Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te telefonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Jest! Ponad setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, iż w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.
- DxOMark sprawdziło Galaxy S24 Ultra
- a ja sprawdziłem 200 mega w Honor 90
- odświeżyłem listę najciekawszych fotosmarfonów na rynku (przygotowałem zestawienie na 2024 rok)
- seria Xiaomi 14 zadebiutuje 25 lutego (na MWC)
- czy w tym czasie Xiaomi przedstawi model 14 Ultra
- ogłoszono zwycięzców Xiaomi Imagery Awards 2023
- vivo V30 z potrójnym 50 mega (globalnie)
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Galaxy S24 Ultra w DxOMark
Serwis DxOMark sprawdził już niedawno zaprezentowanego Galaxy S24 Ultra. Nie wypadł jakoś lepiej od poprzednika. Otrzymał ledwie cztery punkty więcej od zeszłorocznego odpowiednika. 144 punkty pozwoliły mu na zajęcie dopiero osiemnastej pozycji na liście najlepszych fotosmartfonów. W sumie Samsung nie wprowadził jakoś wiele poprawek. Ulepszono jeden z teleobiektywów i dodano kilka optymalizacji. W tym roku postawiono bardziej na narzędzia Sztucznej Inteligencji w ramach Galaxy AI.
Dla przypomnienia zestawienie sensorów w Galaxy S24 Ultra:
- 200 mpx z f/1.7 (sensor wide 23 mm i 1/1.3″), wielokierunkowe PDAF, laserowe AF, OIS
- 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 69 mm i 1/3.52″), Dual Pixel PDAF, OIS, optyczne 3x
- 50 mpx z f/3.4 (peryskopowe tele 115 mm i 1/2.52-„), PDAF, OIS, optyczne 5x (hybrydowe 10x i cyfrowe 100x). Nowy sensor ma poprawić efekty zbliżeń 10x
- 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 120˚ 13 mm i 1/2.55″), Dual Pixel PDAF, ze Super Steady video
- selfie: 12 mega z f/2.2 (wide 26 mm) z Dual Pixel PDAF
Czytaj więcej o: Galaxy S24 Ultra
2. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)
Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie telefona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.
Czytaj więcej: mój test Honora 90
3. Zwycięzcy Xiaomi Imagery Awards 2023
Do ostatniego dnia zeszłego roku trwały zgłoszenia do Xiaomi Imagery Awards 2023 wspieranego przez Leica (jako partner strategiczny marki Xiaomi). Konkurs był skierowany do uczestników na całym świecie. Organizatorzy zaoferowali dwie kategorie: fotograficzną oraz filmów krótkometrażowych. Chiński gigant ogłasza właśnie zwycięzców. Przypomnę, iż prace musiały być wykonane telefonem Xiaomi lub Redmi. Do wygrania urządzenia Xiaomi. Lokalnie, tj. w Polsce za pierwsze miejsce Xiaomi 13T Pro, ale globalnie pakiet był znacznie atrakcyjniejszy, bo wygrani otrzymywali zestaw Leica Q3 + 5000 dolarów + topowy Xiaomi 13 Ultra.
Tematy konkursowe to: Ulotna chwila | Portret | Pasja | Wyczekiwanie | Rozwój | Zabawa | Uroczystość | Społeczność | Martwa natura | W drodze
Meet our TOP50 winners at #XiaomiImageryAwards2023!
Each one has navigated through diverse scenes and engaged with various souls on their journey, capturing exclusive stories through their unique visions and storytelling.
Which photo resonates with you the most? Share below pic.twitter.com/aoS2a994WO
— Xiaomi (@Xiaomi) February 5, 2024
4. Xiaomi 14 Ultra na Mobile World Congress?
Xiaomi przedstawiło czternastą generację swoich flagowych Androidów trzy miesiące temu. Prezentacja odbyła się oczywiście w Chinach. Teraz szykuje globalną demonstrację swoich telefonów. Producent z Państwa Środka zapowiada serię na 25 lutego, czyli bezpośrednio przed targami Mobile World Congress w Barcelonie. Liczę, iż Xiaomi pojawi się ze swoimi telefonami na tym expo.
