Mobilna fotografia #122 (przegląd tygodnia)

8 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 121 – nubia Z60 Ultra Photographer Edition (foto: nubia)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Insta360 X4 nagrywa w 8K!
  • Leica Leitz Phone 3 z sensorem typu 1″
  • seria Moto Edge 50 globalnie
  • zapowiedź vivo X100 Ultra
  • Google udostępni wszystkim Magic Eraser, Photo Unblur oraz Portrait light (w Google Zdjęcia)
  • DJI ulepszył drona Avata (druga generacja)
  • Seria Huawei P to teraz Pura
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Insta360 X4 otrzyma nagrywanie 8K!

Insta360 wyrobiło już sobie markę w segmencie kamerek akcji. Od lat oferuje konkurencyjne dla GoPro rejestratory obrazu, a w niektórych aspektach choćby je przewyższając. Firma od samego początku stawiała na rozwiązania sferyczne i nie inaczej jest w najnowszym modelu X4. Jak zwykle gadżet umożliwi nagrywanie bez specjalnego kadrowania, które potem samodzielnie sobie wytniemy z panoramicznego zapisu. Omawiany model jest pierwszym tego producenta z formatem 8K. Poprzednik oferował 5.7K, więc doświadczymy znacznego skoku. Będzie to miało spore znaczenie dla wspomnianego przed chwilą wycinania fragmentu video. Powinniśmy poczuć poprawę szczegółów po zbliżaniu.

Co jeszcze udoskonalono w Insta360 X4? Oprócz 8K jest m.in. dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Poniżej wylistowałem ciekawsze specyfikacje nowej kamerki akcji:

  • rozdzielczość 8K z 30 fps (pierwsze sferyczna kamerka Insta360 z takim sensorem)
  • tryb 5.7K z 60 fps (poprzednik w 30 fps) i 4K w 100 fps
  • wsparcie kodeka H.265 (X3 posiadał tylko H.264)
  • bitrate podniesiony ze 120 do 200 Mbps (żeby ogarnąć tak wysoką rozdzielczość)
  • Me Mode (z automatem do utrzymywania obiektu w centrum), który oferuje na koniec nagranie 4K/30fps (zamiast 1080p jak było w modelu X3)
  • tryb MaxView w 170° nagrywa teraz 4K w 60 fps (a nie tylko 30 fps)
  • tryb Timelapse podbito do 11K (z 8K)
  • dotykowy ekran powiększono z 2.29″ do 2.5″ i zabezpieczono Gorilla Glass
  • oba rybie oczka otrzymały zdejmowane ochronki (by lepiej chronić optykę)
  • bateria 2290 mAh (vs 1800 mAh z X3) ma działać do 135 minut (dla 5.7K/30fps), czyli aż o 67% dłużej od poprzednika (przy 8K czas spadnie do 75 minut)
  • kamerka wciąż posiada szczelność do 10 metrów zanurzenia (bez dodatkowej ochronki). Invisible Dive Case podniesie wytrzymałość do 50 m (i -20°C)
  • przetwarzaniem sygnału obrazu zajmuje się chip 5 nm z AI
  • sensor 1/2″ wykona zdjęcia choćby w 72 mpx (z INSP i DNG)
  • cena Insta360 X4: 560€ (Invisible Diving Bundle – 767€)

2. Leica Leitz Phone 3 z sensorem typu 1″ (Japonia)

Leica Leitz Phone 3 (foto: leica-camera.com)

W minionym tygodniu zadebiutował znacznie bardziej „fotograficzny” od nubii telefon. Nie tylko z uwagi na nazwę, nie tylko dzięki estetyce, ale przede wszystkim ze względu na parametry sensorów. Leica przygotowała trzecią generację Leitz Phone’a. Pierwszy debiutował w 2021, drugi w 2022, a w 2024 mamy kolejną wariację telefonu. Niemiecką markę można kojarzyć ze telefonowych współprac z Xiaomi i Huawei, ale producent ma też własnego Androida, którego promuje przede wszystkim w Japonii. Co udało się poprawić w Leitz Phone 3?

Nie widzę wielkich zmian w stylistyce. Jest spory moduł na obiektyw, logotyp marki Ernsta Leitza, „dekielek” na obiektyw oraz „calowy” sensor. Mowa o tym samym aparacie 47.2 mpx (1″), co w poprzedniku. Otrzymał f/1.9 oraz ekwiwalent 19 mm. Na froncie kamerka 12.6 mega z f/2.3 (76 stopni pola widzenia). Usprawnieniem będzie szybszy procesor, a więc i lepsze przetwarzanie sygnału obrazu przez Snapdragona 8 Gen 2. Troszkę szkoda wyraźniejszych zmian, czy to w kwestii sensorów, czy jeszcze nowszego chipa. Wciąż całość bazuje na telefonie Sharp, więc ekranem przez cały czas jest panel IGZO.

