Mobilna fotografia #114 (przegląd tygodnia)

10 miesięcy temu
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 113 – vivo X100 Pro (foto: vivo.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Xiaomi 14 Ultra oficjalnie (Chiny)
  • Instytut Optyczny Xiaomi x Leica (obie marki ogłosiły dalsze plany wspólnego rozwoju)
  • Shot On iPhone z Super Bowl
  • Galaxy S24 z pierwszą większą aktualizacją funkcji aparatu fotograficznego
  • iPhone 16 z pionowym układem sensorów
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Xiaomi 14 Ultra (Chiny)

To trzeci przegląd tygodnia z rzędu z Xiaomi 14 Ultra. Najbardziej high-endową wersję najnowszej generacji telefonów chińskiej marki zapowiedziano na targi Mobile World Congress, ale firma postanowiła przedstawić urządzenie w swoim kraju kilka dni przed expo w Barcelonie. Lei Jun wrzucił pierwsze oficjalne rendery telefonu już w weekend, a teraz na Weibo widać pierwsze konkretne parametry Androida. Prezentację w Państwie Środka zaplanowano na 22 lutego, czyli jutro. Obrazki potwierdzają dwie klasyczne wersje kolorystyczne telefona – białą i czarną.

#Xiaomi14Ultra Are you team black or team white? pic.twitter.com/ofdwUePUTC

— Lei Jun (@leijun) February 18, 2024

Xiaomi zdradziło (potwierdziło) kolejne szczegóły na temat modelu 14 Ultra:

  • sensorem głównym będzie Sony LYT-900 (50 megapikseli)
  • główny aparat otrzyma zmienną przesłonę f/1.63 – f/4.0
  • aparat ma podnieść czułość na światło o 136% (względem 13 Ultra)
  • pojawią się dwa teleobiektywy (Sony IMX858)
  • pierwszy teleobiektyw otrzyma f/1.8 i 75 mm (optyczne zbliżenie 3.2x)
  • drugi teleobiektyw (peryskopowy) otrzyma f/2.5 i 120 mm (optyczne zbliżenie 5x)
  • czwarty sensor 50 mpx to ultra wide z 12 mm i 122 stopniami pola widzenia
  • ponownie zestaw dopracowany we współpracy z Leica

2. Instytut Optyczny Xiaomi x Leica

Zbliżająca się globalna prezentacja serii Xiaomi 14 jest też okazją do zapowiedzi ciekawej inicjatywy chińskiego giganta. Marka wspólnie z Leica ogłosiła kolejny etap ich strategicznego partnerstwa (od podpisania umowy mija już ze dwa lata, a obiecano minimum trzy, które najprawdopodobniej zostaną przedłużone). Obie firmy uruchamiają projekt Instytutu Optyczny Xiaomi x Leica. Jego celem ma być integracja różnych dziedzin nauki na rzecz poprawy mobilnych rozwiązań fotograficznych. Xiaomi i Leica chcą skoncentrować wysiłki na poprawie relacji AI z obrazowaniem, by wycisnąć z nich jak najwięcej konkretów. Oczywiście we wszystkim mają uczestniczyć też technologie optyczne (w czym specjalizuje się niemiecki partner).

#Xiaomi14Ultra marks a new milestone with the standards of Xiaomi x Leica Optical Institute, delivering unmatched optical performance in mobile imaging.

See you at the #XiaomiLaunch on Feb 25th! #LensToLegend

loading… pic.twitter.com/04jxkusBkO

— Xiaomi (@Xiaomi) February 19, 2024

Inicjatywa ma podnieść jakość podzespołów i algorytmów trafiających do telefonów Xiaomi. Ma to pomóc w rywalizowaniu z najlepszymi markami. w tej chwili Xiaomi mimo efektownych zestawów z aparatami lekko odstaje wynikami od Oppo, Vivo, Honor, Huawei, Samsunga, Apple, czy Google. Z jednej strony takie działania to oczywisty marketing, ale z drugiej, wielkość zespołu potwierdza ambicje producenta z Państwa Środka. Z ciekawszych informacji jakie ogłoszono wybrałem poniższe:

  • aż ponad 200 specjalistów (m.in. eksperci Leica pod przywództwem Petera Karbe’ego)
  • projektowanie precyzyjniejszej optyki w mobilnym wydaniu
  • wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań optoelektronicznych (wykorzystywanie konkretnych adekwatności światła przy konstruowaniu mobilnych obiektywów
  • stosowanie wysokich standardów optycznych przy badaniach
  • trzy laboratoria w Pekinie (otwarcie w najbliższym czasie)
  • Xiaomi 14 Ultra ma wykorzystać część z już stosowanych przez obie marki technologie

