x i być może z jakimiś poprawkami. Do premiery wciąż daleko, więc ja na ten moment nie spekulowałbym na temat przyszłości poszczególnych „oczek”.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. #CapturedOnHuawei

Huawei cały czas promuje nową serię Pura 70. Jak wyżej czytaliście, DxOMark zatwierdza swoimi wynikami wysokiej klasy zdolności fotograficzne high-endowego Ultra. Rozwiązania XMAGE nowej generacji przedstawiono na X w kolejnej mini galerii. W tym tygodniu postawiono na kolory i kontrasty.

Powered by XMAGE technology, the #HUAWEIPura70 Series camera replicates vibrant hues of any scene, delivering lifelike colours and contrasts. Capture the moment as you see it and witness the magic of life unfold on screen. #FashionForward pic.twitter.com/j2pUoJmXLi

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) May 17, 2024


10. #ShotOnSnapdragon (Motorola Edge 50 Pro)

Motorola ma kilka twitterowych (znaczy iksowych) kont. Sporo regionalnych. Na tym brytyjskim dokopałem się do jednego ze zdjęć z wcześniejszej części maja, gdy na nocnym niebie królowały zorze (chyba przez zwiększoną aktywność słońca docierały daleko poza biegun). Motorola UK repostuje bardzo ładne ujęcie wykonane Motorolą Edge 50 Pro ze Snapdragonem 7 Gen 3 na pokładzie.

Warp speed. Engage! #ShotOnSnapdragon 7 Gen3 @motorolaUK Edge 50 Pro pic.twitter.com/ivcCrsVS6K

— Ryan Cleary Photography (@spintheweedawg) May 11, 2024


11. #ShotOnOPPO

Oppo należy do marek, które wyróżniają się w sekcji mobilnego fotografii. Flagowy Oppo Find X7 Ultra otrzymał na tyle dobre sensory, iż telefon można zaliczyć do grona top3 (zresztą w DxoMark zajmuje najniższe miejsce na podium). jeżeli załączone zdjęcia nocne nie są jakoś sztucznie podrasowywane to chapeau bas!

Ain’t no mountain high enough, ain’t no valley low enough, to keep you from capturing the perfect shot with the #OPPOFindX7Ultra. #ShotonOPPO pic.twitter.com/Y0N8EvIx7h

— OPPO (@oppo) May 22, 2024


12. #ShotOnRealme

Chyba nie dawałem jeszcze zdjęć z polskiego kanału Realme. Chińska marka promuje teraz serię Realme 12, w której zachwala trym Portrait Master i filtry Claudio Mirandy. Załączam zatem kilka portretów wykonanych przy użyciu wymienionego trybu i algorytmów MasterShot w aparacie z matrycą Sony LYT-600 (50 mpx z OIS)

Odkryj, jak mistrzowskie filtry zwiększają możliwość aparatu w #realme12Plus5G. Zdjęcie wykonane przy użyciu filtrów Claudio Mirandy. #realme12series #realmePortraitMaster #realme pic.twitter.com/KZRONygVDn

— realme Polska (@realmepolska) May 22, 2024


13. #ShotOnCAMON

Mamy już praktycznie lato, ale na globie pogoda zależnie od miejsca różna. Są regiony, gdzie leży gruba warstwa śniegu. Tecno postanowiło pokazać biały puch chyba gdzieś na północy, bo ciężko ocenić porę dnia (pogranicze dnia i nocy). Foto wykonane najnowszym Camon 30 Premier 5G.

Behold the enchanting sight of trees draped in a glistening coat of pure white snow. Shot on #CAMON30Premier5G.#DualChipsVideoMaster #ExtremeAdventureExtraordinaryCapture#ShotOnCAMON #TECNOCAMON30Series pic.twitter.com/ZcPYPLplAd

— tecnomobile (@tecnomobile) May 20, 2024


14. #TeamPixel

Galeria IG konta Google to w większości krajobrazy. Amerykański gigant zachwala zdolności Pixeli w większości właśnie takimi kadrami. Jeden z ostatnich to wschód słońca w naprawdę malowniczym miejscu. Spójrzcie, jak ładnie warstwowo układa się kolorystyka. Jak zwykle z historią w tle w ramach #TeamPixel. Gdyby was ciekawiło. Na pierwszym planie Rajgad Fort (Suvela Machi) w Indiach.


15. #ShotOniPhone

Apple lubi zdjęcia makro, szczególnie artystycznych. Najnowsza galeria na Instagramie to kilka tego typu ujęć. Wszystkie z naturą jako obiektem głównym. To w teorii najłatwiejsze do uchwycenia obrazy. Wystarczy znaleźć odpowiedni „eksponat” i pobawić się perspektywą, światłem, kątami postrzegania. No właśnie… „wystarczy”.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


17. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


20. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

21. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)


Idź do oryginalnego materiału