Nowszy jest Android (14 generacja). Ulepszono szczelność (z IP65 do IP68). W systemie widzę interesujący widget Golden Hour, który prezentuje moment tzw. złotej godziny (alert na godzinę przed jej startem). W innym widgecie pokazują się zdjęcia fotografów wykonywanych aparatami Leica. Nowością w oprogramowaniu jest Leica Perspective Control, czyli korekta pionowych linii, np. budynków. Do tej pory opcja ta była oferowana wyłącznie w aparatach Leica. Dorzucono też nowe Leitz Looks i Leica Tones.


3. Motorola Edge 50 Ultra z peryskopowym tele

Motorola Edge 50 Ultra (foto: motorola.com)

W połowie kwietnia Motorola odsłoniła całą rodzinę serii Edge 50 (wariant Pro pokazano w Chinach tydzień wcześniej). Fotograficznie najlepiej wyposażono odmianę Ultra, w której pojawił się peryskopowy teleobiektyw – ostatnio modny standard, bez którego flagowe jednostki już praktycznie nie istnieją. telefon ten jest kolejnym ze świeżutkim procesorem Snapdragon 8s Gen 3 (układ plasowany między Gen 2 a Gen 3). Dzięki niemu możliwe będzie przetwarzanie sygnału obrazu na wysokim poziomie bez konieczności używania najdroższego z układów Qualcomm. Zestaw aparatów prezentuje się bardzo dobrze:

  • 50 mpx z f/1.6 (sensor 1/1.3″ z pikselami 1.2µm), wielokierunkowym AF i OIS
  • 64 mpx z f/2.4 (peryskopowe tele 72 mm) z optycznym 3x
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultra wide 122°) z AF i trybem makro
  • selfie: 50 mpx z f/1.9 i AF

Moduł wyposażono też w laserowy autofocus oraz czujnik wspomagający ekspozycję, automatykę balansu bieli oraz detekcję migotania sztucznego światła. Wszystkie trzy sensory na tyle nagrywają video w 4K w 60 fps. Główny aparat na tyle oraz przednia kamerka zyskały jeszcze tryb slow-mo 1080p (120 fps na froncie i 960 fps na tyle). Oczywistym dodatkiem jest wspomaganie AI. Algorytmy Sztucznej Inteligencji mają automatycznie dobierać szybkość migawki oraz poziom stabilizacji zależnie od napotkanej sceny. W zasobach widzę też nowy Photo Enhancement Engine, którego zadaniem jest optymalizacja zdjęć pod kątem detali (m.in. cieni, przejrzystości, kolorystyki, czy efektów Bokeh).


4. vivo X100 Ultra ma być aparatem fotograficznym z funkcją dzwonienia

vivo X100 Pro (foto: vivo.com)

vivo X100 Pro to bardzo dobry fotograficznie telefon, który w rankingu DxOMark zdobyło 150 punktów plasując się w top 10 najlepszych telefonów. Otrzymał wsparcie własnego chipa ISP, ma mocny zestaw sensorów i sporo ciekawych funkcji dla aparatu (oferowanych ostatnio też w serii V30), ale to nie szczyt możliwości chińskiej marki dla tej generacji. Huang Tao (vice w dziale produktów vivo) przekazał, iż w przeciągu najbliższych miesięcy oferta firmy poszerzy się o wariant Ultra, czyli ten najbardziej high-endowy. Ma on być „profesjonalnym aparatem, który potrafi wykonywać połączenia”, co jest prawdopodobnie marketingowym podkreśleniem potencjału fotograficznego. Ma to być po prostu bardzo dobry fotograficznie Android. Z przecieków wynika, iż na pewno wykorzysta rozwiązania Snapdragona 8 Gen 3.