3. Shot on iPhone z Super Bowl

Zdaje się, iż Apple jest sponsorem finału Super Bowl (NFL), które miało miejsce w zeszłym tygodniu. To sportowe wydarzenie jest kojarzone z ogólnokrajową histerią, z którą związanych jest mnóstwo pobocznych eventów. Najważniejszy jest oczywiście sam mecz, ale przed jego rozpoczęciem (i w przerwie) realizowane są oglądane przez całą Amerykę inne przyciągające uwagę występy. W tym roku zagrał m.in. duet Alicii Keys i Ushera. W nowej reklamie serii Shot on iPhone pokazano kulisy koncertu na stadionie Allegiant Stadium. Dokument z relacją z przygotowań koncertu tegorocznej gwiazdy trwa aż dziesięć minut. Został nagrany iPhonem 15 Pro i 15 Pro Max. Ma oczywiście pokazywać możliwości nagrywania filmów telefonem z systemem iOS.


4. Pierwszy większy update fotograficzny dla Galaxy S24

Samsung Galaxy S24 Ultra (przecieki ze stron Samsunga)

Samsung przygotował pierwszą masywniejszą aktualizację funkcji fotograficznych i poprawek dla aparatu telefonom serii Galaxy S24. Rodzina tych Androidów zadebiutowała w styczniu, a już doczekała się interesującego update’u. Koreańska marka stale dopracowuje rozwiązania fotograficzne swoich telefonów, a szczególny nacisk kładzie zwykle przy okazji premier nowych urządzeń. Update AXB5 objął całe trio modeli, czyli Galaxy S24, S24+ i S24 Ultra. Zestaw poprawek zaczął już docierać do użytkowników w Korei Południowej.

Co znalazło się w aktualizacji dla Galaxy S24?

  • lepszy balans jasności (zwłaszcza przy ujęciach jasnych)
  • lepsze wyostrzenie tekstu (duże zbliżenia – tylko w Galaxy S24 Ultra)
  • Ultra-Smooth Video (tryb dostępny tylko w Galaxy S24 Ultra)
  • poprawki w jakości portretów w ujęciach Indoor (wewnętrznych) – lepsze odwzorowanie cieni, wyraźniejsze twarze wewnątrz budynków)
  • Food Mode Fiesta – żywsze i bogatsze w kolory zdjęcia żywności
  • Night Mode Magic – lepsza saturacja i balans bieli (lepsze odwzorowanie warunków nocnych)
  • DNG Gallery Zoom – poprawa jakości zdjęć przy zoomie w Expert RAW
  • Action Heroes (tylko Galaxy S24 Ultra) – wyraźniejsze zdjęcia w ruchu przy podświetleniu (lepsze łapanie ostrości, czyli wyraźniejsze detale)
  • Subjects Shine (tylko Galaxy S24 Ultra) – żywsze ujęcia (lepsze ekspozycja i kolorystka w trybie zdjęć

Czytaj więcej o: Galaxy S24/S24+, Galaxy S24 Ultra


5. iPhone 16 z pionowym modułem fotograficznym

niby ułożenie sensorów nie powinno mieć jakiegoś większego znaczenia przy mobilnej fotografii, a jednak nowe (kolejne już) wieści na temat „wysepki” iPhone’ów 16 sporo sugeruje. Majin Bu na X (dawniej Twitter) pokazał ujęcia modułu fotograficznego dla bazowych odmian telefonów Apple, na których widać pionowe ułożenie obiektywów. Taka budowa urządzenia może oznaczać, iż wszystkie cztery wariacje szesnastej generacji iPhone’ów byłyby zdolne do nagrywania filmów w trybie Spatial Video dla gogli, m.in. Apple Vision Pro. W tej chwili przestrzenne ujęcia oferują efekty 3D jedynie dzięki iPhone’om 15 Pro. Łączy się to ze specjalnym rozłożeniem czujników.

This would appear to be the new camera module of the iPhone 16, as you can see the vertical positioning is confirmed pic.twitter.com/JWF5olGwQ4

— Majin Bu (@MajinBuOfficial) February 16, 2024


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów telefonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

6. #ShotOnXiaomi

Nadciąga wielkie wydarzenie dla marki Xiaomi – globalna prezentacja czternastej generacji topowych Androidów. Już wspominałem wyżej o potencjale modelu Ultra. Wraz z kolejnymi postami zapowiadającymi nowe urządzenia chiński gigant promuje też ich zdolności fotograficzne przez przykładowe zdjęcia. Zawsze staram się brać poprawki na materiały przygotowane pod promocję funkcji, ale ogólnie trzeba przyznać, iż zapowiada się ciekawie!