Nadchodzi coś wielkiego – już 25 lutego 2024
Dołącz do naszej podróży #LegendaWObiektywie z serią #Xiaomi14. pic.twitter.com/IIGiqShSXt
— Xiaomi Polska (@XiaomiPL) February 6, 2024
To nie wszystko. Jest bardzo prawdopodobne (na podstawie licznych przecieków), iż w tym samym czasie Xiaomi odsłoni trzecią wariację tej serii, czyli modeli Xiaomi 14 Ultra. Co ciekawe, istnieje szansa, iż ten wariant trafi na rynek globalny, natomiast wersja Pro zostanie zarezerwowana dla Chin. Poprzednio to właśnie Ultra był sprzedawany wyłącznie na terenie Chin. Najnowsze wieści na temat Xiaomi 14 Ultra mówią, że:
- pojawi się szerszy zakres zmiennej przesłony (w 13 Ultra było f/1.9 lub f/4.0)
- sensor Sony LYT-900 (50 mpx) ma otrzymać f/1.6-f/4.0
- peryskopowy teleobiektyw (poprzednik oferował sensor 1/2.51″ 120mm i optyczne 5x)
Czytaj więcej o: Xiaomi 14
5. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)
Odświeżyłem listę najciekawszych telefonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!
Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych telefonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)
6. vivo V30 z potrójnym 50 mega
Do moich przeglądów trafiają przede wszystkim topowe odmiany telefonów. To w nich debiutują nowe rozwiązania podnoszące jakość mobilnej fotografii. Później cieszyć się nimi mogą też posiadacze telefonów ze średniej półki (technologie są bowiem wdrażane w kolejnych modelach z uwagi na ich upowszechnianie się). Vivo przedstawia globalną dostępność modelu V30, czyli pierwszego na rynku telefona ze Snapdragonem 7 Gen 3. To Android średniej klasy, w którego module znalazł się potrójny aparat 50 megapikseli.
Swoje możliwości proponuje w obudowie vivo V18, ale z lepszymi funkcjami fotograficznymi. Nie wszystkie kamerki 50 megapikseli są na tyle. Dwie z tego trio umieszczono w głównym module, ale trzeci powędrował na front. Vivo V30 jest pierwszym telefonem na rynku z sensorem OmniVision OV50E (50-megapikselowiec z 1/1.55″ oraz wsparciem OIS). Drugie 50 mega to obiektyw ultra wide z AF. Na do selfie również wyposażono w autofocus. Zakładam, iż doświetlenie LED w ramce jeden z wysepek wciąż jest wyróżnikiem serii V od vivo.
Urządzenie będzie dostępne w ponad 30 krajach. Naszego na liście brakuje, ale to pokłosie zeszłorocznego wyjścia marki z naszego kraju. Cena jeszcze nieznana.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:
7. #ShotOnVivo
Ja wiem, vivo w Polsce nieobecne, ale żeby z tego powodu omijać markę? Europejskie kanały społecznościowe chińskiej marki podupadły, ale na innych coś się dzieje. Ostatnio czytałem, iż producent doszedł do porozumienia z Nokią przy różnych patentach, więc może powróci na Stary Kontynent? Szczerze mówiąc, byłoby fajnie. Ich telefony wyglądają bardzo solidnie! Na indyjskim X (dawniej Twitter) vivo pokazało potencjał trybu Telephoto Zoom nowej serii X100 Pro. Zbliżenie teleobiektywu zaprezentowano w pomysłowy sposób. Wędkarz wyłania się z mgły na oddalonej w tle łódce. Jak zwykle pochwalę za podpisanie zdjęcia parametrami (jest choćby data wykonania).
A misty-morning, a boat on a lake and #TheNextLevelOfImaging. That’s all you need to capture a spectacle like no other.