Moduł fotograficzny vivo X100 Ultra ma otrzymać:

  • 50 mpx (sensor główny Sony Lytia LYT-900)
  • sensor ultra wide (z makro?)
  • teleobiektyw (prawdopodobnie skupiający się na portretach)
  • 200 mpx (peryskopowy teleobiektyw 100mm z optycznym 4.3x i cyfrowym 200x)

5. Ogólnodostępne Magic Eraser, Photo Unblur oraz Portrait light

Google wyróżnia Pixele dodatkowymi opcjami Androida, dzięki czemu rozwiązania w ich telefonach są ciekawiej wyposażone i potrafią więcej. Część z tych „sztuczek” trafia z czasem do telefonów konkurencji, więc amerykański gigant oferuje udostępniając własne narzędzia szerzej. 15 maja w ramach serwisu Google Zdjęcia dostępne będą charakterystyczne dla giganta z Mountain View funkcje AI. Oczywiście bez konieczności opłacania subskrypcji. Elementy algorytmów Sztucznej Inteligencji obejmą Magic Eraser, Photo Unblur oraz Portrait light. Data udostępnienia funkcji pokrywa się z corocznym Google I/O, podczas którego firma przedstawia nowości szykowane dla Androida. Oprócz bezpłatnego dostępu do wymienionych opcji pojawi się też aż dziesięć zapisów Magic Editor (w Google Zdjęcia na iOS i Androida). Tego limitu nie mają posiadacze Pixeli oraz opłacający pakiet Premium Google One (z 2TB lub większym).

Your photos deserve the best That’s why we’re bringing our AI-powered editing tools like Magic Editor to more users starting May 15. Fix blurry pics, remove distractions, and make your memories pop in a few taps — no subscription needed! Check it out pic.twitter.com/JbbWH9YP1q

— Google Photos (@googlephotos) April 10, 2024


6. DJI Avata 2 (dron tygodnia) z nowymi rozwiązaniami

DJI – bardzo dobrze już znana w segmencie dronów marka – przedstawiła drugą generację modelu Avata, który służy przede wszystkim do szybkich przelotów i kontroli przy wsparciu gogli FPV. Nie tylko do „ścigania”, ale też kreatywnego nagrywania video z perspektywy ptaka. W nowym wariancie udało się poprawić niemal wszystko. Prawie w każdym obszarze dronik prezentuje się lepiej. Nie jest specjalnie drogi, ma więcej narzędzi, lepsze osiągi techniczne, reakcje na otoczenie oraz czas przelotu. Twórcy przekonują, iż poziom manewrowalności jest wyższy, a swoje mogą tu zrobić gogle Goggles 3. Do tego lepszy sensor (1/1.3″ z DJI Mini 4 Pro), więc i jakość obrazu będzie wyższej jakości.

Od strony fotografa/operatora dron w wersji Avata 2 ma dać kilka ciekawych rozwiązań:

  • „immersyjne doświadczenie lotu FPV” (z nowymi goglami DJI Goggles 3 i kontrolerem DJI RC Motion 3)
  • tryb Easy ACRO („spektakularny materiał wideo za jednym naciśnięciem przycisku”)
  • One-Push Flip (obrót o 360° w przód lub w tył doda nowe zwroty akcji)
  • One-Push Roll (obrót o 360° w lewo lub w prawo „zmieni każde ujęcie z przeciętnego w magiczne”)
  • One-Push 180° Drift (DJI Avata 2 może wykonywać szybkie ruchy na boki, aby obrócić się o 180° obok obiektów i gwałtownie się od nich oddalić)
  • ujęcia 4K i szerokie pole widzenia 155°
  • ulepszona matryca 1/1.3″ (z większym zakresem dynamiki)
  • możliwości nagrywania w 4K/60fps z HDR
  • algorytmy stabilizacji RockSteady
  • tryb HorizonSteady (obroty 360° z poziomowaniem obrazu)
  • wsparcie 10-bit D-Log M (tryb postprodukcji)
  • 46 GB pamięci (zapis filmu 1080p/60FPS o długości około 90 minut)
  • aplikację z One-Tap Edit (do szybkiej edycji materiałów)

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

7. Juror OnePlus Photo Awards 2024

OnePlus już jakiś czas temu ogłosił kolejny OnePlus Photo Awards. Okazjonalnie o nim przypomina przez zdjęcia publikowane w ramach swoich social media. Tym razem na X chińska marka przedstawiła jednego z jurorów, którzy będą oceniać napływające prace. Mati Machner prezentuje przy okazji, jak kontrolować migawkę w OnePlusach 12 (może się to przydać podczas zapisywania chwil).

Did you know you can adjust shutter speed on the #OnePlus12?@Hasselblad Master and #OnePlusPhotoAwards judge Mati Machner shows how it’s done.