Witness the magic of the #Leica Summilux optical lens through #IlluminatingMoments captured with the #Xiaomi14Series! #LensToLegend

loading… pic.twitter.com/h3jFRyTJOi

— Xiaomi (@Xiaomi) February 19, 2024


7. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm przypomina o funkcjach fotograficznych drzemiących w telefonach z ich procesorami w kolejnej kampanii. Tym razem zachęca użytkowników do kadrów na okładki albumów muzycznych. W lutym #SnapdragonCovers w gitarowym wydaniu. interesujący sposób promocji Snapdragonów (jak zwykle bez informacji o modelach Androidów).

We’re shredding our way through February’s #SnapdragonCovers photography theme with this #ShotOnSnapdragon from @iamwaynegilbert.

Name a hard-rocking artist you think would use this as an album cover. pic.twitter.com/BE7QC5TmRb

— Snapdragon (@Snapdragon) February 21, 2024


8. #ShotOnOnePlus

Trochę #ShotOnSnapdragon przebiło się też na kanale X marki OnePlus, która „retweetowała” (reXowała?) post jednego ze swoich użytkowników. Udało mu się w efektowny sposób uchwycić kukala bażanciego. Prawie jak portret.

The Greater Coucal or Crow Pheasant #shotonsnapdragon#Shotononeplus pic.twitter.com/xxgAvbF5lS

— Nipu Bhai (@nipunarayan) February 16, 2024


9. #WowXperia

Sony zachwala tryb portretowy w Xperiach (tu nie do końca wiadomo, którego modelu, ale zakładam, iż ostatnich flagowców). Zdjęcia wykonane bardziej profesjonalnie i w obu warunkach: dziennych i nocnych. Japońska marka przypomina też o tagowaniu zdjęć hashtagiem #WowXperia, dzięki czemu najlepsze prace będę pojawiać się na oficjalnym kanale Instagramu marki.

Bring portraits to life from day to night with #Xperia Shot by pro photographer Jason, post with the #WowXperia hashtag for the chance to be featured on our Instagram channel!

— Sony | Xperia (@sonyxperia) February 15, 2024


10. #CpaturedOnHuawei

Huawei jest jedną z ostatnich marek, której flagowy telefon poznamy dopiero za kilka/kilkanaście tygodni. Obecny wciąż jest na szczycie rankingów fotograficznych, więc ma wystarczające umiejętności wykonywania zdjęć na najwyższym poziomie. Załączam jeden z ostatnich postów z portalu X, na którym widać efekty makro z Huawei P60 Pro (i jego XMAGE Camera).

Show off your shades of with #CapturedOnHuawei

Yuri Kladukhin shot this after a summer rain with the #HUAWEIP60Pro XMAGE Camera. pic.twitter.com/KNk0GCVI8U

— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) February 15, 2024


11. #ShotOnVivo (Indie)

Jak przed tygodniem, w tym również iframe z indyjskiego kanału Vivo. Tylko tam widzę większy ruch w publikacjach zdjęć. Najnowszego Vivo X100 Pro nie kupimy w Polsce, ale ma na tyle efektowny zestaw fotograficzny, iż warto przyglądać się zdjęciom wykonywanym przez jego sensory. Podobnie jak Huawei, również i Vivo pokazuje efekty makro. W tym przypadku Telephoto Macro z owadami.

Eyes are the windows to the soul.

Dipankar Bakshi takes this phrase to the next level with the #vivoX100Series.

Equipped with the Telephoto Macro feature, he put his imagination to work, capturing these tiny creatures with the utmost clarity. Isn’t it wonderful how the camera… pic.twitter.com/bp4FHyGfM3

— vivo India (@Vivo_India) February 20, 2024


12. #ShotOnApple

Apple tradycyjnie (zaczynam się powtarzać, sorry). Na Instagrami galeria zdjęć artystycznych, tj. wykorzystujących kreatywne podejście do fotografii. Zdjęcia czerpiące nieco z efektów spy-shot przy zastosowaniu warstwy jakiejś elewacji lub elementu miejskiego obiektu z perforowanym materiałem. Nice!


13. #TeamPixel

Z Google podobnie. Amerykański konkurent giganta z Cupertino też ma słabość do konkretnego motywu. Pixelami dobrze wykonują się zdjęcia w trybie astrofotografii, więc producent chętnie pokazuje jego możliwości w coraz szerszej ofercie modeli i generacji swoich Androidów. Oto kolejny bardzo ładnie ujęty kadr nieba przy dłuższym naświetlaniu, na którym widać galaktyki. Te funkcje przemawiają za zakupem Pixeli.


14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na

zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


15. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.

  • wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
  • maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
  • blokada AE/AF w aparacie telefona
  • blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
  • tryb seryjny w mobilnej fotografii
  • jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?

19. Czym „strzelam”?

No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych telefonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)


Idź do oryginalnego materiału