Checkout how Vanshdeep was able to capture these majestic images from afar with the help of the outstanding Telephoto Zoom of vivo X100 series.… pic.twitter.com/I6kCioSrOT
— vivo India (@Vivo_India) February 5, 2024
8. #ShotOnNubia
To już kolejny tydzień z rzędu z nubią lub ZTE w sekcji ze zdjęciami. Chińska grupa ma co promować, bo niedawno na rynek wszedł model Z60 Ultra z całkiem ciekawym zestawem aparatów. Najnowsze efekty prezentują możliwości astrofotografii tego telefona. Sądzę, iż bez specjalnego trybu. Wydaje mi się, iż autor ujęcia skorzystał po prostu z własnych umiejętności i opcji Pro, czyli manualnego doboru ustawień. Wykorzystano tu ultraszerokokątny obiektyw 18 mm (50 mpx).
Time to step up your mobile photography game with the 18mm ultra-wide vision camera, capturing vast landscapes and intricate details with stunning 50MP clarity #shotonnubia Z60 Ultra, pic.twitter.com/QQN21H7ODy
— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) February 5, 2024
9. #ShotOneRealme
Zwykle wrzucam tu prace z globalnych kanałów producentów telefonów, ale trafiłem na ładne zdjęcie na polskim X od Realme. Dopiero co w naszym regionie debiutowała dwunasta generacja Androidów Realme ze średniej półki, ale producent postanowił przypomnieć te poprzednie. Zdjęcie burzystego nieba raczej nie z terenu naszego kraju, ale w efektownym wydaniu. Czy ja tam widzę na niebie „pociąg” Starlinków? Foto wykonane Realme 11 Pro+ (sensorem 200 mpx).
Niech każde spojrzenie będzie podróżą w stronę spokoju i inspiracji. #realme11proplus pic.twitter.com/dmiU8KgkAu
— realme Polska (@realmepolska) January 24, 2024
10. #TakenWithXperia
Zima to bardzo urokliwa pora roku, oczywiście przy swoich optymalnych warunkach (a nie przy roztopach i „przebiśniegach”). Biały puch, świąteczny klimat, padający śnieg, górskie trasy zjazdowe – to wszystko bardzo wdzięczne dla fotografa tematy. Sony trzyma się sezonu i w ramach kampanii #WowXperia prezentuje fotki w adekwatnej scenerii.
When the air is clear and light can reach further, you can take magical pictures of scenery this season – like our #WowXperia creators! Embrace the beauty of winter with Xperia. #SonyXperia #MobilePhotography #WinterPhoto
— Sony | Xperia (@sonyxperia) February 2, 2024
11. #TeamPixel
U Google propozycja vintage (nawet chyba stylistycznie filtrowana). Myślę, iż gdybyście mieli zgadywać to nie rozszyfrowalibyście lokalizacji załączonego w ramach #TeamPixel zdjęcia ulicznego. Zostało wykonane w Bombaju (w tle gotycka stylistyka zabudowy).
12. #ShotOniPhone
Social media Apple tradycyjnie zahaczające o sztukę, a przynajmniej dużą kreatywność. Wchodzą na Instagrama giganta z Cupertino bądź pewny typowych dla tej marki motywów: zdjęć czarno-białych, artystycznych lub starających się wyjść ze schematu. Nie krytykuję, to przemyślana strategia. Strategia, która została wymuszona naciskającą konkurencją o wyższym potencjale fotograficznym. Marka to jednak marka. Apple dominuje i stara się utrzymywać brand odpowiednim postrzeganiem. W tym tygodniu w ramach #ShotOniPhone kilka kolorowych ujęć kreatywnych.
13. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na
zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi telefonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Dzisiaj kolejne foto ze styczniowej sesji, ale już nie Honorem. Miałem przy sobie też iPhone’a.
14. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)
Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.
W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
15. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych adekwatnościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, iż to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
16. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i prawdopodobnie wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). w tej chwili w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie telefona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
17. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych adekwatnościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, iż trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.