— OnePlus (@oneplus) April 17, 2024


8. Tapety z marcowych #ShotOnSnapdragon

Podoba mi się polityka promowania potencjału chipów serii Snapdragon dla telefonów. Qualcomm już od dłuższego czasu prezentuje możliwości swoich układów obliczeniowych dla Androidów. Procesory (stosowane m.in. do obrazowania) trafiają do mnóstwa telefonów, co daje firmie spore pole do ich promocji. W ramach #ShotOnSnapdragon pojawiają się zdjęcia wykonywane różnistymi telefonami. W tym tygodniu postanowiono udostępnić tapety dla Androidów z motywami najlepszych zdjęć marca. To przyjemny ukłon wobec wyróżnionych twórców (na pewno odczują satysfakcję).

Leading lines lead to good wallpapers. Check out the latest additions to our #ShotOnSnapdragon wallpaper collection based on March’s #LeadingLines photography theme: pic.twitter.com/lbBqRQP8uw

— Snapdragon (@Snapdragon) April 11, 2024


9. #TakenWithXperia

Sony korzysta z wiosny i nie waha się jej użyć. To wdzięczna pora roku, szczególnie dla zdjęć. Japoński producent wrzucił na X mini galerię ciekawych ujęć w ramach wiosennych #TakenWithXperia. Na pierwszym foto to chyba wieża telewizyjna (i widokowa) Tokyo Skytree w tokijskiej dzielnicy Sumida

’In (the) spring, one tends to sleep late without knowing the day has broken.’ While admiring nature’s beauty, this Tang poem, known as a proverb in Japan, also encourages a restful approach this season. How will you capture spring with Xperia?#SonyXperia #TakenWithXperia pic.twitter.com/WSzZz6NGFZ

— Sony | Xperia (@sonyxperia) April 16, 2024


10. #CapturedOnHuawei

Huawei, czyli lider rankingu DxOMark zachwala swój aktualny model flagowego telefona (którego sukcesor zmieni w tym roku nazwę serii na Pura). Poniższe dwa ujęcia wykonano modelem Huawei P60 Pro przez jednego z członków społeczności chińskiej marki.

Dive into these enchanting shots, each delicately dancing with light, captured on the #HUAWEIP60Pro by our talented community member Zippon. #CapturedOnHuawei

Check it out! pic.twitter.com/UYXgeKldNB

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) April 11, 2024


11. #ShotOnVivo

Nie ma już w Polsce marki vivo, ale ja o niej nie zapominam. Trochę szkoda mi braku telefonów tego producenta na naszym rynku, ale może przypominanie o nim coś da? Wątpię bym miał aż taką siłę, ale mimo wszystko, próbować warto. Najaktywniejszy (fotograficznie) wydaje się indyjski kanał vivo. Stąd też #ShotOnVivo właśnie z X tego regionu.

Capture tranquility amidst the ripples and explore the depth of horizons with the #vivoX100Series – Your companion to picture-perfect moments in time.

Clicked by our X-Elite member Nanda Kishore R#NextLevelOfImaging #XtremeImagination pic.twitter.com/QgVHi3n3AT

— vivo India (@Vivo_India) April 15, 2024


12. #HonorMagicMoments Awards 2024

W kwietniu ruszył kolejny Honor Magic Moments Awards. Chińska marka przypomina o konkursie i zachęca do nadsyłania prac. Czwarta odsłona globalnego wydarzenia uwzględni sześć kategorii, a w nich 59 miejsc. Wśród tematów przewodnich znalazły się m.in.: fotografia krajobrazowa, portrety, snapshoty, nagrania video, zdjęcia grupowe. Prace oceniać ma siedmiu specjalistów. Do wygrania choćby 15 tysięcy dolarów (pula to ponad 100 tys. $). Zgłoszenia można nadsyłać między 6 kwietnia a 6 sierpnia. Wybór najlepszych zdjęć zostanie ogłoszony we wrześniu. W pierwsze trzy lata zgłoszono ponad milion obrazków z 51 krajów/regionów. W sumie swoje prace nadsyłało ok. 320 tysięcy chętnych.

#HONORMagicMoments begins again in April, capturing remarkable moments in life and sharing stories with visual artistry. We invite all photography enthusiasts to submit your entries and join the competition! For more information, visit pic.twitter.com/IBp3XO8Rl1

— HONOR (@Honorglobal) April 7, 2024


13. #ShotOniPhone

Apple proponuje na swoich Instagrami małą galerię jednego z amatorów mobilnej fotografii iPhonem. Kilka interesujących kadrów urbanistycznych. Kojarzycie kładkę z głównego foto? Spróbuję wyszukać obiekt obrazem Google Obiektywu.


14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Najnowsze foto to jedno z przypadkowych „strzałów” z wycieczki po Ciechanowej (szybkim przejazdem).


15. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

19. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)


Idź do oryginalnego materiału